Największe mity o optymalizacji konwersji

Najwieksze mity o optymalizacji konwersji
Spis treści

• Jak zwiększyć i poprawić współczynnik konwersji? Największe mity

• Im więcej testujesz, tym lepiej

• CRO to tylko lista praktyk i wytycznych

• W CRO potrzebujesz dużego budżetu

• Optymalizacja konwersji to działanie jednorazowe

• Warto kopiować działania konkurencji

• CRO to magia, która natychmiast działa

• Do optymalizacji konwersji potrzeba dużego ruchu

• Optymalizacja konwersji to wyłącznie testy A/B

• W CRO nie potrzeba statystyk

• Najlepsze metody optymalizacji konwersji są uniwersalne i niezmienne

• Optymalizacja konwersji to niezawodny lek na małą liczbę konwersji

• Nieudane testy oznaczają porażkę

• Optymalizacja współczynnika konwersji nie wymaga planowania

• W CRO nie trzeba weryfikować efektów

Wiele działań z zakresu marketingu internetowego skupia się na wzroście ruchu na stronie lub w sklepie internetowym. To jednak tylko jeden z elementów budowy świadomości marki w sieci. Nieodłącznym elementem marketingu dla stron i sklepóœ powinna być także optymalizacja konwersji, która skupia się na maksymalizacji sprzedaży z istniejącego ruchu. Wokół optymalizacji współczynnika konwersji (CRO) narosło wiele mitów. Poznaj je wszystkie i dowiesz się, jak skutecznie zwiększyć współczynnik konwersji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak zwiększyć i poprawić współczynnik konwersji? Największe mity

Istnieje wiele porad i wskazówek, jak poprawić współczynnik konwersji na stronie i w sklepie internetowym. Popularność tematu sprawia, że wokół optymalizacji konwersji narosło wiele mitów i pojawiały się liczne dezinformacje. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze mity o optymalizacji współczynnika konwersji, które postanowiliśmy obalić i zastąpić faktami.


1. mit o optymalizacji konwersji: Im więcej testujesz, tym lepiej

Wiele osób uważa, że najlepszą metodą na optymalizację współczynnika konwersji i jego poprawę jest przeprowadzanie testów A/B tak często, jak to tylko możliwe. To mit. Oczywiście, testy A.B są przydatne w marketingu internetowym, w tym w poprawie współczynnika konwersji, jednak nie oznacza to, że im więcej testów przeprowadzisz, tym dokładniejsze dane i wyniki uzyskasz. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie na jakość, a nie na ilość testów. Zadbaj o to, by większy priorytet nadać testom o dużym potencjale i postawie badawczej. Duża liczba testów A/B przeprowadzona w krótkim czasie może doprowadzić do tego, że za bardzo skupisz się na krótkoterminowych efektach i przegapisz ważne wnioski i spostrzeżenia.


2. mit o optymalizacji konwersji: CRO to tylko lista praktyk i wytycznych

Liczysz, że otrzymasz listę praktyk i wytycznych do optymalizacji konwersji i z góry będziesz mieć pewność, że ich wdrożenie przyniesie wzrost sprzedaży? Nic bardziej mylnego. Nie istnieje lista praktyk i wytycznych CRO, które dawałyby gwarancję efektu. W działaniach z zakresu optymalizacji konwersji nie można niczego zakładać. Jeśli nawet masz jakąś hipotezę, weź pod uwagę, że testy mogą ją całkowicie obalić i wykazać zupełnie inne dane. Skuteczna optymalizacja konwersji nie polega na odhaczaniu wykonanych zadań na liście, tylko na ciągłym testowaniu, sprawdzaniu i optymalizacji strony w zgodzie z oczekiwaniami użytkowników.


3. mit o optymalizacji konwersji: W CRO potrzebujesz dużego budżetu

Słyszałeś, że do poprawy współczynnika konwersji konieczny jest wysoki budżet? To mit. Skuteczną optymalizację współczynnika konwersji może przeprowadzić zarówno międzynarodowy sklep internetowy, jak i lokalna firma działająca jedynie w jednym mieście. Na rynku istnieje wiele bezpłatnych bądź tanich narzędzi, które pozwalają przeprowadzić analizę użytkowników w internecie, sprawdzić ruch na stronie. Na podstawie pozyskanych z nich danych możesz wdrożyć niezbędne optymalizacje i zwiększyć sprzedaż. Oczywiście, na początku warto mieć zapewnione środki na optymalizację konwersji, jednak jeśli przeprowadzisz proces skutecznie, możesz mieć pewność, że wygenerujesz zwrot. oznacza to, że zasadniczo optymalizacja współczynnika konwersji pozwoli Ci więcej zarabiać, a często wzrost przychodów będzie wielokrotny. Dowiedz się więcej:

Myślisz o inwestycji w pozycjonowanie?


4. mit o optymalizacji konwersji: Optymalizacja konwersji to działanie jednorazowe

Wiemy już, że pozycjonowanie to proces, który nigdy się nie kończy. Mimo to wielu wciąż wierzy, że optymalizację konwersji można wykonać raz, a następnie ją porzucić. Niestety, efekty takich działań bywają opłakane. W praktyce optymalizacja współczynnika konwersji to stały proces, który trzeba wykonywać cały czas, uwzględniając zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Zadbaj, by wszyscy członkowie zespołu rozumieli, że CRO to długoterminowa strategia wzrostu przychodów i sprzedaży.


5. mit o optymalizacji współczynnika konwersji: Warto kopiować działania konkurencji

Wydaje Ci się, że w CRO (optymalizacji konwersji) wystarczy wdrożyć te same zmiany na stronie, które wdrożyła konkurencja? Kopiowanie w marketingu internetowym nigdy nie jest dobrym pomysłem. Sukces w optymalizacji konwersji to coś więcej niż podążanie za działaniami konkurencji. To, że coś działa dobrze na innej stronie internetowej czy w innym sklepie, nie oznacza, że będzie równie skuteczne w Twojej witrynie. Możesz oczywiście inspirować się innymi stronami ze swojej branży, ale sprawdzaj skuteczność poszczególnych zmian i elementów na stronie. Być może okaże się, że najlepsze efekty w Twojej witrynie odnosi zupełnie coś innego niż u konkurencji, coś, co sprawia, że Twoja strona www się wyróżnia. Bądź kreatywny w procesie optymalizacji konwersji, myśl jak użytkownik, testuj, badaj i sprawdzaj statystyki. Dzięki temu wdrożysz zmiany, które faktycznie przyniosą Ci wzrost przychodów i sprzedaży.


6. mit o optymalizacji konwersji: CRO to magia, która natychmiast działa

Niektórzy myślą, że optymalizacja konwersji to magia, która natychmiast przynosi oczekiwane efekty. Z magią CRO nie ma zbyt wiele wspólnego - tak naprawdę to połączenie nauki i analityki internetowej, a przede wszystkim twarde dane. Gwałtowny wzrost sprzedaży na skutek optymalizacji konwersji jest możliwy, ale występuje relatywnie rzadko. Pierwsze zmiany na stronie prawdopodobnie przyniosą subtelne wzrosty. Z czasem te niewielkie zmiany mogą przyczynić się do wzrostu przychodów. Dlatego myśl o optymalizacji konwersji jako o narzędziu, które pozwoli Ci lepiej poznać swoich użytkowników i zaspokoić ich potrzeby oraz oczekiwania.

Twoja strona potrzebuje optymalizacji poziomu konwersji?


7. mit o CRO: Do optymalizacji konwersji potrzeba dużego ruchu

Chociaż duży ruch na stronie na pewno pomaga w szybszym generowaniu dużej ilości danych do optymalizacji konwersji, to jednak testy A/B można przeprowadzać również w witrynach z niewielkim ruchem. Wówczas warto porównać dwa elementy, które znacząco się od siebie różnią. Możesz wybrać dwa zupełnie inne kolory CTA (np. niebieski i pomarańczowy), czy też zupełnie inne umiejscowienie menu (u góry strony i z boku strony). Zobacz, jak zwiększyć współczynnik konwersji w sklepie o małym ruchu.


8. mit o CRO: Optymalizacja konwersji to wyłącznie testy A/B

Testy A/B są istotną częścią strategii optymalizacji współczynnika konwersji, ale nie jedyną. Istnieje wiele metod i narzędzi, które umożliwiają przekształcenie ruchu w sprzedaż. Do popularnych narzędzi CRO należą: optymalizacja szybkości strony, nagrania sesji użytkowników, rozmowy z potencjalnymi klientami itp.


9. mit o optymalizacji konwersji: W CRO nie potrzeba statystyk

Statystyki to nieodłączna część optymalizacji współczynnika konwersji. Mimo że narzędzia analityczne są coraz bardziej zaawansowane i pozwalają śledzić zachowania użytkowników na stronie, to jednak nie wolno lekceważyć statystyk. Dlaczego? Ponieważ statystyki pozwalają poznać wszystkie potrzebne dane i optymalizować je zgodnie z faktami, a nie z niepotwierdzonymi hipotezami.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy w Google?


10. mit o optymalizacji CRO: Najlepsze metody optymalizacji konwersji są uniwersalne i niezmienne

Jeśli wierzysz, że optymalizacja konwersji na stronie rządzi się uniwersalnymi, niezmiennymi zasadami, możesz nigdy nie osiągnąć założonych efektów. W praktyce optymalizacja konwersji to proces zmienny i zależny od wielu czynnikóœ zewnęßrznych, np. takich jak sytuacja na rynku czy potrzeby i oczekiwania użytkowników. Nawet jeśli stosowałeś jakąś taktykę CRO i była ona skuteczna, nie możesz ślepo podążać za nią cały czas. Za jakiś czas być może trzeba będzie ją zmienić i zastąpić inną. Dlatego też nie porzucaj działań z zakresu optymalizacji współczynnika konwersji, tylko stale sprawdzaj, czy wdrożone zmiany działają.


11. mit o CRO: Optymalizacja konwersji to niezawodny lek na małą liczbę konwersji

Czy uważasz, że optymalizacja konwersji zawsze działa? To jeden z mitów. Może zdarzyć się tak, że mimo wdrożenia optymalizacji współczynnika konwersji sprzedaż czy liczba pozyskanych leadów wciąż będzie niska. Optymalizacja konwersji (CRO) nie jest lekiem na całe zło. Być może na niską liczbę konwersji wpływają:

  • ogólne negatywne wrażenia użytkowników i słaby User Experience,
  • źle zdefiniowana grupa docelowa,
  • niewłaściwe treści, które nie dostarczają informacji o produkcie lub usłudze,
  • brak informacji o obsłudze klienta itp.


12. mit o optymalizacji konwersji: Nieudane testy oznaczają porażkę

Optymalizacja konwersji to ciągły proces prób i… błędów. Nie ustrzeżesz się ich, dlatego nie traktuj nieudanych testów jako porażki. Przekształć je w lekcję i wyciągnij wnioski na przyszłość. Załóżmy, że zmieniłeś treść CTA i w efekcie zamiast wzrostu współczynnika konwersji oraz kliknięć zanotował spadek. Czy to oznacza, że wykonany test jest porażką? Wcale nie. W jego wyniku otrzymałeś twarde dane o zachowaniu użytkownikóœ na stronie. Jako specjalista ds. marketingu internetowego nie możesz oczekiwać, że każda Twoja hipoteza znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości. Nieudany test nie jest „niepowodzeniem”. Każdy test, który przeprowadzisz, da Ci więcej informacji o tym, co działa, a co nie, i pomoże w tworzeniu bardziej zoptymalizowanej zawartości w przyszłości.

Wzmocnij swoją obecność w mediach społecznościowych


13. mit o CRO: Optymalizacja współczynnika konwersji nie wymaga planowania

Przeprowadzenie pojedynczego testu A/B w witrynie nie jest zadaniem trudnym,. Każdy może wpaść na pomysł zmiany koloru przycisku z pomarańczowego na niebieski czy na zmianę treści nagłówka. Prawdziwą sztuką w optymalizacji konwersji jest jednak zaplanowanie i wdrożenie wielu zmian oraz testów i umiejętne przeanalizowanie ich wyników. Testy A/B i CRO to tylko niewielka część ogólnej strategii marketingowej, dlatego ważne jest, aby dokładnie zaplanować testy, aby uzyskać długoterminowy wgląd w dane. Nie wprowadzaj zmian bez uprzedniej solidnej i wartościowej hipotezy. To kluczowy krok w każdym eksperymencie CRO.


14. mit o optymalizacji konwersji: W CRO nie trzeba weryfikować efektów

Optymalizacja współczynnika konwersji bez weryfikacji efektów nie ma sensu. Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż z istniejącego ruchu, musisz stale sprawdzać, czy wdrożone zmiany przynoszą oczekiwane efekty. W tym celu skorzystaj z narzędzi, takich jak Google Analytics, Hotjar, Google Optimize i innych. Sprawdzisz dzięki nim, czy użytkownicy faktycznie skupiają uwagę na zmienionych elementach, czy klikają w nie i czy zmiany przyczyniły się do wzrostu sprzedaży i konwersji.


Podsumowanie

CRO to ciągły proces, który pomaga dowiedzieć się więcej o klientach, odpowiedzieć na ich obawy i pytania oraz wyeliminować bariery utrudniające realizację celu (konwersji). W CRO nie ma szybkich zmian i łatwych rozwiązań. Optymalizacja konwersji nie jest też magiczną kulą dla Twojej firmy. Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany mogą spowodować dużą różnicę we współczynniku konwersji i zyskach. Unikaj tych mitów CRO i zamiast tego skup się na testach i optymalizacji, aby osiągnąć lepsze efekty sprzedażowe i wycisnąć 100% z generowanego ruchu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Największe mity o optymalizacji konwersji

Średnia ocen użytkowników4.79 na podstawie 103 głosów

UDOSTĘPNIJ