17 sprytnych sposobów na recykling treści
• Czym jest recykling (ponowne wykorzystanie) treści?
• Ponowne wykorzystanie treści - korzyści
• Które treści warto ponownie wykorzystać?
• Jak zmienić przeznaczenie treści bloga?
• Jak zmienić przeznaczenie treści w mediach społecznościowych?
• Jak zmienić przeznaczenie treści wideo?
• Jak zmienić przeznaczenie podcastów?
• Podsumowanie
Nieustanne tworzenie nowych treści jest opłacalną, ale żmudną praktyką marketingową. By oszczędzić czas i pieniądze, możesz wybrać inne podejście i oprócz nowych treści ponownie wykorzystywać te, które już masz, zmieniając ich rodzaj i przeznaczenie. To podejście, oparte na ponownym wykorzystaniu istniejących materiałów w celu osiągnięcia większej skuteczności i efektywności, określamy mianem recyklingu treści W niniejszym artykule przedstawimy 17 inteligentnych sposobów, które pozwalają na wykorzystanie treści w sposób twórczy i produktywny, gwarantując oszczędność czasu i zwiększoną wartość przekazu. Dowiedz się, jak przekształcić już istniejące materiały w narzędzia, które odniosą sukces w różnych obszarach działań.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Czym jest recykling (ponowne wykorzystanie) treści?
Zmiana przeznaczenia treści, czasami nazywana recyklingiem treści, polega na ponownym wykorzystaniu istniejących treści i zaprezentowaniu ich w nowym formacie w celu zwiększenia ich zasięgu i żywotności. Tworząc nową zawartość, możesz zaplanować różne sposoby udostępniania nowego fragmentu ze zmianą przeznaczenia treści. Ponowne wykorzystanie treści to na przykład:
- udostępnienie starego wpisu na blogu, który zaktualizowałeś o nowe, istotne informacje,
- pobranie kilkunastu ważnych statystyk z e-booka i opublikowanie ich w mediach społecznościowych w formie infografiki.
Ponowne wykorzystanie treści - korzyści
Ponowne wykorzystanie treści stanowi fundament wielu skutecznych strategii marketingowych, edukacyjnych oraz informacyjnych. Korzyści płynące z tej praktyki są niezaprzeczalne i mogą znacząco wpłynąć na osiągane cele. Przede wszystkim, inteligentne wykorzystanie treści pozwala oszczędzić czas i zasoby, ponieważ nie trzeba tworzyć treści od podstaw za każdym razem. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Ponowne wykorzystanie treści może przynieść szereg innych istotnych korzyści, takich jak zwiększenie widoczności, budowanie marki, efektywne przekazywanie informacji oraz zwiększenie zaangażowania i lojalności odbiorców.
Które treści warto ponownie wykorzystać?
Jak znaleźć treści, które warto ponownie wykorzystać? Pierwszą wskazówką jest wykorzystanie w tym celu treści evergreen, które nie tracą na aktualności mimo upływu czasu. Przykładowe tematy evergreen to:
- Jak schudnąć?
- Jak pielęŋnować cerę wrażliwą?
- Jak zawiązać krawat?
By sprawdzić, czy tematy, które poruszasz na przykład na blogu, są treścią evergreen, prześledź trendy dla danego tematu. Możesz to zrobić np. za pomocą Google Trends lub Eksploratora słów kluczowych Ahrefs.
Trendy w ujęciu rocznym dla tematu “marketing internetowy” w Google Trends
Jak zmienić przeznaczenie treści bloga?
Jeśli prowadzisz blog, prawdopodobnie masz na nim dużą liczbę wysokiej jakości artykułów. Stanowią one bardzo duży potencjał pod kątem zmiany przeznaczenia treści. Jak zmienić treści tekstowe na blogu na inne formaty?
1. Optymalizuj stare treści na blogu
Optymalizacja starych treści na blogu to kluczowy krok w strategii content marketingowej, który pozwoli zwiększyć ich wartość, poprawić widoczność w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć nowych czytelników. Jakie kroki powinieneś podjąć, by zaktualizować i zoptymalizować stare treści, zamiast tworzyć wciąż nowe?
- Przeprowadź dokładny audyt wszystkich starszych treści na swoim blogu. Zidentyfikuj treści, które potrzebują optymalizacji, rozbudowy lub aktualizacji.
- Sprawdź, czy treść zawiera aktualne informacje, dane, statystyki i przykłady. Jeśli nie, zaktualizuj ją, aby była zgodna z najnowszymi trendami i wytycznymi.
- Skorzystaj z narzędzi do analizy słów kluczowych, aby zidentyfikować frazy kluczowe związane z treścią i upewnij się, że są one umieszczone w treści, nagłówkach, metaopisach i URL-ach.
- Upewnij się, że treść jest dobrze zorganizowana, zawiera odpowiednie nagłówki H1, H2, H3, itp., oraz jest łatwa do czytania. Dodać ilustracje, grafiki i media, aby urozmaicić treść.
- Dodaj linki wewnętrzne do innych, powiązanych treści na Twoim blogu, co pomoże w utrzymaniu odbiorców na stronie dłużej i poprawi pozycjonowanie SEO.
- Rozważ dodanie multimediów, takich jak grafiki, wideo czy infografiki, aby urozmaicić treść i uczynić ją bardziej atrakcyjną wizualnie.
Sprawdź także:
- Jak skutecznie realizować optymalizację treści na stronie?
- Jak używać Ahrefsa do optymalizacji treści na stronie?
- Kompleksowy przewodnik po analizie treści na stronach konkurencji
- Jak wykorzystywać słowa kluczowe w treściach?
2. Zamień artykuł blogowy na film na YouTube
Posty poradnikowe i edukacyjne, a także recenzje znakomicie sprawdzą się do przekształcenia na film na YouTube o tej samej tematyce. Jak w praktyce przekształcić artykuł blogowy w atrakcyjne nagranie wideo?
- Rozpocznij od wyboru bloga, który jest odpowiedni do przekształcenia w film. Teksty, które zawierają interesujące wizualnie elementy, takie jak ilustracje, wykresy, lub zdjęcia, są dobrym wyborem.
- Na podstawie treści bloga stwórz scenariusz filmu. Skup się na najważniejszych punktach i przekazach z tekstu, które chcesz przekazać w filmie. Upewnij się, że masz jasny plan narracji.
- Jeśli blog zawiera grafiki lub zdjęcia, które chciałbyś wykorzystać w filmie, upewnij się, że masz do nich dostęp w odpowiednich formatach. Możesz także rozważyć dodatkowe grafiki, animacje lub wideo, aby wzbogacić treść.
- Dodaj efekty dźwiękowe oraz nagraj głos narratora. Możesz także skorzystać z napisów lub dialogów wyświetlanych na ekranie.
- Podobnie jak w przypadku bloga, ważne jest, aby zoptymalizować film pod kątem SEO na YouTube. Dodaj odpowiednie tagi, opis i miniaturkę, która zachęci widzów do kliknięcia.
3. Stwórz infografikę
Masz wpis na blogu pełen danych statystycznych lub wskazówek? Rozważ przekształcenie treści na infografikę, którą następnie możesz nie tylko dodać do wpisu na blogu, ale także udostępnić w mediach społecznościowych. Jak to zrobić?|
- Wybierz blog pełen odpowiednich danych, które można przekształcić w graficznej formie.
- Przeczytaj treść bloga i zidentyfikuj główne punkty, fakty lub porady, które chcesz umieścić na infografice.
- Upewnij się, że informacje są logicznie poukładane i mają hierarchię. Najważniejsze dane powinny być wyraźnie widoczne i łatwe do zrozumienia.
- Wybierz kształt, układ i kolory infografiki. Staraj się, aby projekt graficzny był spójny z wizualnym stylem Twojej marki lub treści bloga. Unikaj nadmiernego stosowania kolorów i zachowaj czytelność. Unikaj nadmiernego stosowania tekstu, aby grafika była jasna i przejrzysta.
- Dodaj grafiki, ilustracje lub ikony, które pomogą w zilustrowaniu informacji. Upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane do treści.
- Dodaj tytuł infografiki oraz nagłówki dla poszczególnych sekcji. Tytuł powinien wyraźnie przedstawiać temat infografiki.
- Dodaj dane liczbowe, statystyki lub fakty, które chcesz przekazać. Możesz użyć różnych typów wykresów, takich jak słupki, koła lub linie czasowe, aby wizualizować te dane.
Przykład infografiki stworzonej na podstawie treści bloga
Przykład infografiki w treści bloga
4. Stwórz prezentację z treści bloga
Chcesz prowadzić szkolenie na podstawie treści bloga lub przesłać klientom materiał, z którego będą mogli skorzystać na własne potrzeby? Przekształć treść artykułu blogowego na prezentację multimedialną. W tym celu:
- pomyśl, jak podzielić treść bloga na sekcje, i wykorzystać jego zawartość na poszczególnych slajdach,
- postaraj się, aby treść była zwięzła i łatwa do przeczytania. Wykorzystuj nagłówki, punkty wypunktowane, aby ułatwić zapoznanie się z treścią slajdów,
- wzbogać treść o materiały graficzne i multimedialne,
- dla każdego slajdu dodaj klarowny tytuł lub nagłówek, który podsumowuje główne przesłanie danej sekcji. To ułatwi odbiorcom śledzenie prezentacji,
- Po stworzeniu prezentacji możesz ją udostępnić w różnych formatach, takich jak PDF lub jako prezentację online. Możesz również przekształcić ją w wideo, jeśli chcesz ją udostępnić na przykład na YouTube.
5. Utwórz e-booka
Na pewno masz na blogu obszerne i kompleksowe artykuły edukacyjne przeznaczone dla odbiorców o różnym stopniu zaawansowania. To świetny materiał na opracowanie e-booka. W artykule blogowym możesz poruszyć kwestie na podstawowym poziomie, a w e-booku je rozwinąć. Na blogu dodaj CTA zachęcające do pobrania e-booka.
6. Wykorzystuj cytaty artykułów w mediach społecznościowych
Jeśli jesteś rozpoznawalną marką, z pewnością masz w swoich treściach blogowych wypowiedzi ekspertów. Te znakomicie nadają się do udostępnienia w mediach społecznościowych. W tym celu możesz stworzyć infografikę z podobizną i wypowiedzią eksperta, a następnie dodać ją w swoich kanałach w social mediach.
7. Przygotuj odcinek podcastu
Pojedynczy wpis na blogu może stanowić świetną inspirację do nagrania tematycznego odcinka podcastu. W tym celu wybierz najskuteczniejsze wpisy na blogu i porozmawiaj z ekspertem-autorem artykułu. W podcaście możecie rozwinąć poruszone kwestie lub po prostu omówić je w innej, bardziej przystępnej dla nowoczesnych odbiorców formie.
- Jeśli masz treści na swojej stronie, które są związane z aktualnymi wydarzeniami lub trendami, przekształć je w krótkie odcinki podcastu na temat aktualności.
- Wybierz najlepsze case studies lub historie sukcesu swoich klientów i przekształć je w treści podcastowe. Opowiedz szczegółowo o wyzwaniach, strategiach i rezultatach, dodając ciekawe anegdoty.
- Możesz również zaprosić klientów do rozmów w formie wywiadów, aby podzielić się ich perspektywą.
Sposoby ponownego wykorzystania treści blogowych na infografice
Jak zmienić przeznaczenie treści w mediach społecznościowych?
Ponowne wykorzystanie treści możesz także z powodzeniem zastosować w mediach społecznościowych. Jakie skuteczne metody w tym zakresie proponujemy?
8. Opublikuj w social mediach fragmenty nagrań wideo
Masz skuteczne filmy na YouTube lub na swojej stronie? Opublikuj ich fragmenty w social mediach. Większość platform umożliwia publikowanie treści wideo, więc jeśli je edytujesz tak, aby mieściły się w wymaganiach dotyczących długości filmu, możesz z łatwością zmienić przeznaczenie filmu na każdą platformę, na której jesteś obecny. Dlaczego warto? Według badań Wyzowl 86% specjalistów ds. marketingu twierdzi, że marketing wideo zapewnia wysoki zwrot z inwestycji (https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics-2020/).
9. Podziel się fragmentami treści w mediach społecznościowych
Zamiast publikować całe artykuły w mediach społecznościowych, podobnie jak w przypadku filmów, podziel się fragmentami treści. Umieść w poście ważny i zachęcający cytat, który przyciągnie uwagę odbiorcy i być może zaprowadzi go na Twoją stronę. Treści umieść na atrakcyjnych grafikach, by jeszcze zwiększyć zaangażowanie użytkowników.
SCREEN: historia-seukcesu-instagram.jpg z opisem: Infografika na koncie agencji widoczni na Instagramie zawierająca najważniejsze informacje z historii sukcesu klienta (case studies)
10. Publikuj treści generowane przez użytkowników
Treści generowane przez użytkowników (User Generated Content) to dostępny niemal za darmo i szybki sposób na ponowne wykorzystanie treści. Recenzje i referencje odbiorców, opinie, realne zdjęcia produktów - to wszystko możesz opublikować w swoich mediach społecznościowych, by zwiększyć liczbę pozyskiwanych leadów sprzedażowych i budować świadomość marki. Jak w praktyce ponownie wykorzystać treści generowane przez użytkowników?
- Organizuj konkursy, w których zachęcasz użytkowników do udostępniania treści związanego z Twoją marką lub produktami. Może to być zdjęcie, film lub opowiadanie związane z użytkowaniem produktu. Nagradzaj najlepsze wpisy.
- Stwórz na swojej stronie internetowej lub profilach społecznościowych galerię z treściami generowanymi przez użytkowników. Wybieraj najlepsze wpisy i prezentuj je jako dowód na zadowolenie klientów.
- Poproś klientów o opowiedzenie swojej historii związanej z korzystaniem z Twojego produktu lub usługi. Udostępnij te historie na swoich profilach społecznościowych, aby pokazać, jak Twoja marka wpływa na życie klientów.
- Śledź na bieżąco treści, które oznaczają Twoją markę lub produkty na mediach społecznościowych. Następnie udostępniaj te posty na swoich profilach, dodając podziękowania lub komentarze.
- Zachęcaj użytkowników do tworzenia treści, takich jak memy lub grafiki, które odnoszą się do Twojej marki, a następnie dodaj je w swoich kanałach społecznościowych.
- Zadawaj pytania i przeprowadzaj ankiety na temat produktów lub usług, a następnie udostępnij wyniki na swoich profilach społecznościowych. To angażuje użytkowników i pokazuje, że cenisz ich opinie.
Sprawdź także:
- Jak pozyskiwać opinie klientów?
- 10 błędów w pozyskiwaniu opinii klientów
- Jak zdobywać opinie w Google i zarządzać nimi?
- 25 kluczowych statystyk o opiniach klientów w internecie
Przykład prezentacji opinii klienta na infografice na Instagramie agencji widoczni
11. Publikuj wspomnienia
Przypomnij swoim odbiorcom, oczym pisałeś w przeszłości. Wprowadź tradycję publikowania treści z przeszłości w określone dni, na przykład "Throwback Thursday". To świetny sposób na dzielenie się ciekawymi wspomnieniami lub postami, które wcześniej zdobyły popularność. W ten sposób możesz także dotrzeć z treściami do odbiorców, którzy dopiero od niedawna obserwują Cię w mediach społecznościowych i wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z treścią.
12. Ponownie udostępniaj treści w mediach społecznościowych
To, że 2 lata temu opublikowałeś jakiś wpis z bloga w mediach społecznościowych, nie oznacza, że nie możesz tego powtórzyć. W ten sposób dotrzesz z treścią do nowych obserwujących, którzy są Twoimi fanami od niedawna. Proces ponownej publikacji powinien wyglądać następująco:
- Regularnie przeglądaj swoje archiwum treści i zidentyfikuj wpisy, które cieszyły się popularnością w przeszłości lub są nadal aktualne i wartościowe. Wybierz treści, które nadal są istotne dla Twojej społeczności.
- Zastanów się nad odpowiednim czasem i okolicznościami dla ponownego udostępnienia. Powtórna publikacja może być związane z określoną datą, sezonem, świętem lub wydarzeniem, które jest związane z treścią.
- Przed udostępnieniem treści, dostosuj ją do bieżącego kontekstu lub wydarzeń. Możesz dodać krótki komentarz, aktualizację lub pytanie, które zachęci do dyskusji wokół treści.
- Jeśli treść wymaga aktualizacji lub uzupełnienia, zrób to przed ponownym udostępnieniem. Upewnij się, że treść jest nadal aktualna i wartościowa.
- Dodaj odpowiednie hashtagi i tagi, które pomogą treści dotrzeć do większej grupy odbiorców. Upewnij się, że wykorzystujesz popularne i odpowiednie tagi.
- Nie ograniczaj się do jednego formatu treści. Przekształć treść w różne formaty, takie jak grafiki, krótkie wideo lub cytaty, aby przyciągnąć różne grupy odbiorców.
- Stwórz harmonogram ponownych udostępnień, aby regularnie przypominać o wartościowych treściach. Możesz to zrobić co kilka tygodni lub w określonych dniach tygodnia.
- Ponownie udostępnij treść na różnych platformach społecznościowych, aby dotrzeć do różnych grup odbiorców. Dostosuj treść do specyfiki każdej platformy.
Jak zmienić przeznaczenie treści wideo?
Masz webinary lub inne materiały wideo, które wykorzystujesz w swoich działaniach marketingowych? Zainwestuj w recykling tych treści, by mieć pewność, że dotrzeć z przekazem do różnych użytkowników. Sprawdźmy skuteczne metody na recykling treści wideo.
13. Dodaj transkrypcję nagrania
Transkrypcje wideo to napisane zapisy treści wideo. Zmiana treści wideo na tekst może być korzystna z wielu powodów. Po pierwsze ułatwia to dostępność treści dla osób z problemami ze słuchem lub niesłyszących. Po drugie transkrypcje są przydatne dla osób, które wolą czytać niż oglądać. Ponadto transkrypcje wideo wspieraj pozycjonowanie, ponieważ zawierają słowa kluczowe, które mogą pomóc w pozycjonowaniu treści w wynikach wyszukiwania.
14. Przekształć nagranie wideo w post na blogu
Tak jak artykuł blogowy możesz zamienić na nagranie wideo, tak treści wideo można przekształcić w treść tekstową i opublikować jako post na blogu. Warto wybrać najważniejsze punkty z nagrania i dostosować je do formatu tekstu. Dzięki temu można dotrzeć do osób preferujących czytanie, a jednocześnie wykorzystać treść w nowy sposób. Dodanie tekstu do treści wideo pomaga także w indeksowaniu przez wyszukiwarki internetowe.
15. Utwórz odcinek podcastu na podstawie filmu
Treść wideo można również przekształcić w odcinek podcastu. Wystarczy wyodrębnić dźwięk z nagrania wideo i dostosować go do formatu podcastu. To doskonały sposób na dotarcie do słuchaczy i wykorzystanie treści w inny sposób. Co więcej, ten sam materiał możesz opublikować na YpouTube jako film, a na platformach pdocastopwych (takich jak Google Podcast, Apple Podcasts) wykorzystać sam dźwięk.
Jak zmienić przeznaczenie podcastów?
Podcasty stały się bardzo popularne - odbiorcy słuchają nie tylko treści lifestylowych, ale także biznesowych czy marketingowych. To stawia duże pole do popisu dla wielu marek,, które chcą budować swoją pozycję online oraz wizerunek eksperta. Jak ponownie wykorzystać treść podcastu w ramach recyklingu treści?
16. Osadź podcast na blogu
Masz w zanadrzu zarówno artykuł blogowy, jak i podcast na dany temat? To świetnie! W treści artykułu blogowego osadź podcast, tak by użytkownik mógł zapoznać się także z materiałem głosowym. By w pełni wykorzystać potencjał osadzenia podcastu na blogu:
- Przed osadzeniem podcastu na swoim blogu, przygotuj treść, która będzie towarzyszyć odcinkowi podcastu. Może to być wprowadzenie do tematu odcinka, krótka notatka lub transkrypcja fragmentów podcastu.
- Skorzystaj z narzędzi dostępnych na platformie hostującej podcast do osadzenia odtwarzacza na swoim blogu. Odtwarzacz pozwoli odbiorcom słuchać podcastu bezpośrednio na stronie internetowej.
- Pod odtwarzaczem podcastu dodaj krótki opis odcinka oraz linki do innych zasobów związanych z treścią podcastu. Możesz również dodać link do pełnej transkrypcji, jeśli jest dostępna.
- Upewnij się, że treść bloga jest zoptymalizowana pod kątem SEO. Użyj odpowiednich słów kluczowych związanych z tematem podcastu, dodaj metaopisy, i postaraj się, aby treść była atrakcyjna dla wyszukiwarek internetowych.
17. Przygotuj transkrypcję tekstową podcastu
Podobnie jak w przypadku filmów i seminariów internetowych, możesz tworzyć transkrypcje tekstowe podcastów. W ten sposób dotrzesz do osób niesłyszących iw esprzesz proces pozycjonowania. Należy jednak pamiętać, że dźwięk podcastu może wymagać większej edycji niż film ze scenariuszem lub seminarium internetowe, jeśli konwersacyjny ton odcinków nie odzwierciedla Twojego stylu blogowania.
17 sprytnych sposobów na recykling treści. Podsumowanie
Wykorzystanie recyklingu treści pozwala firmom i twórcom treści na efektywne wykorzystanie posiadanych środków finansowych oraz zasobów ludzkich. Strategia ta pozwala na przyciąganie nowych odbiorców oraz utrzymanie lojalności istniejącej społeczności czytelników i słuchaczy. Kluczem do sukcesu w optymalizacji i recyklingu treści jest elastyczność i zdolność do adaptacji do zmieniających się potrzeb rynku oraz oczekiwań odbiorców. Przemyślane zarządzanie treściami, staranne ich aktualizowanie oraz dostosowywanie do różnych formatów i platform pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału każdej treści, niezależnie od tego, czy jest to artykuł na blogu, podcast, czy wideo.
Czym jest optymalizacja treści?
Optymalizacja treści to proces dostosowywania istniejących treści, takich jak artykuły, strony internetowe, czy blogi, w celu poprawy ich widoczności w wynikach wyszukiwania, jakości i atrakcyjności. Polega to na optymalizacji tekstu pod kątem słów kluczowych, struktury strony, dodawaniu multimediów oraz aktualizacji treści, aby dostosować ją do zmieniających się trendów i potrzeb odbiorców.
Jakie są korzyści z recyklingu treści?
Recykling treści przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów treściowych, co oszczędza czas i zasoby. Po drugie, pozwala na dotarcie do nowych odbiorców, którzy mogą preferować różne formaty treści, takie jak podcasty, wideo czy infografiki. Po trzecie, recykling treści poprawia pozycjonowanie SEO strony internetowej, ponieważ aktualizowane treści są bardziej atrakcyjne dla wyszukiwarek.
Jak często należy aktualizować stare treści na blogu?
Częstotliwość aktualizacji starych treści zależy od specyfiki treści i zmieniających się trendów. Jednak zaleca się regularne przeglądanie i aktualizację treści co najmniej raz na rok. Ważne jest, aby treść była nadal wartościowa i aktualna dla czytelników. Jeśli po pewnym czasie treść traci swoją aktualność lub nie jest już atrakcyjna, warto ją przekształcić lub usunąć, aby utrzymać wysoką jakość treści na blogu.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co