Co to jest Messenger? Poznaj najpopularniejszy komunikator internetowy

messenger

Messenger to aplikacja służąca wymianie wiadomości, która zyskała ogromną popularność na całym świecie. Umożliwia komunikację w formie wiadomości lub połączeń głosowych i wideo z jedną osobą lub całą grupą. Aktualnie oferuje dodatkowe funkcje takie jak wysyłanie plików, zdjęć i filmów, dźwięków czy wstawianie relacji dostępnych dla wszystkich kontaktów. Messenger stał się narzędziem codziennej komunikacji, ale to nie koniec jego możliwości. Coraz więcej firm zaczyna wykorzystywać Messengera jako narzędzie marketingowe. Wspomaga on bezpośredni kontakt z klientami i budowanie długotrwałych relacji biznesowych. Messenger oferuje wiele funkcjonalności, które pozwalają firmom na zwiększenie zasięgu i skuteczności swoich działań marketingowych. Zatem, co to jest messenger i jak można go wykorzystać?


Jak działa messenger?

Messenger został stworzony przez firmę Facebook, a jego główną funkcją jest umożliwienie komunikacji wszystkim użytkownikom. Pozwala na prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych i wideo z jednym lub wieloma użytkownikami jednocześnie. Aktualnie, aby z niego korzystać wymagane jest konto na Facebooku. Należy podać podstawowy zestaw informacji, takich jak imię, nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu oraz hasło. W przypadku użytkowników nieletnich, tj. osób poniżej 18. roku życia, wymagane jest uzyskanie zgody rodziców lub opiekunów prawnych na korzystanie z Facebooka oraz Messenger'a. Aplikacja jest dostępna w wielu krajach, językach i na różnych narzędziach, a korzystanie z niego jest bardzo proste i intuicyjne. Messenger jest dostępny za darmo i nie wymaga dodatkowych opłat, jedynie połączenie z internetem. Aplikacja oferuje wiele funkcjonalności, takich jak:

  • emotikony,
  • GIF-y,
  • memy,
  • czat grupowy,
  • wysyłanie zdjęć, filmów i plików,
  • wideorozmowy.

Messenger jest coraz częściej wykorzystywany jako narzędzie marketingowe, umożliwiające bezpośredni kontakt z klientami oraz budowanie długotrwałych relacji biznesowych.


Początki i rozwój messengera

Messenger został stworzony przez firmę Facebook w 2011 roku, jako aplikacja umożliwiająca szybką i wygodną komunikację między użytkownikami serwisu społecznościowego. Przed jego powstaniem użytkownicy Facebooka mogli wysyłać wiadomości tylko za pośrednictwem strony internetowej, co było dość nieporęczne i niewygodne. Messenger umożliwił natomiast szybsze i bardziej intuicyjne korzystanie z funkcji czatowania, a także wprowadził wiele funkcji dodatkowych.

Messenger od samego początku cieszył się dużą popularnością i w krótkim czasie zaczął konkurować z innymi popularnymi aplikacjami takimi jak Skype, WhatsApp czy iMessage. W kolejnych latach Facebook systematycznie rozwijał Messengera, wprowadzając nowe funkcje i ulepszając interfejs użytkownika.

Jednym z ważnych momentów w historii Messengera było połączenie z Facebookiem w 2014 roku. Dzięki temu Messenger stał się jeszcze bardziej zintegrowany z platformą Facebooka, a także zyskał nowe możliwości, takie jak integracja z serwisami partnerskimi czy umożliwienie prowadzenia rozmów ze sprzedawcami w ramach Facebook Marketplace.

Najnowsze trendy w rozwoju Messengera to m.in. rozwój sztucznej inteligencji, która pozwala na personalizację rozmów i udzielanie automatycznych odpowiedzi na niektóre pytania, a także wprowadzenie nowych funkcji, takich jak możliwość wysyłania pieniędzy między użytkownikami czy tworzenie własnych GIF-ów.

W 2020 roku Messenger zaczął intensywnie rozwijać funkcje związane z e-commerce. Umożliwił sprzedawcom prowadzenie rozmów z klientami oraz dokonywanie zakupów bezpośrednio z poziomu aplikacji. Dzięki temu Messenger stał się jeszcze bardziej przydatnym narzędziem dla firm, które chcą prowadzić sprzedaż za pośrednictwem internetu.


Jak wykorzystać Messengera w marketingu?

Messenger skutecznie wspiera różne rodzaje firm w działaniach marketingowych. Przede wszystkim dotyczą one  e-commerce, firmy oferujące usługi online oraz platformy zrzeszające usługodawców i klientów są idealnymi kandydatami na wykorzystanie Messengera w swojej strategii marketingowej.

Aplikacja pomaga również w budowaniu relacji z klientem i poprawie jakości usługi. Usprawnia szybkie i skuteczne udzielanie pomocy. Messenger jest więc skutecznym narzędziem nie tylko dla firm działających w internecie, ale również tych offline.


Budowanie listy subskrybentów i tworzenie grupy docelowej

Czym głównie jest messenger? To między innymi narzędzie do skutecznego budowania listy subskrybentów i tworzenia grup docelowych. Dzięki temu firmy mogą zbierać dane o swoich subskrybentach i grupach docelowych, takie jak:

  • preferencje,
  • zainteresowania,
  • lokalizacja.

Pozwala na bardziej spersonalizowaną i ukierunkowaną komunikację z klientami.

W przypadku udzielenia subskrypcji użytkownicy otrzymują automatycznie dostęp do powiadomień i aktualizacji dotyczących firmy lub produktów, co pozwala na utrzymanie zainteresowania klientów i zwiększenie zaangażowania. Zapisanie się na subskrypcję w Messengera jest często bardziej intuicyjne i wygodne niż np. w przypadku tradycyjnego newslettera.

Messenger pozwala również na tworzenie grup docelowych, gdzie użytkownicy mogą dyskutować o produktach lub usługach danej firmy, wymieniać się doświadczeniami i opiniami, a także otrzymywać spersonalizowane oferty i powiadomienia. Daje to firmom możliwość zbierania cennych informacji zwrotnych i reagowania na potrzeby i oczekiwania klientów w sposób bardziej efektywny i szybki.

Do zbierania subskrybentów oraz tworzenia grup docelowych należy mieć jednak zgodę od użytkowników. Wysyłanie niechcianych wiadomości lub dodawanie do grup bez ich zgody jest zabronione.


Personalizacja wiadomości i automatyzacja procesów

Personalizacja wiadomości i automatyzacja procesów w messengerze to kluczowe funkcje, które umożliwiają firmom dostosowanie wiadomości do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. Dzięki wykorzystaniu automatyzacji można skutecznie zarządzać kampaniami marketingowymi, oszczędzając czas i zwiększając efektywność działań.


Wysyłanie targetowanych wiadomości i reklam

Messenger pozwala dotrzeć sprzedawcą do szerokiego grona swoich użytkowników. Reklamy pojawiają się w sekcji "Wiadomości" i wyglądają jak zwykłe rozmowy, ale są oznaczone jako sponsorowane. Użytkownik może kliknąć w reklamę, aby zobaczyć więcej informacji lub przekierować się do strony internetowej firmy. Funkcja targetowania wiadomości i reklam pozwala na skuteczne dotarcie do klienta ze swoją ofertą. Dodatkowo Messenger daje możliwość korzystania z chatbotów. Automatyzują one odpowiedzi na zapytania klientów oraz skuteczne prowadzenie kampanii reklamowych poprzez personalizację komunikacji.


Udzielanie szybkich odpowiedzi na zapytania klientów

Szybka odpowiedź na zapytania klientów to klucz do zadowolenia i lojalności klientów. Dzięki temu czym jest messenger, firmy mogą udzielać szybkich i bezpośrednich odpowiedzi na zapytania klientów 24/7. Automatyzacja procesu udzielania odpowiedzi pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność. Odpowiedzi można również spersonalizować, co dodatkowo wpływa na doświadczenie klienta z marką.


Podsumowanie

Messenger umożliwia ludziom na całym świecie łatwą i szybką komunikację każdego dnia. Różne funkcje dostosowują się do indywidualnych preferencji prowadzenia rozmowy. Messenger stał się również niezwykle skutecznym narzędziem marketingowym. Dla firm, które szukają sposobów na lepsze zaangażowanie klientów czy budowanie relacji.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Messenger? Poznaj najpopularniejszy komunikator internetowy
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ