Co to jest reCAPTCHA?

reCAPTCHA

Zwiększająca się liczba automatycznych programów (botów) stawia przed właścicielami stron internetowych wyzwanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony przed niepożądanymi działaniami. Jednym z narzędzi, które odgrywa kluczową rolę w walce z automatycznymi botami, jest reCAPTCHA. Warto przyjrzeć się bliżej reCAPTCHA - czemu służy, jak działa, jakie są rodzaje reCAPTCHA oraz jak można ją zintegrować na stronie internetowej.


Definicja reCAPTCHA

Oferowane przez Google bezpłatne narzędzie, reCAPTCHA, ma na celu ochronę stron internetowych przed niechcianym ruchem generowanym przez roboty. Jest to rodzaj testu Turinga, który ma na celu odróżnienie ludzi od botów poprzez sprawdzanie, czy użytkownik jest człowiekiem czy maszyną. reCAPTCHA polega na prezentowaniu użytkownikom wyzwań, które są trudniejsze do rozwiązania dla botów, ale stosunkowo łatwiejsze dla ludzi.


Sposób działania reCAPTCHA

ReCAPTCHA wykorzystuje różne metody w celu weryfikacji tożsamości użytkownika. Główne etapy działania reCAPTCHA obejmują:

 1. Prezentacja testu - Połączenie zabezpieczenia reCAPTCHA jest wyświetlane na stronie internetowej w formie interaktywnego elementu, np. pola do zaznaczenia, obrazków do wyboru, czy rozpoznawania wzorów.
 2. Rozwiązanie testu przez użytkownika - Użytkownik musi rozwiązać wyzwanie reCAPTCHA, np. poprzez zaznaczenie odpowiednich obrazków lub wpisanie tekstu widocznego na obrazku.
 3. Weryfikacja odpowiedzi - reCAPTCHA sprawdza odpowiedzi użytkownika i analizuje zachowanie w celu określenia, czy jest to człowiek czy bot. Algorytmy reCAPTCHA korzystają z różnych technik, takich jak analiza wzorców ruchu myszką czy ocena czasu, jaki użytkownik spędza na stronie.
 4. Decyzja o zabezpieczeniu - Na podstawie analizy odpowiedzi i zachowania użytkownika, reCAPTCHA podejmuje decyzję, czy użytkownik zostaje uznany za człowieka lub bota. W przypadku pozytywnej weryfikacji użytkownik może kontynuować korzystanie ze strony internetowej, natomiast w przypadku negatywnej weryfikacji mogą zostać wymagane dodatkowe kroki lub użytkownik może zostać zablokowany.


Rodzaje reCAPTCHA

ReCAPTCHA oferuje różne rodzaje testów i wyzwań, które można zastosować na stronach internetowych. Oto kilka popularnych rodzajów reCAPTCHA:

 • reCAPTCHA v2 - jest to najbardziej popularna wersja reCAPTCHA. Użytkownik musi zaznaczyć pole "Nie jestem robotem" w celu potwierdzenia, że jest człowiekiem.
 • reCAPTCHA v3 - działa w tle i automatycznie ocenia ryzyko działalności na stronie internetowej. Nie wymaga interakcji użytkownika i przypisuje ocenę ryzyka wewnętrznie. Może być używana do filtrowania podejrzanych działań bez zakłócania doświadczenia użytkownika.
 • Invisible reCAPTCHA - to ukryta wersja reCAPTCHA, która nie wymaga od użytkownika żadnej interakcji. Invisible reCAPTCHA analizuje zachowanie użytkownika na stronie internetowej i decyduje, czy jest człowiekiem czy botem na podstawie tego zachowania.
 • Android reCAPTCHA - specjalnie dostosowana wersja reCAPTCHA dla aplikacji mobilnych na systemie Android. Służy do weryfikacji, czy użytkownik jest człowiekiem podczas interakcji z aplikacją mobilną.


Integracja reCAPTCHA na stronie internetowej

Aby zintegrować reCAPTCHA na stronie internetowej, należy wykonać kilka kroków:

 1. Uzyskanie kluczy API - aby używać reCAPTCHA, należy zarejestrować stronę internetową i uzyskać unikalne klucze API od Google.
 2. Dodanie kodu na stronę - następnie, na stronie internetowej, gdzie chcemy użyć reCAPTCHA, należy umieścić odpowiedni kod JavaScript i HTML, który połączy się z serwerem reCAPTCHA i wyświetli wyzwanie dla użytkownika.
 3. Weryfikacja odpowiedzi - po rozwiązaniu wyzwania przez użytkownika, należy przesłać odpowiedzi do serwera reCAPTCHA w celu weryfikacji.
 4. Reakcja na wynik weryfikacji - na podstawie wyniku weryfikacji reCAPTCHA, można podjąć odpowiednie działania na stronie internetowej, np. umożliwić użytkownikowi kontynuację, zablokować dostęp lub wyświetlić dodatkowe wyzwania.


Alternatywy dla reCAPTCHA

ReCAPTCHA to popularne narzędzie, ale istnieją również inne rozwiązania, które oferują podobną funkcjonalność w zakresie ochrony przed botami na stronach internetowych. Niektóre z nich to:

 • hCaptcha - jest to alternatywa dla reCAPTCHA, która ma na celu ochronę przed botami, jednocześnie przyczyniając się do indeksowania danych i sztucznej inteligencji.
 • Akismet - to narzędzie głównie stosowane do ochrony przed spamem, ale również oferuje funkcje wykrywania automatycznych programów na stronach internetowych.
 • BotDetect - jest to komercyjne narzędzie, które zapewnia rozbudowane funkcje zabezpieczające przed botami, takie jak testy CAPTCHA i analiza zachowania użytkownika.


Podsumowanie

reCAPTCHA to potężne narzędzie oferowane przez Google, które pomaga w ochronie stron internetowych przed niepożądanym ruchem generowanym przez roboty. Dzięki różnym rodzajom testów i wyzwań reCAPTCHA umożliwia odróżnienie ludzi od botów. Integracja reCAPTCHA na stronie internetowej wymaga odpowiedniego kodu i kluczy API, a wynik weryfikacji reCAPTCHA może wpływać na działanie strony internetowej. Istnieją również alternatywy dla reCAPTCHA, takie jak hCaptcha, Akismet i BotDetect, które oferują podobną funkcjonalność w zakresie ochrony przed botami.

Pamiętaj, że reCAPTCHA stanowi tylko jedno z narzędzi w walce z automatycznymi botami i nie zapewnia całkowitej ochrony. Ważne jest ciągłe monitorowanie i aktualizacja zabezpieczeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa strony internetowej przed niepożądanym ruchem i działaniami automatycznymi.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest reCAPTCHA?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ