Co to jest pogo-sticking?

pogo sticking

Pogo-sticking to termin często używany w kontekście SEO i doświadczenia użytkownika na stronie internetowej. Jest to zjawisko, które może mieć istotny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i generalnie na jej odbiór przez użytkowników. W tym artykule przyjrzymy się bliżej definicji pogo-sticking, jakie są jego konsekwencje i jak z nim walczyć.


Definicja pogo-sticking

Pogo-sticking to zjawisko, które zachodzi, gdy użytkownik po wpisaniu zapytania w wyszukiwarce trafia na stronę, ale szybko wraca do wyników wyszukiwania, aby wybrać inny wynik. Jest to różne od współczynnika odrzuceń (bounce rate), który mierzy tylko jednostronne opuszczenie strony, bez względu na to, czy użytkownik wrócił do wyników wyszukiwania czy nie.


Negatywny wpływ na ranking w wynikach wyszukiwania

Pogo-sticking jest problemem, ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, interpretują to jako sygnał, że strona nie jest użyteczna dla użytkownika w kontekście wprowadzonego zapytania. Skutkiem może być obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania dla danego słowa kluczowego, co w dłuższej perspektywie może zaważyć na zasięgu i efektywności strony.


Jak pogo-sticking wpływa na doświadczenie użytkownika?

Pogo-sticking wpływa również negatywnie na doświadczenie użytkownika. Jeśli użytkownicy regularnie opuszczają stronę i wracają do wyników wyszukiwania, jest to sygnał, że zawartość strony może być nieodpowiednia, myląca lub niepełna. Może to zniechęcić użytkowników do powrotu na stronę w przyszłości.


Czynniki wpływające na pogo-sticking


Szybkość ładowania strony

Jeden z najbardziej znaczących czynników wpływających na pogo-sticking to czas ładowania strony. Użytkownicy są niecierpliwi; według badań, znaczna liczba z nich opuści stronę, jeżeli nie załaduje się ona w ciągu 3 sekund. Dlatego warto skupić się na optymalizacji prędkości ładowania, używając takich narzędzi jak Google PageSpeed Insights czy GTmetrix.


Zawartość strony i jej wartość dla użytkownika

Niezależnie od tego, jak szybko ładuje się strona, jej zawartość musi być wartościowa i zgodna z oczekiwaniami użytkownika. Zawartość, która jest niejasna, nieaktualna, niekompletna czy po prostu niezwiązana z zapytaniem wyszukiwania, z pewnością przyczyni się do zjawiska pogo-sticking.


Nawigacja i UX design

Interfejs użytkownika i ogólna nawigacja strony również mają istotny wpływ na pogo-sticking. Jeśli użytkownicy nie mogą łatwo znaleźć tego, czego szukają, prawdopodobnie szybko wrócą do wyników wyszukiwania. Zastosowanie intuicyjnej, jasnej nawigacji i atrakcyjnego designu może znacząco obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska.


Jak zdiagnozować problem pogo-sticking?

  • Narzędzia analityczne - Google Analytics, Hotjar czy inne narzędzia analizy behawioralnej użytkowników pozwalają na monitorowanie różnych metryk, takich jak współczynniki odrzuceń, ścieżki nawigacyjne i czas spędzony na stronie.
  • Badania jakościowe i ilościowe - oprócz narzędzi analitycznych warto przeprowadzić badania jakościowe, takie jak wywiady z użytkownikami czy testy użyteczności. Mogą one dostarczyć cennych informacji na temat tego, co dokładnie sprawia, że użytkownicy opuszczają stronę.
  • Sygnały alarmujące - warto zwrócić uwagę na takie sygnały, jak niski czas spędzony na stronie, niska liczba stron odwiedzonych podczas jednej sesji czy nagłe spadki w ruchu, które mogą sugerować problem pogo-sticking.


Sposoby na zminimalizowanie pogo-sticking

  • Optymalizacja treści - opracowanie jasnej, wartościowej i użytecznej treści jest kluczem do utrzymania użytkownika na stronie. Niezbędne jest również dopasowanie jej do intencji wyszukiwania użytkownika.
  • Poprawa szybkości ładowania strony - zastosowanie różnych technik optymalizacji, takich jak kompresja obrazów, wykorzystanie pamięci podręcznej czy asynchroniczne ładowanie skryptów, może znacznie przyspieszyć działanie strony.
  • Udoskonalenie nawigacji i UX design - przejrzysta, intuicyjna nawigacja i atrakcyjny design mogą pomóc w zatrzymaniu użytkowników na stronie, minimalizując tym samym pogo-sticking.
  • Testowanie A/B - regularne testy różnych elementów strony, takich jak nagłówki, kolory przycisków czy układ treści, mogą pomóc zidentyfikować, które z nich są najbardziej problematyczne.


Jak monitorować efekty?

  • KPIs do śledzenia - wskaźniki takie jak współczynnik odrzuceń, czas spędzony na stronie czy współczynnik konwersji są kluczowe w ocenie, czy wprowadzone zmiany przynoszą efekty.
  • Częstotliwość sprawdzania - regularne, np. tygodniowe lub miesięczne, monitorowanie efektów jest niezbędne, aby na bieżąco reagować na ewentualne problemy.
  • Przykładowe narzędzia do monitorowania - narzędzia takie jak Google Analytics, Hotjar czy SEMrush mogą być bardzo pomocne w monitorowaniu różnych aspektów, które mogą wpływać na pogo-sticking.


Podsumowanie

Pogo-sticking to problem, który może mieć negatywny wpływ zarówno na ranking strony w wynikach wyszukiwania, jak i na doświadczenie użytkownika. Wartościowe jest systematyczne monitorowanie tego zjawiska i wprowadzanie niezbędnych optymalizacji.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest pogo-sticking?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ