Co to jest crawl demand?

crawl demand

Crawl demand to termin odnoszący się do zapotrzebowania na indeksowanie określonej strony internetowej przez roboty wyszukiwarek, znane również jako crawlery. Proces ten jest kluczowy, ponieważ umożliwia aktualizowanie i utrzymywanie bazy danych wyszukiwarki, co z kolei wpływa na to, jak i kiedy treści strony są prezentowane w wynikach wyszukiwania. Wysoki poziom crawl demand oznacza, że strona jest często odwiedzana przez roboty, co jest pożądane w kontekście konkurencyjności cyfrowej i widoczności w internecie. Jakie czynniki wpływają na crawl demand oraz jakie są metody optymalizacji na zwiększenie frekwencji indeksacji przez roboty wyszukiwarek?

 

Crawl demand — definicja


Crawl demand to termin używany w kontekście SEO (Search Engine Optimization), który określa zapotrzebowanie wyszukiwarki na indeksowanie danej strony internetowej. Definiuje częstotliwość i głębokość, z jaką roboty wyszukiwarki (crawlery) odwiedzają stronę, aby zaktualizować jej zawartość w swoim indeksie. Na crawl demand wpływ ma wiele czynników, takich jak popularność strony, częstość aktualizacji treści, jakość i struktura kodu strony oraz jej dostępność techniczna.

 

Jak działa indeksowanie przez wyszukiwarki?

Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają specjalnych programów, znanych jako roboty indeksujące (crawlery), aby przeszukiwać internet w poszukiwaniu nowych i zaktualizowanych stron do dodania do swojej bazy danych. Proces ten nazywany jest indeksowaniem. Crawlery analizują strony, rozumieją ich zawartość i strukturę, a następnie zapisują te informacje w indeksie wyszukiwarki, który stanowi podstawę dla generowanych wyników wyszukiwania.

Warto także poznać różnicę między crawl demand a crawl budget. Crawl demand odnosi się do tego, jak często i intensywnie roboty powinny przeszukiwać witrynę, biorąc pod uwagę jej aktualność, popularność i znaczenie. Natomiast crawl budget to liczba stron na witrynie, którą roboty są w stanie przeszukać w określonym czasie.

Czynniki wpływające na crawl demand

Crawl demand może być zwiększany lub zmniejszany przez różne czynniki, które są ważne zarówno dla właścicieli stron, jak i dla samych wyszukiwarek. Do głównych czynników wpływających na crawl demand należą:

 • Popularność strony. Strony otrzymujące dużo ruchu i posiadające wiele linków zwrotnych są częściej odwiedzane przez roboty.
 • Częstość aktualizacji treści. Strony, które regularnie publikują nowe treści lub aktualizują istniejące, są częściej indeksowane.
 • Jakość i struktura strony. Dobrze zoptymalizowana struktura strony i czysty kod mogą przyspieszyć indeksowanie.
 • Błędy techniczne. Problemy takie jak błędy serwera, brak odpowiedzi strony czy błędy w plikach robots.txt mogą negatywnie wpływać na crawl demand.

 

Jak zwiększyć crawl demand dla swojej strony?

Właściciele stron internetowych mogą skutecznie zwiększać crawl demand, aby poprawić widoczność w wyszukiwarkach. Oto kilka sposobów:

 • Optymalizacja treści pod kątem wartościowych słów kluczowych. Dostosowanie treści do często wyszukiwanych fraz może zwiększyć zainteresowanie crawlerów.
 • Poprawa linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Silne linki nie tylko poprawiają SEO, ale także zachęcają roboty do częstszego odwiedzania.
 • Regularne aktualizacje i dodawanie nowych treści. Pokazuje to robotom, że strona jest aktywna i zasługuje na częstsze indeksowanie.
 • Usuwanie błędów technicznych. Zapewnienie, że strona jest dostępna i wolna od błędów technicznych, jest kluczowe dla utrzymania regularnych wizyt crawlerów.

 

Narzędzia do monitorowania crawl demand

Monitoring crawl demand jest niezbędny dla każdego, kto chce optymalizować swoją witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Zrozumienie, jak często i intensywnie roboty odwiedzają witrynę, pozwala na odpowiednie dostosowanie strategii SEO, co bezpośrednio przekłada się na lepszą widoczność i wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Istnieje kilka narzędzi analitycznych, które mogą być wykorzystane do monitorowania i analizy crawl demand.


Google Search Console

Jest to jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi, umożliwiające monitorowanie sposobu, w jaki Google widzi ich stronę. Google Search Console dostarcza szczegółowych informacji na temat indeksowania strony, w tym:

 • raport „Coverage” (zasięg) — pokazuje, które strony zostały zindeksowane, a które napotkały błędy, co pozwala na szybkie zidentyfikowanie i rozwiązanie problemów,
 • raport „Performance” (wydajność) — przedstawia, jak często strona pojawia się w wynikach wyszukiwania oraz jakie frazy przekierowują na nią najwięcej ruchu,
 • raport „Crawl Stats” (statystyki indeksacji) — dostarcza danych o liczbie stron przeszukanych przez Google, średniej odpowiedzi serwera, a także o obciążeniu serwera spowodowanym przez roboty.


Bing Webmaster Tools

Choć mniej popularne niż narzędzia Google, Bing Webmaster Tools również oferuje funkcje umożliwiające śledzenie crawl demand. Użytkownicy mogą monitorować, jak Bing przeszukuje ich stronę, co pomaga zrozumieć i optymalizować stronę pod kątem innego dużego gracza na rynku wyszukiwarek.


Screaming Frog SEO Spider

Jest to aplikacja desktopowa, która umożliwia użytkownikom symulację pracy robotów wyszukiwarek. Można nią na bieżąco analizować, jak strona jest przeszukiwana, identyfikować błędy SEO i problemy z dostępnością stron, co bezpośrednio wpływa na crawl demand.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Oceń ten artykuł:
Co to jest crawl demand?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ