Optymalizacja treści pod kątem SEO, czyli jak wykorzystać słowa kluczowe?

Optymalizacja tresci pod katem SEO czyli jak wykorzystac slowa kluczowe
Spis treści

• Jak wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania strony?

• Gdzie umieścić słowa kluczowe? Podział fraz na podstrony

• Gdzie umieścić słowa kluczowe? Najważniejsze miejsce na stronie

• Optymalizacja treści pod kątem SEO. Jak umieszczać słowa kluczowe na blogu?

• 3 ważne zasady optymalizacji treści pod SEO

• Podsumowanie

Masz już wybrane słowa kluczowe i nie wiesz, co dalej? Dopiero prawidłowe wykorzystanie fraz może Ci pomóc osiągnąć sukces. W naszym poradniku dowiesz się, gdzie umieścić słowa kluczowe na stronie i jakich zasad SEO powinieneś przestrzegać przy optymalizacji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania strony?

Pierwszym krokiem do poprawnej optymalizacji treści przy pozycjonowaniu internetowym, jest wybranie słów kluczowych, które pomogą Ci dotrzeć do wybranej grupy docelowej i osiągnąć zamierzony cel biznesowy. To bardzo ważna i złożona procedura, o której warto poczytać trochę więcej niż kilka zdań, dlatego odsyłamy Cię do naszych poprzednich artykułów w tym temacie:

W tym artykule poświęcimy uwagę wyłącznie tematowi podziału fraz kluczowych na poszczególne podstrony, optymalizacji treści pod słowa kluczowe i ogólnym zasadom, których należy przestrzegać w SEO. Aby móc przejść przez ten etap, musisz mieć dobraną odpowiednią listę słów kluczowych. Dlatego jeżeli nie wiesz jeszcze, jak wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania strony, zapoznaj się najpierw z naszymi wcześniejszymi artykułami.


Gdzie umieścić słowa kluczowe? Podział fraz na podstrony

Wybrana przez Ciebie grupa słów kluczowych nie powinna być używana schematycznie na każdej podstronie. Aby osiągnąć najlepsze efekty SEO musisz pogrupować przygotowane frazy względem podstron, jest to szczególnie istotne w przypadku pozycjonowania sklepu internetowego. Inne frazy należy umieścić na stronie głównej, w wybranej kategorii produktowej, a także na samej stronie produktu. Przeanalizujmy to na przykładzie podziału fraz dla sklepu z kapeluszami.


Słowa kluczowe na stronie głównej

Na stronie głównej umieszczaj frazy ogólne, najbardziej konkurencyjne. Nie gwarantuje to na bardzo szybkie osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, ale pozwala dobrze zaplanować strategię SEO. Dodatkowo, w ten sposób sprawisz, że Google będzie mogło bezbłędnie zdefiniować profil Twojej działalności i poprawnie zaindeksować Twoją stronę internetową. Frazami, które możesz umieszczać na stronie głównej to na przykład “kapelusze”, “sklep z kapeluszami”.


Słowa kluczowe na głównych kategoriach produktowych

W przypadku głównych kategorii przygotuj frazy, które będą przedstawiać grupy produktów. Powinny być nieco bardziej szczegółowe niż te na stronie głównej. Przykładem dla kategorii głównej mogą być frazy “kapelusze damskie”, “kapelusze męskie”.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Słowa kluczowe w podkategoriach produktowych

W podkategoriach produktowych należy umieścić frazy, które są nieco bardziej szczegółowe, świetnie się sprawdzą w tym przypadku długie ogony (frazy składające się z 3-5 słów). Frazy typu long tail znacznie łatwiej jest wypozycjonować na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, ponieważ są mniej konkurencyjnie. Jednocześnie pomagają wzmocnić pozycję fraz ogólnych, a także mają wysokie przełożenie na konwersje. Przykładem takiej frazy będzie “Kapelusze filcowe wełniane”.


Słowa kluczowe na podstronach produktów

Podstrona produktu to miejsce, gdzie powinno się umieszczać najbardziej szczegółowe frazy. W słowach kluczowych możesz umieszczać nazwy produktów, modele, szczegółowe cechy charakterystyczne. Na takie frazy łatwiej jest wypozycjonować stronę. Frazą, którą możesz umieścić na podstronie produktu, jest na przykład “kapelusz damski z szerokim rondem”. Pamiętaj, że w tym przypadku analizujemy jako przykład sklep internetowy z kapeluszami, ale jako podstronę możesz również traktować swój blog i tam wykorzystywać frazy long tail.

Dodatkowo możesz na stronie wykorzystać specjalne tagi, aby uzupełnić swoją grupę fraz o dodatkowe informacje. W tagach możesz uwzględnić takie informacje o produkcie, jak: kolor, styl, rozmiar, materiał itp.


Gdzie umieścić słowa kluczowe? Najważniejsze miejsce na stronie

Tworząc swoją stronę internetową, musisz również wiedzieć, gdzie dokładnie umieszczać wybrane frazy - dotyczy to zarówno stron głównych, podkategorii, jak i podstron. Zadbaj o to, aby najważniejsze słowa kluczowe znalazły się w poniższych miejscach:

 • Tytuł,
 • Adres podstrony,
 • Nagłówki (przede wszystkim w nagłówku H1, ale H2-H6 również są ważne),
 • Treść strony (w tym również mogą się znaleźć wyróżnione fragmenty na stronie),
 • Opisy alternatywne obrazów i grafik,
 • Anchory linków.

Pamiętaj przy tym, żeby nadużywać wykorzystania słów kluczowych. Umieszczaj je na swojej stronie w taki sposób, żeby wyglądało to naturalnie. Keyword stuffing, czyli upychanie słów kluczowych, od dawna jest uznawany przez Google jako jeden z podstawowych błędów SEO. W ten sposób możesz obniżyć zasięgi swojej strony, zamiast zwiększenia jej widoczności.

Więcej o błędach przy optymalizacji treści pod kątem SEO dowiesz się z naszych artykułów:


Optymalizacja treści pod kątem SEO. Jak umieszczać słowa kluczowe na blogu?

Prowadząc bloga musisz wiedzieć, jak tworzyć treści, by spełniały one zalecenia SEO. Twoim celem nie powinno być umieszczenie, jak największej ilości słów w tekście, lecz przemyślane, strategiczne ich rozmieszczenie. Pamiętaj, że w SEO ważniejsza jest jakość, a nie ilość.


Słowa kluczowe w treści artykułu

W artykule na blogu umieszczaj słowa kluczowe zarówno w nieodmienionej (np. kapelusz damski), jak i zmienionej formie (np. w kapeluszu damskim). Warto wykorzystywać zarówno liczbę mnogą, jak i pojedynczą frazy, a także synonimy i zbliżone określenia (np. nakrycie głowy). Pamiętaj przy również, że im wyżej w kodzie strony znajdują się słowa kluczowe, tym lepiej. Warto przez pogrubienie wyróżniać niektóre treści w artykule - w ten sposób sprawisz, że artykuł będzie czytelniejszy dla użytkownika i zadbasz o SEO. Możesz w ten sposób wyróżniać również fragmenty, które zawierają słowa kluczowe. To dobra praktyka, ale pod warunkiem, że nie jest nadużywana i nie służy wyłącznie do podkreślenia słów kluczowych w tekście. Przy wyróżnieniu treści skup się na tym, by zaznaczyć fragmenty najważniejsze pod względem merytorycznym.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Słowa kluczowe w tytule artykułu

Tytuł to bardzo ważne miejsce dla Twojej frazy, dlatego z grupy słów kluczowych dla danego artykułu, wybierz to najważniejsze i umieść je w nim. Pamiętaj przy tym, że im bliżej początku tytułu umieścisz dane słowo kluczowe, tym jego wartość jest większa względem SEO. Pamiętaj również o unikalności tytułów oraz ich długości. Dobrze skonstruowany tytuł powinien się mieścić w przedziale 50-70 znaków ze spacjami.


Słowa kluczowe w nagłówkach

W treści na blogu należy korzystać z różnych nagłówków od H1 do H6. Nie ma jednak potrzeby wykorzystywania wszystkich nagłówków w swoich artykułach, skup się przede wszystkim na nagłówkach H1-H3. Nagłówki stosuj hierarchicznie, większość z nich możesz wielokrotnie powtarzać. Jedynie nagłówek H1 może w artykule występować tylko raz. Pamiętaj, że im wyższy nagłówek tym większe jego znaczenie, dlatego w H1 umieść najważniejsze słowo kluczowe. W pozostałych nagłówkach też warto umieszczać frazy, ale skup się przede wszystkim na to, by były one przystępne dla użytkowników - czytelne i jasno wskazujące na treść akapitu. Czasami lepiej jest zrezygnować z umieszczenia frazy kluczowej, na rzecz jakości tekstu.


Słowa kluczowe w atrybucie „alt”

Optymalizacja treści pod kątem SEO obejmuje nie tylko zwracanie uwagi na tekst, ale również inne elementy artykułu, np. zdjęcia. Algorytmy Google nie potrafią jeszcze czytać obrazów, dlatego przetwarzają informacje zawarte w opisach alternatywnych. Dlatego jeżeli masz taką możliwość, w znaczniku „alt” umieszczaj najważniejsze słowa kluczowe.


Słowa kluczowe w adresie URL

Nie zapominaj o tym, że Twoje adresy URL powinny być również zoptymalizowane pod SEO. Jako SEO-friendly uznaje się te adresy URL, które są pozbawione identyfikatorów sesji i zawierają słowa kluczowe. Adres powinien jasno przekazywać informację o tym, co znajduje się w artykule, ale jednocześnie nie powinien być zbyt długi. Pamiętaj o tym, że CMS zwykle automatycznie generuje adres URL na podstawie tytułu artykułu, dlatego musisz poddać go modyfikacji. Na przykład jeżeli przygotujesz artykuł o tytule “Jak nosić kapelusz damski? TOP 10 najmodniejszych stylizacji”, system automatycznie wygeneruje adres: domena.pl/blog/jak-nosic-kalepusz-damski-top-10-najmodniejszych-stylizacji. Adres URL jest zbyt długi, skróć go na przykład do takiej formy: domena.pl/blog/jak-nosic-kapelusz-damski.


3 ważne zasady optymalizacji treści pod SEO

Aby optymalizacja treści pod kątem SEO była prawidłowa, nie możesz się skupiać wyłącznie na doborze słów kluczowych i ich wykorzystaniu. Przy pozycjonowaniu są istotne jeszcze inne czynniki, których pominięcie sprawi, że nie osiągniesz założonego sukcesu.


Umiar w optymalizacji treści pod kątem SEO

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że intensywne pozycjonowanie przyniesie im szybsze efekty. Jednak Google od dawna zwraca uwagę na to, by treści były naturalne i nastawione na potrzeby klienta, a nie na działania robotów. Twórz treści w taki sposób, aby zachować równowagę pomiędzy tym, czego oczekują użytkownicy sieci a tym, co doceniają wyszukiwarki. Co to dokładnie oznacza? Wykorzystuj słowa kluczowe w treści, ale nie skupiaj się na tym, by umieścić ich jak najwięcej w artykule - naturalnie wplataj je do treści. Podobna zasada dotyczy nagłówków - przede wszystkim powinny one być czytelne i zrozumienie, priorytetem nie powinno być umieszczenie w nich fraz. Błędem jest także nadmierne skupianie się na wykorzystaniu pogrubień w tekście. Nie podkreślaj wyłącznie tych fragmentów, które zawierają słowa kluczowe, a tym bardziej nie wyróżniaj samych słów kluczowych w tekście. Staraj się patrzeć na swój artykuł z poziomu potencjalnego odbiorcy, a nie wyszukiwarki. Zastanów się, co sprawi, że użytkownik zdecyduje się zostać na Twojej stronie dłużej - takie podejście do optymalizacji treści na stronie Google docenia najbardziej.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jakość w optymalizacji treści pod kątem SEO

Google za jeden ze swoich priorytetowych celów stawia sobie promowanie wartościowej dla użytkowników treści. Już w 2011 roku wprowadził algorytm Panda, którego zadaniem było ograniczanie widoczności stron, których treść jest słaba. W związku z tym Google szczególnie zwraca uwagę na to, by na stronie nie występowały:

 • treść słabej jakości
 • treść generowana automatycznie,
 • keyword stuffing,
 • treść o niewielkiej wartości dla użytkowników,
 • treść zduplikowana (w obrębie witryny i poza nią),
 • spam,
 • treść wprowadzająca w błąd,
 • nieaktualne informacje

Więcej o algorytmie Panda dowiesz się w naszym artykule:

Zadbaj o to, by powyższe problemy nie występowały na Twojej stronie. Pamiętaj również o tym, że dla Google jakość treści przejawia się przede wszystkim umiejętną odpowiedzią na potrzeby klienta. Dlatego staraj się pisać długie, wyczerpujące temat wpisy blogowe. Pomóż użytkownikowi znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie, znaleźć rozwiązanie problemu.


Unikalność w optymalizacji treści pod kątem SEO

Aby osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania musisz dbać o unikalność swojej treści, lecz nie ograniczaj tej wskazówki tylko do unikania duplikatów. Oczywiście, wyeliminowanie duplikacji treści w obrębie strony i poza nią to bardzo ważny element, ale Google patrzy na to trochę szerzej. Wyszukiwarki starają się wyświetlać zróżnicowane treści swoim odbiorcom, aby dać im gwarancję, że znajdą w sieci dokładnie to, co odpowiada ich osobistym potrzebom. Nie ma nic złego w sprawdzaniu działań konkurencji, możesz się również inspirować, ale nigdy ich nie kopiuj.

Uwaga! Co zrobić w przypadku opisów produktów od producentów?

Nie jest trudno o unikalne opisy na stronie głównej, w kategoriach głównych, na blogu, znacznie większy problem pojawia się w momencie pracy nad opisami produktów, które dostajesz do producentów. To powtarzalne opisy, które pojawiają się na różnych stronach internetowych zajmujących się sprzedażą tych samych produktów. Możesz założyć, że najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana wszystkich opisów na unikalne. Jednak w przypadku tysięcy produktów nakład pracy byłby po prostu przerostem formy nad treścią. Możesz natomiast zdecydować się na opracowanie indywidualnych opisów dla poszczególnych, najważniejszych produktów. Obserwuj przy tym działania konkurencji - im więcej unikalnych opisów mają, tym silniejsza będzie ich pozycja na rynku. Co jeżeli zmiana opisów nie jest możliwa? Wykorzystaj inne możliwości wzbogacenia strony produktowej o unikalną treść:

 • Umożliwienie użytkownikom dodawania opinii o produktach.
 • Wyświetlanie podobnych produktów - to tylko częściowe rozwiązanie problemu, ponieważ nadal wyświetlasz zajawki produktów z opisami, które nie są unikalne.
 • Dodanie informacji o parametrach technicznych produktów - możesz dodać na stronie np. tabelę z listą parametrów technicznych, możesz też dodać krótkie wprowadzenie.


Optymalizacja treści pod kątem SEO, czyli jak wykorzystać słowa kluczowe? Podsumowanie

Optymalizacja treści pod kątem SEO wymaga szczegółowej strategii, aby przyniosła oczekiwane rezultaty. Działając chaotycznie i dodając jak najwięcej słów kluczowych na swojej strony osiągniesz całkowicie odwrotne efekty. Postaraj się działać zgodnie z naszymi wskazówkami i obserwuj efekty.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Optymalizacja treści pod kątem SEO, czyli jak wykorzystać słowa kluczowe?

Średnia ocen użytkowników4.91 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ