Co to jest łańcuch przekierowań?

lancuch przekierowan

Łańcuch przekierowań to mechanizm, który umożliwia kierowanie użytkownika z jednego adresu URL na inny. Jest to proces, w którym serwer internetowy automatycznie przekierowuje użytkownika na nową stronę w przypadku zmiany adresu URL lub przeniesienia zawartości.


Definicja łańcucha przekierowań

Łańcuch przekierowań to proces, w którym serwer internetowy przesyła użytkownika z jednego adresu URL na inny. Może to obejmować przekierowanie ze starego adresu URL na nowy, z niekanonicznego adresu URL na kanoniczny lub z jednego podkatalogu na inny. Łańcuch przekierowań może składać się z wielu przekierowań, tworząc sekwencję, która kończy się na docelowej stronie.


Jak skonfigurować łańcuch przekierowań?

Skonfigurowanie łańcucha przekierowań wymaga uwzględnienia kilku czynników. Oto kroki, które można podjąć w celu skonfigurowania prawidłowego łańcucha przekierowań:

 1. Zidentyfikuj stare adresy URL: Rozpocznij od identyfikacji starych adresów URL, które mają być przekierowane. Może to obejmować stare strony, które zostały usunięte, zmienione adresy URL lub niekanoniczne wersje.
 2. Określ docelowe adresy URL: Następnie określ, na jakie nowe adresy URL użytkownicy powinni być przekierowani. Upewnij się, że nowe adresy URL są poprawnie skonfigurowane i dostępne dla użytkowników.
 3. Skonfiguruj przekierowania: Skorzystaj z odpowiednich technik przekierowania, takich jak 301 Przeniesione trwale lub 302 Przeniesione tymczasowo, aby przekierować użytkowników z starych adresów URL na nowe. Upewnij się, że przekierowania są poprawnie skonfigurowane na poziomie serwera.
 4. Testowanie i monitorowanie: Przetestuj łańcuch przekierowań, aby upewnić się, że działa poprawnie i użytkownicy są kierowani na właściwe strony. Monitoruj adresy URL, aby wykrywać ewentualne błędy i błędne przekierowania.


Zalety prawidłowo skonfigurowanego łańcucha przekierowań

Prawidłowo skonfigurowany łańcuch przekierowań może przynieść różne korzyści, m.in.:.

 • Użytkownicy są automatycznie kierowani na właściwe strony, co poprawia ich doświadczenie.
  Przekierowania pomagają utrzymać wartość SEO ze starych adresów URL, przekazując ją na nowe strony.
 • Zmiany adresów URL lub przeniesienia stron nie wpływają negatywnie na widoczność witryny w wyszukiwarkach.


Skutki nieprawidłowego łańcucha przekierowań

Nieprawidłowo skonfigurowany łańcuch przekierowań może prowadzić do różnych skutków niepożądanych. Jeśli przekierowania są źle skonfigurowane, może dojść do pętli przekierowań, w których użytkownik jest ciągle kierowany z jednej strony na drugą i vice versa. To może spowodować utratę użytkownika i negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika. Nieprawidłowe przekierowania mogą prowadzić użytkowników na nieodpowiednie strony lub do niedostępnych zawartości. Może to prowadzić do frustracji użytkowników i utraty zaufania.


Przekierowanie na stronie głównej a strony docelowe

Podczas projektowania łańcucha przekierowań można zdecydować, czy kierować użytkowników na stronę główną witryny czy bezpośrednio na docelowe strony. Oba podejścia mają swoje zalety i zastosowania.

Przekierowanie na stronie głównej (ang. home page redirect) oznacza przekierowanie użytkownika z danej strony na stronę główną witryny. Jest to popularny sposób przekierowania, szczególnie w przypadku przestarzałych lub usuniętych stron. Przekierowanie na stronę główną pozwala zachować kontynuację interakcji z użytkownikiem, kierując go na najważniejszą i najbardziej aktualną stronę witryny.
To rozwiązanie jest przydatne, gdy nie ma konkretnych docelowych stron lub gdy chcemy zaprezentować ogólny przekaz marki.

Natomiast strony docelowe (ang. landing pages) to konkretne strony, na które przekierowuje się użytkowników w celu realizacji określonych działań. Mogą to być strony z ofertami, formularzami kontaktowymi, stronami produktów itp. Przekierowanie na strony docelowe umożliwia bardziej ukierunkowaną i skuteczną komunikację z użytkownikami, prowadząc ich bezpośrednio do treści, które są dla nich najważniejsze.


Optymalizacja łańcucha przekierowań dla SEO

Optymalizacja łańcucha przekierowań dla SEO jest ważnym aspektem przy tworzeniu i zarządzaniu witryną. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas optymalizacji łańcucha przekierowań dla celów SEO:

 • Używanie przekierowań 301 - jest zalecane przy zmianie lokalizacji URL, ponieważ przekazują wartość i autorytet z przekierowanych stron na nowe adresy.
 • Minimalizacja przekierowań - im mniej przekierowań, tym mniej czasu potrzebnego na załadowanie strony i mniej ryzyka błędów.
 • Utrzymywanie integralności linków - należy upewnić się, że przekierowania są prawidłowo zaimplementowane i nie powodują błędów 404.


Jak monitorować łańcuch przekierowań?

Monitorowanie łańcucha przekierowań jest ważne, aby śledzić efektywność i działanie przekierowań na stronie. Oto kilka sposobów monitorowania łańcucha przekierowań:

 • Narzędzia do analizy ruchu na stronie - wykorzystaj narzędzia do analizy ruchu, takie jak Google Analytics, aby śledzić odwiedzających, strony docelowe i źródła ruchu.
 • Monitorowanie błędów - regularnie sprawdzaj raporty błędów, aby zidentyfikować ewentualne problemy z przekierowaniami, takie jak błędy 404 lub pętle przekierowań.
 • Testy użytkowników - przeprowadzaj testy użytkowników, aby ocenić, jak odwiedzający reagują na przekierowania i czy są one intuicyjne i efektywne.


Podsumowanie

łańcuch przekierowań jest istotnym mechanizmem w świecie stron internetowych. Prawidłowo skonfigurowany łańcuch przekierowań umożliwia skuteczne kierowanie użytkowników, utrzymanie wartości SEO i zapewnienie pozytywnego doświadczenia użytkownika. Monitorowanie i optymalizacja łańcucha przekierowań są kluczowe dla utrzymania jego efektywności i uniknięcia potencjalnych problemów.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest łańcuch przekierowań?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ