Co to jest paginacja?

paginacja

Strony internetowe są już potężnymi zbiorami danych, a przeglądanie i nawigacja po dużych zbiorach treści może być wyzwaniem. Właśnie dlatego pojęcie paginacji, czyli podziału treści na strony, odgrywa istotną rolę w projektowaniu interfejsów użytkownika. Co to jest paginacja i dlaczego jest istotna?


Definicja paginacji

Paginacja to proces podziału dużej ilości treści na mniejsze części, które są prezentowane na oddzielnych stronach. Każda strona zawiera określoną ilość treści, a nawigacja po stronach odbywa się za pomocą odpowiednich kontrolek, takich jak strzałki lub numery stron. Celem paginacji jest ułatwienie użytkownikom nawigacji po długich zestawach danych, artykułach, listach produktów czy wynikach wyszukiwania.


Korzyści paginacji strony

Paginacja strony przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla strony internetowej, takich jak:

 • Organizacja treści - dzięki podziałowi treści na strony, użytkownicy mogą łatwiej przeglądać i znaleźć interesujące ich informacje. Paginacja umożliwia logiczne uporządkowanie treści, co ułatwia poruszanie się po witrynie.
 • Skrócenie czasu ładowania - podzielenie treści na mniejsze części pozwala na szybsze ładowanie poszczególnych stron. To szczególnie istotne w przypadku stron zawierających dużą ilość danych, które mogą opóźniać ładowanie całej strony.
 • Ułatwiona nawigacja - strony numerowane lub kontrole nawigacyjne pozwalają użytkownikom łatwo poruszać się po treściach. Dzięki temu mogą przechodzić do konkretnych stron, cofać się do poprzednich lub przeskakiwać do końcowych części.
 • Zwiększenie czytelności - paginacja pomaga utrzymać czytelność treści, zwłaszcza w przypadku długich artykułów. Użytkownicy mogą skupić się na konkretnych fragmentach, a nie czuć się przytłoczeni ogromem informacji. Strony z dobrze zaimplementowaną paginacją często wyglądają bardziej profesjonalnie, co może poprawić wizerunek firmy i zwiększyć zaufanie użytkowników.


Elementy paginacji strony

Paginacja strony składa się z kilku podstawowych elementów, które umożliwiają użytkownikom poruszanie się po treściach. Niektórymi z tych elementów są:

 • Numeracja stron - wyświetla się jako lista numerów stron, z których użytkownik może wybrać konkretną. Numeracja umożliwia szybkie przemieszczanie się pomiędzy stronami i łatwe zlokalizowanie pożądanych treści.
 • Przyciski "Poprzednia" i "Następna" - przyciski umożliwiają użytkownikom płynne poruszanie się między kolejnymi stronami. Przycisk "Poprzednia" przenosi użytkownika do poprzedniej strony, a przycisk "Następna" do następnej strony. Są to zazwyczaj graficzne elementy z ikonami strzałek.
 • Skoki do pierwszej i ostatniej strony - często spotyka się również dodatkowe przyciski umożliwiające szybkie przejście do pierwszej lub ostatniej strony. Pozwala to użytkownikom na natychmiastowe przeskoczenie na początek lub koniec zawartości, omijając konieczność ręcznego przechodzenia przez wszystkie strony.
 • Informacje o aktualnej stronie - zazwyczaj znajdują się nad lub pod samym blokiem treści i informują użytkowników, na której stronie się znajdują.


Przykłady paginacji

Paginacja znajduje zastosowanie w różnych rodzajach stron i aplikacji internetowych, np.:

 • Sklepy internetowe - listy produktów często są podzielone na strony, aby użytkownicy mogli przeglądać produkty według swoich preferencji.
 • Wyniki wyszukiwania - w przypadku dużych zbiorów wyników wyszukiwania, paginacja umożliwia użytkownikom przeglądanie stron z wynikami i łatwiejsze odnalezienie potrzebnych informacji.
 • Artykuły i blogi - długie artykuły lub wpisy na blogu są często dzielone na strony, co ułatwia użytkownikom czytanie i nawigację.
 • Listy kontaktów - w aplikacjach lub serwisach zawierających duże listy kontaktów, paginacja ułatwia odnalezienie konkretnych wpisów.


Zasady projektowania paginacji

Projektowanie paginacji wymaga uwzględnienia kilku ważnych zasad, aby zapewnić pozytywne doświadczenie użytkownikom. Do głównych zasad należą:

 • Jasne oznaczenie aktualnej strony - użytkownicy powinni wiedzieć, na której stronie się znajdują. Odpowiednie oznaczenie numeryczne lub graficzne pomaga w nawigacji.
 • Ułatwiona nawigacja do pierwszej i ostatniej strony - umożliwienie użytkownikom szybkiego powrotu do pierwszej lub ostatniej strony jest istotne dla wygody użytkowania.
 • Spójne style i układ - paginacja powinna być spójna z resztą projektu strony. Stylizacja przycisków, hiperłączy i innych elementów powinna być zgodna z ogólnym designem witryny.
 • Responsywność - paginacja powinna być responsywna i dostosowywać się do różnych rozmiarów ekranów. Ważne jest, aby przyciski były czytelne i łatwe do naciśnięcia zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych.


SEO a paginacja

W kontekście SEO, paginacja może wpływać na widoczność strony w wyszukiwarkach i efektywność optymalizacji. Istnieją pewne czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy implementacji paginacji w celu zoptymalizowania strony pod kątem wyszukiwarek.


Canonical URL i unikanie duplikacji treści

Paginacja często prowadzi do powtarzania treści na różnych stronach, co może zakończyć się problemem duplikacji treści w oczach wyszukiwarek i karą. Aby uniknąć tych problemów, warto zastosować odpowiednie oznaczenie Canonical URL. Link kanoniczny  w kontekście paginacji jest ważnym narzędziem SEO, które pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, która wersja strony jest preferowana jako główna wersja treści. W paginacji użycie linków kanonicznych jest kluczowe, aby zapobiec problemom z duplikacją treści i skonsolidować wartość SEO na głównej stronie serii paginowanych stron. Jak stosować link kanoniczny w paginacji? l=Link kanoniczny powinien zazwyczaj wskazywać na główną (pierwszą) stronę serii paginowanych stron. Oznacza to, że wszystkie strony w serii paginacji będą miały ten sam kanoniczny URL, który kieruje do pierwszej strony.


Struktura adresów URL

Ważne jest, aby adresy URL dla poszczególnych stron paginacji były czytelne i zrozumiałe zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek. Powinny zawierać odpowiednie słowa kluczowe związane z zawartością strony. Wskazane jest również uwzględnienie numeracji stron w adresach URL, aby umożliwić wyszukiwarkom indeksowanie i zrozumienie hierarchii stron.


Optymalizacja dla wyszukiwarek

Istnieją pewne elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas optymalizacji paginacji dla wyszukiwarek. Między innymi należy zadbać o odpowiednie oznaczenia meta "meta title" i "meta description" dla każdej strony paginacji, zawierając w nich odpowiednie słowa kluczowe i opisy treści na danej stronie. Dodatkowo, warto zaimplementować paginację z użyciem odpowiednich znaczników HTML (np. <rel="next"> i <rel="prev">), które informują wyszukiwarki o powiązanych stronach paginacji.


Podsumowanie

Co to jest paginacja? Paginacja jest istotnym narzędziem organizacji i nawigacji treści na stronach internetowych. Podział treści na strony ułatwia użytkownikom przeglądanie i znalezienie potrzebnych informacji. Paginacja przynosi wiele korzyści, takich jak organizacja treści, skrócenie czasu ładowania, ułatwiona nawigacja i zwiększenie czytelności. Ważne jest również odpowiednie projektowanie paginacji, z uwzględnieniem jasnego oznaczenia aktualnej strony i spójności z resztą designu strony. Paginacja ma również wpływ na optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych, dlatego należy zastosować odpowiednie techniki SEO, aby poprawić widoczność strony.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest paginacja?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ