Co to jest autorytet strony?

Autorytet strony

Autorytet strony odnosi się do postrzeganej wartości i wiarygodności strony internetowej przez algorytmy wyszukiwarek. Jest oceniany na podstawie wielu czynników, m.in. jakości i liczby linków przychodzących, jakości treści, doświadczeń użytkowników oraz stopnia optymalizacji SEO. Jego rola i znaczenie ewoluowały wraz ze zmianami w algorytmach wyszukiwarek, co uczyniło go nieodłącznym elementem strategii marketingu internetowego.

 

Autorytet strony - definicja

Autorytet strony oznacza miarę wiarygodności, wartości oraz pozycji danej strony internetowej w oczach wyszukiwarek, głównie Google. Autorytet jest wyznaczany na podstawie wielu czynników, w tym:

 • jakości i liczby linków przychodzących (backlinks),
 • jakości i aktualności treści,
 • doświadczeń użytkowników (takich jak czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń itp.),
  stopnia optymalizacji strony pod kątem SEO.

Wysoki autorytet strony może przyczynić się do lepszego rankingu w wynikach wyszukiwania, co jest bardzo ważnym celem w strategiach marketingu internetowego.

 

Historia i ewolucja autorytetu strony

Pojęcie autorytetu strony pojawiło się wraz z rozwojem wyszukiwarek internetowych i stawało się coraz bardziej istotne od końca lat 90. XX wieku. Początkowo, kluczowym narzędziem do mierzenia autorytetu strony był algorytm PageRank. Oceniał strony internetowe na podstawie liczby i jakości linków przychodzących. Zakładał, że więcej linków z innych wysoko ocenianych stron przekłada się na wyższą wartość strony.

Z czasem algorytmy wyszukiwarek ewoluowały. Starały się lepiej zrozumieć i spełniać oczekiwania użytkowników. To doprowadziło do zmian w sposobie oceniania stron. Oprócz linków zewnętrznych boty zaczęły brać pod uwagę także inne elementy, takie jak:

 • jakość i aktualność treści,
 • stopień dopasowania treści do zapytania użytkowników,
 • optymalizację mobilną strony,
 • szybkość ładowania strony.

Kolejne aktualizacje algorytmów, takie jak Google Panda czy Google Penguin, wprowadziły zmiany penalizujące strony stosujące techniki „black-hat SEO” (np. nadużywanie słów kluczowych, manipulowanie linkami), a promujące te, które oferują wartościową i autentyczną treść dla użytkowników. Ostatecznie, pojęcie autorytetu strony przekształciło się w bardziej kompleksową ocenę, która obejmuje szerokie spektrum aspektów technicznych i merytorycznych. To umożliwia wyszukiwarkom oferowanie wyników, które najlepiej odpowiadają intencjom i potrzebom użytkowników.

 

Elementy budujące autorytet strony

Wielowymiarowy zestaw czynników determinujących postrzeganie strony internetowej przez wyszukiwarki jako wartościową i wiarygodną obejmuje m.in.:

 • Linki przychodzące (backlinks) - to istotny element mierzący popularność i zaufanie do strony. Jakość linków przychodzących jest ważniejsza niż ich liczba. To oznacza, że linki z renomowanych i tematycznie związanych ze stroną źródeł mają większy wpływ na autorytet niż wiele linków niskiej jakości. Wysokiej jakości backlinks przekładają się na wyższe zaufanie wyszukiwarek, co bezpośrednio wpływa na lepsze pozycjonowanie strony.
 • Jakość treści - to kluczowy element autorytetu strony. Promuje unikalność, wartość merytoryczną i aktualność treści. Unikalna treść, która wnosi nową wartość dla użytkowników, jest wyżej ceniona przez algorytmy wyszukiwarek. Wartość merytoryczna odnosi się do głębi, szczegółowości oraz przydatności informacji, natomiast aktualność zapewnia, że treść nadal odpowiada na bieżące zapytania i potrzeby użytkowników.
 • Doświadczenia użytkowników - obejmuje czynniki takie jak czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń itp. Dłuższy czas spędzony przez użytkownika na stronie i niższy współczynnik odrzuceń mogą sygnalizować wyszukiwarkom, że treści są angażujące i odpowiadają na potrzeby użytkowników, co przekłada się na wyższy autorytet.
 • Optymalizacja SEO - obejmuje odpowiednio przygotowaną strategię działań, m.in. doboru słów kluczowych, które są zgodne z zapytaniami wprowadzanymi przez użytkowników, skuteczne użycie meta tagów, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst strony, oraz odpowiednią strukturę strony, w tym użyteczność, szybkość ładowania i responsywność. Dobre praktyki SEO nie tylko poprawiają widoczność strony w wynikach wyszukiwania, ale również wspierają pozostałe aspekty budowania autorytetu.

 

Jak sprawdzić autorytet strony?

Istnieje wiele różnych narzędzi do pomiaru autorytetu strony. Każde z nich opiera się na nieco innym zestawie czynników. Do najpopularniejszych należą:

 • PageRank - algorytm opracowany przez Google, który mierzy autorytet strony na podstawie liczby i jakości linków prowadzących do niej. PageRank jest skalą logarytmiczną, co oznacza, że ​​nawet niewielka różnica w wartości może mieć znaczący wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
 • Domain Authority (DA) - to wskaźnik opracowany przez Moz, który mierzy autorytet domeny jako całości, a nie poszczególnych stron. Domain Authority bierze pod uwagę m.in. liczbę i jakość linków zwrotnych, wiek domeny oraz profil anchor text’ów.
  Trust Flow (TF) - to wskaźnik opracowany przez Majestic, który mierzy wiarygodność strony. TF bierze pod uwagę m.in. liczbę i jakość linków zwrotnych z zaufanych stron.
 • Citation Flow (CF) - to wskaźnik opracowany przez Majestic, który mierzy popularność strony. Citation Flow bierze pod uwagę m.in. liczbę linków zwrotnych z popularnych stron.

Wyniki narzędzi do pomiaru autorytetu strony należy interpretować z uwzględnieniem kontekstu. Nie ma uniwersalnego progu, który określa, co oznacza „dobry” lub „zły” autorytet. Należy porównywać wyniki swojej strony z wynikami innych stron w tej samej branży. Ogólnie, im wyższe wartości wskaźników autorytetu strony, tym większa wiarygodność i znaczenie witryny.

 

Strategie budowania autorytetu strony

Istnieje wiele różnych strategii, które można zastosować, aby zbudować autorytet strony. Należą do nich:

 

Techniki SEO

Optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek (SEO) to proces dostosowywania strony internetowej tak, aby była łatwiej indeksowana i wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Obejmuje to m.in. stosowanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wysokiej jakości treści i budowanie linków zwrotnych. Stosowanie technik SEO może pomóc zwiększyć ruch organiczny na stronę, co z kolei może prowadzić do wyższego autorytetu.

 

Content marketing

Content marketing to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści, które są istotne dla docelowej grupy odbiorców. Treści te mogą obejmować artykuły blogowe, infografiki, filmy i inne formaty. Content marketing może pomóc zwiększyć ruch organiczny na stronę, budować zaufanie i wiarygodność oraz angażować użytkowników.

 

Link building

Link building to proces pozyskiwania linków zwrotnych z innych stron internetowych. Linki zwrotne są sygnałem dla wyszukiwarek, że strona jest wartościowa i wiarygodna. Im więcej strona ma wysokiej jakości linków zwrotnych, tym wyższy jest jej autorytet.

 

Podsumowanie

Autorytet strony to wskaźnik określający wiarygodność i znaczenie witryny w danym temacie. Wysoki autorytet strony może prowadzić do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania (SERP) i zwiększonego ruchu organicznego.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest autorytet strony?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ