Co to jest crawling?

crawling

Crawling jest kluczowym procesem w działaniu wyszukiwarek internetowych, umożliwiającym zbieranie, analizowanie i indeksowanie treści dostępnych online. Proces ten jest niezbędny dla efektywnego funkcjonowania wyszukiwarek, jak również dla optymalizacji stron internetowych pod kątem lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania. Czym dokładnie jest crawling, jakie jest jego znaczenie dla SEO, jak monitorować ten proces oraz jakie problemy mogą się pojawić? 

Crawling — definicja

Crawling, znany także jako przeszukiwanie sieci, to proces używany przez wyszukiwarki do systematycznego przeglądania stron internetowych w celu zbierania informacji o nich. W trakcie crawlingu specjalne programy zwane robotami indeksującymi (crawlers) odwiedzają strony, czytają ich zawartość i rejestrują linki do innych stron. Informacje te są następnie używane do aktualizacji indeksu wyszukiwarki, co pozwala na szybsze i bardziej trafne odpowiedzi na zapytania użytkowników.


Jak działają roboty indeksujące (crawlers)?

Roboty indeksujące, nazywane również pająkami, są programami komputerowymi, które automatycznie przeszukują światową sieć w poszukiwaniu nowych i zaktualizowanych stron do dodania do indeksu wyszukiwarki. Proces ten obejmuje kilka kroków:

 • Odkrywanie URL. Na początku roboty otrzymują listę adresów URL do odwiedzenia, które mogą pochodzić z wcześniejszych sesji przeszukiwania lub być dodane przez administratorów stron.
 • Pobieranie stron. Po uzyskaniu URL crawler pobiera zawartość strony internetowej, analizując wszystkie dostępne na niej informacje, w tym tekst, obrazy i inne multimedia.
 • Ekstrakcja i śledzenie linków. Podczas przeglądania strony, robot identyfikuje wszystkie linki do innych stron, które następnie dodaje do swojej kolejki odwiedzin, umożliwiając dalsze przeszukiwanie sieci.
 • Przetwarzanie danych. Zebrane informacje są przetwarzane i przygotowywane do indeksowania, co oznacza przekształcenie surowych danych w formę, którą można łatwo przeszukać i sklasyfikować.


Znaczenie crawlingu dla SEO

Crawling jest kluczowym elementem w procesie optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO), który bezpośrednio wpływa na to, jak strona internetowa jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Proces ten polega na przeszukiwaniu strony przez roboty indeksujące wyszukiwarek w celu zebrania danych, które są później używane do stworzenia indeksu wyszukiwarki. Odpowiednia optymalizacja strony pod kątem crawlingu może znacznie zwiększyć jej szanse na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
Dostosowanie strony do wymagań robotów indeksujących obejmuje kilka istotnych aspektów, które mogą usprawnić proces crawlingu i indeksowania. Należą do nich:

 • Struktura URL. Jasna i logiczna struktura adresów URL ułatwia robotom zrozumienie hierarchii i znaczenia poszczególnych stron na witrynie. Dobrze zorganizowane URL-e, które zawierają kluczowe słowa i są wolne od niepotrzebnych parametrów, mogą poprawić zarówno użytkowanie strony przez osoby odwiedzające, jak i efektywność crawlingu.
 • Plik robots.txt. Ten plik to podstawowe narzędzie, które informuje roboty, które części strony mogą być skanowane, a które są zablokowane do indeksowania. Poprawne użycie robots.txt pozwala kierować działania robotów tak, aby skupiały się na najważniejszych dla SEO fragmentach strony, jednocześnie chroniąc prywatność i ograniczając dostęp do nieistotnych lub poufnych danych.
 • Mapa strony (sitemap). Sitemap to plik, który zawiera informacje o wszystkich dostępnych stronach na witrynie oraz o relacjach między nimi. Dostarczanie mapy strony robotom indeksującym jest jak dostarczenie im przewodnika po witrynie, co znacznie przyspiesza i usprawnia proces indeksowania. Mapy strony są szczególnie pomocne na dużych stronach internetowych, gdzie nowe treści są regularnie publikowane.

 

Narzędzia i technologie związane z crawlingiem

Proces crawlingu jest wspierany i monitorowany za pomocą szeregu narzędzi, które umożliwiają webmasterom i specjalistom SEO analizowanie, jak strony internetowe są przeszukiwane przez roboty indeksujące. Narzędzia te dostarczają cennych danych, które mogą być wykorzystane do optymalizacji stron pod kątem lepszego indeksowania i, ostatecznie, lepszego rankingowania w wynikach wyszukiwania.

 • Google Search Console. Jest to jedno z najbardziej podstawowych, ale zarazem najpotężniejszych narzędzi do monitorowania crawlingu. Umożliwia webmasterom sprawdzenie, jak Googlebot widzi ich strony, jakie błędy crawlingu występują, a także pozwala zgłaszać nowe strony do indeksacji. Search Console oferuje także możliwość sprawdzenia efektywności i szybkości indeksowania oraz analizę pokrycia indeksu.
 • Bing Webmaster Tools. Podobnie jak Google Search Console, narzędzie od Bing umożliwia monitorowanie i zarządzanie sposobem, w jaki strony są przeszukiwane przez Bingbot. Oferuje również funkcje diagnozowania problemów z indeksowaniem i dostarcza zalecenia, jak poprawić widoczność strony w wyszukiwarce Bing.

Technologie używane do budowy stron internetowych mogą również wpływać na efektywność crawlingu:

 • JavaScript. Język skryptowy służący do dodawania interaktywności do stron internetowych może zarówno wspomagać, jak i utrudniać crawling. Chociaż nowoczesne wyszukiwarki są coraz lepsze w przetwarzaniu JavaScript, dynamiczne treści generowane przez JS mogą czasami nie być widoczne dla robotów indeksujących w momencie ich wizyty na stronie.
 • AJAX (Asynchronous JavaScript and XML). Jest to technologia umożliwiająca stronom internetowym dynamiczne ładowanie treści bez konieczności przeładowywania całej strony. Chociaż poprawia to doświadczenia użytkowników, AJAX może utrudniać robotom indeksującym dostęp do pełnej treści strony, ponieważ wymaga wykonania dodatkowych kroków do załadowania i przetworzenia treści.

 

Problemy i wyzwania związane z crawlingiem

Crawling stron internetowych może napotkać na liczne problemy, które utrudniają robotom indeksującym efektywne przetwarzanie i indeksowanie treści. Zrozumienie tych wyzwań jest kluczowe dla optymalizacji stron w sposób umożliwiający wyszukiwarkom łatwiejsze i szybsze indeksowanie.

 • Nieprawidłowe linkowanie. Niespójne lub złamane linki na stronie mogą powodować, że roboty indeksujące będą miały trudności z nawigacją i indeksowaniem całej struktury witryny. Nieefektywne linkowanie może prowadzić do pomijania ważnych stron przez roboty.
 • Ciężkie pliki. Duże pliki, takie jak zdjęcia wysokiej rozdzielczości czy długie dokumenty PDF, mogą znacznie spowolnić prędkość ładowania strony, co z kolei wpływa negatywnie na proces crawlingu. Roboty mogą mieć ograniczony czas na przeszukanie strony, a ciężkie pliki mogą sprawić, że wiele treści zostanie pominięte.
 • Zduplikowana zawartość. Strony zawierające dużo zduplikowanej treści mogą sprawiać problemy wyszukiwarkom, które starają się unikać indeksowania wielokrotnie tych samych informacji. To może prowadzić do niższego rankingowania wszystkich stron z powielonym materiałem.


Strategie rozwiązywania typowych problemów z crawlingiem

Aby zaradzić tym i innym problemom, istnieje kilka sprawdzonych strategii:

 • Poprawa struktury linkowania. Regularne przeglądanie i naprawa złamanych linków oraz optymalizacja nawigacji po stronie może znacząco poprawić jej przeszukiwalność. Użycie logicznej i uporządkowanej struktury URL jest również ważne.
 • Optymalizacja wielkości plików. Skompresowanie obrazów i innych mediów przed ich zamieszczeniem na stronie może zmniejszyć ich wpływ na czas ładowania strony. Użycie nowoczesnych formatów obrazów, takich jak WebP, może również poprawić wydajność bez znaczącej utraty jakości.
 • Eliminacja zduplikowanej treści. Upewnienie się, że każda strona na witrynie ma unikalną zawartość i korzystanie z kanonicznych tagów URL, gdzie to konieczne, pomoże uniknąć problemów zduplikowanej zawartości.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Oceń ten artykuł:
Co to jest crawling?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ