Co to jest Google Analytisc?

Google Analytics

Google Analytics to bezpłatne narzędzie analityczne oferowane przez Google, które umożliwia gromadzenie, analizowanie i raportowanie danych dotyczących witryn internetowych i aplikacji mobilnych. Jest to narzędzie powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców, marketerów i analityków do monitorowania ruchu na stronach internetowych, mierzenia skuteczności działań marketingowych oraz zrozumienia zachowań użytkowników.


Definicja Google Analytics

Google Analytics jest narzędziem analitycznym, które dostarcza szczegółowe informacje na temat ruchu na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych. Działa na zasadzie umieszczania na witrynie specjalnego kodu śledzącego, który rejestruje aktywności użytkowników, takie jak liczba odwiedzin, czas spędzony na stronie, źródło ruchu, nawigacja po stronie, transakcje i wiele innych.


Funkcje Google Analytics

Google Analytics oferuje wiele funkcji, które umożliwiają dogłębną analizę danych.


Śledzenie ruchu na stronie

Google Analytics pozwala monitorować liczbę odwiedzin strony, unikalnych użytkowników, średni czas spędzony na stronie oraz wskaźniki odrzutu. Dzięki tym danym można zrozumieć, jakie treści przyciągają uwagę użytkowników i jak skutecznie zachęcać ich do interakcji z witryną.


Analiza źródła ruchu

Google Analytics umożliwia śledzenie, skąd pochodzi ruch na stronie, czy to z wyników wyszukiwania, mediów społecznościowych, kampanii reklamowych, stron partnerskich czy innych źródeł. W ten sposób można ocenić skuteczność różnych kanałów marketingowych i dostosować strategię promocyjną.


Konwersje i cele

Google Analytics pozwala zdefiniować cele i śledzić konwersje na stronie, takie jak zakupy, rejestracje czy wypełnienie formularzy. Można również określić ścieżki konwersji, czyli sekwencje działań, które prowadzą użytkownika do osiągnięcia celu. Funkcja ta pomaga w identyfikacji słabych punktów na stronie i optymalizacji procesu konwersji.


Segmentacja i raportowanie

Google Analytics umożliwia segmentację danych, czyli podział ruchu na grupy według różnych kryteriów, takich jak lokalizacja geograficzna, urządzenia, źródło ruchu itp. Dzięki temu można analizować zachowania różnych segmentów użytkowników i dostosować działania marketingowe do ich potrzeb. Ponadto, narzędzie oferuje różne raporty i wizualizacje danych, które ułatwiają interpretację informacji i podejmowanie decyzji.


KPI w Google Analytics

KPI (Key Performance Indicators) są to kluczowe wskaźniki, które pomagają mierzyć efektywność działań marketingowych i osiąganie celów biznesowych. W Google Analytics można skonfigurować i monitorować różne KPI, które są istotne dla danej witryny lub aplikacji. Przykładowe KPI to:

 • Liczba odwiedzin strony
 • Czas spędzony na stronie
 • Wskaźniki konwersji
 • Wskaźniki odrzutu
 • Wskaźniki zaangażowania, takie jak liczba odsłon stron na sesję, średni czas spędzony na stronie itp.
 • Wskaźniki sprzedażowe, takie jak średnia wartość zamówienia, liczba transakcji itp.


Zastosowanie Google Analytics w marketingu

Google Analytics jest nieocenionym narzędziem dla marketerów, które pozwala na skuteczne planowanie i optymalizację działań marketingowych. Oto kilka przykładów zastosowania Google Analytics w marketingu.


Śledzenie efektywności kampanii

Google Analytics pozwala śledzić skuteczność kampanii reklamowych, takich jak kampanie Google Ads, kampanie e-mailowe, kampanie w mediach społecznościowych itp. Dzięki temu można monitorować ilość kliknięć, konwersji, kosztów i inne wskaźniki, aby ocenić zwrot z inwestycji i dostosować strategię reklamową.


Segmentacja i personalizacja

Dzięki Google Analytics można dokonać segmentacji użytkowników na podstawie ich zachowań, preferencji i cech demograficznych. Pozwala to na personalizację treści i oferty, dostosowanie ich do potrzeb i zainteresowań konkretnych segmentów użytkowników.


Optymalizacja witryny

Analiza danych w Google Analytics pozwala zidentyfikować słabe punkty na stronie i znaleźć możliwości optymalizacji. Można sprawdzić, które strony mają największą liczbę odsłon, ale wysoki wskaźnik odrzutu, co może sugerować potrzebę poprawy treści lub układu strony.


Testy A/B

Google Analytics umożliwia przeprowadzanie testów A/B, które polegają na porównywaniu dwóch wersji witryny lub elementów na stronie. Dzięki temu można sprawdzić, która wersja generuje lepsze wyniki, takie jak wyższa liczba konwersji czy dłuższy czas spędzony na stronie.


Jak zacząć korzystać z Google Analytics?

Aby rozpocząć korzystanie z Google Analytics, należy spełnić kilka podstawowych kroków:

 1. Utworzyć konto Google Analytics: Wystarczy posiadać konto Google i zalogować się na stronie Google Analytics, gdzie można utworzyć nowe konto.
  Skonfigurować właściwość: Po utworzeniu konta należy dodać nową właściwość, czyli witrynę internetową lub aplikację mobilną, której chcemy monitorować.
 2. Umieścić kod śledzący na stronie: Google Analytics generuje unikalny kod śledzący, który należy umieścić na każdej stronie, którą chcemy monitorować. Ten kod umożliwia gromadzenie danych.
 3. Skonfigurować cele i wskaźniki: W Google Analytics można zdefiniować cele i wskaźniki, które są istotne dla naszej witryny lub aplikacji. To pozwoli nam mierzyć skuteczność działań i osiąganie celów biznesowych.
 4. Rozpocząć analizę danych: Po skonfigurowaniu Google Analytics i umieszczeniu kodu śledzącego na stronie można rozpocząć analizę danych. Narzędzie oferuje różne raporty, filtry i narzędzia do głębokiej analizy.


Podsumowanie

Google Analytics to niezastąpione narzędzie dla przedsiębiorców i marketerów, które pozwala na lepsze zrozumienie ruchu na stronie, optymalizację działań marketingowych i osiąganie sukcesów w internecie. Przez ciągłą analizę danych i dostosowanie strategii do potrzeb użytkowników, można osiągnąć lepsze rezultaty i zwiększyć skuteczność działań w świecie cyfrowym.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Google Analytisc?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ