Wszystko, co musisz wiedzieć o rozszerzeniach reklam w Google Ads

pexels karolina grabowska 5632401
Spis treści

• Czym są rozszerzenia reklam Google Ads?

• Jak dodać rozszerzenia reklam Google Ads?

• Ręczne rozszerzenia Google Ads - rodzaje

• Automatyczne rozszerzenia Google Ads - rodzaje

• Podsumowanie

Samo zrealizowanie reklamy w Google Ads nie zagwarantuje Ci sukcesu sprzedażowego - to samo przecież robi wiele innych firm. Musisz znaleźć sposób na wyróżnienie się na ich tle. W tym celu możesz wykorzystać jedną z propozycji Google Ads - rozszerzenia reklam. Dzięki nim nie tylko zwiększysz widoczność swojej reklamy, ale również zwiększysz liczbę i trafność kliknięć! W naszym artykule dowiesz się więcej o tym, czym są i jak wykorzystywać rozszerzenia reklam Google Ads w swojej strategii.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są rozszerzenia reklam Google Ads?

Rozszerzenia w Google Ads to dodatkowe informacje, które są umieszczane w treści reklam. Pozwalają one lepiej przedstawić dane o firmie oraz ofercie poprzez wyróżnienie aspektów istotnych z punktu widzenia konwersji, może to być na przykład numer telefonu, link do wybranej kategorii produktowej w sklepie, adres sklepu stacjonarnego, link do formularza kontaktowego itp.

Wykorzystanie rozszerzeń ma na celu przede wszystkim:

 • poprawę widoczności reklamy w wynikach wyszukiwania,
 • wzrost współczynnika CTR (click through rate).

Wykorzystanie rozszerzeń jest bardzo ważnym elementem strategii marketingowej, ponieważ pozwala się wyróżnić na tle innych. Kampania w Google Ads jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców, dlatego musisz zastanowić się nad tym, jak zwrócić uwagę odbiorcy właśnie na Twoją reklamę, a nie na reklamę konkurencji. Samo dodanie rozszerzenia reklam jest bezpłatne, to kampania reklamowa generuje koszt - jest on naliczany dopiero w momencie kliknięcia w rozszerzenie i jest tożsamy z kosztem kliknięcia w reklamę.

Reklama Google Ads z rozszerzeniem dotyczącym lokalizacji punktu usługowego

Można wyszczególnić dwa główne typy rozszerzeń reklam:

 • automatyczne,
 • ręczne.

[section id="35739"]

Rozszerzenia automatycznie są dodawane do reklamy dzięki danym zebranym z różnych źródeł, takich jak strony docelowe i inne reklamy - w tym przypadku, nie są wymagane żadne działania z Twojej strony. Natomiast rozszerzenia ręcze musisz skonfigurować samodzielnie w panelu Google Ads. Co ciekawe, od 2022 roku istnieje możliwość wyświetlania razem rozszerzeń automatycznych i ręcznych.

Bardzo ważne jest, aby nie dodawać wszystkich możliwych rozszerzeń, lecz odpowiednio je dobrać do typu biznesu i Twoich celów. Zasoby i tak będą się wyświetlać tylko wtedy, gdy według założeń Google będą trafne i poprawią skuteczność Twojej reklamy, a ograniczając ich liczbę zmniejszysz pracę robotów Google przy analizie. Możesz na początek dodać cztery typy zasobów, na przykład linki do podstron, formularz kontaktowy, obrazy i telefon. O tym, jakie rozszerzenia są dostępne i czym się charakteryzują, dowiesz się z dalszej części artykułu.


Jak dodać rozszerzenia reklam Google Ads?

Rozszerzenia reklam Google Ads dodaje się z poziomu konta, można to zrobić w kilku krokach.

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads.
 2. Wybierz kampanię lub grupę reklam, którą chcesz zoptymalizować.
 3. Kliknij kartę „Reklamy i komponenty”, a następnie „Zasoby”.
 4. Kliknij niebieski plus z napisem „Utwórz komponent".
 5. Wybierz interesujące Cię rozszerzenie.
 6. Dostosuj dane i kliknij „Zapisz”.

Proces dodawania rozszerzeń reklamy w panelu Google Ads

Dodawanie rozszerzenia lokalizacji reklamy Google Ads

Ważne jest, żeby wiedzieć, że to Google decyduje, które rozszerzenia i do jakich reklam będą się wyświetlać. Ostateczna ocena wynika z analizy, czy rozszerzenie poprawi wyniki reklamy i czy sama pozycja reklamy jest wystarczająco wysoka, aby rozszerzenia mogły się wyświetlać. Warto wiedzieć, że większą szansę na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania mają rozszerzenia oparte na tekście niż te bardziej rozbudowane. Jeśli chcesz, żeby Twoje reklamy wyświetlały się z rozszerzeniami, musisz zrozumieć, co dokładnie na to wpływa.

Google Ads decyduje o wyświetlaniu rozszerzeń reklam w oparciu o trzy czynniki.

 • Ranking reklamy, który obejmuje m.in. stawkę, trafność reklamy i strony docelowej, kontekst wyszukiwania. Może być konieczne podniesienie stawki lub jakości reklamy (lub obu tych elementów), aby wyświetlić rozszerzenia.
 • Pozycja reklamy na stronie wyników wyszukiwania Google. Reklamy na najwyższych pozycjach mają większą szansę na wyświetlanie różnorodnych rozszerzeń. Do reklam na niższych pozycjach zazwyczaj dodaje się mniej zasobów.
 • Inne aktywne rozszerzenia. Google wybierze najskuteczniejsze rozszerzenia spośród wszystkich możliwych, dlatego warto dać systemowi możliwość wyboru.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Ręczne rozszerzenia Google Ads - rodzaje

Zacznijmy od rozszerzeń Google Ads, które będą wymagać od Ciebie nieco większego zaangażowania. W ich przypadku musisz skonfigurować potrzebne informacje na swoim koncie Google Ads.


Rozszerzenia lokalizacji w Google Ads

To rozszerzenie pozwala wyszczególnić lokalizację Twojej firmy lub sklepu stacjonarnego. Użytkownicy w łatwy sposób będą mogli określić odległość, która ich dzieli od Twojego punktu, a także skorzystać z mapy. Aby mieć możliwość dodania rozszerzenia lokalizacji, musisz posiadać Profil Firmy w Google (wcześniej znane jako wizytówka w Google Moja Firma) połączony z kontem Google Ads. To rozszerzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich firm lokalnych.

Dowiedz się więcej o tym, jak wykorzystać Google Ads do promowania lokalnego biznesu:


Rozszerzenia powiązanej lokalizacji w Google Ads

Rozszerzenia powiązanej lokalizacji to rozwiązania dla tych firm, które sprzedają swoje produkty za pośrednictwem sprzedawców detalicznych, czyli na przykład dla sieci handlowych i dealerów samochodowych. To rozszerzenie pomaga przedsiębiorcom docierać do potencjalnych klientów poprzez wyświetlanie użytkownikom pobliskich sklepów z produktami danej marki w ofercie.


Rozszerzenia linków do podstron w Google Ads

Rozszerzenia linków do podstron pomagają przekierować użytkowników na podstrony, które mają szansę lepiej wpłynąć na konwersję niż strona główna. Możesz w ten sposób wyróżniać strony produktowe, stronę kontaktową, cennik usług itp. To rozszerzenie może znacząco zwiększyć CTR reklamy, ponieważ pozwala odbiorcom szybciej odnaleźć informację, która jest dla nich istotna. Rozszerzenia linków do podstron to idealne rozwiązanie dla sklepów internetowych!

Rozszerzenia linków do podstron w Google Ads

Dowiedz się więcej o tym, jak zwiększać poziom konwersji, dzięki reklamom w wynikach wyszukiwania:


Rozszerzenia objaśnień w Google Ads

Ten element pozwala na dodanie do reklamy dodatkowych informacji o wyjątkowości Twojej oferty. Są to 25-znakowe fragmenty treści, które mają w konkretny sposób przekazać odbiorcy najważniejsze informacje. Możesz tam dodać informacje o darmowej dostawie, czasie gwarancji, latach doświadczenia itp. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj informacje, które wykorzystują liczby i szczegóły (np. "20 lat na rynku", "wysyłka w ciągu 24h"). Dozwolone jest użycie sześciu takich rozszerzeń na kampanię i muszą one dotyczyć całej reklamowanej oferty.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Rozszerzenia informacji w witrynie w Google Ads

To informacje, które występują po dwukropku i pozwalają wyróżnić konkretne dane dotyczące oferty, np. dostępne modele, marki, typy, style, programy, udogodnienia, ubezpieczenia itp. Warto wykorzystywać te rozszerzenia, ponieważ według przeprowadzonych badań odpowiadają one za aż 35,1% wszystkich kliknięć (https://enginescout.com.au/featured-snippets-study/). Rozszerzenie informacji w witrynie pozwala użytkownikom zdobyć dużą ilość informacji o ofercie już z poziomu wyników wyszukiwania.


Rozszerzenia połączeń w Google Ads

To rozszerzenie sprawia, że pod reklamą wyświetla się interaktywne pole z Twoim numerem telefonu. Wystarczy, że użytkownik wykona jedno kliknięcie i będzie mógł się połączyć z firmą. To rozwiązanie pozwala na znacznie szybszą interakcję między klientem a przedsiębiorcą. Należy jednak pamiętać, że rozszerzenie połączeń może się pojawiać tylko na urządzeniach mobilnych.


Rozszerzenia formularzy kontaktowych w Google Ads

To świeżo powstałe rozszerzenie Google Ads, które umożliwia użytkownikom przesyłanie firmie informacji kontaktowych bezpośrednio z poziomu wyników wyszukiwania. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pozwala znacząco skrócić ścieżkę zakupową klienta.

Rozszerzenia formularzy kontaktowych w Google Ads


Rozszerzenia cen w Google Ads

Rozszerzenia cen pozwalają określić cenę produktu, a także zakres cen usług, co pomaga budować zaufanie wśród odbiorców. Konkretne informacje to coś, co użytkownicy sieci szczególnie doceniają. Jest to dla nich znaczne ułatwienie, gdy mogą już z poziomu SERP ocenić, czy cena produktu mieści się w granicach ich możliwości finansowych.


Rozszerzenia aplikacji w Google Ads

Aplikacje są coraz częściej wykorzystywane w e-commerce, bo pozwalają znacząco ułatwić sprzedaż i kontakt z potencjalnym klientem. Rozszerzenia aplikacji w Google Ads udostępniają w SERP link do pobrania Twojej aplikacji i prowadzą użytkowników bezpośrednio do strony docelowej w sklepie Google Play lub App Store.


Rozszerzenia promocji w Google Ads

Przyciągnij odbiorców do swojego sklepu poprzez zagwarantowanie im korzystnej oferty cenowej! Rozszerzenia promocji pomogą Ci poinformować odbiorców o trwającej wyprzedaży, kodzie rabatowym, a także o wysokości zniżki. Warto wiedzieć, że możesz wyświetlać rozszerzenia promocji w wybranych przez siebie dniach, porach i godzinach, a także podczas konkretnych wydarzeń, jak na przykład Black Friday.

Rozszerzenia promocji w Google Ads. Źródło: https://www.searchenginejournal.com


Rozszerzenia wideo w Google Ads

Są to rozszerzenia, które dotyczą reklam w serwisie YouTube i wyświetlają się tylko na urządzeniach mobilnych. Sprawiają one, że oprócz komunikatu w reklamie wideo przekazujesz również dodatkowe informacje w pasku pod reklamą.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Rozszerzenia obrazów w Google Ads

Rozszerzenia obrazów w Google Ads są wyświetlane jako miniatura obok reklamy tekstowej. Ten typ rozszerzeń nadal jest w fazie rozwoju, początkowo wyświetlały się one wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Nie każdy może skorzystać z tej opcji, chyba że dołączy do grupy testującej wersję beta.


Automatyczne rozszerzenia Google Ads - rodzaje

Automatycznych rozszerzeń reklam Google jest znacznie mniej, a najczęściej spotykanym jest tylko jeden rodzaj - rozszerzenia ocen. Pamiętaj, że automatyczne rozszerzenia nie wymagają Twoich działań w panelu Google Ads - system sama pobiera potrzebne informacje z dostępnych źródeł.


Rozszerzenia ocen sprzedawców w Google Ads

To rozszerzenie służy do informowania użytkowników o tym, jak wcześniejsi klienci ocenili daną firmę. W ten sposób najczęściej są wyróżniane firmy o wysokich ocenach od klientów. Taka informacja bardzo skutecznie buduje zaufanie użytkowników do marki i pomaga przekonać ich do konwersji. Jednak pojawienie się tego rozszerzenia w SERP nie jest tak proste do osiągnięcia - według Search Engine Journal w większości przypadków oceny są wyświetlane wtedy, gdy firma ma minimum 150 unikalnych recenzji i łączną ocenę liczącą co najmniej 3,5 gwiazdki (https://www.searchenginejournal.com/ppc-guide/ad-extensions/).


Inne automatyczne rozszerzenia reklam Google Ads

Możesz również spotkać inne automatyczne rozszerzenia, ale pojawiają się one znacznie rzadziej w wynikach wyszukiwania. Wśród nich znajdują się:

 • dynamiczne objaśnienia,
 • dynamiczne rozszerzenia informacji,
 • dynamiczne rozszerzenia linków do podstron,
 • automatyczne rozszerzenia połączeń,
 • zautomatyzowane rozszerzenia lokalizacji i podmiotów stowarzyszonych.


Wszystko, co musisz wiedzieć o rozszerzeniach reklam w Google Ads. Podsumowanie

Rozszerzenia Google Ads to świetnie rozwiązanie, które może zwiększyć skuteczność Twojej kampanii. Chociaż nie zawsze możesz mieć gwarancję, że Twoja reklama będzie je wyświetlać - warto dołożyć wszelkich starań, aby właśnie tak było. Pamiętaj jednak o tym, aby wybierać rozszerzenia, które pasują do Twojej oferty i rodzaju prowadzonego biznesu.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Wszystko, co musisz wiedzieć o rozszerzeniach reklam w Google Ads

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ