Co to jest widget?

widget

W dynamicznym świecie internetu, wiele stron internetowych i aplikacji oferuje różne funkcjonalności, które ułatwiają interakcję użytkownika i dostarczają informacji w wygodny sposób. Jednym z takich elementów jest widget.


Widget - definicja

Widget to interaktywny element lub narzędzie, które może być umieszczane na stronach internetowych, pulpicie systemu operacyjnego lub w aplikacjach mobilnych. Widgety są zaprojektowane w celu dostarczenia określonych informacji lub funkcjonalności w sposób łatwy do dostępu i użytkowania. Są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów i mogą zawierać różne rodzaje treści, takie jak tekst, obrazy, formularze, przyciski czy multimedia.


Rodzaje widgetów

Różnorodność rodzajów widgetów umożliwia twórcom i projektantom dostosowanie interfejsów użytkownika do różnych potrzeb i celów, zapewniając zarówno statyczne informacje, interakcje użytkownika, jak i dynamiczne treści w czasie rzeczywistym.


Statyczne widgety

Statyczne widgety są nieruchomymi elementami, które wyświetlają określone informacje lub treści na stronie internetowej lub interfejsie użytkownika.

Są często używane do wyświetlania informacji o firmie, takich jak logo, dane kontaktowe, godziny otwarcia czy krótkie opisy usług. Mogą również pełnić rolę elementów dekoracyjnych na stronie.


Interaktywne widgety

Interaktywne widgety są dynamicznymi elementami, które umożliwiają użytkownikom aktywne interakcje, takie jak wypełnianie formularzy, przeglądanie zdjęć czy wykonywanie operacji na stronie. Są wykorzystywane w różnych celach.

 • Zbieranie danych od użytkowników (np. newsletter, formularze kontaktowe),
 • Prezentowanie multimedialnych treści (np. galerie zdjęć, odtwarzacze wideo),
 • Udostępnianie narzędzi i funkcjonalności (np. kalkulatory, wybór opcji).


Dynamiczne widgety

Dynamiczne widgety są elementami, które automatycznie aktualizują się lub wyświetlają zmienne treści w zależności od określonych czynników, takich jak dane na żywo, aktualności czy rekomendacje.

Często są wykorzystywane w celu prezentacji dynamicznych informacji, np. aktualnych kursów walut, pogody, wyników sportowych czy najnowszych wiadomości. Mogą również dostarczać personalizowane treści w oparciu o preferencje użytkownika.


Funkcje widgetów

Widgety mają wiele różnych funkcji i mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb i celów. Oto kilka popularnych funkcji, które oferują:

 • Wyświetlanie informacji - widgety mogą prezentować różne rodzaje informacji, takie jak aktualności, statystyki, ceny, dane kontaktowe, godziny otwarcia itp.
 • Interakcja użytkownika - widgety mogą zapewniać interaktywne elementy, takie jak formularze, przyciski, pola wyszukiwania, przewijane paski, które umożliwiają użytkownikom aktywny udział i łatwą nawigację po stronach internetowych lub aplikacjach.
 • Personalizacja - widgety mogą być dostosowywane pod względem wyglądu i treści, aby pasować do wyglądu strony internetowej lub aplikacji oraz spełniać oczekiwania użytkowników.
 • Reklama i promocja - wiele widgetów jest wykorzystywanych do prezentacji reklam, ofert promocyjnych, nowości produktowych itp. W ten sposób umożliwiają one efektywne dotarcie do potencjalnych klientów.


Widgety w marketingu

Widgety odgrywają istotną rolę w strategiach marketingowych. Oto kilka sposobów, w jakie są wykorzystywane w marketingu:

 • Generowanie leadów - idgety formularzy kontaktowych mogą być używane do zbierania informacji od potencjalnych klientów, co umożliwia budowanie bazy danych i prowadzenie działań marketingowych.
 • Promowanie treści - widgety udostępniania społecznościowego pozwalają użytkownikom na łatwe udostępnianie treści na swoich profilach w mediach społecznościowych, co pomaga w zwiększaniu zasięgu i rozpoznawalności marki.
 • Wyświetlanie ofert specjalnych - widgety reklamowe mogą być wykorzystywane do prezentacji ofert specjalnych, kuponów rabatowych czy informacji o promocjach, zachęcając użytkowników do skorzystania z nich.
 • Monitorowanie wyników - niektóre widgety dostarczają informacji o działaniach marketingowych, takich jak liczniki subskrypcji czy statystyki oglądalności, co umożliwia śledzenie wyników i dostosowanie strategii.


Podsumowanie

Widgety są wszechstronnym narzędziem, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Ich elastyczność i łatwość w użyciu sprawiają, że są one powszechnie stosowane w świecie cyfrowym, dostarczając użytkownikom wygodnych i interaktywnych doświadczeń.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest widget?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ