Strategia reklamowa dla Twojego sklepu w kilku krokach

Jak reklamowac firme w internecie Strategia reklamowa w kilku krokach
Spis treści

• Krok 1. Przygotowanie do kampanii reklamowej

• Krok 2. Wybór rodzaju strategii reklamowej dla sklepu

• Krok 3. Zadbaj o formułę i treść swojej kampanii

• Jak wpływać na pozytywny odbiór kampanii reklamowej?

• Podsumowanie

Budowanie strategii kampanii reklamowej dla sklepu internetowego nie należy do najprostszych zadań. Z jednej strony musisz mierzyć się z silną konkurencją, natomiast z drugiej strony masz przed sobą szeroki wybór rodzajów reklamy w internecie. Jaka strategia reklamowa dla Twojej witryny e-commerce będzie najskuteczniejsza? W tym artykule pomożemy Ci krok po kroku, jak wybrać najlepszą formę reklamy w internecie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Krok 1. Przygotowanie do kampanii reklamowej

Nie sposób jest przygotować skuteczną strategię reklamową bez wcześniejszego przygotowania się merytorycznego. Chcąc działać efektywnie musisz poświęcić również część swojego czasu na zrozumienie rynku, swojej grupy docelowej, a także na przygotowanie interesującej, atrakcyjnej oferty.


Określenie grupy docelowej dla kampanii

Nie wiesz, jak reklamować sklep w internecie? Najpierw musisz zrozumieć do kogo chcesz kierować swoje treści. Jeżeli nie zdefiniujesz, kto jest Twoim idealnym klientem i nie dostosujesz do tego swoich działań, nie powinieneś/nnaś oczekiwać, że Twoja strategia przyniesie założone efekty.

Pamiętaj, że definiując swoją grupę docelową, należy zrobić to możliwie najbardziej szczegółowo. Nie chodzi tu wyłącznie o to, w jakim wieku i jakiej płci są Twoi odbiorcy. Zastanów się również nad tym, jakie są na przykład ich dochody. Co się dla nich liczy? Co ich motywuje? Jakie problemy chcą rozwiązać?

W raporcie “Eksplorator użytkownika” w panelu Google Analytics możesz sprawdzić zainteresowania swoich odbiorców.

Poza ogólnym określeniem grupy docelowej, skup się również na stworzeniu persony kupującego. Pomoże Ci to na etapie tworzenia reklam, które będą skutecznie rezonować z odbiorcami, donosić się bezpośrednio o ich potrzebach, pragnieniach i problemach.

Nie wiesz jak określić grupę docelową dla swojej kampanii reklamowej? Zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi artykułami, znajdziesz tam szereg przydatnych wskazówek:


Optymalizacja sklepu przed rozpoczęciem kampanii

Nawet jeżeli przygotujesz najciekawszą kampanię reklamową, ale Twoja strona nie będzie atrakcyjna, nie osiągniesz zwiększenia konwersji. Pamiętaj, że reklama w internecie to tylko nośnik do Twojego sklepu internetowego - to, czy użytkownicy zdecydują się na skorzystanie z Twojej oferty, zależy od tego, w jaki sposób im ją przedstawisz. Dlatego zanim zaczniesz reklamować swój sklep internetowy w sieci, upewnij się, że Twoja witryna e-commerce zachęca do konwersji. Priorytetowo zwróć uwagę na trzy poniższe aspekty.

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?

Optymalizacja witryny pod kątem SXO?
SXO
to jedna z najbardziej skutecznych strategii rozwoju stron w marketingu internetowym. Łączy ona strategię UX (User Experience) i SEO, dzięki czemu dobrą widoczność strony w sieci, a także zapewnia użytkownikom pozytywne doświadczenia po kontakcie z witryną e-commerce. Dbając o te aspekty możesz mieć pewność, że Twoi użytkownicy będą się dobrze czuć w Twoim sklepie internetowym, z łatwością odnajdą to, czego szukają i chętniej zdecydują się na konwersję.

Więcej o SXO dowiesz się z naszego artykułu:

Dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych
Brak dostosowania strony internetowej do urządzeń mobilnych to bardzo duży błąd, który mimo wszystko wciąż jest często spotykany. W roku 2019 mobilny handel odpowiadał za 67,2% światowej sprzedaży na rynku e-commerce, natomiast już w 2021 roku osiągnął aż 72,9%. Brak dostosowania sklepu do urządzeń mobilnych to prosta droga do stracenia klienta.

Więcej o tym, jak dostosować witrynę e-commerce do urządzeń mobilnych, dowiesz się z naszego wcześniejszego wpisu:

Zadbanie o bezpieczeństwo danych
Zawsze korzystaj z zaufanych, znanych platform i serwisów - to ważne z perspektywy bezpieczeństwa danych Twojego sklepu i Twoich klientów, a także budowania wiarygodności jako marki. Pamiętaj o tym, by zapewniać swoim klientom różne formy płatności i wysyłki produktów, aby mogli wybrać takie, z którymi czują się najbezpieczniej.

Chcesz wiedzieć więcej w tym temacie? Spójrz na te artykuły:


Krok 2. Wybór rodzaju strategii reklamowej dla sklepu

Wiedząc już do kogo kierujesz swoje treści, możesz się zastanowić, jak reklamować sklep w internecie. Aktualnie jest bardzo wiele możliwości realizowania kampanii internetowych, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto bliżej przyjrzeć się ich charakterystyce, a także wadom i zaletom.


Strategia reklamowa dla sklepu oparta o seo

SEO, znane również jako pozycjonowanie stron internetowych, pozwala na zwiększenie widoczności sklepu internetowego w sieci. Aktualnie tę strategię uznaje się za jedną z podstawowych, koniecznych w przypadku prowadzeniu biznesu w sieci. Aby skutecznie wypozycjonować swoją witrynę e-commerce należy zwrócić uwagę na wiele czynników i wymaga to wiele czasu i zaangażowania, by osiągnąć wymarzone efekty. Zaletą tego rozwiązania jest jednak jego niski budżet – poza czasem poświęconym na pracę, SEO nie generuje zbyt wielu kosztów.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?

Zalety strategii SEO:

 • Zwiększa widoczność strony w sieci,
 • Pomaga dotrzeć do nowych odbiorców,
 • Nie generuje wysokich kosztów realizacji kampanii.

Wady strategii SEO:

 • Efekty nie są natychmiastowe,
 • Strategia wymaga czasu i zaangażowania,
 • W wielu branżach jest wysoka konkurencja.

Kto powinien zdecydować się na SEO?
Strategia kampanii reklamowej oparta o SEO jest dobrym rozwiązaniem dla każdego sklepu działającego w sieci. Dobra widoczność witryny e-commerce jest niesamowicie ważnym elementem docierania do potencjalnych klientów. To rozwiązanie powinny jednak szczególnie mocno wciąż pod uwagę przedsiębiorcy, którzy mają nieduże zasoby finansowe do zainwestowania w kampanię, a także osoby, które działają na rynku lokalnym.

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie przeprowadzić strategię reklamową opartą o SEO? Sprawdź nasze artykuły:


Strategia reklamowa oparta o Google Ads

Kolejnym z bardzo popularnych sposobów na to, jak promować sklep w internecie, jest zainwestowanie w reklamę Google Ads. Jest to płatna forma promocji, która pozwala natychmiast wyświetlać odnośnik do strony/oferty wybranej grupie odbiorców. Wiele sklepów internetowych wybiera tę strategię reklamową jako główne działanie promocyjne. To zaufana i skuteczna forma promocji, którą można dowolnie dostosować do swojej działalności. Wśród form reklamy Google Ads można wyróżnić:

 • Reklamy w wynikach wyszukiwania Google - wyświetlane na górze wyników wyszukiwania po wpisaniu konkretnej frazy.
 • Reklamy displayowe Google - pojawiają się w sieci reklamowej Google np. w formie banerów reklamowych lub reklam na pasku bocznym witryny e-commerce.
 • Reklamy produktowe Google - pojawiają się w formie oferty produktowej na karcie zakupów Google, w obrazach Google, obok wyników wyszukiwania.
 • Reklamy dynamiczne Google - innowacyjna forma tradycyjnej reklamy w wyszukiwarce. Pozwala na automatyczny wybór najbardziej efektywnych treści w reklamie.
 • Reklamy Google typu „tylko połączenie” - wyświetlają się tylko na urządzeniach mobilnych i pozwalają na automatyczne połączenie z numerem firmy.
 • Remarketing w sieci wyszukiwania Google - reklama wizualnie przypomina standardowe reklamy tekstowe, jest jednak ona skierowana tylko do użytkowników, którzy już wcześniej odwiedzili Twoją stronę.
 • Reklamy Google promujące aplikacje - umieszczane są głównie na urządzeniach mobilnych, ale czasami można je spotkać także w standardowej sieci wyszukiwania.

Przykład reklamy tekstowej w wynikach wyszukiwania Google.

Zalety kampanii Google Ads:

 • Bardzo duże zasięgi,
 • Pozwala na szczegółowe ukierunkowanie reklam na odbiorców,
 • Daje natychmiastowe efekty.

Wady kampanii Google Ads:

 • Wymaga wkładu finansowego,
 • Bez wiedzy i doświadczenia łatwo o stracenie pieniędzy bez zadowalających efektów.

Kto powinien się zdecydować na kampanię w Google Ads?
Kampania reklamowa Google Ads może przynieść świetne efekty w przypadku każdego sklepu. Jest to głównie spowodowane tym, że jest to bardzo elastyczna formuła, którą można swobodnie dopasować do własnych potrzeb i celów biznesowych. Ze względu na to, że jest to płatna forma reklamy, może nie być tak atrakcyjna dla osób, które dysponują małym budżetem. Warto jednak podkreślić, że nawet przy skromnych zasobach finansowych można stworzyć efektywną kampanię Google Ads - poniżej znajdziesz nasze artykuły blogowe, które pomogą Ci to zrealizować.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?

Chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach reklam Google Ads i o ich skutecznym tworzeniu? Sprawdź nasz artykuł:

Chcesz dowiedzieć się, jak realizować efektywną kampanię Google Ads z małym budżetem? Sprawdź nasze wskazówki:


Strategia reklamowa w mediach społecznościowych

Reklama sklepu w internecie może również przynieść świetne efekty, jeśli oprzemy ją o działaniach w social mediach. Użytkownicy sieci bardzo dużą część swojego czasu spędzają właśnie w mediach społecznościowych - szukają tam nie tylko rozrywki, ale również wiedzy, porad i inspiracji. To idealne miejsce, by dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Media społecznościowe pozwalają skutecznie docierać do użytkowników w sposób organiczny, ale my skupimy się na płatnych kampaniach reklamowych.

Zalety kampanii reklamowych w mediach społecznościowych:

 • Możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców,
 • Możliwość szczegółowego ukierunkowania reklam na odbiorców,
 • Zapewnia natychmiastowe efekty.

Wady kampanii reklamowych w mediach społecznościowych:

 • Wymaga wkładu finansowego,
 • Wymaga wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu budżetem w kampanii.

Kto powinien się zdecydować na kampanię w mediach społecznościowych?
Kampania reklamowa w mediach społecznościowych pozwala dotrzeć do różnego typu odbiorców, dlatego jej wdrożenie powinno się opierać o dane statyczne dotyczące użytkowników wybranej platformy. Na przykład Facebook był kiedyś przestrzenią zdominowaną przez młodych, teraz średnia wieku zdecydowanie się zwiększyła. Kampanię reklamową w mediach społecznościowych możesz zrealizować dla niemal każdej marki, jednak powinieneś/powinnaś przeanalizować wcześniej charakterystykę każdej z platform. Może to zrobić na przykład przy pomocy corocznego raportu Hootsuite i Wearesocial z digital marketingu (źrodło: https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland). Kampania w mediach społecznościowych, podobnie jak w przypadku Google Ads, wymaga wkładu finansowego, jednak tutaj ciekawe efekty można uzyskać nawet przy mniejszym budżecie.

Interesuje Cię ten temat? Przeczytaj więcej:


Krok 3. Zadbaj o formułę i treść swojej kampanii

Pamiętaj, że nie tylko wybór odpowiedniej strategii jest istotny, ale również treść, którą będziesz reklamować swój sklep internetowy. Chcąc się wyróżnić wśród tak licznej konkurencji musisz postawić na jakość. Poświęć więcej czasu na przygotowanie kampanii, ale za to zrób to profesjonalnie - to najlepsza taktyka.


Jak wpływać na pozytywny odbiór kampanii reklamowej?

 • Zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia,
 • Wykorzystuj nagrania wideo,
 • Zadbaj o angażującą, chwytliwą treść (warto podjąć współpracę z profesjonalnym copywriterem),
 • Odpowiadaj na interakcje użytkowników związane z reklamą,
 • Przeprowadzaj testy A/B,
 • Analizuj swoje wyniki i optymalizuj strategię.


Strategia reklamowa dla Twojego sklepu w kilku krokach. Podsumowanie

Realizacja strategii reklamowej nie należy do najprostszych zadań - wymaga kompleksowego przygotowania i dostosowania do odbiorców. Kierując się wskazówkami, które znajdziesz na naszym blogu możesz zrealizować skuteczną kampanię reklamową i cieszyć się wzrastającymi wynikami sprzedaży.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Strategia reklamowa dla Twojego sklepu w kilku krokach

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 119 głosów

UDOSTĘPNIJ