Co to jest open source?

open source

Open source to pojęcie, które odnosi się do oprogramowania, którego kod źródłowy jest publicznie dostępny i można go swobodnie używać, modyfikować i rozpowszechniać. Open source opiera się na idei otwartości, współpracy i transparentności w tworzeniu oprogramowania. W ramach tego modelu, społeczność programistów może aktywnie uczestniczyć w rozwoju i doskonaleniu oprogramowania.


Definicja open source

Open source odnosi się do oprogramowania, którego kod źródłowy jest dostępny publicznie, a użytkownicy mają prawo do jego modyfikacji, dostosowania i rozpowszechniania zgodnie z zasadami określonymi w licencji open source. W odróżnieniu od oprogramowania zamkniętego, gdzie kod źródłowy jest utajniony i objęty prawami autorskimi, open source promuje otwartość, transparentność i współpracę. Otwartość kodu źródłowego umożliwia nie tylko lepsze zrozumienie działania oprogramowania, ale również aktywny udział społeczności programistów w jego rozwoju i udoskonalaniu.


Historia open source

Pierwsze kroki w kierunku oprogramowania open source zostały poczynione w latach 70. XX wieku, kiedy Richard Stallman założył ruch wolnego oprogramowania (Free Software Movement) i rozpoczął rozwój projektu GNU. Stallman wypracował koncepcję wolnego oprogramowania, które gwarantowałoby użytkownikom swobodę korzystania, rozpowszechniania, modyfikacji i udoskonalania kodu źródłowego.

W latach 90. XX wieku Eric Raymond opublikował eseje, w których promował koncepcję open source jako bardziej atrakcyjnej nazwy dla tego modelu oprogramowania. Powstała również organizacja Open Source Initiative (OSI), która określiła kryteria, jakie oprogramowanie musi spełniać, aby być uznane za open source. Wraz z rozwojem internetu i narzędzi wspomagających współpracę programistów, ruch open source zyskał na popularności i stał się szeroko stosowanym modelem w branży technologicznej.


Licencja open source

Licencja open source jest kluczowym elementem oprogramowania open source. Określa ona prawa i obowiązki użytkowników w zakresie korzystania, modyfikowania i rozpowszechniania kodu źródłowego. Najbardziej znana licencja open source to GNU General Public License (GPL), stworzona przez Richarda Stallmana. Licencje open source różnią się w zależności od stopnia otwartości, wymagań dotyczących udostępniania zmian i innych warunków. Najważniejsze licencje open source to również MIT License, Apache License, BSD License i wiele innych. Licencje open source zapewniają pewne podstawowe prawa, takie jak:

 • Swobodę korzystania z oprogramowania w dowolnym celu,
 • Prawo do modyfikacji kodu źródłowego,
 • Prawo do rozpowszechniania zmodyfikowanej wersji oprogramowania.

Zasady i ograniczenia licencji open source mogą różnić się w zależności od konkretnego typu licencji, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami określonymi w danej licencji przed rozpoczęciem korzystania z oprogramowania open source.


Jak działa open source?

Model open source opiera się na otwartości i współpracy społeczności programistów. Główne zasady działania to:

 • Otwarty dostęp do kodu źródłowego - każdy ma prawo do dostępu i przeglądania kodu źródłowego oprogramowania open source.
 • Swobodna modyfikacja - użytkownicy mogą dokonywać zmian w kodzie źródłowym, dostosowując go do swoich potrzeb.
 • Rozpowszechnianie i udostępnianie - użytkownicy mają prawo do rozpowszechniania i udostępniania zmodyfikowanej wersji oprogramowania, zgodnie z zasadami określonymi w licencji open source.

Społeczność programistów open source angażuje się w rozwijanie i udoskonalanie projektów poprzez zgłaszanie błędów, tworzenie poprawek, dodawanie nowych funkcji i współpracę z innymi programistami. Projekt open source często opiera się na systemie zarządzania wersjami, takim jak Git, który ułatwia śledzenie zmian, koordynację pracy i integrację wkładu wielu programistów.


Korzyści open source

Open source przynosi wiele korzyści zarówno dla twórców oprogramowania, jak i dla użytkowników. Oto kilka z nich:

 • Swoboda i elastyczność - użytkownicy oprogramowania open source mają pełną kontrolę nad kodem źródłowym i mogą go dostosować do swoich potrzeb. To daje im większą elastyczność i możliwość tworzenia spersonalizowanych rozwiązań.
 • Szybki rozwój - dzięki otwartości kodu źródłowego, społeczność programistów może współpracować i szybko rozwijać oprogramowanie. Błędy mogą być łatwo wykrywane i poprawiane, a nowe funkcje i ulepszenia mogą być szybko wprowadzane.
 • Bezpieczeństwo - dostęp publiczny do kodu źródłowego oznacza, że błędy i luki w zabezpieczeniach mogą być szybko wykrywane i naprawiane przez społeczność. To prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa oprogramowania.
 • Społeczność i wsparcie - oprogramowanie open source jest często wspierane przez duże społeczności programistów, którzy są gotowi udzielić pomocy, udostępnić narzędzia i dzielić się wiedzą.


Jaka jest różnica między oprogramowaniem darmowym, zamkniętym i otwartym?

Ważne jest zrozumienie różnicy między oprogramowaniem darmowym, zamkniętym i otwartym.

 • Oprogramowanie darmowe - oznacza, że można je bezpłatnie pobrać i używać, ale niekoniecznie ma otwarty kod źródłowy. Może być ograniczone w zakresie funkcji lub dostępnych wersji.
 • Oprogramowanie zamknięte - to oprogramowanie, którego kod źródłowy jest prywatny i chroniony prawami autorskimi. Użytkownicy muszą zakupić licencję na korzystanie z tego oprogramowania, a modyfikacje są ograniczone lub niedostępne.
 • Oprogramowanie open source - oznacza, że kod źródłowy jest publicznie dostępny, można go modyfikować i rozpowszechniać zgodnie z zasadami licencji open source. Jest to model, który promuje otwartość, współpracę i wolność użytkowników.


Podsumowanie

Open source to model oprogramowania, który opiera się na otwartym dostępie do kodu źródłowego i współpracy społeczności programistów. To przyczynia się do szybkiego rozwoju oprogramowania, poprawy jakości i dostępności dla użytkowników. Otwartość kodu źródłowego, różnorodność licencji i społeczności programistów sprawiają, że open source jest silnym narzędziem w dzisiejszym świecie technologicznym.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest open source?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ