Co to jest cloaking?

cloaking

Cloaking jest przedmiotem kontrowersji ze względu na swoje metody ukrywania treści przed algorytmami wyszukiwarek, jednocześnie prezentując je użytkownikom. Mechanizm działania, etyka oraz konsekwencje prawne związane z cloakingiem ukazują, jak ta praktyka wpływa na widoczność i reputację stron internetowych.

 

Cloaking - definicja

Cloaking to technika, która zazwyczaj jest klasyfikowana jako działanie należące do tzw. Black Hat SEO. Polega na prezentowaniu różnych wersji treści strony internetowej:

 • jednej dla robotów wyszukiwarek,
 • innej dla użytkowników.

Cloaking jest wykorzystywany głównie w celu manipulowania wynikami wyszukiwania, co może prowadzić do lepszej widoczności strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Metoda ta jest często uważana za kontrowersyjną i ryzykowną, ponieważ może prowadzić do nałożenia sankcji przez Google, który promuje transparentność i uczciwość w działaniach SEO.

 

Jak działa cloaking?

Cloaking to zaawansowana technika SEO, która polega na dostarczaniu różnych wersji treści strony internetowej w zależności od tego, czy strona jest indeksowana przez roboty wyszukiwarek, czy przeglądana przez użytkowników. Treść dla robotów wyszukiwarek może zawierać więcej słów kluczowych, linków wewnętrznych i zoptymalizowanych meta tagów, które mają na celu poprawienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Z kolei wersja dla użytkowników może skupiać się na wizualnym aspekcie, użyteczności i jakości treści, aby zachęcić do dłuższego przebywania na stronie i zwiększyć zaangażowanie. Mechanizm ten wykorzystuje różnicowanie treści na podstawie różnych kryteriów, takich jak:

 • rodzaj przeglądarki użytkownika,
 • adres IP użytkownika,
 • inne dostępne dane.

Można wyróżnić dwie metody działania mechanizmu cloaking:

 • User-Agent Cloaking - serwer analizuje informacje o User-Agent, które są wysyłane przez przeglądarkę lub robota indeksującego podczas żądania strony. Na podstawie tych informacji serwer decyduje, którą wersję treści wyświetlić. Jeśli identyfikuje robota wyszukiwarki, może serwować stronę zoptymalizowaną pod kątem SEO, natomiast zwykli użytkownicy zobaczą standardową wersję strony.
 • IP-based Cloaking - ta metoda opiera się na identyfikacji adresu IP odwiedzającego. Serwery mogą posiadać listy adresów IP znanych robotów wyszukiwarek i dostarczać im specjalnie przygotowane treści, które mogą być różne od tych, które zobaczą normalni użytkownicy. Jest to szczególnie skuteczne, ale również ryzykowne narzędzie, gdyż bazy danych adresów IP muszą być regularnie aktualizowane, aby unikać błędów.

 

Przyczyny stosowania cloakingu

Stosowanie cloakingu wynika głównie z chęci uzyskania przewagi konkurencyjnej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania oraz testowania nowych technologii bez negatywnego wpływu na obecne wyniki SEO. Oto kilka przyczyn stosowania cloakingu:

 • Poprawa widoczności w wynikach wyszukiwania - cloaking jest często stosowany w celu manipulowania rankingiem strony w wyszukiwarkach. Poprzez prezentowanie specjalnie przygotowanych treści dla robotów indeksujących, właściciele stron starają się wpłynąć na ocenę jakości strony przez algorytmy wyszukiwarki. Dzięki temu techniki te mogą prowadzić do wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na większy ruch na stronie.
 • Testowanie nowych technologii - właściciele stron mogą używać cloakingu do testowania nowych rozwiązań technologicznych na swoich stronach, bez ryzyka wpływu na obecną ocenę strony przez wyszukiwarki. Przykładowo mogą testować nowe układy treści lub zaawansowane technologie interaktywne, które mogą być niezrozumiałe lub niewidoczne dla robotów wyszukiwarek. Dzięki cloakingowi mogą prezentować wersję eksperymentalną strony prawdziwym użytkownikom, zachowując jednocześnie stabilną, zoptymalizowaną wersję dla robotów.
 • Większa dostępność treści - cloaking może być stosowany w bardziej specyficznych sytuacjach, takich jak różnicowanie treści na stronach z ograniczeniami geograficznymi czy regulacyjnymi. Właściciele stron mogą chcieć pokazać różne wersje treści użytkownikom z różnych krajów, jednocześnie unikając problemów z lokalnymi przepisami. Choć takie zastosowanie wciąż bywa ryzykowne, może służyć jako narzędzie do zarządzania treścią na wielkich, globalnych platformach.

 

Ryzyka i konsekwencje stosowania cloakingu

Cloaking, mimo swoich potencjalnych korzyści, niesie za sobą istotne ryzyka, które mogą negatywnie wpłynąć na ranking i reputację strony internetowej. Są to m.in.:

 • Ryzyko wykrycia przez algorytmy wyszukiwarek - boty wyszukiwarek stale rozwijają swoje algorytmy w celu identyfikacji i penalizowania stron stosujących techniki manipulacyjne, w tym cloaking. Te algorytmy są zaprojektowane do rozpoznawania niezgodności między treścią serwowaną robotom indeksującym a tą dostępną dla użytkowników. Wykrycie takich praktyk może prowadzić do automatycznych korekt w rankingach lub nawet do całkowitego usunięcia strony z indeksu.
 • Konsekwencje dla rankingów i reputacji strony - w przypadku stwierdzenia stosowania cloakingu, pozycja strony w rankingu może spaść lub  może zostać całkowicie z niego usunięta. To może doprowadzić do wyraźnego spadku ruchu. Ponadto reputacja strony ulega pogorszeniu, zarówno w oczach użytkowników, jak i partnerów biznesowych, co może mieć długotrwałe skutki dla zaufania i wiarygodności marki.

 

Alternatywy dla cloakingu

W odpowiedzi na ryzyka związane z praktykami takimi jak cloaking zaleca się szereg legalnych i etycznych technik, które nie tylko są zgodne z wytycznymi wyszukiwarek, ale również przynoszą długoterminowe korzyści dla stron internetowych. Oto kilka z nich:

 • Optymalizacja treści - podstawą dobrego SEO jest tworzenie wartościowych, angażujących i odpowiednio zoptymalizowanych treści, które naturalnie zawierają kluczowe frazy. Dobre praktyki w tym zakresie obejmują regularne aktualizowanie treści, aby były aktualne i relewantne dla użytkowników, co zwiększa zaangażowanie i czas spędzony na stronie.
  Responsywność i dostępność - strony internetowe powinny być zaprojektowane tak, aby były łatwo dostępne i funkcjonalne na różnych urządzeniach i platformach. Implementacja responsywnego designu poprawia użytkowość i dostępność strony, co jest wysoko oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.
 • Optymalizacja meta danych - staranne zarządzanie i optymalizacja meta danymi może znacząco poprawić widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Metadane powinny dokładnie odzwierciedlać zawartość strony, jednocześnie zawierać kluczowe słowa, które naturalnie przyciągają zarówno użytkowników, jak i roboty indeksujące.
 • Link building - tworzenie sieci jakościowych linków przychodzących z innych zaufanych źródeł jest kluczowe dla poprawy autorytetu strony. Etyczne budowanie linków obejmuje uzyskiwanie linków w sposób naturalny, np. poprzez współpracę z innymi stronami, publikowanie gościnnych artykułów, oraz uczestnictwo w branżowych dyskusjach.
 • Optymalizowanie doświadczeń użytkowników - poprawa ogólnej jakości interakcji użytkownika ze stroną, w tym szybkość ładowania strony, intuicyjność nawigacji i dostępność treści, jest nie tylko korzystna dla użytkownika, ale również jest ceniona przez boty wyszukiwarek.

 

Podsumowanie

Cloaking może przynieść szybkie, ale ryzykowne zyski w rankingu Google. Jego stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem penalizacji, które może zaszkodzić reputacji i widoczności strony w dłuższej perspektywie. Zaleca się zastąpienie tej praktyki legalnymi i etycznymi metodami SEO, które zapewniają długoterminową wartość i zgodność z wytycznymi algorytmów wyszukiwarek.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest cloaking?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ