Najlepsze narzędzia e-marketingu. Część 1 z 2 - Jak efektywnie dobierać frazy?

narzedzia profilowanie lingwistyczne widoczni

Profilowanie lingwistyczne to proces, wyszukiwania i selekcji fraz wpływających na pozycjonowanie strony. Chociaż pośród polecanych metod wyboru fraz, znajduje się m.in. analiza konkurencji czy też podpowiedzi Google, bez narzędzi trudno byłoby zbudować solidną macierz fraz.

Narzędzia do profilowania lingwistycznego oszczędzają czas i pozwalają zbudować wyczerpującą bazę fraz wokół wybranego tematu. Wybraliśmy narzędzia, które naszym zdaniem są najbardziej przystępne (w większości bezpłatne) i przynoszą najlepsze efekty.

Zobacz drugą część - najlepsze narzędzia e-marketingu do analizy linków.

 

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie? Zobacz naszą ofertę

 

Nie wyobrażam sobie etapu doboru i selekcji słów kluczowych bez wykorzystania narzędzi. To nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim dostęp do zasobów, które trudno byłoby stworzyć ręcznie. W naszej agencji stosujemy jednocześnie różne narzędzia e-marketingu – Keywords Planner, Senuto, SEMStorm, Answer the Public i wiele innych wymienionych w tym rankingu. Dzięki temu możemy zapewnić naszym klientom optymalny dobór fraz pod pozycjonowanie i mamy pewność, że nic nie pominęliśmy. Istotna jest dla nas również możliwość sprawdzenia potencjału fraz, tzn. jaka jest szansa, że z określoną frazą strona dotrze do top 10 Google i z jaką konkurencją musi się zmierzyć. Tu nic nie może być przypadkowe, a narzędzia dostarczają nam dane, które pomagają w selekcji setek fraz związanych z tematem strony klienta.

Artur Wojczal, Widoczni.com

 

Keywords Explorer by Ahrefs

 AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Rozbudowane narzędzie marketingowe, które nie tylko generuje listy słów kluczowych, ale dostarcza także wielu innych informacji związanych z frazami. Użytkownik dowie się m.in. jaka jest średnia liczba wyszukiwań danej frazy, jakie strony i artykuły są widoczne najwyżej w wynikach wyszukiwania w związku z frazami, a także jak chętnie użytkownicy odwiedzają witryny, wyszukując po konkretnych frazach. Wadą tego narzędzia jest wysoka cena, ale do przetestowania można skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego.

Ahrefs - Keywords Explorer

ahrefs

 Źródło: ahrefs.com

 

Ekspert poleca

W pracy codziennej używam Ahrefs. jest to narzędzie znane ze znakomitej bazy z danymi na temat profili linkowania stron internetowych. Obok tej głównej funkcji posiada ogromną bazę słów kluczowych opisanych parametrami takimi jak potencjał, poziom konkurencyjności, podpowiedziami i wieloma innymi. To co wyróżnia Ahrefs to wszechstronność i globalna baza danych.

Marcin Kordowski, marcinkordowski.com

Answerthepublic.com

Bezpłatne narzędzie do generowania tematów i fraz typu long-tail. Po wybraniu dowolnej frazy użytkownik otrzymuje zestawienia przypominające mapy myśli. Obejmują one na przykład najczęściej zadawane pytania w wyszukiwarce, zawierające wybraną frazę. Dodatkowo generowana jest lista alfabetycznie posegregowanych fraz. To nie tylko przydatne podczas profilowania lingwistycznego, ale również poszukiwaniu pomysłów na wartościowe treści, pod kątem pozycjonowania strony.

Answer the Public

answerthepublic

 Źródło: answerthepublic.com

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

Nasza rekomendacja

Ciekawym, bezpłatnym narzędziem jest Answer the Public. Zawsze polecamy je każdemu, także blogerom i osobom początkującym. Narzędzie generuje nie tylko słowa kluczowe, ale również całe zapytania użytkowników. Efektem jest więc mapa częstych pytań, zawierających frazę. Można je wykorzystać jako frazy long-tail, ale przede wszystkim są świetnym sposobem na generowanie tematów na bloga i wzbogacenie oferty na stronie. To duży bonus, zważywszy na fakt, że np. Keyword Planner nie podpowiada fraz z długim ogonem. Przecież to fraz long-tail zbliżają nas do pozyskania konwersji, więc uważam, że narzędzie jest bardzo przydatne przy pozycjonowaniu strony.

 Cezary Urbanowicz, Widoczni.com

SEMrush

Z pomocą tego narzędzia szybko wygenerujesz listę najpopularniejszych fraz z wybranego tematu, także frazy long-tail. Każda fraza opisana jest za pomocą takich cech jak: częstotliwość wyszukiwania, przewidywana cena za kliknięcie we frazę w kampaniach CPC i lista stron, które aktualnie zajmują wysokie pozycje na frazę. Narzędzie jest płatne, z możliwością wykorzystania 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

SEMrush

semrush

 Źródło: semrush.com

Senuto

 AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Płatne narzędzie e-marketingowe wprost stworzone dla pozycjonerów stron internetowych i specjalistów kampanii Adwords. Posiada wiele przydatnych funkcji związanych z badaniem skuteczności działań SEO i SEM. Pośród narzędzi dostępnych z panelu Senuto znajduje się narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych i synonimów. Przewagą tego narzędzia jest wysoka jakość sugerowanych fraz w języku polskim. Chociaż inne narzędzia również obsługują język polski, nie są tak precyzyjne.

Senuto

senuto

 Źródło: senuto.com

 

Pomagamy budować biznes dzięki pozycjonowaniu Zobacz więcej

 

SEMSTORM

Wielofunkcyjne narzędzie e-marketingowe, wspierające działania marketingu internetowego. W zakresie słów kluczowych SEMSTORM dostarcza wyczerpujących danych. Może służyć zarówno do wyszukiwania nowych słów kluczowych i ich synonimów oraz do przeprowadzania analizy konkurencji, widoczności strony pod kątem fraz, a nawet do analizy słów kluczowych z potencjałem, czyli takich, które są wyszukiwane, a jednocześnie sprzyjają pozycjonowaniu strony. To narzędzie również świetnie sprawdza się w języku polskim.

SEMSTORM

semstorm

 Źródło: semstorm.com

 

 

Na potrzeby przygotowania oferty czy przeanalizowania konkurencji moich klientów najczęściej sięgam (w przypadku Polski) zamiennie po Senuto i Semstorm a na rynkach zagranicznych po SEMrush, SearchMetrics czy Sistrix. Zdarza mi się posiłkować wskazaniami i podpowiedziami z Keyword Planner'a oraz od czasu do czasu sprawdzać dane w Google Trends. Kilkukrotnie niemałym zaskoczeniem okazały się dane wyciągane z wyszukiwarki wewnętrznej działającej np. w sklepie klienta - po szybkiej konfiguracji Google Analytics można łatwo zbierać informacje o tym czego potencjalni klienci szukają, jakie zapytania wrzucają do wyszukiwarki i jakie złożenia fraz są przez nich wykorzystywane.

Katarzyna Baranowska, Fox Strategy

 

Google Keyword Planner

 AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Narzędzie Google przygotowane z myślą o planowaniu kampanii Adwords w sieci wyszukiwania. Po wygenerowaniu fraz dowiadujemy się więc, jaki jest przewidywany koszt frazy oraz jak często jest ona wyszukiwana. Dużym plusem jest bezpłatny dostęp do Keyword Plannera. Niestety zasób sugerowanych fraz nie jest duży i nie uwzględnia fraz z długim ogonem.

Google Keyword Planner

 

keywordplanner

 Źródło: adwords.google.com/home/tools/keyword-planner/

Google Trends

Podstawowe narzędzie e-marketingowe, które może pomóc w określeniu kontekstu fraz i pobieżnie zbadać ich popularność. Zaletą jest intuicyjna obsługa i dostęp dla każdego. Jednak narzędzie nie dostarcza tak bogatych danych jak chociażby Keyword Planner. Z pewnością warto do niego zajrzeć w poszukiwaniu inspiracji, ale nie powinien być najważniejszym narzędziem przy profilowaniu lingwistycznym. Ciekawostką jest mapa popularności frazy z podziałem na województwa.

Google Trends

trends.google

 Źródło: trends.google.pl

Kwfinder

Ciekawe narzędzie, które dostarcza użytkownikowi znacznie więcej niż tylko listę fraz. Wnikliwa analiza obejmuje takie zmienne jak: częstotliwość wyszukiwania frazy, przewidywany koszt CPC, trendy w wyszukiwaniu frazy na 12 miesięcy, konkurencja na frazę w kampaniach płatnych i wreszcie konkurencja na frazę w bezpłatnych wynikach wyszukiwania w skali na 100 punktów. Poniżej przykład frazy pozycjonowanie stron, która oceniana jest jako względnie łatwa w wypozycjonowaniu. Dodatkowo narzędzie udostępnia listę stron rankujących wysoko na daną frazę.

Kwfinder

kwfinder

 Źródło: kwfinder.com

 

Ekspert Poleca

Działania związane z poszukiwaniem i analizą słów kluczowych opieram na dwóch narzędziach: Senuto oraz Semstorm. Oba te narzędzia uzupełniają się nawzajem. Z Semstorm korzystam m.in. w zakresie szybkiej analizy słów kluczowych z potencjałem - jeden przycisk i mam dane. W przypadku Senuto, gdzie aktualizacja danych następuje co tydzień mogę weryfikować i analizować słowa kluczowe pod kątem ich zachowania, w ujęciu tygodniowym. 

Paweł Gontarek, SEO Zgred

 

Pozycjonowanie - Twoja szansa na wzrost przychodów! Zobacz naszą ofertę

 

Keyword Tool

Narzędzie promowane jest głównie ze względu na dostęp do fraz typu long-tail, które ukrywa bezpłatny Google Keyword Planner. Co prawda lista fraz generowana w narzędziu dostępna jest dla każdego, dodatkowe statystyki otrzymają tylko użytkownicy wersji płatnej. W ofercie dostępnych jest kilka wariantów cenowych, więc można wybrać pakiet dostosowany do swoich możliwości budżetowych. Narzędzie polecane jest przez największe marki i influencerów z branży SEO na świecie.

Keywords Tool

keywordtool.io

 Źródło: keywordtool.io

Long Tail Platinum

Narzędzie skoncentrowane wokół fraz z długim ogonem. Jak przekonują jego twórcy, to właśnie we frazach typu long-tail kryje się największy potencjał. Lista fraz zawiera ocenę konkurencyjności, szacowane koszty w kampanii CPC, prawdopodobieństwo pozyskania konwersji i wiele innych przydatnych danych. 7-dniowa wersja próbna kosztuje 1$, a aplikacja działa we wszystkich językach, w których dostępna jest wyszukiwarka Google.

Long Tail Platinum

longtailpro

 Źródło: longtailpro.com

 

Ekspert poleca

Moimi faworytami do analizy konkurencji w celu zbierania słów kluczowych są SEMrush oraz Ahrefs, ze względu na intuicyjny interfejs oraz dużą ilość danych. Do estymowania ruchu i ustalania priorytetów pomocne są Google Keyword Planner oraz Google Trends. Następnie, po ustaleniu słów o dużym volumenie ruchu, budujemy listy Long Tail na podstawie Google Suggest/ Autocomplete Keywords z użyciem własnych narzędzi do scrapowania. Proces budowania fraz kluczowych dla SEO  i PPC jest czasochłonny, staramy się możliwie automatyzować kolejne etapy. Niemniej, dla uzyskania wartościowych wyników podczas korzystania z w/w narzędzi, niezbędna będzie intuicja poparta doświadczeniem w budowaniu kompletnych strategii SEM.

Łukasz Woźniakiewicz, CEO w CodeEngineers

Wordstream

Narzędzie e-marketingowe wspierające optymalizację stron. W zakresie słów kluczowych dostarcza szereg przydatnych funkcji: wyszukiwanie słów kluczowych, budowanie listy słów wykluczających, wyszukiwanie niszowych fraz, budowanie listy słów kluczowych pod kampanie CPC, grupowanie tematyczne fraz. Funkcje są płatne, a w wersji bezpłatnej otrzymujemy tylko krótką listę fraz wraz z liczbą wyszukiwań w Google. Po wykupieniu pełnego dostępu uzyskujemy takie dane jak konkurencyjność fraz, przewidywany koszt kliknięcia w kampanii CPC oraz szanse na dotarcie do top 10 w pozycjonowaniu strony.

Wordstream

wordstream

 Źródło: www.wordstream.com

Übersuggest

Bezpłatne narzędzie w formie aplikacji webowej. Dostarcza szerszy zakres propozycji fraz niż Keyword Planner, dzięki temu może być pomocny także przy planowaniu kampanii Adwords. Wygenerowaną listę fraz można wyeksportować. Narzędzie dostępne jest w językach obsługiwanych przez Google.

Übersuggest

ubersuggest

 Źródło: ubersuggest.io

Moz KW Difficulty Tool

Wyszukiwarka słów kluczowych, która od razu ocenia Keywords Difficulty, czyli trudność wypozycjonowania strony na daną frazę. Pod uwagę w ocenie trudności brane są metryki specyficzne dla Moz.com, czyli Domain Authority i Page Authority oraz przewidywany CTR dla frazy. Słowa kluczowe oceniane są także pod względem częstotliwości wyszukiwania i Opportunity Score.

Moz KW Difficulty Tool

 

moz keywords

 Źródło: moz.com/tools/keyword-difficulty

Market Samurai

Płatna aplikacja do pobrania. Oferuje precyzyjny dobór fraz, ale nie tylko – narzędzie pozwala także badać widoczność strony, analizować konkurencję i potencjał fraz w generowaniu ruchu i konwersji. Wadą jest powolne działanie i konieczność instalacji na komputerze.

Market Samurai

marketsamurai

 

Źródło: www.marketsamurai.com

Ekspert poleca

Aktualnie narzędzia, którymi posługuję w codziennej pracy, wyszukiwaniu słów kluczowych to: Google Keyword Tool oraz Senuto. Narzędzie od Google jest najpopularniejsze i korzystają z niego najlepsi pozycjonerzy na świecie, mimo że zostało stworzone z myślą o AdWordsie. Senuto przydaje się szczególnie w pracy z długim ogonem.

Jakub Orłowski, CEO w Widely

LSI Keywords

Podstawowe narzędzie e-marketingowe generujące listę słów kluczowych. Przydatne, ale nie oferuje nic ponad prostą listę fraz. Nie obsługuje polskich znaków, więc nie nadaje się do tworzenia gotowej listy, którą chcemy po prostu skopiować. Można skorzystać z ciekawości i zainteresować się bazą wiedzy oferowaną przez twórców, w zakresie wykorzystania fraz.

LSI Keywords

lsigraph

 Źródło: lsigraph.com

AdWord & SEO Keyword Permutation Generator By Dan Zambonini

Pomocnicze narzędzie umożliwiające tworzenie różnych kombinacji słów kluczowych w formie długiego ogona. Przydatne szczególnie przy wdrażaniu fraz w panelu Adwords – pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Proste, intuicyjne narzędzie, które spełnia swoją rolę.

AdWord & SEO Keyword Permutation Generator

seo.danzambonini

 Źródło: seo.danzambonini.com

Nasza rekomendacja

polecamy

Aby skutecznie dobrać słowa kluczowe, nie trzeba wcale korzystać ze wszystkich narzędzi. Wiele z nich nie różni się od siebie i dostarcza te same frazy. Na początku, gdy nie dysponujesz budżetem, skorzystaj z Keyword Plannera i Keyword Tool. Są bezpłatne i wartościowe. Jeśli chcesz zainwestować w bardziej zaawansowane narzędzie, wypróbuj Senuto. Poza standardową listą fraz otrzymasz wiele przydatnych danych, które pozwolą wypracować bazę fraz skazaną na sukces. Przy profilowaniu lingwistycznym narzędzia stanowią tylko jeden z etapów. A ostatecznie liczy wnikliwe zapoznanie się z tematyką pozycjonowanej strony i umiejętność selekcji fraz, które podpowiadają narzędzia i inne metody profilowania.

Michał Borzyszkowski,
starszy specjalista ds. pozycjonowania, agencja widoczni

Narzędzia uzupełniają proces profilowania lingwistycznego, który obejmuje również analizę konkurencji, rynku, fraz dotychczas generujących ruch, podpowiedzi Google i wiele innych. Ich zaletą jest dostarczanie danych, które pozwalają ocenić potencjał danej frazy. Nieoceniona jest również intuicja i wnikliwa znajomość biznesu, bo nawet najlepsze narzędzia są tylko narzędziami i zdarza się, że sugerują frazy niezwiązane z tematyką strony. Recepta na udane profilowanie to działanie wieloetapowe, z wykorzystaniem wszelkich możliwości pozycjonowania, nie tylko narzędzi e-marketingu.

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Najlepsze narzędzia e-marketingu. Część 1 z 2 - Jak efektywnie dobierać frazy?

Średnia ocen użytkowników4.45 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ