Co to jest status 410?

status 410

Kody stanu HTTP to sposób, w jaki strony internetowe przekazują informacje o stanie zasobu, który użytkownik próbuje załadować. Status 410 to jeden z tych kodów, który często może być mylący lub nie jest właściwie wykorzystywany przez twórców stron i ekspertów SEO. Ale czym dokładnie jest status 410 i jak wpływa on na środowisko online?

Co to jest status 410? Definicja

Status 410 "Gone" to specyficzny komunikat w standardzie HTTP, który jest przekazywany do przeglądarki internetowej użytkownika, gdy strona internetowa lub zasób został trwale usunięty z serwera. Oznacza to, że dany zasób nie jest już dostępny i najprawdopodobniej nie będzie przywrócony w przyszłości. Jest to sygnał dla robotów wyszukiwarek, aby usunęły tę stronę z indeksu, co pomaga w utrzymaniu aktualności i dokładności danych w wynikach wyszukiwania. Dla twórców stron, użycie statusu 410 zamiast bardziej powszechnego 404 ma znaczenie w kontekście zarządzania treścią i SEO. Komunikuje ono o definitywnym zakończeniu dostępności danego zasobu, co może być istotne przy reorganizacji treści lub po zakończeniu określonej kampanii marketingowej.

Praktyczne zastosowanie statusu 410

Kod statusu 410 "Gone" ma kilka praktycznych zastosowań w zarządzaniu treścią na stronach internetowych, szczególnie w kontekście SEO i komunikacji z robotami wyszukiwarek. Poznaj główne obszary zastosowań statusu 410:

 • Usuwanie nieaktualnych treści - gdy zawartość strony internetowej staje się przestarzała, nieistotna lub nie ma już wartości dla użytkownika, a jej usunięcie jest decyzją ostateczną, zastosowanie statusu 410 informuje roboty wyszukiwarek, aby przestały indeksować dany zasób.

 • Zmiana struktury witryny - podczas reorganizacji struktury strony, gdzie niektóre strony są celowo usuwane, zastosowanie kodu 410 jasno sygnalizuje wyszukiwarkom, że strony te nie powrócą i powinny zostać usunięte z indeksu.

 • Linki do wygasłych promocji - w przypadku promocji czasowych lub ofert sezonowych, które już się zakończyły, stosowanie kodu 410 dla wygasłych URL może zapobiec frustracji użytkowników i poinformować wyszukiwarki o trwałym charakterze zmiany.

 • Usuwanie zduplikowanych treści - jeśli określona treść jest dostępna w wielu miejscach i istnieje potrzeba oczyszczenia strony z duplikatów, status 410 może być użyty do trwałego wskazania, że dane zasoby zostały usunięte.

Jest ważne, aby pamiętać, że status 410 powinien być używany z rozwagą i tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że usunięty zasób nie powinien być już dłużej dostępny ani nie zostanie przeniesiony. Nadużywanie kodu 410, podobnie jak każdego innego sygnału serwerowego, może wprowadzać w błąd zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarek, co może mieć negatywny wpływ na widoczność i użyteczność strony internetowej.

Zarządzanie statusami 410 na dużych stronach

Zarządzanie statusami HTTP, w tym statusami 410, na dużych stronach internetowych wymaga szczególnego podejścia, które uwzględnia zarówno skalę witryny, jak i dynamikę jej zmian. Głównym celem jest zapewnienie, aby użytkownicy i roboty wyszukiwarek otrzymywały właściwe informacje o statusie zasobów witryny. Sprawdź kilka ważnych aspektów zarządzania statusami 410 na bardziej obszernych stronach:

 • Automatyzacja procesu - w przypadku dużych stron internetowych, z ogromną liczbą stron i częstymi zmianami treści, ręczne zarządzanie kodami stanu jest niepraktyczne. Wymaga to wprowadzenia systemów CMS lub serwerowych, które mogą automatycznie generować status 410 dla usuniętych zasobów.

 • Precyzyjne mapowanie URL - kiedy zasób zostaje usunięty, ważne jest, aby wszystkie jego wersje URL otrzymywały ten sam kod statusu 410. To wymaga dokładnego mapowania starych URL do ich nowych statusów, aby uniknąć nieścisłości i pomyłek.

 • Monitoring i logi serwera - analiza ruchu na stronach z kodem 410 pozwala zweryfikować, jak często i w jakich kontekstach użytkownicy oraz roboty natrafiają na usunięte zasoby. Logi serwera mogą pomóc w identyfikacji problemów oraz w śledzeniu skuteczności procesu usunięcia z indeksacji.

 • Komunikacja z użytkownikami - na dużych stronach warto zadbać o to, by użytkownik otrzymał jasną informację, co oznacza status 410 i co może zrobić dalej. Można zastosować strony błędów z wyjaśnieniem oraz linkami do podobnych zasobów, które mogą być interesujące dla użytkownika.

 • Zintegrowane podejście do zarządzania zasobami - w kontekście dużych stron internetowych, status 410 jest jednym z elementów zarządzania cyklem życia treści. Powinien być on częścią większego planu zarządzania treścią, który uwzględnia tworzenie, publikację, aktualizację i ostateczne usunięcie zasobów.

Rozwiązywanie problemów ze statusem 410

Kiedy status 410 pojawia się w miejscach, gdzie nie jest oczekiwany, może to wskazywać na problemy z konfiguracją strony internetowej lub z błędami w zarządzaniu treścią. Jakie kroki można podjąć w celu rozwiązania problemów związanych ze statusem 410?

 • Zweryfikuj mapowanie URL - upewnij się, że usunięte zasoby są odpowiednio mapowane i że serwer zwraca status 410 tylko wtedy, kiedy jest to zamierzone. To wymaga dokładnego sprawdzenia, czy reguły przekierowań i usunięć zostały poprawnie skonfigurowane.

 • Przeanalizuj logi serwera - przejrzyj logi serwera, aby zrozumieć przyczyny występowania statusu 410. Szukaj wzorców, które mogą wskazywać na nieprawidłowości, takie jak niewłaściwe zasady usuwania treści lub błędy w konfiguracji.

 • Skoryguj konfigurację serwera - jeśli status 410 pojawia się przypadkowo, należy przeanalizować i skorygować konfigurację serwera. W szczególności sprawdź pliki konfiguracyjne takie jak .htaccess w przypadku Apache lub odpowiednie pliki konfiguracyjne dla innych serwerów.

 • Popraw zarządzanie treścią - zapewnij, że procesy usuwania treści są klarowne i dokładne. Każda usunięta strona czy zasób powinien być świadomie oznaczony statusami HTTP, w tym 410, aby uniknąć nieporozumień.

 • Zaktualizuj linki wewnętrzne i zewnętrzne - usuń lub zaktualizuj linki prowadzące do zasobów, które zostały celowo usunięte, zarówno w obrębie własnej strony, jak i z zewnętrznych źródeł, jeśli to możliwe.

 • Monitoring po zmianach - po dokonaniu wszelkich korekt, monitoruj stronę, aby upewnić się, że problemy zostały rozwiązane. Narzędzia takie jak Google Search Console mogą być pomocne w śledzeniu zmian w indeksowaniu strony.

Podsumowanie

Status 410 to ważne narzędzie w arsenale każdego webmastera i specjalisty SEO. Prawidłowo użyty, pomaga w zarządzaniu treścią strony oraz komunikacji z robotami indeksującymi, co wpływa na ostateczne pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Warto więc poświęcić czas na zrozumienie tego i innych kodów stanu HTTP, aby móc efektywnie zarządzać swoją obecnością w internecie.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest status 410?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ