Jak przeprowadzić analizę użytkowników w internecie?

Analiza potrzeb uzytkownika kluczem do sprzedazy online

Analiza potrzeb klienta to jeden z kluczowych elementów przygotowania strategii w marketingu online. By osiągnąć satysfakcjonujące efekty, musisz wiedzieć, jakie trendy panują w Twojej branży, czego oczekują Twoi potencjalni klienci i jakie działania w celu pozyskania klienta prowadzi Twoja konkurencja. Jak przeanalizować rynek online w swojej branży, jakie metody i narzędzia wykorzystać w marketingu internetowym? Poznaj nasze propozycje.

 

Analiza potrzeb użytkownika - dlaczego warto?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz działalność, czy też od lat działasz w danej branży, powinieneś okresowo przeprowadzać analizę oczekiwań użytkowników. W jakim celu? Ponieważ dzięki niej dowiesz się:

 • jakie trendy panują w Twojej branży,
 • jakie działania podejmuje konkurencja,
 • kto jest Twoim klientem i kto może nim zostać,
 • jakie są oczekiwania i preferencje Twoich potencjalnych klientów,
 • jak często Twoi klienci robią zakupy i jakie kanały sprzedaży wybierają (online, offline, omnichannel?),
 • z jakich kanałów klienci trafiają do Twojego sklepu czy też punktu usługowego lub na stronę internetową,
 • jakie oczekiwania mają Twoi klienci w różnych aspektach (dostawa, formy płatności itp.),
 • ile czasu spędzają użytkownicy w Twojej witrynie, czy do niej wracają.

 

Jak przeprowadzić analizę potrzeb użytkownika?

Jeśli chcesz rozpocząć działania z zakresu marketingu internetowego, powinieneś najpierw zorientować się, jakie trendy panują w Twojej branży, czego oczekują użytkownicy, w jaki sposób szukają informacji i jak robią zakupy. W tym celu warto:

 1. Przeprowadzić badanie słów kluczowych.
 2. Zapoznać się z ankietami na temat zachowań i przyzwyczajeń polskich użytkowników w internecie.
 3. Przeanalizować konkurencję - kto jest Twoim konkurentem, w jaki sposób się reklamuje, jakie treści tworzy, jakie działania prowadzi w Social Media.
 4. Śledzić trendy w branży (Google Trend, alerty Google).
 5. Przeprowadzać ankiety online i pytać swoich klientów o opinię.
 6. Utworzyć grupę w mediach społecznościowych zrzeszającą fanów Twojej marki i przygotowywać nowe produkty i usługi z ich pomocą (na przykład pytając o zdanie).
 7. Dowiedzieć się, o czym piszą eksperci w danej branży i jakie tematy uznają za ważne.
 8. Zbadać zachowania użytkowników na Twojej stronie internetowej lub w sklepie.
 9. Przeprowadzić testową kampanię Google Ads i sprawdzić, czy Twój nowy produkt cieszy się popularnością.
 10. Czytać blogi i prasę branżową.

 

Research słów kluczowych a analiza potrzeb użytkownika

Badanie słów kluczowych jest przydatne nie tylko wówczas, gdy przygotowujesz strategię pozycjonowania lub kampanię Google Ads. Analiza haseł wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarkach stanowi również wartościową informację na temat trendów panujących w Twojej branży. Research fraz kluczowych pozwoli Ci sprawdzić:

 • jakich informacji poszukują użytkownicy (czy wpisują w wyszukiwarkę fraz sprzedażowe, czy pytania?),
 • jakiego języka używają osoby szukające Twoich produktów lub usług,
 • jakie produkty lub usługi są popularne wśród użytkowników,
 • jakie rodzaje treści przyciągają uwagę odbiorców (poradnikowe i edukacyjne, a może konkretne informacje techniczne o produkcie i recenzje?).

Jakich narzędzi możesz użyć do poszukiwania słów kluczowych? Polecamy:

 • Answer the Public,
 • Surfer,
 • Senuto,
 • Semstorm
 • Google Keyword Planner.

 

Answer the Public do analizy rynku online

Answer the Public to darmowe narzędzie, dzięki któremu odkryjesz, jakiej wiedzy poszukują użytkownicy w internecie. Wybierz kraj, język, a następnie w okno wyszukiwarki wpisz dowolne hasło z dziedziny, którą się zajmujesz, a w odpowiedzi otrzymasz listę haseł w formie pytań, których poszukują Twoi użytkownicy.

Widok narzędzia Answer the Public

 

Narzędzie Answer the Public

 

Surfer - jak pomoże w analizie trendów online?

Surfer to narzędzie do analizy słów kluczowych. Po wpisaniu wybranej frazy otrzymasz sugestie innych słów kluczowych, które znajdują się na innych stronach w top10 organicznych wyników wyszukiwania Google. W ten sposób rozszerzysz swoją kampanię pozycjonowania o nowe frazy, a jednocześnie sprawdzisz, jakie słowa kluczowe znajdują się na stronach konkurencji, generując widoczność i ruch.

Narzędzie Surfer sprawdzi się zarówno do analizy konkurencji, jak i poszukiwania słów kluczowych

 

Semstorm - jak wykorzystać narzędzie do analizy potrzeb użytkownika

Jednym z przydatnych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych w Twojej branży jest Semstorm. W kampaniach SEO sprawdzą się narzędzia SEO oraz generator tematów, a w kampaniach Google Ads narzędzie Suggester. Dzięki nim dowiesz się, jakie trendy panują wśród użytkowników, jakich produktów i usług szukają.

Narzędzie SEO w Semstorm pozwoli Ci znaleźć słowa kluczowe do Twojej kampanii pozycjonowania

Generator tematów Semstorm to znakomity sposób na zdobycie wiedzy o wątpliwościach i pytaniach użytkowników. Pozyskane informacje mogą stanowić inspirację do tworzenia artykułów blogowych

 

Narzędzie Suggester dostępne w Semstorm pozwoli Ci sprawdzić trendy na rynku i stworzyć kampanie reklamowe Google Ads na opłacalne słowa kluczowe
 

Wybierz Senuto do analizy potrzeb użytkowników

Narzędzie Senuto przeznaczone jest przede wszystkim do analizy widoczności, jednak specjalny moduł dotyczący analizy konkurencji pozwoli Ci sprawdzić, jakie słowa kluczowe w pozycjonowaniu wybierają firmy z Twojej branży. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki Narzędzia oraz do raportu “Analiza konkurencji”. Z jego pomocą będziesz mógł sprawdzić, na jakie słowa kluczowe Twoja konkurencja buduje swoją widoczność.

Widok narzędzia Senuto

 

Widok narzędzia “Analiza konkurencji w Senuto”

 

Wykorzystaj Google Keyword Planner do analizy użytkowników

Planer słów kluczowych Google Ads to znakomite, darmowe narzędzie, które pozwoli Ci sprawdzić trendy w zakresie popularności słów kluczowych w Twojej branży. Możesz poszukiwać słów kluczowych na dwa sposoby:

 • wpisując wybraną frazę - na jej podstawie otrzymasz propozycje innych, powiązanych lub podobnych słów do wykorzystania w działaniach marketingowych online,
 • wpisując adres konkurencyjnej witryny internetowej - otrzymasz wówczas listę słów, które są powiązane z daną witryną.

W narzędziu znajdziesz też informacje o prognozach popularności słów kluczowych oraz pozyskasz historyczne dane na temat średniej miesięcznej liczby wyszukiwań.

Narzędzie Google Keyword Planner pozwala na sprawdzenie popularności słów kluczowych oraz wytypowanie nowych fraz w Twojej branży

 

Wykorzystaj raporty do analizy użytkowników

Analiza potrzeb klienta online możliwa jest także dzięki badaniom i ankietom przeprowadzonym przez instytucje zajmujące się badaniem opinii publicznej. Wśród najbardziej polecanych raportów są coroczne raporty “E-commerce w Polsce”. Obszerne badanie na temat zachowań i przyzwyczajeń użytkowników w internecie publikuje Izba Gospodarki Elektronicznej we współpracy z firmą Gemius. Dzięki niemu dowiesz się m.in.:

 • czy użytkownicy z Twojej grupy docelowej robią zakupy online,
 • z jakiego urządzenia najczęściej korzystają użytkownicy do przeglądania internetu,
 • jakie metody płatności preferują użytkownicy,
 • jak często użytkownicy robią zakupy w internecie.

Jeden z raportów dostępnych w badaniu “E-commerce w Polsce 2020” przeprowadzonym przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej

 

Analiza użytkowników z Google Trends

Chcesz wprowadzić nowy produkt na rynek? Przydatnym narzędziem do analizy rynku i potrzeb użytkowników będzie Google Trends. To darmowe narzędzie umożliwia zweryfikowanie popularności różnych zapytań w wyszukiwarce Google. Dzięki niemu dowiesz się, czego szukają internauci, do których chcesz trafić. Narzędzie umożliwia sprawdzenie trendów w:

 • wyszukiwarce Google,
 • wyszukiwarce grafik,
 • Zakupach Google,
 • wyszukiwarce wiadomości,
 • wyszukiwarce filmów na YouTube.

Wynik prezentuje zainteresowanie konkretnym tematem w ujęciu regionalnym i czasowym, razem z sezonowością. Wskazuje także podobne frazy lub tematy.

Narzędzie Google Trends

Wyniki prezentowane przez narzędzie Google Trends dla zapytania “pozycjonowanie stron internetowych”. Narzędzie pokazuje, w jakim regionie hasło jest najpopularniejsze, a także jak prezentuje się jego popularność w wybranym okresie, na przykład w czasie ostatnich 4 godzin, 7 dni, 30 dni, 90 dni, 12 miesięcy, a nawet 5 lat.

 

Analiza konkurencji - sposób na analizę rynku online w Twojej branży

Chcesz sprawdzić, jak wygląda rynek w branży, którą się zajmujesz lub w którą chcesz wejść? Przeprowadź analizę konkurencji online i sprawdź, jakie działania marketingowe prowadzą inne firmy, by pozyskać klientów, a także jakie produkty i usługi oferują. W tym celu:

 • wytypuj swoją konkurencję - na przykład wpisując w Google branżę, którą się zajmujesz lub którą chcesz się zajmować,
 • sprawdź, na jakie słowa kluczowe budują widoczność konkurencyjne firmy (za pomocą narzędzia Senuto),
 • zbadaj, jak zbudowane są witryny konkurencji (pod względem szybkości, struktury, user experience),
 • zbadaj, jak zbudowane są witryny konkurencji pod kątem generowania konwersji (wewnętrzna wyszukiwarka, filtrowanie produktów, zdjęcia i opisy zdjęć, metody dostawy i płatności),
 • sprawdź, jakie działania w Social Media prowadzą konkurencyjne firmy, czy wchodzą w interakcję z użytkownikami i w jaki sposób (za pomocą narzędzi Brand24, Sprout Social, Social Mention),
 • zweryfikuj, jaką strategię linkowania prowadzą konkurencyjne firmy (za pomocą narzędzi Ahrefs, Majestic SEO, Surfer),
 • poznaj treści, które tworzą Twoi konkurenci.

Za pomocą narzędzia Senuto sprawdzisz, na jakie frazy w Google widoczna jest Twoja konkurencja

W narzędziu Senuto sprawdzisz także, czy w danej branży występuje sezonowość

W narzędziu Senuto sprawdzisz, kto stanowi Twoją bezpośrednią konkurencję

Brand24 to narzędzie do monitoringu internetu oraz Social media, dzięki któremu dowiesz się, jakie działania marketingowe prowadzi Twoja konkurencja i co jest popularne na rynku online w Twojej branży. Poznasz także oczekiwania klientów i strategie PR, które stosują inne firmy.

Więcej szczegółów o analizie konkurencji poznasz w artykułach:

 

Ankiety online do analizy potrzeb użytkowników

Chcesz wiedzieć, jakie preferencje mają Twoi klienci? Zależy Ci na rzetelnej opinii użytkowników o Twoich produktach lub usługach? Jednym ze sposobów na analizę rynku online jest przeprowadzanie ankiet wśród Twoich klientów lub potencjalnych klientów. Konstruując ankietę, pamiętaj o kilku istotnych elementach.

 • Ankieta powinna być krótka i konkretna, by nie zniechęcała użytkownika - optymalna liczba pytań to 4-5, warto również poinformować, ile czasu zajmie wypełnienie ankiety.
 • Istotne jest danie użytkownikom wyboru - chcesz wiedzieć, jaką formę dostawy powinieneś mieć w swoim sklepie? Pozostaw użytkownikom kilka opcji do wyboru.
 • Pytaj użytkowników, co możesz zrobić lepiej i co doceniają w Twoim sklepie (szybki czas realizacji, a może dobry kontakt z działem obsługi klienta i możliwość zwrotu towaru?).
 • Zapytaj użytkowników, jakie produkty chcieliby kupić w Twoim sklepie i czego im brakuje.
 • Zaproponuj rabat lub inną korzyść za wypełnienie ankiety.

Skorzystaj z 12 bezpłatnych narzędzi od Google dla Twojego działu marketingu

 

Formularze Google umożliwiają Ci stworzenie ankiety dla użytkowników zupełnie za darmo. Dzięki niej będziesz mógł przeanalizować rynek w swojej branży oraz preferencje Twoich klientów

 

Jak analizować użytkowników w mediach społecznościowych?

Kanały Social Media, takie jak Facebook czy Instagram, mogą być znakomitym źródłem informacji o preferencjach użytkowników i rynku w Twojej branży. Jak wykorzystać media społecznościowe do ulepszenia swoich działań i analizy potrzeb użytkownika online? Możesz między innymi:

 • założyć grupę na Facebooku dla swoich czytelników lub subskrybentów i pytać ich o zdanie - o czym chcą przeczytać na blogu, jakich informacji im brakuje, czy chcieliby, żebyś poruszył konkretny temat w swoim filmie lub na blogu?
 • zachęcać użytkowników do wyrażenia swojego zdania poprzez posty na Facebooku,
 • pytać o opinię i zdanie użytkowników na Instagramie - na przykład poprzez ankiety na stories; jeśli wprowadzasz jakiś produkt, możesz
 • dowiedzieć się, jakie jest zainteresowanie - zapytaj użytkowników, czy planują zakup produktu, jeśli ten pojawi się w Twojej ofercie.

 

Analiza użytkownika z narzędziami online - Quora

Quora to platforma, na której eksperci z różnych branż dzielą się wiedzą i odpowiadają na pytania użytkowników z całego świata. Dołączając do społeczności Quora, możesz sprawdzić, jakie pytania pojawiają się w Twojej branży i co interesuje użytkowników. W ten sposób przeanalizujesz rynek za pomocą narzędzia online, które jest dostępne także w formie aplikacji na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Quora pozwoli Ci także sprawdzić, kto udziela się na platformie w danej dziedzinie i do kogo powinieneś się porównywać.

Quora, jako serwis zawierający pytania i odpowiedzi z danej branży, może być dla Ciebie źródłem informacji o trendach na rynku i informacjach poszukiwanych przez użytkowników

 

Badanie użytkowników strony - Yandex.Metrica

Yandex.metrica to bezpłatne narzędzie do analizy zachowań użytkowników na stronie, a także analizy ruchu. Stanowi znakomite uzupełnienie danych z Google Analytics i pozwala przeprowadzić szczegółową analizę rynku z uwzględnieniem zachowań użytkowników. Dzięki Yandex.Metrica:

 • dowiesz się, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po stronie, na jakich elementach skupiają wzrok,
 • otrzymasz mapy cieplne, które wskazują, w jakie miejsca klikają użytkownicy,
 • sprawdzisz, do jakiego momentu użytkownik przewija stronę,
 • obejrzysz nagrania z sesji generowanych przez użytkowników na Twojej stronie - dowiesz się, jakie było źródło odwiedzin (np. Social Media, wyszukiwarka Google), z jakiego urządzenia i przeglądarki korzysta odwiedzający, czy aktywnie korzysta ze strony i jak długo się na niej znajduje,
 • pozyskasz informacje o sposobie wypełniania formularzy dostępnych na Twojej stronie.

Analiza zachowań użytkowników z narzędziem Yandex.Metrica pozwoli Ci zbadać, co interesuje użytkowników. Na podstawie uzyskanych informacji możesz ulepszyć swoją ofertę oraz usługę w taki sposób, by jak najpełniej odpowiadała potrzebom klientów.

Mapa cieplna z narzędzia Yandex.Metrica, źródło: https://metrica.yandex.com/

 

Analiza grupy docelowej - blogi konkurentów oraz alerty Google

Chcesz ulepszyć treści na blogu? A może zależy Ci na nagraniu filmów na YouTube, które zainteresują użytkowników? Chcesz budować autorytet w branży? Analizuj rynek, wykorzystując informacje znajdujące się na stronach konkurentów i autorytetów w branży. Śledź blogi branżowe - polskie i zagraniczne - i sprawdzaj, jakie treści są na nich publikowane. Mogą być one świetną wskazówką do ulepszenia własnych działań contentowych, a także źródłem informacji o rynku oraz potrzebach i oczekiwaniach użytkowników. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z branży, skorzystaj z narzędzie Google alert. Wystarczy, że na stronie narzędzia wybierzesz interesujące Cię tematy, a na Twoją skrzynkę mailową będą przychodziły powiadomienia o nowych treściach w wybranej dziedzinie. Samodzielnie wybierasz częstotliwość otrzymywania wiadomości, ich liczbę, źródła oraz język. W ten sposób analiza potrzeb klienta na rynku online będzie na wyciągnięcie ręki - na Twojej skrzynce mailowej będziesz mógł sprawdzić, co jest “na topie” w Twojej branży.

Narzędzie Google Alert poinformuje Cię o nowych artykułach z danego tematu za pośrednictwem wiadomości e-mail

Testowa kampania Google Ads - jak może pomóc w analizie klienta online?

Chcesz wprowadzić nowy produkt na rynek, ale nie wiesz, czy będzie cieszył się zainteresowaniem użytkowników? Możesz skorzystać z testowej kampanii Google Ads. Za jej pomocą zweryfikujesz swoje przewidywania i założenia dotyczące Twojego produktu lub usługi i sprawdzisz je w rzeczywistości. Prawidłowo przygotowana kampania testowa pozwoli Ci pozyskać orientacyjne dane na temat popularności produktu. Sprawdzisz, ile osób kliknęło w reklamę i wstępnie ocenisz, czy inwestycja w nowy produkt będzie dla Ciebie opłacalna. Poznaj skuteczne sposoby reklamy sklepu w Google Ads

 

Dlaczego warto realizować analizę użytkowników?

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek kampanię w marketingu internetowym, powinieneś poznać swoich potencjalnych klientów i dowiedzieć się, czego oczekują, czego szukają online, co kupują i co ich interesuje. W tym celu możesz wykorzystać różnorodne kanały internetowe oraz rozmaite metody i narzędzia. Przydatne okażą się m.in. takie działania, jak analiza słów kluczowych, śledzenie poczynań konkurencji, ocena zaangażowania użytkowników w mediach społecznościowych czy też śledzenie blogów branżowych. Pamiętaj, że analiza potrzeb użytkownika to nie jednorazowe działanie, ale proces, który powinieneś wykonywać na bieżąco, by stale nadążać za konkurencją i móc optymalizować oraz poprawiać prowadzone działania. Tylko w ten sposób osiągniesz zamierzone efekty i będziesz nadążać za zmieniającym się rynkiem oraz oczekiwaniami użytkowników.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przeprowadzić analizę użytkowników w internecie?

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ