SEO copywriting 2021, czyli jak pisać teksty wspierające pozycjonowanie w 2021

surfer-live.jpg

 

Większość z nas, słysząc SEO copywriting myśli wyłącznie o przesyconych frazami kluczowymi artykułach blogowych i sponsorowanych… Nic bardziej mylnego! To pojęcie kryje w sobie znacznie więcej działań, które przyczyniają się do polepszenia pozycji strony internetowej w wyszukiwarce. A które z nich są szczególnie istotne w 2021 roku? Jak pisać teksty wspierające pozycjonowanie i trafić „w gusta” Google?

 

Jak pisać teksty SEO w 2021?

Czasy, kiedy wystarczyło dobrze dobrać frazy kluczowe i wysycić nimi tekst, by wspierał pozycjonowanie stron, minęły bezpowrotnie. Dziś trzeba się wysilić znacznie bardziej, a do tego wykazać się kreatywnością i wiedzą (lub przynajmniej dobrym researchem). Dziś Google stawia przede wszystkim na jakość. Treści, które pojawiają się więc na stronie powinny być nie tylko bogate w frazy kluczowe, ale również poprawne językowo, merytoryczne, a do tego oryginalne, unikatowe; dlatego niezwykle istotną rolę ogrywają wszelkiego rodzaju wyróżniki. Bardzo ważna jest również użyteczność treści. Pewnie zastanawiasz się: SEO copywriting, co to jest i o co ten cały szum?

Zanim jednak przejdziemy do omawiania kilku ważnych elementów składających się na SEO copywriting 2021, wymieńmy te najistotniejsze:

  • odpowiednio dobrane frazy kluczowe,
  • meta title i meta description
  • nagłówki h1-h6,
  • listy numerowane i nienumerowane,
  • atrybuty ALT w obrazkach.
  • Jakich fraz kluczowych używać w 2021?

Praca nad każdym tekstem SEO powinna rozpocząć się od analizy i doboru odpowiednich słów kluczowych, powiązanych z jego tematyką. A na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w 2021?

Popularność wyszukiwania głosowego daje ogromne pole dla fraz long tailowych, czyli fraz z tzw. długim ogonem. Korzystając z wyszukiwarki głosowej, użytkownicy mówią w sposób bardziej naturalny, używając przy tym pełnego zdania. Dobrym pomysłem będzie więc skupienie się na frazach w formie pytań, takich jak „jakie”, „co to jest”, „ile”.

Warto również pamiętać, że minęły już czasy upychania na siłę jednej frazy kluczowej. Algorytmy Google coraz lepiej radzą sobie z synonimami oraz odmianą słów przez przypadki. Warto więc używać wyrazów bliskoznacznych oraz jak najbardziej naturalnie wplątywać słowa kluczowe w zdania. Przejdźmy do sedna sprawy: jak pisać teksty SEO i co jest najważniejsze?

 

 

Meta title i meta description

SEO copywriting - co to jest pod względem metadanych? SEO copywriting zawiera niezwykle istotne elementy, o których nie można zapomnieć. Jest to meta title i meta description. Meta title to znacznik umieszczany w sekcji <head> strony, który informuje roboty Google`a (ale również użytkownika) o tym, co się na niej znajduje. Z kolei meta description (krótki opis umieszczony pod meta title) kierowany jest bardziej do użytkownika. W wynikach wyszukiwania prezentują się one następująco:

 

A o czym pamiętać, pisząc meta title i meta description w 2021?

  • Meta title powinien przede wszystkim zawierać frazy kluczowe, które umożliwią robotom szybkie zweryfikowanie podstrony. Dobrze jeśli znajdują się one na początku tego znacznika oraz nie są zbyt ogólne. Meta title powinien jasno wskazywać na zawartość podstrony. Taki tytuł warto również rozszerzyć o nazwę twojego e-sklepu, strony, oddzielony od fraz separatorem. Pamiętaj jednak o konsekwencji w działaniu, jeśli zdecydujesz się na taki schemat meta title, powtarzaj go również na pozostałych podstronach.
  • Meta description to element, który również wspiera copywriting na stronie. I choć nie jest aż tak istotny dla pozycjonowania jak meta title, to dobrze napisany w znacznym stopniu przekłada się na liczbę kliknięć. Powinien zachęcać użytkownika do odwiedzenia witryny, warto więc używać w nim języka zorientowanego na działanie (CTA), języka korzyści oraz wizualnych wyróżników, np. emoji.


Pozycjonując stronę w 2021, warto wykazać się szczególną kreatywnością przy tworzeniu meta description. To właśnie ten element twojej strony użytkownik zobaczy już na poziomie wyników wyszukiwania i to od niego zależy, czy zdecyduje się przejść na twoją witrynę. Przy tworzeniu meta tagów skup się również na użyteczności, pomyśl, jakie informacje na temat danego produktu chciałaby uzyskać osoba, wpisująca twoją frazę kluczową w wyszukiwarkę.

 

 

Nagłówki h1-h6 – jak ich używać?

SEO copywriting - jakie wybrać nagłówki pod kątem pozycjonowania? Dla robotów Google’a niezwykle istotna jest przejrzystość i czytelność strony, dlatego w 2021 nadal należy zwracać uwagę na odpowiednią strukturę tekstu. Nagłówki porządkują treść, ale również wpływają na pozycjonowanie. Jednak, aby pomogły w uzyskaniu odpowiedniej pozycji w wynikach wyszukiwania, należy ich właściwie używać.

Najważniejszym jest nagłówek h1, który w całym tekście powinien pojawić się raz. Warto również używać nagłówków niższego poziomu – h2 oraz h3, jednak nie mogą być one stosowane dowolnie. Dla przykładu - jeśli użyjesz nagłówka h1, w następnej kolejności powinien pojawić się nagłówek h2, a nie h3 lub h4. W przeciwnym razie treść będzie chaotyczna, co może negatywnie wpłynąć na wynik pozycjonowania.

Bardzo ważne jest, aby używać w takich śródtytułach słów kluczowych. Warto jednak wpleść je w sposób naturalny. Takie umiejętne wykorzystanie nagłówków nie tylko poprawi czytelność strony, ale również ułatwi wyszukiwarce jej indeksowanie i ocenę treści.

 

 

Listy numerowane i nienumerowane

Posiadając już część wiedzy, jak pisać teksty SEO w 2021, nie zapomnij, aby zwrócić także uwagę na wizualne wyróżniki, które przyciągną uwagę czytelnika, a także pomogą uporządkować treść. Do takich wyróżników z pewnością należą listy numerowane <ol> i nienumerowane <ul>, czyli bloki oparte na wbudowanych tagach html. Dzięki nim tekst będzie nie tylko bardziej unikalny i przyjazny dla użytkownika, ale również ułatwi robotom czytanie tekstu oraz szybkie znajdywanie odpowiedzi na zadane przez internautów pytania.

Do innych wyróżników wartych zastosowania należą tabele oraz cytaty.

 

 

Atrybut ALT, czyli optymalizacja obrazków w 2021

Jak już wspomnieliśmy, teksty SEO w 2021 powinny być unikalne i przyjazne dla użytkownika. Elementem, który to uskuteczni są obrazy umieszczane wewnątrz tekstu. Jednak, aby wpłynęły one pozytywnie na pozycjonowanie, muszą być zrozumiałe dla robotów Google’a. W tym celu należy zawsze wypełniać atrybut ALT, czyli tekst alternatywny, który informuje o tym, co znajduje się na obrazku. Jest on również niezwykle istotny, gdy daną frazę wyszukuje osoba niewidoma. Jeśli ALT-y na naszej stronie nie zostaną wypełnione, najprawdopodobniej taka osoba, nigdy na nią nie trafi.

Oczywiście oprócz tego atrybutu istotna jest również wartość koloru obrazka, rozdzielczość czy jego otoczenie i wiele innych elementów.

 

 

O czym jeszcze pamiętać, pisząc teksty SEO w 2021?

SEO copywriting, co to jest pod względem struktury artykułu? Pamiętaj, że dobry tekst napisany pod SEO powinien zaczynać się od leadu i kończyć się krótkim podsumowaniem, posiadać nagłówki h1-h6, boldy oraz być napisany uniwersalną, czytelną czcionką. Mniej istotne stało się to, co znajduje się w kodzie, istotniejsze to, widziane „okiem użytkownika”. Oznaczenia <b>, <strong>, <em> straciły na znaczeniu, bo dla usera każde z nich jest po prostu wyróżnikiem pewnego fragmentu tekstu.

Ponadto nowe algorytmy stawiają m.in. na dostosowanie strony do urządzeń mobilnych oraz jej bezpieczne przeglądanie. Sprawdzają m.in., to, czy na stronie nie znajdują się błędne i niebezpieczne dla użytkownika treści. Dlatego też SEO copywriterzy powinni rozpoczynać swoją pracę od jeszcze wnikliwszego i rzetelniejszego researchu. Dobrym pomysłem jest też sięganie dalej niż tylko do artykułów konkurencji – informacji do artykułów blogowych warto również szukać w mediach społecznościowych.

Pisząc artykuły wspierające pozycjonowanie w 2021, warto poświęcić nieco więcej czasu na redakcję i korektę tekstu. Coraz istotniejsza stała się nie tylko użyteczność, ale właśnie jakość publikowanych treści. Google zwraca coraz większą uwagę na jasny i łatwy w zrozumieniu przekaz, aby użytkownik poszukujący w sieci odpowiedzi na swoje pytania, jak najszybciej mógł je znaleźć.

Teraz już wiesz, jak pisać teksty SEO i wiesz, czym jest SEO copywriting. Owocnego pisania!

 

 

Artboard Artboard
weronika wieczorek

Autor

Weronika Wieczorek - Specjalista ds. marketingu internetowego, copywriter w agencji Bizzit 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
SEO copywriting 2021, czyli jak pisać teksty wspierające pozycjonowanie w 2021

Średnia ocen użytkowników4.73 na podstawie 121 głosów

UDOSTĘPNIJ