Co to jest clickbait?

clickbait

Clickbait stał się powszechnym zjawiskiem w erze cyfrowej, gdzie konkurencja o uwagę użytkowników internetu jest ogromna. Często jednak clickbait budzi kontrowersje. Dlatego też warto przyjrzeć się reakcjom i regulacjom dotyczącym tego zjawiska oraz jego wpływowi na marketing.


Clickbait - definicja

Clickbait to technika używana w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników do określonej treści lub reklamy poprzez stosowanie nagłówków lub wizualizacji, które są mocno ekscytujące, kontrowersyjne lub intrygujące, ale najczęściej nie odzwierciedlają rzeczywistej treści materiału. Głównym celem clickbaitu jest zwiększenie liczby kliknięć i generowanie ruchu na stronie lub platformie, co z kolei może przynieść korzyści finansowe, wzrost popularności lub zasięgu.


Zasady działania clickbaitu

Clickbait to strategia wykorzystująca przyciągające uwagę tytuły i treści w celu skłonienia użytkowników do kliknięcia i interakcji. Istotą clickbaitu jest wywołanie ciekawości, emocji lub zaskoczenia, które prowokują do kliknięcia w daną treść. Clickbait często stosuje techniki nagłówków, które budzą ciekawość, kontrowersje lub obietnice wartościowej informacji.


Strategie wykorzystywane w clickbaitach

W clickbaitowych tytułach często wykorzystuje się takie strategie jak:

 • Sensacja i kontrowersje - tytuły prowokujące silne emocje, zaskakujące informacje lub kontrowersyjne tematy.
 • Obietnice i zagadki - tytuły sugerujące, że treść zawiera cenną informację lub rozwiązanie jakiegoś problemu, ale nie ujawniające jej od razu.
 • Zaskoczenie i tajemniczość - tytuły, które zaintrygują czytelnika, ale nie dają pełnego obrazu treści.
 • Prowokacja i prowadzenie do interakcji - tytuły zachęcające do kliknięcia, aby wyrazić swoją opinię lub wziąć udział w dyskusji.


Cel i efektywność clickbaitu

Głównym celem clickbaitu jest zwiększenie liczby kliknięć, co może przekładać się na większą liczbę wyświetleń treści, zwiększenie zainteresowania użytkowników i generowanie ruchu na stronie. Clickbait może być skuteczny w krótkim okresie, jednak jego długoterminowe efekty mogą być negatywne, gdy użytkownicy czują się oszukani lub rozczarowani po kliknięciu w clickbaitowy tytuł.


Charakterystyka treści clickbaitowych

Treści clickbaitowe często mają pewne charakterystyczne cechy, które mają na celu przyciągnięcie uwagi użytkownika. Oto niektóre z nich:

 • Zbyt emocjonalne lub kontrowersyjne treści - Clickbait często zawiera treści, które są przesadnie emocjonalne, kontrowersyjne lub szokujące, aby przyciągnąć uwagę i wywołać silne reakcje użytkowników.
 • Obietnice niezwykłych wyników - częstą strategią jest sugerowanie, że wewnątrz treści znajdują się informacje lub rozwiązania, które przyniosą użytkownikowi niesamowite rezultaty, często obiecując szybkie bogactwo, zdrowie lub szczęście.
 • Brak konkretnych informacji - treści, które nie ujawniają pełnego kontekstu lub nie dostarczają konkretnych danych. Clickbait stosuje również taktykę ukrywania istotnych informacji lub zawartość za klikalnym linkiem. Prowadzi to do frustracji użytkowników, którzy oczekują konkretnej treści.


Wady clickbaitu

Choć clickbait może wydawać się skuteczną strategią w pozyskiwaniu ruchu na stronach internetowych, to jednak wiąże się z pewnymi kontrowersjami i negatywnymi skutkami.

 • Zawiedzione oczekiwania użytkowników - użytkownicy po kliknięciu w clickbait odkrywają, że treść nie spełnia obietnic nagłówka.
 • Strata zaufania - powtarzające się doświadczenia z clickbaitem mogą prowadzić do utraty zaufania użytkowników do źródeł informacji i stron internetowych, które stosują tego rodzaju taktyki.
 • Utrata czasu i energii - użytkownicy, którzy klikają na clickbait, często tracą czas i energię na treści, które nie dostarczają wartościowej informacji, co może prowadzić do frustracji.

W odpowiedzi na wzrost popularności clickbaitu, wiele platform internetowych wprowadziło regulacje i strategie mające na celu ograniczenie zjawiska. Platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy YouTube, podejmują działania mające na celu wykrywanie i ograniczanie rozpowszechniania clickbaitu na swoich platformach.


Jak unikać clickbaitu?

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc unikać clickbaitu jako użytkownik. Oto kilka wskazówek:

 1. Zwracanie uwagi na źródło: Na samym początku należy sprawdzać wiarygodność i reputację źródła informacji przed kliknięciem na atrakcyjny nagłówek.
 2. Sprawdzanie treści podglądu: Jeśli dostępny jest fragment treści lub podgląd, warto skorzystać z tej możliwości, aby ocenić, czy treść jest zgodna z oczekiwaniami.
 3. Sceptycyzm: Należy być świadomym tego, że clickbait jest powszechnie stosowany w celu przyciągnięcia uwagi i często nie odzwierciedla rzeczywistej treści.


Wpływ clickbaitu na marketing

Clickbait może mieć pewne pozytywne aspekty dla marketerów, ponieważ może przyciągać uwagę i generować większy ruch na stronach internetowych czy platformach. Jednak długoterminowo może negatywnie wpływać na wizerunek i zaufanie do marki, zwłaszcza jeśli treść nie spełnia obietnic clickbaitu.


Podsumowanie

Clickbait to technika używana w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników poprzez kontrowersyjne, emocjonalne nagłówki i wizualizacje. Choć clickbait może być skuteczną strategią w pozyskiwaniu ruchu, wiąże się z kontrowersjami i negatywnymi skutkami, takimi jak rozczarowanie użytkowników i utrata zaufania. Unikanie clickbaitu jako użytkownik oraz wprowadzenie regulacji przez platformy internetowe są ważnymi krokami w zapobieganiu rozpowszechnianiu clickbaitu. Dla marketerów warto zwracać uwagę na długoterminowe skutki clickbaitu i stawiać na wartościową, rzetelną treść, która buduje zaufanie i lojalność użytkowników.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest clickbait?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ