Co to jest błąd 404?

blad 404

Napotkanie na swojej drodze błędu 404 może być źródłem frustracji dla każdego użytkownika. Znany również jako Error 404, "Page Not Found" lub "Nie znaleziono strony", jest jednym z najczęściej spotykanych błędów w sieci. W celu uniknięcia nieprzyjemności należy odpowiednio zoptymalizować stronę i przygotować się na ewentualne błędy.


Czym jest błąd 404?

Błąd 404, znany również jako "Not Found" (Nie znaleziono), jest kodem odpowiedzi HTTP, który oznacza, że serwer nie może odnaleźć żądanej strony. W praktyce oznacza to, że adres URL wpisany przez użytkownika jest niepoprawny lub strona została przeniesiona, usunięta lub zmieniono jej nazwę. Błąd 404 informuje użytkownika, że strona, której oczekuje, nie istnieje na danym serwerze.


Czym jest błąd 404 i dlaczego się pojawia?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, dla których można napotkać błąd 404 podczas przeglądania stron internetowych. Oto kilka najczęstszych z nich:

 • Usunięcie lub przeniesienie strony - jeśli strona, do której użytkownik próbuje uzyskać dostęp, została usunięta lub przeniesiona w inne miejsce bez odpowiedniego przekierowania, otrzymuje błąd 404. Może to wynikać z aktualizacji struktury strony, zmian w adresach URL lub strategii SEO.
 • Nieprawidłowy adres URL - gdy użytkownik wpisuje adres URL ręcznie, istnieje ryzyko popełnienia literówek lub błędów, co skutkuje błędem 404. Małe różnice w wielkości liter, odwrotnie wpisane litery czy brak wymaganego rozszerzenia pliku mogą spowodować nieznalezienie strony.
 • Problem z serwerem - czasami błąd 404 może być spowodowany problemami technicznymi po stronie serwera. Może to obejmować awarię serwera, problem z oprogramowaniem serwera lub błędy w konfiguracji serwera, które uniemożliwiają dostęp do żądanej strony.


Co to jest błąd 404 i jaki ma wpływ na SEO?

Błąd 404 może mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Gdy wyszukiwarka napotyka błąd 404 podczas indeksowania strony, może zinterpretować to jako problem z dostępnością i jakość strony. Jeśli błąd 404 występuje często, może to skutkować obniżeniem widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Aby uniknąć negatywnego wpływu na pozycjonowanie, ważne jest, aby skutecznie zarządzać błędami 404 na stronie. Przekierowanie odnośników, usunięcie nieaktywnych stron z indeksu wyszukiwarek oraz zapewnienie prawidłowego oznaczania błędów 404 dla nieistniejących stron to kluczowe kroki, które należy podjąć.


Czym jest błąd 404 i jak wpływa na użytkowników?

To czym jest błąd 404 dla użytkowników, ma ogromne znaczenie dla pozycji Twojej strony. Oto kilka następstw napotkania błędu 404 na stronie:

 • Frustracja i negatywne doświadczenie użytkownika - błąd 404 powoduje dezorientację i frustrację użytkowników, którzy oczekują dostępu do pożądanej strony. Taki stan rzeczy może prowadzić do rozczarowania i negatywnych emocji.
 • Potencjalna utrata klientów i obniżenie konwersji - jeśli użytkownik nie może znaleźć żądanej treści, istnieje ryzyko utraty klienta lub potencjalnego klienta. Błąd 404 może skutkować porzuceniem strony i poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, co może prowadzić do obniżenia konwersji.
 • Negatywny wpływ na wizerunek marki - częste występowanie błędów 404 może odbijać się negatywnie na wizerunku marki. Użytkownicy mogą uznać to za brak profesjonalizmu i dbałości o ich potrzeby. To może prowadzić do utraty zaufania i negatywnych skojarzeń z marką.


Czym jest błąd 404 i jak go naprawić?

Jeśli na Twojej stronie występuje błąd 404, istnieją różne sposoby naprawy sytuacji.

 • Przekierowanie 301 - jeśli strona została przeniesiona w inne miejsce, warto ustawić przekierowanie 301 z oryginalnego adresu URL na nowy. Przekierowanie 301 informuje przeglądarkę, że strona została trwale przeniesiona, co pozwala użytkownikom automatycznie trafić na właściwą stronę.
 • Poprawa adresów URL - jeśli błąd 404 wynika z nieprawidłowego adresu URL, należy go skorygować. Sprawdź dokładnie, czy wprowadzony adres jest poprawny, bez literówek czy błędów. Można również skorzystać z narzędzi do zarządzania linkami, które pomogą w identyfikacji i naprawie błędnych linków.
 • Stworzenie strony błędu 404 - dobrą praktyką jest stworzenie dedykowanej strony błędu 404, która będzie wyświetlana, gdy użytkownik trafi na nieistniejący adres. Taka strona powinna zawierać informację o błędzie, linki do innych ważnych stron oraz opcję wyszukiwania, aby użytkownik mógł łatwo kontynuować nawigację po stronie.


Co to jest błąd 404 i jak go uniknąć?

Zapobieganie błędom 404 jest ważne dla utrzymania pozytywnego doświadczenia użytkowników i pozycjonowania strony. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przeciwdziałać temu błędowi:

 1. Monitoruj swoją witrynę - regularnie sprawdzaj swoją witrynę w poszukiwaniu błędów 404. Wykorzystaj narzędzia do monitorowania i raportowania błędów, które powiadomią Cię o wystąpieniu błędów 404.
 2. Aktualizuj odnośniki - gdy dokonujesz zmian na swojej witrynie, np. zmieniasz strukturę URL lub usuwasz strony, pamiętaj o aktualizacji wszystkich odnośników wewnątrz witryny, aby uniknąć błędów 404.
 3. Przekierowania - jeśli planujesz przenosić lub zmieniać struktury URL na swojej witrynie, skorzystaj z przekierowań, aby zapewnić płynne przeniesienie użytkowników z nieistniejących adresów na aktualne.
 4. Sitemap - utwórz i zaktualizuj plik sitemap, który zawiera wszystkie istotne strony Twojej witryny. Prześlij go do narzędzi Google Search Console i Bing Webmaster Tools, aby ułatwić indeksowanie i wykrywanie błędów.


Co to jest błąd 404? Podsumowanie

Błąd 404, znany jako "Page Not Found", jest jednym z najczęściej spotykanych błędów w sieci. Jest to komunikat, który otrzymujemy, gdy próbujemy uzyskać dostęp do strony internetowej, która nie istnieje lub nie może zostać odnaleziona na serwerze. Błąd 404 może mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania oraz na doświadczenie użytkowników. Jednak poprzez przekierowania, poprawę adresów URL, tworzenie stron błędów 404 oraz regularne monitorowanie i aktualizację witryny, można skutecznie zarządzać błędami 404 i zapewnić użytkownikom optymalne doświadczenie podczas przeglądania strony internetowej.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest błąd 404?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ