Co to jest Pinterest?

Pinterest

Pinterest to popularna platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom przeglądanie i udostępnianie inspirujących obrazów, grafik i innych treści wizualnych. W tym artykule przedstawiamy informacje na temat Pinterest, w tym definicję, historię, funkcje, korzyści oraz wykorzystanie w marketingu.


Pinterest - definicja

Pinterest jest społecznościową platformą wizualną, gdzie użytkownicy mogą odkrywać, zapisywać i udostępniać inspirujące treści w formie obrazów, zdjęć, grafik, filmów itp. To interaktywne narzędzie, które umożliwia tworzenie tablic tematycznych, na których można gromadzić i organizować ulubione treści.


Historia Pinteresta

Pinterest został założony w 2010 roku przez Bena Silbermanna, Paula Sciarra i Evana Sharpa. Po okresie zamkniętej bety, platforma została udostępniona publicznie w 2011 roku. W ciągu kilku lat od swojego powstania Pinterest zyskał ogromną popularność, stając się jedną z najważniejszych platform społecznościowych i wyszukiwarek wizualnych. W 2012 roku liczba użytkowników przekroczyła 10 milionów, a w 2019 roku przekroczyła już 300 milionów. W ciągu kilku lat Pinterest stał się jedną z największych platform społecznościowych na świecie, z milionami aktywnych użytkowników.


Funkcje Pinteresta


Tworzenie tablic i przypinanie treści

Podstawową funkcją Pinterest jest tworzenie tablic tematycznych, na których można gromadzić i organizować treści wizualne. Użytkownicy mogą tworzyć osobiste tablice lub tablice współdzielone z innymi użytkownikami. Przypinanie treści polega na dodawaniu obrazów, zdjęć lub linków do tablicy, co pozwala na ich łatwe zapisanie i dostęp w przyszłości.


Przeglądanie i odkrywanie treści

Pinterest oferuje interfejs umożliwiający przeglądanie i odkrywanie treści wizualnych. Użytkownicy mogą eksplorować różne kategorie tematyczne, przeszukiwać popularne treści, korzystać z funkcji podobnych treści oraz odkrywać nowe inspiracje.


Wyszukiwanie i filtrowanie treści

Pinterest umożliwia użytkownikom wyszukiwanie konkretnych treści na podstawie słów kluczowych, fraz czy tematów. Dodatkowo, można filtrować wyniki wyszukiwania według preferencji, takich jak kategoria, typ treści, popularność itp., aby znaleźć dokładnie to, czego się szuka.


Pinterest - korzyści dla użytkownika


Inspiracja i kreatywność

Pinterest jest źródłem inspiracji dla wielu osób. Użytkownicy mogą odkrywać piękne obrazy, pomysły na stylizację, dekoracje wnętrz, przepisy kulinarne, DIY i wiele innych. Dzięki temu platforma wspiera rozwój kreatywności i umożliwia użytkownikom znalezienie nowych pomysłów.


Organizacja i planowanie

Pinterest pomaga użytkownikom w organizowaniu i planowaniu różnych aspektów życia. Tworzenie tablic tematycznych pozwala na zbieranie i przechowywanie treści związanych z danymi projektami, zainteresowaniami czy planami. To narzędzie, które ułatwia organizację idei i pomaga w realizacji projektów.


Społeczność i udostępnianie

Pinterest to również społeczność użytkowników, którzy dzielą się swoimi pomysłami i inspiracjami. Użytkownicy mogą śledzić inne profile, komentować, udostępniać i reagować na treści innych użytkowników. To umożliwia budowanie społeczności online i interakcję wokół wspólnych zainteresowań.


Wykorzystanie Pinteresta w marketingu

Pinterest ma duże znaczenie w dziedzinie marketingu, szczególnie dla firm związanych z modą, wystrojem wnętrz, kulinarią, projektowaniem graficznym i innych branż kreatywnych. Pinterest jest często wykorzystywany przez firmy jako skuteczne narzędzie marketingowe. Dzięki dużej liczbie użytkowników i unikalnemu charakterowi platformy, oferuje wiele możliwości.

  • Inspiracje i pomysły - to doskonałe źródło inspiracji wizualnych w różnych dziedzinach. Użytkownicy mogą odkrywać nowe trendy, pomysły na stylizacje, przepisy kulinarne, dekoracje wnętrz i wiele innych.
  • Kreowanie marki - dla firm Pinterest stanowi doskonałą platformę do budowania i promocji swojej marki. Mogą tworzyć atrakcyjne treści wizualne, dzielić się swoimi produktami i inspiracjami, co pozwala zwiększyć świadomość marki i dotrzeć do nowych klientów.
  • Generowanie ruchu na stronie internetowej - Pinterest może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej firmy. Użytkownicy mogą klikać w przypięte obrazy, które prowadzą bezpośrednio do źródła, co może generować nowe odwiedziny i potencjalne konwersje.
  • Targetowanie i reklama - Pinterest oferuje narzędzia reklamowe, które pozwalają firmom docierać do swojej docelowej grupy odbiorców. Można tworzyć reklamy promujące produkty, promocje i inne treści, które są wyświetlane użytkownikom w oparciu o ich zainteresowania.
  • Promowanie produktów i usług - firmy mogą tworzyć atrakcyjne grafiki swoich produktów i udostępniać je na Pinterest, co pomaga w budowaniu świadomości marki i zwiększaniu sprzedaży.
  • Budowanie zaangażowania - poprzez dzielenie się inspiracjami, poradami i treściami wartościowymi, firmy mogą angażować swoją społeczność i budować lojalność klientów.
  • Badanie rynku - analizowanie popularności, trendów i preferencji użytkowników na Pinterest może dostarczyć firmom cennych informacji na temat ich rynku docelowego i pomóc w podejmowaniu decyzji biznesowych.
  • Współpraca z influencerami - Pinterest umożliwia współpracę z influencerami, którzy mają duże grono obserwujących i mogą promować produkty i usługi na swoich tablicach. W ten sposób można zwiększyć świadomość marki i dotarcie do nowych klientów.


Podsumowanie

Pinterest to społecznościowa platforma wizualna, która umożliwia użytkownikom odkrywanie i udostępnianie inspirujących treści w formie obrazów i grafik. Dzięki możliwości tworzenia tablic tematycznych, przeglądania, wyszukiwania i filtrowania treści, Pinterest jest doskonałym narzędziem do organizacji, inspiracji i planowania. Platforma ta oferuje wiele korzyści, takich jak inspiracja, kreatywność, organizacja i społeczność. Dla firm, Pinterest stanowi cenne narzędzie w strategiach marketingowych, pozwalając na promocję produktów, tworzenie tablic tematycznych i współpracę z influencerami.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Pinterest?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ