Co to jest pozycjonowanie w mapach Google?

pozycjonowanie w mapach google

Znalezienie się na mapie to jedno, ale znalezienie się na szczycie wyników wyszukiwania w Mapach Google to zupełnie inna bajka. Wa, co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć o pozycjonowaniu w mapach Google.


Pozycjonowanie w mapach Google - definicja

Pozycjonowanie w mapach Google to działania mające na celu poprawę widoczności firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania na platformie Google Maps. To więcej niż po prostu rejestracja firmy, obejmuje zarządzanie profilem Google Moja Firma, optymalizację informacji, zdobywanie opinii i wiele innych czynników, które wpływają na to, jak firma jest widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania.


Jak działa pozycjonowanie w mapach Google?

Działanie algorytmu Google Maps opiera się na trzech głównych filarach. Rozważmy każdy z nich:

 • Relewancja: Google stara się dostarczyć użytkownikowi najbardziej adekwatne wyniki, co oznacza, że im więcej informacji znajduje się na profilu Google Moja Firma, tym większe prawdopodobieństwo, że firma zostanie uwzględniona w lokalnych wynikach.
 • Odległość: Algorytm uwzględnia lokalizację użytkownika. Nawet jeśli firma jest bardzo relewantna, ale znajduje się daleko od użytkownika, jest mniejsza szansa, że zostanie wyświetlona na szczycie listy.
 • Autorytet: To kryterium opisuje, na ile dana firma zyskała zaufanie i rozpoznawalność w środowisku online i offline. Autorytet jest oceniany na podstawie różnych czynników, takich jak liczba i jakość linków zwrotnych, ilość i jakość recenzji, wzmianki w mediach


Kluczowe elementy pozycjonowania w mapach Google

W pozycjonowaniu w mapach Google ważne są różne elementy, które mogą wpłynąć na efektywność działań. Oto one:

 • Profil Google Moja Firma: W pełni wypełniony i zaktualizowany profil z dokładnymi informacjami, takimi jak adres, godziny otwarcia i kategoria firmy, zwiększa szanse na lepsze pozycjonowanie.
 • Opinie klientów: Google docenia firmy, które mają wysokie oceny i pozytywne opinie. Zachęcanie zadowolonych klientów do pozostawienia opinii może znacząco wpłynąć na pozycję firmy w wynikach wyszukiwania.
 • Lokalne linki zwrotne: Linki do Twojej strony z innych renomowanych stron zwiększają "autorytet" Twojej strony w oczach Google, co może poprawić Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania.


Korzyści pozycjonowania w mapach Google

Pozycjonowanie w mapach Google niesie za sobą różne korzyści, z których warto skorzystać:

 • Większa widoczność: Twoja firma staje się bardziej dostępna dla osób, które dokonują lokalnych wyszukiwań, zwiększając tym samym potencjalną bazę klientów.
 • Większy ruch na stronie: Poprawa pozycji w mapach Google zwykle przekłada się na zwiększenie ruchu na stronie internetowej, co może prowadzić do zwiększenia sprzedaży i zysków.
 • Większa liczba klientów: Lepsza widoczność oznacza więcej klientów. To prosty, ale bardzo istotny mechanizm, który wpływa na zwiększenie zysków.


Wyzwania pozycjonowania w mapach Google

Nie wszystko w pozycjonowaniu w mapach Google jest łatwe. Oto kilka wyzwań:

 • Zmieniające się algorytmy: Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy, co może wpłynąć na widoczność firmy. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi praktykami SEO.
 • Konkurencja: Liczba firm, które chcą znaleźć się na szczycie wyników w mapach Google, jest bardzo duża. Konkurencja jest zatem jednym z największych wyzwań w pozycjonowaniu.


Narzędzia wspomagające pozycjonowanie w mapach Google

Istnieje wiele narzędzi, które mogą ułatwić proces pozycjonowania:

 • Google Analytics: To narzędzie pozwala na analizę ruchu na stronie, dając wskazówki na temat tego, jakie działania przynoszą najlepsze efekty.
 • Google Search Console: Jest to bezpłatny serwis oferowany przez Google, który pomaga monitorować i utrzymywać obecność strony w wynikach wyszukiwania Google.


Optymalizacja profilu Google Moja Firma

Optymalizacja profilu Google Moja Firma to kluczowy krok w promocji lokalnej firmy. Oto kroki, które należy podjąć, aby stworzyć i zoptymalizować profil:

 1. Rejestracja i logowanie: Pierwszym krokiem jest zalogowanie się na konto Google lub utworzenie nowego, jeśli jeszcze go nie masz. Następnie przechodzimy do Google Moja Firma.
 2. Dodawanie firmy: Wybieramy opcję "Dodaj firmę" i wprowadzamy nazwę naszej firmy. Ważne jest, aby podać dokładną i spójną nazwę, którą potencjalni klienci będą rozpoznawać.
 3. Wybór kategorii biznesowej: Google Moja Firma pozwala na wybór kategorii biznesowej. To istotne, ponieważ pomoże to Google zrozumieć, do jakiej branży należymy i jakie są nasze usługi lub produkty.
 4. Kluczowe informacje: Wypełniamy profil kluczowymi danymi, takimi jak godziny otwarcia, adres firmy, numer telefonu i witryna internetowa. Upewniamy się, że te informacje są zaktualizowane i zgodne z rzeczywistością.
 5. Zdjęcia i multimedia: Dodawanie zdjęć i multimediów do profilu jest ważne. Możemy umieścić zdjęcia naszego wnętrza, produktów, personelu itp. To pomaga w tworzeniu atrakcyjnego profilu, który przyciąga uwagę użytkowników.
 6. Opis firmy: W sekcji opisu firmy możemy przedstawić krótki opis naszej działalności. To dobra okazja, aby zawrzeć kluczowe słowa kluczowe związane z naszym biznesem.
 7. Recenzje: Zachęcamy klientów do zostawiania recenzji. Pozytywne opinie pomagają budować zaufanie, a także wpływają na pozycję w wynikach lokalnych.
 8. Monitorowanie profilu: Po utworzeniu i zoptymalizowaniu profilu Google Moja Firma warto regularnie monitorować aktywność. To pozwoli na szybką reakcję na recenzje i pytania klientów oraz na bieżąco aktualizować informacje.


Konkurencja w Mapach Google

Rozumienie działania konkurencji i dostosowanie własnych działań to klucz do sukcesu:

 • Analiza konkurencji: Dzięki narzędziom analitycznym można zrozumieć, jakie działania konkurencji przynoszą im korzyści, co pozwala na dostosowanie własnej strategii.
 • Luki w ofercie: Zrozumienie, czego brakuje w ofercie konkurencji, może dać przewagę rynkową i pomóc w lepszym pozycjonowaniu.


Podsumowanie

Pozycjonowanie w mapach Google to kompleksowy proces, który wymaga zarówno technicznego know-how, jak i ciągłego monitorowania. Od właściwego wypełnienia profilu Google Moja Firma, przez zarządzanie opiniami i linkami zwrotnymi, aż po zrozumienie i adaptację do działań konkurencji — każdy element ma swoje znaczenie. Ostatecznie, efektywne pozycjonowanie może przynieść znaczące korzyści dla Twojego biznesu, od zwiększenia widoczności po zdobycie nowych klientów.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest pozycjonowanie w mapach Google?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ