Co to jest nofollow?

nofollow

W dzisiejszym cyfrowym świecie, optymalizacja SEO (Search Engine Optimization) odgrywa kluczową rolę w osiąganiu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednym z aspektów optymalizacji jest odpowiednie zarządzanie linkami na stronie internetowej. W tym kontekście, istotną rolę pełni atrybut "nofollow".


Definicja nofollow

Nofollow to atrybut stosowany w kodzie HTML linku, który informuje wyszukiwarki o tym, że dany link nie powinien być podjęty pod uwagę przy ustalaniu wartości i reputacji witryny, do której prowadzi. Wprowadzony został w 2005 roku przez firmę Google jako narzędzie do walki z nadużywaniem linków w celu poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Linki oznaczone atrybutem nofollow są traktowane jako "niezaufane" i nie przekazują tzw. "link juice", czyli pozytywnego wpływu na pozycję w wynikach wyszukiwania.


Rodzaje atrybutów nofollow

Istnieje kilka rodzajów atrybutów nofollow, które są stosowane w zależności od celu, jaki mają spełniać:

 • Standardowy nofollow - jest to najczęściej stosowany atrybut nofollow, który informuje, że dany link nie powinien być indeksowany przez wyszukiwarki i nie przekazuje wartości SEO.
 • Nofollow sponsored - ten rodzaj nofollow wskazuje, że link jest sponsorowany, np. jest to płatna reklama, i nie powinien mieć wpływu na pozycję w wynikach wyszukiwania.
 • Nofollow UGC - skrót od "User Generated Content" (treści generowane przez użytkowników). Ten rodzaj nofollow oznacza linki, które pochodzą z komentarzy i innych treści generowanych przez użytkowników.


Sposób działania nofollow

Kiedy wyszukiwarka natrafi na link z atrybutem nofollow, zazwyczaj nie przechodzi przez ten link, co oznacza, że nie "śledzi" go. Oznacza to, że link nie jest uwzględniany w procesie budowania indeksu strony i nie przekazuje wartości SEO. Jednak warto pamiętać, że niektóre wyszukiwarki mogą interpretować nofollow nieco inaczej, więc nadal mogą indeksować zawartość za linkiem, ale nie przenoszą wartości SEO.


Gdzie powinno się stosować nofollow?

Nofollow może być używany w różnych przypadkach, włączając w to:

 • Linki reklamowe - jeśli na Twojej stronie znajdują się płatne linki, powinny być one oznaczone atrybutem nofollow, aby spełnić wytyczne Google dotyczące linków sponsorowanych.
 • Linki z treści generowanych przez użytkowników - jeśli na Twojej stronie użytkownicy mogą zamieszczać linki w komentarzach lub innych treściach, warto zastosować nofollow, aby uniknąć nadużyć.
 • Linki do niezaufanych witryn - jeśli linkujesz do witryn, które nie są godne zaufania lub mogą być uznane za spam, warto zastosować nofollow, aby nie powiązywać swojej witryny z negatywnym kontekstem.


Dlaczego warto stosować nofollow?

Stosowanie atrybutu nofollow może przynieść wiele korzyści, w tym:

 • Uniknięcie kary od wyszukiwarek - jeśli niezasłużenie powiążesz swoją witrynę z niezaufanymi lub spamowymi stronami, wyszukiwarki mogą nałożyć na Ciebie karę, która obniży pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.
 • Kontrola wartości linków - nofollow pozwala na kontrolowanie przekazywania wartości SEO za pośrednictwem linków, co jest szczególnie ważne w przypadku linków sponsorowanych lub generowanych przez użytkowników.


Kiedy nofollow nie jest konieczny?

Nie zawsze istnieje potrzeba stosowania nofollow. Nie ma konieczności oznaczania linków wewnętrznych na swojej stronie jako nofollow. Wewnętrzne linki nie są uznawane za niezaufane, więc nie ma potrzeby zamykania ich przed wyszukiwarkami.


Nofollow a atrybucja linków

Nofollow wpływa na atrybucję linków, co oznacza, że nie przekazuje wartości SEO ani wpływu na pozycję w wynikach wyszukiwania. Atrybucja linków jest ważnym czynnikiem w procesie budowania widoczności strony w wynikach wyszukiwania, więc należy starannie kontrolować, które linki mają nofollow, a które nie.


Nofollow a link building

Stosowanie atrybutu nofollow ma wpływ na strategię link buildingu. Wyszukiwarki preferują naturalny profil linków, więc nofollow powinno być stosowane w odpowiednich miejscach, aby uniknąć podejrzanego profilu linków.


Narzędzia do identyfikacji linków nofollow

Istnieje wiele narzędzi dostępnych online, które pomagają zidentyfikować linki nofollow na Twojej stronie oraz innych witrynach. Narzędzia te są przydatne do monitorowania i optymalizacji profilu linków. Poniżej przedstawione są przykładowe narzędzia do identyfikacji linków nofollow:

 1. Moz Link Explorer: Narzędzie Moz oferuje funkcję analizy profilu linków, w tym identyfikację linków nofollow. Dzięki Moz Link Explorer możesz łatwo zobaczyć, które linki na Twojej stronie są oznaczone jako nofollow, a które mają atrybut dofollow. To narzędzie dostarcza także innych cennych informacji na temat jakości i reputacji linków.
 2. Ahrefs: Ahrefs to kolejne popularne narzędzie do analizy linków, które umożliwia identyfikację linków nofollow na stronach internetowych. Ahrefs oferuje wszechstronne opcje filtrowania i sortowania linków, co ułatwia zrozumienie ich charakteru i znaczenia.
 3. Google Search Console: W narzędziach dla webmasterów od Google (Google Search Console) można znaleźć raporty dotyczące linków przychodzących do Twojej witryny. Chociaż te raporty nie ujawniają, które linki są nofollow, dostarczają ważnych danych na temat indeksacji i atrybucji linków związanych z Twoją stroną.
 4. Screaming Frog: Screaming Frog to narzędzie do analizy SEO, które może być użyte do identyfikacji linków nofollow. Przeszukuje ono stronę internetową, a także linki na niej, dostarczając szczegółowych danych na temat profilu linków.
 5. LinkResearchTools: To zaawansowane narzędzie SEO, które oferuje rozległą analizę profilu linków. Umożliwia identyfikację nofollow i innych atrybutów linków, co pomaga w podejmowaniu odpowiednich decyzji w zakresie optymalizacji link buildingu.
 6. SEMrush: SEMrush to wszechstronne narzędzie SEO, które oferuje także możliwość analizy profilu linków, w tym identyfikację linków nofollow. Pozwala to na skuteczne monitorowanie i optymalizację jakości linków na stronie.
 7. Linkody: Jest to narzędzie dedykowane monitorowaniu profilu linków. Linkody pozwala na identyfikację nofollow i innych atrybutów linków, a także śledzenie zmian w profilu linków w czasie rzeczywistym.


Zasady właściwego oznaczania linków nofollow

Aby skutecznie korzystać z atrybutu nofollow, warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Rzetelność: Nofollow powinno być używane w rzetelny sposób i tylko tam, gdzie jest to konieczne.
 2. Oznaczanie sponsorowanych linków: Jeśli zamieszczasz linki sponsorowane, zawsze oznaczaj je atrybutem nofollow.
 3. Zachowanie naturalności: Budowanie naturalnego profilu linków jest kluczowe dla optymalizacji SEO. Używaj nofollow tam, gdzie ma to sens i pomaga w zachowaniu naturalnego profilu linków.


Podsumowanie

Nofollow to ważny atrybut używany w optymalizacji SEO, pozwalający na kontrolę przekazywania wartości linków i unikanie nadużyć. Prawidłowe stosowanie nofollow jest kluczowe dla zachowania rzetelnego profilu linków na stronie internetowej. Zrozumienie, gdzie i dlaczego stosować nofollow, pozwala na efektywne zarządzanie linkami i budowanie pozytywnego wizerunku witryny w oczach wyszukiwarek. Korzystanie z narzędzi do identyfikacji linków nofollow oraz przestrzeganie zasad właściwego oznaczania linków nofollow pomaga w efektywnym i skutecznym wykorzystaniu tego atrybutu w strategii SEO.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest nofollow?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ