Co to jest marketing afiliacyjny?

marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to forma marketingu internetowego, która umożliwia firmom współpracę z partnerami afiliacyjnymi w celu promowania ich produktów lub usług. Marketing afiliacyjny zyskuje coraz większą popularność wśród firm, które szukają skutecznych sposobów promocji swoich produktów i usług. Przed rozpoczęciem działań warto poznać proces marketingu afiliacyjnego, sposób rozliczeń i korzyści.


Definicja marketingu afiliacyjnego

Marketing afiliacyjny to strategia marketingowa, w której firma (nazywana reklamodawcą) zawiera umowę z podmiotami zewnętrznymi, czyli partnerami afiliacyjnymi (nazywanymi afiliantami lub wydawcami) w celu promocji swoich produktów lub usług. Afilianci otrzymują prowizję lub inną formę wynagrodzenia za każdą akcję użytkowników, taką jak kliknięcie w link afiliacyjny, rejestracja, zakup lub wypełnienie formularza, które generują na stronie docelowej reklamodawcy.


Strony marketingu afiliacyjnego

Marketing afiliacyjny obejmuje trzy główne strony:

 • Reklamodawca - to firma, która posiada produkty lub usługi, które chce promować za pomocą marketingu afiliacyjnego. Reklamodawcy oferują partnerom afiliacyjnym prowizję lub inne formy wynagrodzenia za przekierowanie ruchu lub generowanie konwersji.
 • Partner afiliacyjny - jest stroną, która promuje produkty lub usługi reklamodawcy. Partnerzy afiliacyjni mogą być właścicielami stron internetowych, blogerami, influencerami lub innymi osobami lub firmami posiadającymi kanały dystrybucji online. Otrzymują unikalne linki afiliacyjne, które śledzą ich działania i wynagradzają za efektywność.
 • Klient - to osoba, która jest docelowym odbiorcą kampanii marketingu afiliacyjnego. Może kliknąć w link afiliacyjny partnera afiliacyjnego, odwiedzić stronę docelową reklamodawcy i podejmować dalsze działania, takie jak rejestracja, zakup lub wypełnienie formularza.


Jak działa marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny to model biznesowy oparty na współpracy między trzema podmiotami: reklamodawcą, afiliatem i konsumentem. Reklamodawca oferuje produkty lub usługi, które afiliaci promują na swoich platformach, takich jak strony internetowe, blogi czy media społecznościowe. W ramach tej relacji, afiliaci otrzymują specjalne linki lub kody śledzące, które identyfikują ich jako źródło ruchu. Gdy konsument kliknie taki link i dokona zakupu lub wykonania określonej akcji, afiliat otrzymuje prowizję od reklamodawcy. Istnieje wiele modeli płatności w marketingu afiliacyjnym, takich jak prowizja za sprzedaż, prowizja za potencjalnego klienta lub prowizja za kliknięcie. Technologia śledzenia linków i kodów śledzących umożliwia monitorowanie i przypisanie zasług afiliatowi za jego udział w procesie sprzedaży lub konwersji. Dzięki temu, marketing afiliacyjny staje się skutecznym narzędziem dla reklamodawców, afiliatów i konsumentów, tworząc korzystną synergię pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces.


Metody rozliczenia w marketingu afiliacyjnym

W marketingu afiliacyjnym istnieje kilka popularnych metod rozliczania partnerów afiliacyjnych. Najważniejsze z nich to:

 1. Prowizja za sprzedaż (CPS): Reklamodawca płaci partnerowi afiliacyjnemu określoną prowizję od wartości sprzedaży, które partner przyczynił się do wygenerowania.
 2. Płatność za kliknięcie (CPC): Reklamodawca płaci partnerowi afiliacyjnemu za każde kliknięcie w link afiliacyjny, niezależnie od tego, czy doprowadziło to do konwersji czy nie.
 3. Płatność za akcję (CPA): Reklamodawca płaci partnerowi afiliacyjnemu za konkretne akcje podjęte przez klienta, takie jak rejestracja, zakup, wypełnienie formularza lub inne zdefiniowane działanie.
 4. Płatność za wyświetlenie (CPM): Reklamodawca płaci partnerowi afiliacyjnemu za każde 1000 wyświetleń reklamy.

Metoda rozliczenia jest ustalana przed rozpoczęciem kampanii i zależy od preferencji reklamodawcy i rodzaju promowanych produktów lub usług.


Rodzaje marketingu afiliacyjnego

W marketingu afiliacyjnym można wyróżnić trzy główne rodzaje


Marketing afiliacyjny niezwiązany

W tym przypadku partner afiliacyjny promuje produkty lub usługi, które nie są bezpośrednio związane z treściami, które publikuje. Na przykład, bloger podróżniczy może promować produkty do pielęgnacji skóry. Partner afiliacyjny otrzymuje prowizję za każdą sprzedaż wygenerowaną za pośrednictwem jego linków afiliacyjnych.


Marketing afiliacyjny powiązany

Marketing afiliacyjny powiązany oznacza, że partner promuje produkty lub usługi, które są bezpośrednio związane z treściami, które publikuje. Na przykład, bloger o tematyce fitness może promować sprzęt treningowy lub suplementy diety. Partner afiliacyjny może bardziej skutecznie przekierować swoją publikę do produktów lub usług, które są zgodne z jej zainteresowaniami.


Marketing afiliacyjny zaangażowany

W przypadku marketing afiliacyjnego zaangażowanego, partner afiliacyjny jest bardziej zaangażowany w proces sprzedaży lub promocji produktów lub usług reklamodawcy. Może to obejmować udzielanie opinii, tworzenie recenzji, prowadzenie webinarów, udział w promocjach specjalnych itp. Partner afiliacyjny może działać jako ambasador marki i bardziej aktywnie zaangażować swoją publikę.


Korzyści marketingu afiliacyjnego

Marketing afiliacyjny oferuje wiele korzyści zarówno dla reklamodawców, jak i partnerów afiliacyjnych:

Dla reklamodawców:

 • Zwiększenie zasięgu i widoczności - dzięki partnerom afiliacyjnym reklamodawca może dotrzeć do nowych publiczności i zwiększyć zasięg swojej marki lub produktów.
 • Rozliczenie za wyniki - reklamodawca płaci tylko za osiągnięte rezultaty, co oznacza, że inwestycja w marketing afiliacyjny jest skuteczna kosztowo.
 • Łatwe monitorowanie i kontrola - systemy afiliacyjne umożliwiają reklamodawcom łatwe monitorowanie wyników kampanii, śledzenie konwersji i kontrolę wydajności partnerów afiliacyjnych.


Dla partnerów afiliacyjnych:

 • Możliwość zarobku pasywnego - partnerzy afiliacyjni mogą generować dochód pasywny, promując produkty lub usługi reklamodawców na swoich platformach online.
 • Dostęp do wysokiej jakości treści - partnerzy afiliacyjni mogą współpracować z renomowanymi markami i otrzymywać wysokiej jakości treści, które wzbogacą ich platformy.
 • Dostęp do różnorodnych ofert - partnerzy afiliacyjni mają dostęp do szerokiej gamy produktów lub usług, które mogą promować, co daje im możliwość wyboru ofert odpowiadających ich interesom i preferencjom.


Kluczowe metryki i śledzenie wyników

Ważne jest monitorowanie i analizowanie wyników kampanii marketingu afiliacyjnego. Oto kilka kluczowych metryk, które warto śledzić:

 • CTR (Click-through Rate) - procent użytkowników, którzy kliknęli w link afiliacyjny w porównaniu do liczby wyświetleń.
 • CR (Conversion Rate) - procent użytkowników, którzy dokonali konwersji (np. zakupu) w porównaniu do liczby kliknięć w link afiliacyjny.
 • Average Order Value (AOV) - średnia wartość zamówienia generowanego przez link afiliacyjny.
 • Lifetime Value (LTV) - wartość życiowa klienta, która wynika z jego aktywności generowanej za pośrednictwem linków afiliacyjnych.
 • ROI (Return on Investment) - zwrot z inwestycji, czyli stosunek zysków do kosztów związanych z kampanią afiliacyjną.

Monitorowanie tych metryk pozwoli Ci ocenić efektywność Twoich działań i dostosować swoje strategie w celu osiągnięcia lepszych wyników.


Jak prowadzić skuteczny marketing afiliacyjny?

Prowadzenie skutecznego marketingu afiliacyjnego wymaga zastosowania odpowiednich strategii i praktyk. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci osiągnąć sukces w tej dziedzinie:

 • Odpowiednie produkty lub usługi - przed rozpoczęciem marketingu afiliacyjnego ważne jest, aby dobrać właściwe produkty do odpowiedniego partnera afiliacyjnego i jego grupy docelowej. Produkty o wysokiej jakości i wartości, zwiększasz szanse na przyciągnięcie i zainteresowanie potencjalnych klientów.
 • Wartościowe treści - treści powinny dostarczać wartości dla grupie docelowej. Artykuły, recenzje, poradniki czy wideo prezentujące produkty lub usługi mogą przyciągnąć uwagę i budować zaufanie u potencjalnych klientów.
 • Zaangażowanie społeczności - aktywność na mediach społecznościowych może pomóc w budowaniu zaangażowania społeczności i zwiększeniu zasięgu treści afiliacyjnych. Partnerzy afiliacyjni powinni regularnie udostępniać ciekawe treści, angażować się w dyskusje i odpowiadać na komentarze swoich obserwujących. Firmy również powinny być zaangażowane w komunikację w ramach treści afiliacyjnych. Przyczynia się to do zwiększenia świadomości i zainteresowania ofertą.
 • Personalizacja oferty - należy dostosować oferty afiliacyjne do potrzeb i preferencji swojej grupy docelowej. Zrozumienie ich oczekiwań i dostarczanie spersonalizowanych rekomendacji może zwiększyć szanse na konwersję i sprzedaż.
 • Monitorowanie i analiza wyników - należy regularnie analizować dane dotyczące kliknięć, konwersji i sprzedaży, aby zidentyfikować skuteczne strategie i dostosować swoje działania. Śledzenie kluczowych metryk, takich jak CTR (Click-through Rate) i CR (Conversion Rate), pozwala na ocenę efektywności kampanii afiliacyjnych.
 • Trwałe relacje z partnerami afiliacyjnymi - nawiązanie i utrzymanie dobrych relacji z partnerami afiliacyjnymi może przynieść wiele korzyści. Warto regularnie komunikować się z nimi, udzielać wsparcia i zapewniać potrzebne narzędzia i informacje. Budowanie wzajemnego zaufania i współpracy może prowadzić do długoterminowej i owocnej współpracy.
 • Udoskonalanie swoich umiejętności i wiedzy - świat marketingu afiliacyjnego jest dynamiczny i stale się rozwija. Dlatego warto inwestować w swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę na temat strategii, narzędzi i trendów w tej dziedzinie. Stale doskonalenie się może przyczynić się do osiągnięcia większych sukcesów w marketingu afiliacyjnym.


Podsumowanie

Marketing afiliacyjny to skuteczna strategia marketingowa, która umożliwia firmom promowanie swoich produktów lub usług za pośrednictwem partnerów afiliacyjnych. Działa na zasadzie wynagradzania partnerów za osiągnięte rezultaty. Zarówno reklamodawcy, jak i partnerzy afiliacyjni czerpią korzyści z tej formy marketingu. Kluczowe metryki i śledzenie wyników są istotne dla skutecznego monitorowania i optymalizacji kampanii afiliacyjnych. Jeśli rozważasz marketing afiliacyjny, pamiętaj o dopasowaniu ofert do swojej grupy docelowej, monitorowaniu wyników i doskonaleniu swoich działań w oparciu o analizę danych.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest marketing afiliacyjny?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ