Dlaczego warto inwestować w reklamę natywną? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

wszystko co muszisz wiedziec o reklamie natywnej
Spis treści

• Co to jest reklama natywna?

• Czy warto korzystać z reklamy natywnej?

• Czym reklama natywna różni się od marketingu treści?

• Jak stworzyć reklamę natywną w Google Ads?

• Jak stworzyć skuteczną reklamę natywną?

• Podsumowanie

Co zrobić, żeby skutecznie docierać do użytkowników sieci, którzy wraz z rozwojem technologii są coraz bardziej odporni na wyświetlane reklamy? Jednym z lepszych rozwiązań na ten problem jest włączenie reklamy natywnej do swojej strategii marketingowej. Czym się wyróżnia ten typ reklamy? Dlaczego warto ją wybrać? Jak ją zrealizować? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest reklama natywna?

Reklama natywna jest jedną z form reklamy płatnej, ale nieco się różni od tradycyjnej reklamy Google Ads. Cechą charakterystyczną dla reklamy natywnej jest to, że dopasowuje się ona do miejsca, w którym jest ona wyświetlana. Dzięki temu może być idealnie dopasowana pod względem rozmiaru, formatu, treści i wyglądu do platformy, a także do doświadczeń użytkownika, by jeszcze skuteczniej osiągnąć założone cele.

Reklamy natywne można znaleźć w różnych miejscach w sieci - wynikach wyszukiwania Google, na ulubionych witrynach internetowych, a także na kanałach społecznościowych. Mogą one występować w formie baneru reklamowego lub reklamy tekstowej. Reklama natywna zwykle płynnie dopasowuje się do otaczającej treści, dlatego zdarza się, że jest mylona z niepłatnym contentem.

Reklamy natywne najczęściej występują w trzech następujących formach:

 • Reklama In-Feed - to forma reklamy natywnej, która pojawia się w kanałach sieci społecznościowych (np. na Facebooku, Instagramie, Linkedinie itp.)
 • Reklama w wynikach wyszukiwania Google - pojawia się ona na górze lub na pasku bocznym w SERPach Google.
 • Reklama jako rekomendacja treści - tego typu reklama natywna wyświetla się w witrynie jako polecany artykuł.

Przykład reklamy natywnej In-Feed na platformie LinkedIn. Źródło: https://tiny.pl/9vn2l

Przykład reklamy natywnej jako rekomendacji treści. Źródło: https://tiny.pl/9vn2l

Przykład reklamy natywnej w wynikach wyszukiwania Google. Źródło: https://tiny.pl/9vn8r


Czy warto korzystać z reklamy natywnej?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy reklama natywna jest skuteczna, zastanów się przez chwilę nad tym, czy użytkownicy sieci lubią reklamy. Według badania IAB Polska, które zostało zrealizowane pod koniec 2017 roku, 42% użytkowników sieci powyżej 15 roku życia korzystało z programów blokujących reklamy. To daje aż 8,8 milionów polskich internautów. Powszechność i ilość reklam sprawiły, że użytkowników coraz bardziej zaczęła ignorować ich obecność. Z czasem zaczęli je ignorować lub wyłączać za pomocą specjalnych programów do blokowania reklam. Co więcej, największe platformy rozrywkowe zapewniają swoim użytkownikom modele subskrypcji, które pozwolą na wyświetlanie reklam w serwisie. Odporność konsumentów na reklamy i niechęć do nich sprawiły, że praca marketerów stała się jeszcze trudniejsza. Reklama natywna, przez to, że nie wygląda jak tradycyjna reklama, okazała się świetnym rozwiązaniem tego problemu.

Reklamy natywne nie są nachalne i świetnie wtapiają się w naturalne tło witryny, dlatego odbiorcy nie są do nich tak negatywnie nastawieni i chętniej w nie klikają. Firmy, chcąc nadążyć za intensywnie zmieniającym się krajobrazem cyfrowym coraz częściej decydują się na reklamy natywne, bo wiedzą, że są .one lepiej odbierane przez użytkowników.

Co jeszcze przemawia za wykorzystaniem reklamy natywnej w swojej strategii marketingowej? Przyjrzyjmy się statystykom:

 • Według ShareThrough użytkownicy sieci spędzają niemal tyle samo czasu na czytaniu treści redakcyjnych i treści reklamy natywnej (źródło: http://www.sharethrough.com/2013/05/infographic-native-advertising-effectiveness-study-by-ipg-media-labs/).
 • Aż 93% osób woli dowiedzieć się o produktach z przygotowanej treści, a nie z reklamy (źródło: http://www.inc.com/laura-montini/infographic/the-shift-to-native-advertising-in-marketing.html).
 • Zgodnie z danymi podanymi przez Outbrain, reklamy natywne zwiększają chęć realizacji zakupu o 18% (źródło: https://lp.outbrain.com/power-of-native-research-lp/).

Chcesz wprowadzić reklamę natyeną?


Czym reklama natywna różni się od marketingu treści?

Zdarza się wciąż, że reklama natywna jest mylona z content marketingiem. Może to być mylące ze względu na bliźniaczą formę treści, jednak są zdecydowanie zupełnie inne formy reklamy.

Cechą charakterystyczną reklamy natywnej jest próba wtopienia się w przestrzeń i nie zakłócenia doświadczeń widza z platformą i dostępnej na niej treścią. Z kolei celem content marketingu jest przyciągnięcie uwagi użytkowników, budowanie lojalności do marki i kreowanie pozycji eksperta branżowego za pomocą treści.

Co więcej, reklamy natywne docierają do nowych odbiorców dzięki pośrednictwu zewnętrznej firmy, która zapewnia im zasięg ustalonej grupy użytkowników. Natomiast marketing treści skupia się na wykorzystaniu contentu, które znajduje się na platformach wewnętrznych, takich jak witryna firmy lub jej profile w mediach społecznościowych.


Jak stworzyć reklamę natywną w Google Ads?

Jedną z częściej wybieranych form reklamy natywnej jest ta wyświetlana w wynikach wyszukiwania Google. Można ją zrealizować w kilku prostych krokach. Aby rozpocząć proces tworzenia reklamy natywnej postępuj następująco:

 1. Zaloguj się w usłudze Google Ad Manager.
 2. Kliknij Wyświetlanie a potem Reklama natywna.
 3. Kliknij Nowa reklama natywna, a następnie Pojedyncza reklama.
 4. Kliknij Wybierz pod interesującą Cię metodą tworzenia reklam.

Nie wiesz, jaka forma tworzenia reklamy natywnej będzie dla Ciebie najlepsza? Poznaj bliżej każdą z dostępnych opcji.

Edytor pomagający w projektowaniu reklamy natywnej - w tym przypadku zostaniesz po kroku przeprowadzony/przeprowadzona przez proces tworzenia reklamy bez konieczności pisania jej kodu. Masz jednak możliwość dowolnej edycji kodu CSS, aby lepiej dostosować reklamę do swoich potrzeb. W tym przypadku możesz oddać tworzenie reklamy natywnej w ręce Google. Jest to najczęściej wybierana forma tworzenia reklamy natywnej w Google.

Edytor HTML i CSS do reklam natywnych - zyskujesz tu możliwość samodzielnego decydowania o treści i stylu tworzonych reklam natywnych. Dzięki edycji HTML i CSS możesz tworzyć niestandardowe formaty,na przykład niestandardowy rozmiar swojej reklamy.

Określanie wyglądu reklam natywnych w kodzie aplikacji na Androida i iOS - w tej formie możesz ustalać styl reklamy w kodzie aplikacji zarówno na Androida, jak i na iOS. Taka forma reklamy natywnej będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli jesteś deweloperem/deweloperką o dużym doświadczeniu i zależy Ci na tym, by mieć pełną kontrolę nad tym, jak działa Twoja reklama w aplikacji.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak stworzyć skuteczną reklamę natywną?

Jeżeli zdecydowałeś/zdecydowałaś się już na wdrożenie reklamy natywnej do swojej strategii marketingowej, warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby ta realizacja przyniosła jak najlepsze efekty. Poniżej przedstawiamy Ci kilka sprawdzonych rozwiązań tworzenia reklamy natywnej, spróbuj je wdrożyć do swojej strategii.

Dostosuj treść do użytkownika - musisz pamiętać, że użytkownicy, którzy klikają w reklamy natywne poszukują w sieci czegoś zupełnie innego niż osoby, które klikają w tradycyjne reklamy. Oni nie szukają rozwiązania problemu, nie szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania ani produktu do zakupu. Użytkownicy, którzy klikają w reklamy natywne chcą zapoznać się z treścią lub witryną, ponieważ jakiś element ich w niej zainteresował i chcą odkryć coś nowego. Musisz się skupić na tym, by Twoja treść dostarczała rozrywkę, łamała schematy, wzbudzała ciekawość i dostarczała informacji.

Wybierz odpowiedni rodzaj contentu - pamiętaj, że reklama natywna nie musi się ograniczać do samego tekstu. Jest wiele typów contentu, który możesz wykorzystać: zdjęcia, filmy, nagrania audio, infografiki itp. W sieci coraz większą popularnością cieszą się treści wizualne, warto z tego skorzystać. Według badania przeprowadzonego przez Content Marketing Institute najlepszym rozwiązaniem dla content kreatorów będzie skupienie się na galeriach zdjęciowych i filmach (źródło: https://contentmarketinginstitute.com/2019/06/create-native-advertising/).

Zadbaj o prosty przekaz reklamy - pamiętaj, że treść Twojej reklamy ma dotrzeć do różnych odbiorców, dlatego nie powinnaś/powinieneś używać skomplikowane słownictwa. Staraj się używać krótkich zdań i prostych sformułowań, aby skonkretyzować swój przekaz. Im łatwiej jest przeczytać i zinterpretować Twoją reklamę, tym większe prawdopodobieństwo, że więcej osób w nią kliknie.

Wykorzystaj wezwanie do działania - jednym z kluczowych elementów skutecznej reklamy natywnej jest wykorzystanie Call to action. W ten sposób skuteczniej przyciągniesz użytkownika do reklamy i zachęcisz do zaangażowania. CTA ma za zadanie uświadomić użytkownikom, co mogą stracić, jeżeli nie klikną w reklamę lub wręcz odwrotnie - co mogą zyskać, po sprawdzeniu tego linku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzyć wezwania do działania? Sprawdź te artykuły:

Dostarczaj wartość swoim odbiorcom - co świadczy o tym, że warto kliknąć w reklamę natywną? Wartość, jaką niesie ze sobą jej treść! Pamiętaj, że przygotowywane przez Ciebie treści powinny zawsze dostarczać Twoim odbiorcom jakąś korzyść. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na reklamę w internecie. Korzyścią w reklamie natywnej może być na przykład zaspokojenie ciekawości, poszerzenie wiedzy itp. Zanim stworzyć content dla swojej reklamy, poświęć czas na to, by się zastanowić, co będzie najbardziej atrakcyjne dla Twojej grupy docelowej.

Pamiętaj o swoim celu końcowym - reklama natywna to nie sztuka dla sztuki, ma ona Ci przynieść konkretne korzyści i nie możesz o tym zapominać. Zastanów się nad swoim głównym celem biznesowym i pomyśl, w jaki sposób wykorzystanie reklamy natywnej może pomóc Ci go osiągnąć. Każda reklama natywna może mieć zupełnie inny cel, wśród najczęściej wykorzystywanych są na przykład zachęcenie odbiorców do zapisania się do newslettera, zachęcenie do skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego subskrypcji, zwiększenie ruchu na stronie, zwiększenie współczynnika konwersji itp.

Jak zwiększyć sprzedaż online?

Wykorzystuj nazwę swojej marki - nie bój się wykorzystywać w reklamie natywnej nazwy swojej marki. To, że Twoim celem jest wtopienie się w tło platformy nie oznacza, że całkowicie musisz ignorować aspekty związane z realną reklamą. Użytkownicy będą zapamiętywać skojarzenia z marką, co pozwoli zbudować pozytywny wizerunek Twojej marki w sieci i zwiększyć liczbę interakcji z witryną. Nawet jeżeli nie zdecydują się kliknąć w reklamę za pierwszym razem, gdy ją zobaczą, to jest prawdopodobieństwo, że zapamiętają nazwę Twojej firmy.

Skup się na dopracowaniu podstawowych elementów reklamy - chociaż reklama natywna różni się od tej tradycyjnej to nadal jest reklamą, dlatego musisz zadbać o jej główne elementy. Większość reklam natywnych łączy nagłówek i miniaturę, dlatego na nich się skupimy. W nagłówkach wykorzystuj słowa kluczowe, aby zwiększyć CTR. Wykorzystuj także wysokiej jakości zdjęcia i nagrania w miniaturach reklamy, zwracaj uwagę również na to, by ich formuła była interesująca, przyciągają uwagę użytkowników. Bardzo ważne jest również to, żeby pamiętać, że reklama natywna powinna być wiarygodna. Skup się na tym, by Twoje nagłówki, obrazy i filmy były powiązane z Twoją marką.


Dlaczego warto inwestować w reklamę natywną? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Podsumowanie

Reklama natywna jest aktualnie jednym z lepszych rozwiązań na to, by skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów. Pozwala ona przebić się przez niechęć odbiorców do reklam i zachęcić ich do kliknięcia. Jeżeli masz problem z dotarciem do swojej grupy docelowej lub chcesz jeszcze skuteczniej zwiększyć zasięgi swojej witryny, spróbuj wykorzystać reklamę natywną w swojej strategii.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego warto inwestować w reklamę natywną? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 103 głosów

UDOSTĘPNIJ