Dlaczego pozycjonowanie nigdy się nie kończy? 9 najważniejszych powodów

Dlaczego pozycjonowanie nigdy sie nie konczy 9 najwazniejszych powodow 1

Jeszcze kilka lat temu obecność w sieci wyznaczało utworzenie strony internetowej. Obecnie wiele się zmieniło, a samo posiadanie własnej witryny nie gwarantuje sukcesu w internecie. Przedsiębiorcy decydują się na pozycjonowanie, jednak często rezygnują z działań po krótszym bądź dłuższym czasie. Czy słusznie? Niekoniecznie. Sprawdźmy, dlaczego pozycjonowanie to proces ciągły i dlaczego nie powinieneś z niego rezygnować.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dlaczego pozycjonowanie to proces ciągły, który nigdy się nie kończy?

Pozycjonowanie obejmuje szereg działań, których celem jest uzyskanie wysokich pozycji organicznych wynikach wyszukiwania na frazy powiązane z ofertą. Efektem wzrostu widoczności powinien być także wzrost ruchu. Niestety, po osiągnięciu zaplanowanych efektów nie powinieneś przerwać pozycjonowania. Sprawdźmy, dlaczego pozycjonowanie to ciągły proces i dlaczego nie powinieneś z niego rezygnować.

 

1. Ponieważ konkurencja inwestuje w SEO

Wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania na frazy powiązane z ofertą nie utrzymają się, jeśli zrezygnujesz z pozycjonowania. Gdy przestaniesz optymalizować swoją witrynę, prędzej czy później prześcignie Cię konkurencja, która nadal stawia na pozycjonowanie. Jeśli Twoja branża jest bardzo konkurencyjna, a na rynku znajduje się wiele firm oferujących te same lub podobne usługi lub produkty, bez pozycjonowania trudno będzie Ci pozyskiwać klientów. Być może klienci, którzy już wcześniej poznali Twoją ofertę, wrócą, ale tych nowych pozyska konkurencja.

Dlaczego pozycjonowanie to proces ciągły? Ponieważ po wstrzymaniu działań Twoja witryna ostatecznie może spaść na drugą lub niższą stronę organicznych wyników. Do niej dociera tylko niewielki procent użytkowników - najwięcej kliknięć uzyskują pierwsze trzy pozycje w SERPach. Jeśli nie chcesz stracić wypracowanych efektów, potraktuj pozycjonowanie jako stałą inwestycję. Potwierdzają to badania, w których okazało się, że organiczne rankingi firm, które zaprzestały pozycjonowania, spadły nawet o 30 (źródło: http://www.seroundtable.com/seo-ranking-study-15419.html).

 

2. Ponieważ rynek, branża i Twój biznes stale się zmieniają

Pozycjonowanie stron to proces ciągły także dlatego że rynek, cała branża i Twój biznes wciąż się zmieniają. Wciąż pojawiają się nowe, produkty, usługi gadżety i rozwiązania, które być może będziesz chciał wprowadzić w swojej firmie. Jeśli chcesz promować nowy produkt lub usługę, powinieneś rozpocząć pozycjonowanie sklepu internetowego na nowe słowa kluczowe, by zbudować widoczność podstrony. Jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie działalności na nowy obszar, ale nie stworzysz podstrony ofertowej dla nowej lokalizacji, również stracisz potencjalnych klientów.

Jeśli zrezygnujesz z pozycjonowania, promowanie nowych produktów będzie utrudnione, a konkurencja wciąż inwestująca w SEO prawdopodobnie przyciągnie Twoich potencjalnych klientów.

Chcesz wypromować swoją stronę?

 

3. Ponieważ przyzwyczajenia i zachowania użytkowników podlegają licznym i częstym zmianom

Dlaczego pozycjonowanie stanowi ciągły proces? Ponieważ tak, jak zmienia się wyszukiwarka Google, tak samo zmieniają się przyzwyczajenia i zachowania użytkowników w internecie. By za nimi nadążyć, należy stale optymalizować witrynę. Jeszcze kilka lat temu optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych nie była priorytetem w pozycjonowaniu, ale obecnie bez responsywnej lub mobilnej wersji witryny trudno będzie osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i wysoką sprzedaż. Zmieniają się także sposoby formułowania haseł przez użytkowników. W krajach, w których popularność zyskał asystent Google, zapytania w wyszukiwarce coraz bardziej przypominają tradycyjne pytania. Jeśli w Polsce asystent Google byłby wykorzystywany częściej, należałoby zaktualizować frazy w pozycjonowaniu. Ci przedsiębiorcy, którzy by tego nie zrobili, pozostaną w tyle. Nawet jeśli nie stracą wypracowanych wcześniej pozycji, to jednak nie pozyskają ruchu, ponieważ użytkownicy będą szukać ich usług w inny sposób.

 

4. Ponieważ algorytm podlega licznym aktualizacjom i wciąż jest udoskonalany

Algorytm wyszukiwarki jest stale udoskonalany. Wszystko po to, by oferować użytkownikom jak najlepsze wrażenia oraz jak najlepiej dopasowane treści. Jeszcze kilka lat temu roboty wyszukiwarki miały problem z rozpoznawaniem synonimów czy odkrywaniem powiązań pomiędzy słowami we frazie. Obecnie wykorzystują sztuczną inteligencję i coraz lepiej rozpoznają intencję użytkowników. To tylko jedna z wielu zmian i aktualizacji w algorytmie na przestrzeni ostatnich lat. Potwierdzają one, że pozycjonowanie to proces ciągły, a optymalizację stron trzeba stale dostosowywać do wymagań wyszukiwarek.

 

5. Ponieważ zbudowanie wizerunku eksperta i autorytetu marki wymaga czasu

Jednym z elementów wpływających na skuteczność pozycjonowania jest autorytet i wizerunek marki określany przez algorytm PageRank. Wskazuje on domeny popularne i godne zaufania. Dlaczego pozycjonowanie nigdy się nie kończy i jest procesem ciągłym? Ponieważ by zdobyć zaufanie robotów Google, potrzeba czasu. Wysoki PageRank mają strony, które:

  • mają rozbudowany, naturalny profil linków przychodzących z wartościowych stron,
  • mają duża ilość atrakcyjnych, [przydatnych i merytorycznych treści,
  • istnieją na rynku przez dłuższy czas i są rozpoznawalne przez użytkowników.

Nowe witryny, które funkcjonują od niedawna, nie mają wskaźnika PageRank. Jeśli zatem zrezygnujesz z pozycjonowania po kilku miesiącach, nie będziesz miał szansy na zbudowanie zaufania, stworzenie ciekawych treści i pozyskanie wystarczającej liczby wartościowych linków. Jeśli z kolei zainwestujesz w długofalową współpracę SEO, po kilku latach z pewnością zwiększysz swoje przychody i zbudujesz wizerunek eksperta wśród użytkowników i robotów Google. Sprawdź, jak budować wizerunek i autorytet marki w pozycjonowaniu.

 

Chcesz wypromować swój e-commerce?

 

6. Ponieważ popularność słów kluczowych podlega zmianom

Badania Google wykazują, że 15% wyszukiwań dokonywanych przez użytkowników w ciągu roku stanowią nowe hasła, nigdy wcześniej niewpisywane w okno wyszukiwania (źródło: https://blog.google/products/search/our-latest-quality-improvements-search/ i https://searchengineland.com/google-reaffirms-15-searches-new-never-searched-273786). Oznacza to, że właściciele firm i stron internetowych mogą pozycjonować witryny na coraz to nowe hasła. Właśnie dlatego pozycjonowanie stanowi ciągły proces. Jeśli go zaprzestaniesz, nie dowiesz się, że możesz prowadzić działania promocyjne na nowe frazy powiązane z Twoją ofertą. Musisz stale śledzić wyszukiwania w swojej branży i tworzyć nowe podstrony na nowe słowa kluczowe. Jak znaleźć nowe frazy? Skorzystaj z narzędzi, takich jak Planer słów kluczowych Google, Semstorm lub Senuto.

Narzędzie Google Keyword Planner pozwoli znaleźc nowe słowa kluczowe w pozycjonowaniu

 

 Nowe słowa kluczowe w Senuto znajdziesz w raporcie “Baza słów kluczowych”. Możesz je znaleźć, wpisując w pasek wyszukiwania wybrane frazy lub adresy domen albo adresy URL

 

7. Ponieważ strony regularnie tracą prowadzące do nich linki

Właściciele stron internetowych nie zawsze zdają sobie sprawę, że regularnie tracą linki zewnętrzne prowadzące do ich witryn. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • ze względu na to, że wielu właścicieli usuwa swoje witryny lub poszczególne strony w witrynach,
  • ze względu na edycję stron internetowych,
  • ze względu na to, że właściciel firmy postanowił zakończyć działalność.

Jeśli witryna została usunięta, a były na niej linki prowadzące do Twojej strony, oznacza to tylko jedno: linki zniknęły. Wprawdzie eksperci Google twierdzą, że usunięte linki dalej mają swoją moc (źródło: https://moz.com/blog/link-echoes-ghosts-whiteboard-friday), to jednak jest ona znacznie mniejsza niż moc istniejących linków. Jeśli straciłeś część linków, powinieneś je uzupełnić innymi, nowymi linkami. O utraconych linkach dowiesz się jednak tylko wtedy, jeśli regularnie prowadzisz pozycjonowanie i trzymasz rękę na pulsie. jeśli zaprzestaniesz działań, nie dowiesz się o usunięciu linków, nie będziesz mógł nadrobić strat, a to oznacza, że konkurencja Cię wyprzedzi. Sprawdź sprawdzone pomysły na pozyskiwanie zewnętrznych linków do strony.

 

Nie wiesz jaką metodę promocji wybrać?

 

8. Ponieważ trendy wciąż się zmieniają

Dlaczego pozycjonowanie to proces ciągły? Jednym z powodów jest zmienność trendów panująca w marketingu internetowym oraz w pozycjonowaniu. Na początku XXI wieku do uzyskania wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania wystarczyło pozyskać duża liczbę linków przychodzących, nie zwracając uwagi na jakość ich źródła. Obecnie takie działania stanowią naruszenie wskazówek Google dla webmasterów i mogą wiązać się z karą od Google. Obecnie, tak jak kilka lat temu, jedną z podstaw pozycjonowania jest content marketing, jednak i on się zmienia. Do głosu dochodzą nowe formy marketingu treści - oprócz materiałów tekstowych popularne stają się nagrania, infografiki, webinary i podcasty. Dlatego musisz stale pozycjonować swoją witrynę zgodnie z aktualnymi trendami. Nie możesz zakładać, że metody, które działają obecnie, będą skuteczne również za kilka lat. Jeśli chcesz być na bieżąco z trendami, zastanów się nad długofalową współpracą z agencją SEO. Pracujący w niej specjaliści na bieżąco śledzą zmiany, ważne aktualizacje, które mogą zaszkodzić witrynom ich klientów lub wręcz przeciwnie, pomóc im.

 

9. Ponieważ roboty Google doceniają świeże i aktualne treści

Interesująca i dobrze zoptymalizowana treść może przyciągnąć na Twoją stronę ruch oraz licznych klientów, a także osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Taką treść mogą stanowić artykuły blogowe (poradnikowe, edukacyjne, raporty, zestawienia), infografiki, nagrania video, podcasty i wiele więcej. Roboty Google doceniają aktualne treści, dlatego nagrodzą wysokimi pozycjami te witryny, które są stale aktualizowane. Aktualizacje powodują bowiem, że roboty Google częściej indeksują (odwiedzają) Twoją witrynę. Jeśli zaprzestaniesz tworzenia treści, prędzej czy później Twoje pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania zajmą inne strony, które będą zawierały więcej merytorycznego i aktualnego contentu. Dlatego warto stale rozbudowywać content dostępny na stronie - tworzyć nowe artykuły i aktualizować oraz odświeżać stare.

 Tworzenie treści evergreen oraz recykling treści to skuteczne sposoby na dostarczanie “świeżych: treści na stronę, które zadowolą użytkowników i roboty Google

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie to nie jednorazowe działanie, ale ciągły proces, który wymaga czasu, wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim cierpliwości. Satysfakcjonujące efekty SEO można osiągnąć po kilku miesiącach, ale także po 2 latach współpracy, co potwierdzają case studies naszych klientów z różnych branż. Mimo to warto stale inwestować w pozycjonowanie i nie rezygnować z działań po 3 miesiącach ani po osiągnięciu wysokich pozycji. Raz uzyskane pozycje nie są stałe i mogą ulec zmianie na skutek działań konkurencji, zmian w zachowaniach użytkowników, zmian na rynku i aktualizacji Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

 

 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego pozycjonowanie nigdy się nie kończy? 9 najważniejszych powodów

Średnia ocen użytkowników4.00 na podstawie 110 głosów

UDOSTĘPNIJ