Co to jest one-page?

one page

One-Page to forma strony internetowej, która zdobywa coraz większe uznanie w dziedzinie projektowania stron. Witryny tego typu charakteryzują się tym, że cała ich zawartość jest skupiona na jednej, długiej stronie, co stanowi odrębność w porównaniu do tradycyjnych wielostronicowych stron internetowych.


Definicja one-page (witryna jednostronicowa)

One-page, znana również jako witryna jednostronicowa, to strona internetowa, na której cała zawartość, czyli teksty, obrazki i design, została umieszczona na jednej długiej stronie. W odróżnieniu od tradycyjnych stron, które posiadają wiele podstron, one-page stawiają na zwartą, spójną prezentację informacji, umożliwiając użytkownikom łatwe i intuicyjne poruszanie się po treściach za pomocą scrollowania. W ten sposób cała witryna staje się jednym spójnym "płótnem", na którym prezentowane są najważniejsze informacje.


Charakterystyka witryny one-page

 • Prostota i czytelność - witryny jednostronicowe wyróżniają się prostotą i czytelnością, co ułatwia użytkownikom szybkie zapoznanie się z treścią bez konieczności przechodzenia na różne podstrony.
 • Skupienie na jednym temacie - każda witryna one-page koncentruje się na jednym głównym temacie, produkcie lub usłudze. To umożliwia klarowne przekazanie komunikatu bez zbędnych elementów rozpraszających uwagę.
 • Optymalizacja dla urządzeń mobilnych - witryny jednostronicowe są doskonale przystosowane do urządzeń mobilnych, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne ze względu na popularność smartfonów i tabletów.
 • Intuicyjne scrollowanie - użytkownik nawiguje po stronie jednostronicowej za pomocą prostego scrollowania, co ułatwia zapoznanie się z treścią w sposób płynny i naturalny.


Zalety witryny jednostronicowej

 • Efektywne działania marketingowe - witryny one-page są idealnym narzędziem do promocji konkretnego produktu lub usługi, umożliwiając skoncentrowane działania marketingowe.
 • Szybkość ładowania - mniejsza ilość treści na jednej stronie przekłada się na szybsze ładowanie witryny, co pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkowników.
 • Odpowiednie do krótkiej treści - one-page doskonale sprawdzają się, gdy potrzebujemy przekazać krótki i zwięzły komunikat, np. podczas prezentowania oferty specjalnej.
 • Zwrócenie uwagi na konkretny element - dzięki zwartości one-page można skupić uwagę użytkowników na jednym, konkretnym elemencie lub przekazie.


Wyzwania one-page

 • Ograniczenie treści - dla firm, które potrzebują przedstawić bogate treści, forma witryny one-page może być wyzwaniem z powodu ograniczonej przestrzeni.
 • Nawigacja i scrollowanie - zaprojektowanie odpowiedniej nawigacji i scrollowania jest kluczowe, aby użytkownicy łatwo mogli odnaleźć interesujące ich informacje.
 • Długość strony - dla niektórych użytkowników długa witryna one-page może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli treści są zbyt rozbudowane.


Tworzenie one-page

Tworzenie witryny jednostronicowej wymaga starannego planowania i projektowania, aby zapewnić skuteczne przekazanie treści i osiągnięcie zamierzonego celu.


1. Wybór odpowiedniego tematu i celu strony

Pierwszym krokiem jest dokładne określenie tematu i celu witryny jednostronicowej. Wybór musi być zgodny z przekazem marki lub kampanii, którą reprezentuje strona. Należy wyłonić główny przekaz, produkt, usługę lub informację, którą chcemy przedstawić odbiorcom. Koncepcja strony musi być klarowna i dopasowana do oczekiwań grupy docelowej.


2. Projektowanie sekcji i układu

Projektowanie sekcji i układu stanowi kluczową część procesu tworzenia witryny jednostronicowej. Sekcje powinny być logicznie uporządkowane i prowadzić użytkownika od góry do dołu strony, przekazując mu istotne informacje krok po kroku. Właściwe umiejscowienie elementów, takich jak nagłówek, treści, grafiki czy formularze kontaktowe, wpływa na czytelność i atrakcyjność strony.

Jednym z kluczowych elementów witryny one-page jest odpowiednie zaprojektowanie nawigacji i scrollowania. Użytkownicy powinni mieć łatwy dostęp do interesujących ich informacji oraz płynnie przemieszczać się po stronie. W tym celu warto wdrożyć scroll-spy, czyli efekt, który aktywuje odpowiednią sekcję na menu w momencie przewijania do danej części strony.


3. Tworzenie wartościowych treści

Wartościowe treści odgrywają kluczową rolę w tworzeniu witryny jednostronicowej. Teksty powinny być zwięzłe, ale jednocześnie przekazać istotne informacje. Wykorzystanie skutecznych nagłówków i akapitów ułatwia użytkownikom szybkie zrozumienie przekazu. Grafiki, zdjęcia czy wideo mogą wzmocnić przekaz i wizualnie zainteresować odbiorców.

Przy prezentacji treści warto zadbać o ich czytelność i atrakcyjność wizualną. Właściwy dobór czcionek, kolorów oraz kontrastów ma istotne znaczenie dla odbioru komunikatu. Animacje, efekty przejść czy efekty paralaksy mogą dodatkowo wzbogacić wrażenia użytkowników.


SEO dla witryny one-page

Optymalizacja witryny one-page pod kątem SEO może być wyzwaniem, ze względu na ograniczoną liczbę unikalnych URLi do zoptymalizowania. Dlatego warto skupić się na odpowiednich meta tagach, treściach i linkowaniu wewnętrznym, aby dostarczyć wartościową treść użytkownikom i wyszukiwarkom.


Wykorzystanie witryny jednostronicowej

Witryny one-page doskonale sprawdzają się w przypadku firm, które chcą się skupić na jednym konkretnym przekazie lub produkcie/usłudze. Są idealne do tworzenia kampanii promocyjnych, landing page'ów, czy prezentacji firmy jako wizytówki internetowej. Jednak warto pamiętać, że nie zastępują one pełnowartościowych stron internetowych, szczególnie, gdy potrzebujemy bardziej rozbudowanego interfejsu.


Podsumowanie

Witryna jednostronicowa, znana także jako one-page, to forma strony internetowej, na której cała treść została umieszczona na jednej długiej stronie. Charakteryzują się prostotą, czytelnością, a także szybkością ładowania. Witryny jednostronicowe efektywnie działają jako narzędzia marketingowe, pozwalając na skupienie uwagi na konkretnych przekazach. Jednak wyzwaniami są ograniczenie treści i konieczność odpowiedniego zaprojektowania nawigacji. Witryny one-page to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą przekazać krótkie i zwięzłe komunikaty, prezentować konkretne produkty/usługi lub przeprowadzać kampanie reklamowe.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest one-page?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ