Co to jest status 500?

status 500 v3

Kody statusu HTTP są niezbędnym elementem komunikacji w internecie. Pozwalają serwerowi przekazać przeglądarce informację o wyniku próby wyświetlenia żądanej strony. Wśród nich, status 500 Internal Server Error, jest ogólnym sygnałem informującym, że na serwerze wystąpił problem, ale nie można ustalić dokładniejszej przyczyny. Sprawdź, co to jest status 500, dlaczego jest tak znaczący i jak można zarządzać tym błędem w kontekście zarówno SEO, jak i ogólnego doświadczenia użytkownika.

 

Czym jest status 500?

Status HTTP 500, znany jako "Internal Server Error" lub błąd 500, jest rodzajem komunikatu o błędzie serwera, który informuje użytkownika, że żądanie zostało przyjęte, ale serwer napotkał nieoczekiwane problemy, które uniemożliwiły jego obsłużenie. Jest to ogólny błąd serwera, który nie dostarcza konkretnej przyczyny problemu, stawiając przed administratorami witryny zadanie zdiagnozowania i rozwiązania problemu.

Błąd 500 może być frustrujący zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli stron internetowych. Ten komunikat nie podaje dokładnej przyczyny problemu. Może on wynikać z wielu różnych czynników, takich jak problemy z serwerem lub błędy w aplikacji działającej na tym serwerze.

 

Jaki są przyczyny powstania błędu 500?

Błąd 500, czyli wewnętrzny błąd serwera, jest wynikiem ogólnych problemów na serwerze, które uniemożliwiają wykonanie zapytania. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wywołać ten rodzaj błędu. Oto niektóre z najczęstszych:

 • Błędy konfiguracyjne serwera - niewłaściwe lub uszkodzone pliki konfiguracyjne serwera mogą prowadzić do problemów w jego działaniu. W konfiguracji serwera Apache, na przykład, błędnie ustawione pliki .htaccess lub błędy w plikach httpd.conf mogą przyczyniać się do pojawienia się błędu 500.

 • Problemy z oprogramowaniem serwera - aktualizacje oprogramowania serwera, takiego jak Apache, Nginx, czy serwery baz danych jak MySQL, mogą wprowadzić zmiany, które nie są kompatybilne z aktualną konfiguracją lub aplikacjami działającymi na serwerze, co może skutkować błędem 500.

 • Błędy skryptów CGI/PHP - jeśli serwer korzysta ze skryptów, takich jak PHP lub CGI, błędy w tych skryptach mogą prowadzić do wewnętrznych błędów serwera. Mogą to być błędy w kodzie, przekroczenie limitu czasu wykonania skryptu, czy problemy z zasobami serwera niezbędnymi do wykonania skryptu.

 • Uszkodzenie w bazie danych - niespójności lub uszkodzenie w bazie danych, która wspiera aplikację internetową, mogą również być źródłem problemów. Problemy takie jak przekroczenie limitu połączeń, uszkodzone tabele czy błędy w zapytaniach SQL, mogą wywołać status 500.

 • Niewystarczające zasoby serwera - serwery z ograniczoną pamięcią RAM, przestrzenią dyskową czy mocą obliczeniową mogą mieć trudności z obsługą wszystkich żądań, szczególnie w godzinach szczytu, co może skutkować wewnętrznymi błędami serwera.

 • Błędy w zależnościach - aplikacje działające na serwerze często polegają na zewnętrznych bibliotekach i modułach. Jeżeli te zależności są niekompletne, uszkodzone, lub nieaktualne, mogą one prowadzić do błędu 500.

 • Problemy z uprawnieniami - nieprawidłowe uprawnienia dla plików lub katalogów na serwerze mogą uniemożliwić serwerowi dostęp do niezbędnych zasobów, co może spowodować wyświetlenie błędu 500.

 

Czym jest błąd 500 dla SEO i UX?

Wyszukiwarki takie jak Google dążą do dostarczania użytkownikom najbardziej wartościowych i w pełni dostępnych treści. Strona zwracająca błąd 500 jest postrzegana jako niedostępna, co może negatywnie wpłynąć na jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się, jak dokładnie status 500 może wpływać na SEO:

 • Krótkotrwałe błędy - okazjonalne i krótkotrwałe błędy serwera są zazwyczaj tolerowane przez wyszukiwarki, które mogą ponownie spróbować zaindeksować stronę w późniejszym czasie.

 • Długotrwałe błędy - jeśli błąd 500 utrzymuje się przez dłuższy czas, może to prowadzić do usunięcia strony z indeksu wyszukiwarki, ponieważ algorytmy mogą uznać, że strona jest permanentnie niedostępna.

 • Zmniejszenie zaufania - nawet sporadyczne błędy serwera mogą negatywnie wpłynąć na postrzeganie jakości strony przez algorytmy wyszukiwarek, obniżając jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Pojawienie się błędu 500 na stronie może wywołać wiele negatywnych emocji u użytkowników. Oto, czym jest błąd 500 dla doświadczeń użytkowników (UX):

 • Zniechęcenie użytkowników - częste występowanie błędów serwera może zniechęcić użytkowników do ponownych odwiedzin strony, zmniejszając ruch oraz potencjalną konwersję.

 • Negatywny odbiór marki - niezawodność strony jest często postrzegana jako odzwierciedlenie wiarygodności marki. Błąd 500 może więc szkodzić reputacji firmy i zniechęcać do korzystania z jej usług czy produktów.

 • Rezygnacja z transakcji - w przypadku e-commerce, błędy serwera mogą prowadzić do bezpośredniej utraty sprzedaży, gdy użytkownicy nie mogą dokończyć transakcji.

 

Czym jest błąd 500 - diagnostyka i rozwiązanie problemu

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów związanych ze statusem HTTP 500 wymaga metodycznego podejścia, ponieważ błąd ten jest ogólnym komunikatem o błędzie serwera i nie wskazuje konkretnej przyczyny. Poznaj kroki, które należy podjąć, aby zidentyfikować i rozwiązać problem:

 • Krok 1: Sprawdzenie logów serwera - logi serwera to pierwsze miejsce, w którym należy szukać informacji o błędzie. Mogą one dostarczyć szczegółów na temat konkretnej przyczyny problemu. Logi te często zawierają informacje o błędach aplikacji, problemach z bazą danych lub kwestiach związanych z konfiguracją serwera.

 • Krok 2: Weryfikacja zmian w kodzie - jeśli błąd pojawił się po wprowadzeniu zmian w kodzie, konieczna jest ich weryfikacja. Czasami nawet niewielka modyfikacja może powodować poważne problemy. W takim przypadku pomocne może być cofnięcie ostatnich zmian lub zastosowanie systemu kontroli wersji.

 • Krok 3: Sprawdzenie zasobów serwera - brak wystarczających zasobów, takich jak pamięć RAM czy przestrzeń dyskowa, może prowadzić do błędów serwera. Należy sprawdzić, czy serwer nie jest przeciążony i czy posiada odpowiednią ilość zasobów do obsługi żądań.

 • Krok 4: Kontrola plików konfiguracyjnych - niewłaściwe ustawienia w plikach konfiguracyjnych serwera (np. .htaccess dla Apache lub web.config dla IIS) mogą również być przyczyną błędów 500. Powinno się sprawdzić, czy pliki te nie zawierają błędów składniowych lub niewłaściwych dyrektyw.

 • Krok 5: Testowanie skryptów i zależności - problemy z zewnętrznymi zależnościami lub błędy w skryptach po stronie serwera również mogą prowadzić do błędów 500. Należy przetestować wszystkie elementy aplikacji, aby upewnić się, że działają poprawnie i nie powodują konfliktów.

 • Krok 6: Konsultacja z dostawcą hostingu - jeśli powyższe kroki nie rozwiążą problemu, warto skontaktować się z dostawcą usług hostingowych. Mogą oni mieć dodatkowe informacje o stanie serwera lub napotkanych błędach.

 • Krok 7: Implementacja stałego monitoringu - aby zapobiegać przyszłym problemom i szybko reagować na występujące błędy, zalecane jest wdrożenie systemów monitoringu, które będą na bieżąco śledzić stan aplikacji i serwera.

 

Co to jest status 500? Podsumowanie

Wykrycie przyczyn błędu 500 i umiejętność szybkiego reagowania na ten komunikat jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji technicznej witryny, jej pozycjonowania w wyszukiwarkach i zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika. Regularna konserwacja i monitorowanie serwera oraz przygotowanie procedur na wypadek wystąpienia błędów mogą znacznie zmniejszyć negatywne skutki związane ze statusem 500.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest status 500?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ