Jak zoptymalizować stronę www? Poznaj 3 kluczowe obszary optymalizacji!

poprawnie zoptymalizowana strona interentowa widoczni

Optymalizacja strony to inaczej ulepszanie jej różnych obszarów, aby zwiększyć jej skuteczność i przystępność. Optymalizacja strony dotyczy m.in. tego, jak przyjazna jest dla użytkowników, jak ocenią ją roboty Google czy też jak bardzo sprzyja pozyskaniu sprzedaży.

 

Typy optymalizacji strony

Optymalizacja może być prowadzona w kodzie strony i być niedostrzegalna dla użytkowników, ale za to - widoczna dla robotów Google. Może też obejmować sferę graficzną lub działanie strony. Celem optymalizacji jest poprawa efektywności strony pod wieloma względami, ale przede wszystkim pod względem wpływu na biznes.

Optymalizacja strony może dotyczyć:

 • elementów istotnych dla pozycjonowania strony
 • drogi klienta do zakupu
 • sfery wizualnej strony
 • komunikacji i treści na stronie
 • technicznego działania strony
 • szybkości ładowania się strony
 • i wielu innych obszarów.

Można połączyć ze sobą optymalizację różnych aspektów strony, a można skupić się na optymalizacji w zakresie, który jest najważniejszy, najpilniejszy lub ma największy wpływ na podniesienie współczynnika konwersji na stronie. Optymalizacja strony powinna też współgrać z innymi działaniami marketingowymi. Na przykład strona, która intensywnie promowana jest w mediach społecznościowych i dzięki temu pozyskuje klientów, powinna zadbać o optymalizację konwersji, aby zapewnić sobie sprzedaż z tego ruchu. Różne typy optymalizacji przenikają się i uzupełniają. Można więc mówić również ogólnie o optymalizacji strony, która czerpie z każdego z tych obszarów: SEO, UX, CRO. Czym różnią się między sobą i który aspekt będzie najważniejszy w Twoim przypadku?

 

SEO, czyli optymalizacja pod pozycjonowanie

Optymalizacja strony pod pozycjonowanie ma za zadanie dostosować ją do standardów Google. To znaczy, że strona powinna dostarczać informacje wartościowe, zgodne z zapytaniami i oczekiwaniami użytkowników, podane w atrakcyjnej dla nich formie. Tyle w skrócie i...w teorii. Bo chociaż zarówno właściciele stron, jak i Google chcą swoich użytkownikom dostarczać jak najlepsze treści, to nie wystarczy. Optymalizacja pod pozycjonowanie obejmuje szereg działań, a wartościowe treści są tylko jednym z nich.

Tych błędów na WordPress unikaj! Wideo

 

Zobacz wywiad live z ekspertem widoczni

Optymalizacja strony pod pozycjonowanie może obejmować różne działania, a jednocześnie sięgać działań z zakresu optymalizacji UX i konwersji. Wszystko zależy od obranej strategii. Z założenia optymalizacja pod pozycjonowanie ma zwiększyć szanse strony na wyświetlanie się w top 10 na najważniejsze biznesowo frazy. Jednak, aby zrealizować cele sprzedażowe nie wystarczą wyświetlenia na pierwszej stronie w Google, stąd włączenie do strategii UX i CRO, które pozwalają wykorzystać efekty SEO.

Na pozycjonowanie składają się działania z zakresu:

 • optymalizacji technicznej strony
 • optymalizacji on-site
 • optymalizacji off-site

I tu w zależności od pomysłu na pozyskanie efektów ze strony można włączyć inne typy optymalizacji. Najczęściej SEO łączone jest z optymalizacją konwersji, ponieważ te działania w naturalny sposób się uzupełniają. SEO - pozyskuje ruch, a CRO - pozwala ruch wykorzystać, w procesie pozyskiwania sprzedaży.

Jednak warto podkreślić, że sama optymalizacja pod pozycjonowanie nie równa się optymalizacji konwersji. Obecność fraz, zoptymalizowane nagłówki i meta dane nie wpływają na decyzję zakupową. W przeciwieństwie do działań w zakresie optymalizacji konwersji, ale o tym poniżej.

 

Optymalizacja współczynnika konwersji (CRO)

Optymalizacja konwersji to proces, który obejmuje takie etapy jak:

 • analiza
 • postawienie hipotezy
 • testowanie hipotezy
 • wdrożenie

W efekcie optymalizacji konwersji użytkownik ma łatwiejszą drogę do dokonania konwersji - usuwamy wszelkie przeszkody, zbyt skomplikowane ścieżki i poprawiamy doświadczenia użytkownika. Nie ma jednej metody optymalizacji konwersji, a działania zawsze bazują na analizie konkretnej grupy odbiorców. Na próżno więc szukać wytycznych typu konkretny skuteczny kolor przycisków, określona skuteczna ścieżka zakupowa czy też budowa formularza. Z jednej strony - wszelkie rozwiązania powinny być testowane - albo w formie testów A/B, albo w formie testów MV. W praktyce jednak sprawdza się to tylko na dużych stronach internetowych, z dużą liczbą konwersji. Natomiast na pozostałych pozostaje działać bez testowania i obserwować, czy wprowadzone zmiany przyniosły poprawę w postaci wyższego współczynnika konwersji.

Działania optymalizacji konwersji mogą dotyczyć kilku sfer:

 • wyglądu strony - grafika, układ treści, kolorystyka, font, zdjęcia - takie aspekty też mogą wpływać na odbiór strony i oferty przez użytkowników
 • działania strony - szybkość ładowania się, ale również dostęp do funkcji ułatwiających odnalezienie oferty: wyszukiwarka wewnętrzna, przemyślane menu, sortowanie i filtrowanie produktów, podział strony na kategorie, dostęp do informacji o warunkach sprzedaży i do danych kontaktowych
 • procesu zakupowego lub kontaktowego - budowa i zakres formularzy, bezpieczeństwo danych użytkownika, bezpieczeństwo płatności, dostęp do najpopularniejszych form płatności

Skoro jednak traktujemy CRO jako działanie uzupełniające dla SEO, jakie możemy wyróżnić wspólne obszary dla obu tych procesów? Czy robiąc dobre SEO robimy też dobre CRO? Na pewno wspólnym mianownikiem są treści. Jeśli realizujesz content marketing, który daje użytkownikom więcej niż tylko frazy i nagłówki, prawdopodobnie wpływasz też na ich decyzję zakupową. Dobre treści mogą spełniać wiele funkcji: budować zaufanie, wzmacniać relację, budować wizerunek marki, zachęcać użytkowników do powrotu, budować wizerunek eksperta i wreszcie - dobre treści poradnikowe są wartością dodaną na stronie, jeśli poszerzają wiedzę użytkowników zarówno przed, jak i po zakupie.

 

Optymalizacja UX strony

Wreszcie docieramy do UX (User Experience) strony. Czy CRO i UX to odrębne obszary? A może UX jest elementem CRO lub na odwrót? Ilu ekspertów, tyle opinii na ten temat. UX jak sama nazwa wskazuje skupia się na optymalizacji doświadczeń użytkowników. Ma za zadanie wdrożyć zmiany na stronie, które pozytywnie wpłyną na postrzeganie marki/oferty przez użytkowników.

W efekcie UX może więc wpłynąć na decyzję zakupową, ale swoim zasięgiem obejmuje znacznie szerszy zakres niż pozyskiwanie sprzedaży. Mianowicie UX ma zastosowanie już na etapie projektowania usług czy produktów, a także projektowania stron. Ma za zadanie odpowiedzieć na potrzeby użytkowników poprzez rozpoznanie ich motywacji i preferencji. UX skupia się przede wszystkim na użytkowniku, ale to nie znaczy, że nie wpływa tym samym na wyniki sprzedażowe. Zadowolony użytkownik z większym prawdopodobieństwem dokona zakupu.

UX, w przeciwieństwie do CRO, nie szuka sposobu, aby przekonać użytkownika do zakupu, a raczej tworzy mu przyjazne warunki, aby zapoznać się ze stroną, z ofertą i wywrzeć na nich pozytywne wrażenie. Skuteczny UX nie jest mierzony sprzedażą.

 

Optymalizacja UX a SEO

UX to w ostatnich latach także element strategii SEO. Gdzie spotykają się te dwa działania?

UX w SEO m.in.:

 • realnie wpływa na widoczność strony (przez niektórych UX uznawany jest za czynnik rankingowy)
 • pomaga w dostosowaniu treści do grupy docelowej
 • optymalizuje drogę klienta do zakupu
 • wpływa na pozyskiwanie konwersji

Wracamy tu do pierwszego punktu o pozycjonowaniu, w którym ustaliliśmy, że wszelkie wymogi Google względem stron internetowych sprowadzają się do dostarczania użytkownikom jak najlepszych treści i doświadczeń. Tutaj rolę może odegrać właśnie optymalizacja UX, która dba przede wszystkim o doznania użytkownika. Dodatkowo UX zapobiega uciekaniu użytkowników ze strony, którzy mieliby problem z nawigowaniem po niej. Wiele wskazuje na to, że częsty powrót użytkownika do wyników wyszukiwania (pogo sticking) może negatywnie wpływać na widoczność strony, bo jest sygnałem, że użytkownik nie znalazł tego, czego szukał. UX pozwala skutecznie temu zapobiegać.

UX rozwiązuje także takie kwestie jak:

 • szybkość ładowania się strony
 • podział menu na kategorie
 • poprawne wyświetlanie się strony na urządzeniach mobilnych

i wiele innych.

 

Jak zoptymalizować stronę? Podsumowanie

Strona może być optymalizowana w celu uzyskania lepszej widoczności w Google, spełnienia potrzeb użytkowników i zwiększenia sprzedaży. Podstawowe obszary optymalizacji to SEO, CRO i UX. Nie tylko się nie wykluczają, ale są wręcz działaniami komplementarnymi i czerpią od siebie wzajemnie. Jak podkreśla Rand Fishin nie możemy mówić o sytuacji, w której doskonale zoptymalizowana pod pozycjonowanie strona straci na tym, że wprowadzimy jeszcze optymalizację konwersji. Podobnie zarówno eksperci UX, jak i CRO mogą się od siebie wzajemnie uczyć, czerpać ze swoich doświadczeń i korzystać ze swoich narzędzi. Wszystkie opisane obszary znajdują zastosowanie w rozwoju strony biznesowo, a więc końcowy efekt - sprzedaż jest chyba najważniejszym wspólnym mianownikiem dla tych działań.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zoptymalizować stronę www? Poznaj 3 kluczowe obszary optymalizacji!

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 95 głosów

UDOSTĘPNIJ