Jak zwiększyć współczynnik konwersji na stronie o małym ruchu?

jak zwiekszyc wspolczynnik konwersji na stronie o malym ruchu
Spis treści

• Co to jest współczynnik konwersji?

• Czym jest optymalizacja współczynnika konwersji?

• Jak sprawdzić współczynnik konwersji dla swojej strony?

• Dlaczego Twój współczynnik konwersji jest niski?

• Sposoby na optymalizację współczynnika konwersji na stronie o małym ruchu

• Podsumowanie

Współczynnik konwersji to jeden z najważniejszych parametrów, jeśli chodzi o rozwój biznesu internetowego. Do jego optymalizacji potrzebny jest dostęp do odpowiedniej ilości danych, przez co praca przy stronach o małym ruchu może być problematyczna. Jak w takim razie działać w przypadku witryn, które nie są tak chętnie odwiedzane przez użytkowników? Przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji to parametr, który pozwala określić odsetek użytkowników, którzy po odwiedzeniu wybranej strony internetowej, zdecydowali się na podjęcie określonego, pożądanego przez właściciela witryny działania. Ten współczynnik może odnosić się do wielu działań, w zależności od wyznaczonego dla danej firmy/osoby celu biznesowego.

Konwersją można nazwać na przykład:

 • Zapisanie się przez użytkownika do listy subskrybentów newslettera,
 • Pobranie bezpłatnego fragmentu ebooka,
 • Złożenie zapytania ofertowego,
 • Odtworzenie filmu wideo,
 • Zrealizowanie zakupu w sklepie online,
 • Polubienie posta,
 • Zasubskrybowanie usługi.

Warto pamiętać, że konwersją nie trzeba nazywać tylko największych celów biznesowych. W marketingu internetowym wyróżnia się zarówno mikrokonwersje, jak i makrokonwersje - oba rodzaje mają znaczący wpływ na rozwój biznesu.


Czym jest optymalizacja współczynnika konwersji?

Szukając w sieci informacji o tym, co to jest współczynnik konwersji, zapewne trafiłeś/trafiłaś również na pojęcie CRO (conversion rate optimization). Jest to anglojęzyczne określenie na optymalizację współczynnika konwersji, czyli zestaw działań mających na celu zwiększenie liczby osób decydujących się na podjęcie opisanego wcześniej przez nas działania.


Jak sprawdzić współczynnik konwersji dla swojej strony?

Działając w e-commerce konieczne jest wykorzystywanie zewnętrznych narzędzi do mierzenia współczynnika konwersji. Przy tak dużych liczbach, z którymi możesz się spotkać prowadząc biznes online, nie sposób jest wyliczać to samodzielnie. Jednocześnie jednak, warto wiedzieć, jak taki współczynnik konwersji można samodzielnie obliczyć.

Jeżeli prowadzisz klasyczną sprzedaż internetową obliczanie współczynnika konwersji będzie polegało na liczbie sesji. Wówczas należy wziąć pod uwagę liczbę unikalnych zamówień i podzielić ją przez łączną liczbę sesji.

Wzór na współczynnik konwersji według unikalnych sesji.

Z kolei, jeżeli z Twojej oferty można skorzystać tylko jednorazowo (np. w ramach subskrypcji usługi), obliczanie współczynnika konwersji opiera się o liczbę użytkowników. Wówczas musisz podzielić liczbę unikalnych zamówień przez liczbę unikalnych użytkowników.


Wzór na współczynnik konwersji według unikalnych użytkowników.

Do sprawdzenia współczynnika konwersji dla swojej strony internetowej, warto skorzystać przede wszystkim z narzędzia Google Analytics. Znajdują się tam dwa raporty, które mogą Ci dać szeroki ogląd na CRO w Twojej firmie.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Raport ścieżek konwersji w Google Analytics - możesz tutaj analizować ruch odbiorców w kierunku określonego celu. Raport pomaga także namierzyć najsłabsze punkty na stronie i określić przyczynę ewentualnych problemów.

Raport przepływu celów w Google Analytics - raport pozwala na wgląd w zachowania użytkowników odwiedzających Twoją stronę. Dzięki niemu poznasz kolejność podejmowanych przez nich kroków, co pozwala na skuteczne analizowanie nawet nietypowych zachowań klientów.

Raport konwersji w panelu Google Analytics.

Chcesz wiedzieć, ile może wynosić średni współczynnik konwersji? Sprawdź nasz artykuł:


Dlaczego Twój współczynnik konwersji jest niski?

Zazwyczaj, jako powód niskiego współczynnika konwersji, podaje się niedostosowanie oferty do rynku lub nieintuicyjny projekt strony. Dlatego zanim poszukamy bezpośredniej przyczyny niskiego współczynnika konwersji na Twojej stronie, upewnij się, że jest ona:

 • zaprojektowana zgodnie z User Experience,
 • dostosowana do urządzeń mobilnych,
 • wykorzystuje CTA,
 • jest estetyczna i przejrzysta,
 • ma atrakcyjną ofertę.

Jeżeli nie jesteś pewien/pewna, czy Twoja strona spełnia wymogi związane z User Experience, sprawdź nasz artykuł o UX dla e-commerce.

Wiele osób zakłada, że przyczyną niskiego współczynnika konwersji jest mały ruch na stronie. Czy to prawda? Odpowiemy przewrotnie - to zależy. Rzeczywiście, na to, czy klient zdecyduje się na konwersję może mieć wpływ znajomość marki i jej popularność. Jednak bardzo często powodem małego ruchu na stronie internetowej jest po prostu specjalistyczna branża. Załóżmy, że zajmujesz się sprzedażą butów ortopedycznych. Na Twoją stronę powinny trafiać osoby, które takich butów potrzebują i są realnie zainteresowane zakupem. Dlatego nawet większy ruch na stronie nie będzie gwarancją wyższej sprzedaży, wręcz przeciwnie - może być on powodem docierania do nieodpowiedniej grupy odbiorców.

Idąc tym tokiem myślenia można wywnioskować, że podłożem problemu niskiego współczynnika konwersji przy stronach o małym ruchu, może być na przykład:

 • niezrozumienie potrzeb użytkowników,
 • niedopasowanie treści do swojej grupy odbiorców,
 • docieranie do nieodpowiedniej grupy użytkowników.


Sposoby na optymalizację współczynnika konwersji na stronie o małym ruchu

Witryny o małym ruchu nie powinny bagatelizować optymalizacji współczynnika konwersji. Co prawda, CRO może być w tym przypadku nieco bardziej skomplikowane ze względu na to, że najpopularniejsze procedury optymalizacyjne wymagają dużego ruchu w witrynie, ale są dostępne również rozwiązania, które pozwalają ominąć ten problem.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Przeprowadzaj testy A/B z niskim progiem ufności

Przedział ufności w testach A/B wyświetla realny zakres wartości danego celu, dzięki czemu wskaże Ci, jak prezentują się wyniki Twoich testów dla całej populacji. Im wyżej określisz przedział ufności w przeprowadzanym teście, tym większe prawdopodobieństwo, że wynik, który uzyskasz będzie zgodny z rzeczywistością. Dlaczego w takim przypadku zalecamy przeprowadzenie testów A/B z niskim progiem ufności? Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawisz, że wielkość próbki konieczna do osiągnięcia istotności statystycznej testu będzie niższa, co jest istotne w przypadku stron o małym ruchu. Co więcej, przyspieszysz także przebieg testu i szybciej uzyskasz wyniki. Oczywiście, musisz liczyć się z ryzykiem zmniejszenia dokładności testów, ale naszym zdaniem warto jest testować różne formy reklam w krótszym czasie i o niższym progu ufności niż czekać na wyniki na dużej próbce z ufnością 90% lub 95%. Optymalnym rozwiązaniem mogą być dla Ciebie testy A/B na poziomie ufności 85%, a nawet 80%.


Skupiaj się na dużych zmianach

Przeprowadzanie testów A/B na stronach o małym ruchu potrafi być bardzo problematyczne. Głównym problemem jest to, że przy wprowadzaniu drobnych zmian, raczej nie będziesz w stanie uzyskać realnej odpowiedzi dotyczącej preferencji użytkowników. W takiej sytuacji różnice między wersją A oraz wersją B są zwykle bardzo małe. Na przykład przy zmianie dominującego koloru na stronie, wersja pierwsza zapewni 5% konwersji, natomiast nowa wersja będzie odpowiadać za 5,5% konwersji. Przy małej próbce badanych stwierdzenie, że za ten wzrost odpowiada sama zmiana kolorystyki, jest zdecydowanie zbyt daleko idącym wnioskiem. Rozwiązaniem na ten problem jest testowanie dużych, całościowych zmian w witrynie. Bardzo prawdopodobne, że w takiej sytuacji uzyskasz znaczące różnice preferencji dotyczące wersji A oraz wersji B witryny. Dzięki temu będziesz mógł/mogła stwierdzić, w którą stronę optymalizacji witryny należy podążać.


Wykorzystuj personalizację treści na stronie

Czy wiesz, że 66% użytkowników oczekuje spersonalizowanych treści podczas zakupów online (źródło: https://www.salesforce.com/resources/articles/customer-engagement/)? Dopasowując wyświetlanie produktów do ich wcześniejszych interakcji i zachowań w sieci, wpływasz na ich pozytywne doświadczenia związane z Twoim sklepem, a także sprawiasz, że chętniej zdecydują się na dokonanie konwersji. W tym celu możesz przedstawiać produkty, które są dopasowane do ich wcześniejszych decyzji zakupowych lub produkty, które są tematycznie powiązane z ofertą, która ich zainteresowała wcześniej. Świetnym rozwiązaniem jest również promowanie produktów, które klient oglądał podczas ostatniej wizyty w sklepie. Pamiętaj również, że personalizacja treści nie ogranicza się wyłącznie do działań na stronie internetowej - możesz takie rozwiązanie wykorzystać w swoim newsletterze lub reklamach Google Ads, Facebook Ads itp.

Spersonalizowane sugestie zakupów na stronie.


Wykorzystuj mapy cieplne do śledzenia użytkowników na stronie

Optymalizacja współczynnika konwersji nie będzie skuteczna, jeżeli nie wprowadzisz na stronie wymaganych zmian. Przy stronach z małym ruchem trudnością może się okazać zidentyfikowanie elementów, które takich ulepszeń wymagają. Mogą Ci w tym pomóc mapy cieplne, które przedstawiają sposób zachowania użytkowników na stronie, uwzględniając przy tym również dane liczbowe z Google Analytics. Pomogą Ci one zdobyć na przykład takie informacje, jak to, w jakie punkty na stronie użytkownicy najczęściej klikają, do którego momentu przewijają stronę itp. Dzięki temu możesz skutecznie zidentyfikować elementy na stronie, które wymagają uwagi oraz poddać je optymalizacji.

Przykładowa mapa cieplna strony internetowej.

Więcej informacji o tym, jak śledzić i analizować aktywność użytkowników w witrynie, znajdziesz na naszym blogu:


Wykorzystuj możliwości content marketingu

Zanim klient zdecyduje się na zakup konkretnego produktu w jakimś sklepie, szuka sposobu na rozwiązanie wybranego problemu. Może wpisywać w wyszukiwarce frazy typu “najlepsze buty do biegania”, “jaka lodówka do zabudowy”, “jak pozbyć się plamy po winie”. To treści, które znajdzie w wyszukiwarce sugerują mu, na jaki produkt, z jakiego sklepu się zdecydować. Wykorzystując content marketing możesz wychodzić ze swoją ofertą naprzeciw potencjalnym klientom. Jak tworzyć skuteczne treści na swoją stronę internetową? Postaraj się wdrożyć poniższe wskazówki:

 • Pisz treści w oparciu o wyszukiwane przez użytkowników frazy.
 • Dywersyfikuj formy treści (tekst, grafika, audio, wideo).
 • Wykorzystuj wezwanie do działania.
 • Twórz treści w wyczerpujący sposób, staraj się odpowiedzieć na pytanie/problem użytkowników.
 • Dbaj o jakość treści.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Wdróż formularz opinii na stronie

W jaki sposób można poznać opinie swoich klientów na temat procesu zakupowego? Zapytać ich! To najprostszy, bardzo skuteczny sposób, a nadal wiele osób o tym zapomina. Wykorzystując formularz opinii jesteś w stanie zrozumieć zachowanie użytkowników i przystosować sklep do ich potrzeb. Po dokonaniu konwersji przez klienta, zapytaj go, co mogło spowodować wahania przy zakupie i jakie zmiany doceniłby na stronie. Postaraj się zbierać odpowiedzi mniej więcej przez miesiąc, następnie przeanalizuj je wraz ze swoim zespołem i wybierz elementy, które możecie wdrożyć.


Chcesz poznać więcej pomysłów na to, jak zwiększyć konwersję w sklepie? Sprawdź nasze artykuły:


Jak zwiększyć współczynnik konwersji na stronie o małym ruchu? Podsumowanie

Zwiększenie współczynnika konwersji na stronach o małym ruchu nie należy do najłatwiejszych, ale absolutnie nie powinno się z tego rezygnować. To właśnie CRO jest elementem, który pozwoli Ci intensywnie rozwinąć swój biznes. Spróbuj wykorzystać nasze sposoby na optymalizację konwersji i obserwuj osiągane wyniki.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć współczynnik konwersji na stronie o małym ruchu?

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ