Co to jest thin content?

thin content

W dziedzinie pozycjonowania stron, treści na stronie internetowej odgrywają kluczową rolę w osiąganiu sukcesu. Content ma ogromny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego tak wiele mówi się o konieczności tworzenia treści interesujących, angażujących i przyjaznych dla użytkowników. Co jednak się dzieje, gdy content nie spełnia tych kryteriów? W takich przypadkach mamy do czynienia z thin contentem.


Czym jest thin content?

Thin content to treści o niskiej jakości, które nie są przydatne dla użytkowników. Może to obejmować duplikaty, ogólniki, kopie tekstów i inne słabe treści. W praktyce, thin content oznacza treści, z których czytelnik nie czerpie wartościowych informacji.


Cechy thin content

Thin content można rozpoznać po kilku cechach:

 • Brak unikalności - thin content często zawiera duplikaty lub skopiowane treści, które są dostępne na innych stronach internetowych.
 • Niska wartość informacyjna - treści thin contentu nie dostarczają wartościowych informacji czy rozwiązań problemów użytkowników. Są to często powtarzające się ogólniki bez konkretnych treści.
 • Mała ilość treści - thin content często charakteryzuje się niewielką ilością tekstu na stronie, co utrudnia zrozumienie tematu lub dostarczenie wystarczających informacji.


Problemy związane z thin content

Thin content może mieć negatywny wpływ na Twoją stronę. Oto niektóre problemy związane z thin contentem:

 • Obniżona pozycja w wynikach wyszukiwania - wyszukiwarki, takie jak Google, preferują treści wysokiej jakości. Strony z thin contentem mogą być obniżane w wynikach wyszukiwania lub całkowicie ignorowane.
 • Utrata zaufania użytkowników - thin content nie dostarcza wartościowych informacji, co może prowadzić do utraty zaufania użytkowników i pogorszenia wizerunku marki.
 • Brak angażowania użytkowników - brak interesujących treści powoduje, że użytkownicy nie będą angażować się w witrynę, co może skutkować wysoką liczbą odrzuceń i niskim czasem spędzonym na stronie.


Przyczyny powstawania thin content

Istnieje kilka przyczyn powstawania thin contentu, zalicza się do nich:

 1. Automatyczne generowanie treści: Korzystanie z narzędzi do automatycznego generowania treści może prowadzić do powstawania thin contentu. Warto poświęcić więcej czasu na tworzenie wysokiej jakości treści, zamiast polegać na automatycznym generowaniu.
 2. Brak wysiłku w tworzeniu treści: Tworzenie treści wymaga czasu, wysiłku i wiedzy. Brak staranności i angażowania się w proces tworzenia treści może prowadzić do powstawania thin contentu.
 3. Powielanie treści: Powielanie treści na różnych stronach, zarówno na własnej witrynie, jak i na innych, prowadzi do powstawania duplikatów i thin contentu.


Zasady unikania thin content

Aby uniknąć thin contentu, warto stosować następujące zasady:

 1. Twórz unikalne treści: Upewnij się, że tworzone treści są oryginalne i unikalne. Unikaj kopiowania treści z innych źródeł.
 2. Dostarcz wartościowe informacje: Skup się na tworzeniu treści, które są wartościowe i przydatne dla użytkowników. Odpowiadaj na pytania, dostarczaj rozwiązań i oferuj unikalne spojrzenie na temat.
 3. Twórz treści o odpowiedniej długości: Staraj się tworzyć treści o odpowiedniej długości, które dostarczają wystarczających informacji na dany temat. Unikaj tworzenia treści zbyt krótkich lub zbyt powierzchownych.


Narzędzia do identyfikacji thin content

Do identyfikacji thin contentu można wykorzystać różne narzędzia. Oto kilka popularnych narzędzi:

 • Google Search Console - oferuje narzędzia do monitorowania wydajności strony, w tym wykrywania thin contentu.
 • Screaming Frog SEO Spider - to narzędzie do przeglądania i analizowania stron internetowych, które może pomóc w identyfikacji thin contentu.
 • Siteliner - to narzędzie do analizy struktury strony internetowej, w tym wykrywania thin contentu i duplikatów treści.
 • Narzędzia do sprawdzania plagiatu - istnieje wiele narzędzi do sprawdzania plagiatu, które mogą pomóc w identyfikacji treści zduplikowanych na różnych stronach.


Strategie poprawy thin content

Aby poprawić thin content na stronie, można zastosować kilka strategii:

 • Rozszerzenie treści - dodaj wartościowe informacje, rozbuduj tematykę i dostarcz dodatkowych informacji, które będą przydatne dla użytkowników.
 • Usunięcie treści zduplikowanej - jeśli na stronie występuje treść zduplikowana, usuń ją lub zastąp unikalną treścią.
 • Usunięcie podstrony i przekierowanie - jeśli podstrona zawiera thin content, rozważ usunięcie jej i ustawienie odpowiedniego przekierowania na inną stronę.
 • Aktualizowanie treści - regularnie aktualizuj treści na stronie, dodając nowe informacje, aktualne dane i wartościowe materiały.
 • Stosowanie zasady E-A-T - zadbaj o autorytet, wiarygodność i zaufanie swojej witryny. Twórz treści, które wykazują wiedzę, doświadczenie i ekspertyzę w danej dziedzinie.


Podsumowanie

Thin content to treści o niskiej jakości, które nie dostarczają wartościowych informacji dla użytkowników. Mogą one prowadzić do obniżenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania, utraty zaufania użytkowników i braku zaangażowania. Unikanie thin contentu wymaga tworzenia unikalnych, wartościowych treści, unikania powielania treści i regularnej analizy oraz poprawy stron. Wykorzystanie narzędzi do identyfikacji thin contentu oraz zastosowanie odpowiednich strategii poprawy thin contentu pomoże w zapewnieniu wysokiej jakości treści na stronie.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest thin content?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ