Jak tworzyć opisy produktów z ChtGPT? Poznaj skuteczne triki!

Jak tworzyc opisy produktow z ChtGPT Poznaj skuteczne triki
Spis treści

• Sztuczna inteligencja a opisy produktów - dlaczego warto ją wykorzystać?

• Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w pisaniu opisów produktów?

• Jak przygotować się do tworzenia opisów produktów dla sklepu z ChatGPT?

• Jak tworzyć atrakcyjne opisy produktów z ChatGPT? 7 kroków do sukcesu

• Podsumowanie

Tworzenie opisów produktów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej popularne ze względu na oszczędność czasu i zasobów. Dzięki narzędziom, takim jak ChatGPT, automatyzacja pisania opisów produktów stała się faktem i może przyczynić się do zwiększenia wydajności i skuteczności w branży e-commerce. Z artykułu dowiesz się, jak krok po kroku korzystać z ChatGPT, aby pisać opisy produktów za pomocą sztucznej inteligencji. Poznasz także wskazówki i porady dotyczące pisania skutecznych opisów produktów, które przyciągają uwagę klientów, budują przewagę konkurencyjną i pomagają w osiąganiu lepszych wyników sprzedażowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Sztuczna inteligencja a opisy produktów - dlaczego warto ją wykorzystać?

W dzisiejszych czasach konkurencja w branży e-commerce jest bardzo silna, a klienci mają ogromny zakres produktów do wyboru. Oznacza to, że szansa na to, że zdecydują się na Twoją ofertę, wcale nie jest duża, chyba że działasz w niszowej branży i jesteś monopolistą. Na konkurencyjnym rynku musisz jednak przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić do zakupu, a w tym celu konieczne jest stworzenie atrakcyjnych i skutecznych opisów produktów. Jednocześnie, dla firm sprzedających w internecie, czas i zasoby są cenne i zazwyczaj ograniczone, co może stanowić przeszkodę w pisaniu wysokiej jakości treści na strony produktowe. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie sztucznej inteligencji do pisania opisów produktów, co pozwala na zwiększenie wydajności i skuteczności działań marketingowych. Z jakich powodów?

 • Dzięki ChatGPT właściciele e-commerce mogą zredukować wydatki poświęcone na współpracę z copywriterem czy agencją contentową.
 • Za pomocą ChatGPT firmy są w stanie rpzygotować więcej opisów produktów w tym samym czasie - jest to szczególnie ważne dla dużych witryn e-commerce, w których przygotowanie unikalnych treści zajmowało dotychczas (przed erą ChatGPT) wiele tygodni, a nawet miesięcy.
 • ChatGPT zwiększa kreatywność specjalistów, co może sprawdzić się w przypadku opracowywania opisów dla produktów bardzo do siebie podobnych, różniących się np. tylko kolorem.
 • ChatGPT jest dostępny w wielu językach, w tym polskim i angielskim, dlatego pozwala na tworzenie treści na potrzeby grup docelowych z różnych krajów.
 • ChatGPT może wesprzeć pozycjonowanie sklepu poprzez przygotowania skutecznych opisów produktów zawierających frazy kluczowe.
 • Dzięki znajomości i rozumieniu języka naturalnego opisy produktów wygenerowane przez ChatGPT do złudzenia przypominają treści opracowane przez człowieka i zapewniają wysoką jakość. Co więcej, obecnie Google potwierdza, że treści AI nie naruszają wytycznych Google.


Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w pisaniu opisów produktów?

Czy możesz całkowicie zrezygnować ze wsparcia specjalisty ds. content marketingu i zdecydować się na pełną automatyzację opisów produktów z zastosowaniem sztucznej inteligencji? Na ten moment jest to niemożliwe. ChatGPT to narzędzie, które ma pewne ograniczenia - po pierwsze jego wiedza kończy się na 2021 roku. Po drugie nic nie zastąpi ludzkiej wiedzy i kreatywności. To Ty i członkowie Twojego zespołu↓ najlepiej znacie firmę i jej potrzeby. Dlatego by mieć pewność, że opisy produktów faktycznie trafiają do odpowiedniej grupy docelowej, realizują cele Twojego sklepu, musisz dostosowywać je do swoich potrzeb. Pamięßaj także, że ChatGPT nie posiada własnej wiedzy, czerpie ją ze źródeł i działa na podstawie wskazówek osoby, która z nim rozmawia. Dlatego też od umiejętności komunikacji z chatbotem zależy jakość docelowych opisów produktowych dla sklepu.

Zobacz także:


Jak przygotować się do tworzenia opisów produktów dla sklepu z ChatGPT?

Zanim zaczniesz tworzyć opisy produktów z pomocą ChatGPT, musisz opracować skuteczną strategię content marketingową. Jak to zrobić?

 • Przygotuj listę produktów, które chcesz opisać. Na początek wybierz produkty dające najwyższą marżę.
 • Określ cele, które chcesz realizować dla swojego sklepu za pomocą opisów produktów - prawdopodobnie Twoim głównym celem będzie zachęcenie użytkowników do konwersji i przekazanie im informacji, które ich do zakupu skłonią.
 • Zastanów się, kto ranowi Twoją grupę docelową - nie możesz polegać jedynie na analizie grupy docelowej dokonanej przez narzędzie ChatGPT. Zanim w ogóle rozpoczniesz pracę z narzędziem, pomyśl sam, do kogo chcesz kierować swóju przekaz i ofertę. Kim są Twoi odbiorcy, jaki jest ich wiek, płeć, zainteresowania, status życiowy i materialny, poziom wykształcenia. Jakie wartości cenią Twoi odbiorcy - czy jest to niska cena? A może są w stanie zapłacić więcej w zamian za wysoką jakość produktu? Te wszystkie elementy mają znaczenie i wpływają na sposób tworzenia treści oraz stylistykę. Takie dane pozyskasz z narzędzia Google Analytics 4. Zobacz:
 • jak określić grupę docelową,
 • jak analizować grupę docelową w e-commerce za pomocą danych demograficznych,
 • jak przeanalizować klienta w e-commerce w 9 prostych krokach,
 • jak analizować użytkownika w Google Analytics 4.


Jak tworzyć atrakcyjne opisy produktów z ChatGPT? 7 kroków do sukcesu

Nie masz żyłki copywritera? W dobie ChatGPT nie musisz jej mieć! Automatyzacja opisów produktów, która została zapoczątkowana wraz z pojawieniem się na rynku rozwiązania od firmy Open AI, sprawiła, że wiele firm może zoptymalizować i przyspieszyć proces generowania treści na potrzeby stron produktowych w e-commerce. Sprawdźmy, jak w 8 krokach z sukcesem opracować opis produktów dla biznesu e-commerce.


1. Stwórz ramowy plan, konspekt opisu produktu

Jak stworzyć opis produktu ze sztuczną inteligencją od ChatGPT? Nie musisz od razu tworzyć kompleksowej treści. Wykorzystaj potencjał automatyzacji i najpierw poproś narzędzie o tworzenie konspektu dla Twojego opisu produktowego. W ten sposób” zyskasz ramowy plan treści i będziesz mógł ocenić, czy Twoja własna wizja pokrywa się z wizją sztucznej inteligencji. Być może gotowy konspekt wcale Cię nie zadowoli bądź będzie wymagać zmian, np. dołożenia pewnych elementów czy usunięcia konkretnych punktów, które nie pasują do Twojego biznesu czy produktu.

 • Podpowiedź: Zacznij od wskazania Chat GT podstawowych informacji o swoim produkcie, takich jak jego nazwa, kluczowe funkcje i korzyści. Na podstawie tych danych ChatGPT może wygenerować konspekt, który zawiera kluczowe sekcje, takie jak nagłówek, korzyści, funkcje i wezwanie do działania. (ChatGPT zapamięta te dane podczas całej rozmowy).
 • Pomysł na udoskonalenie konspektu: Gdy ChatGPT wygeneruje konspekt, możesz go udoskonalić w oparciu o swoje preferencje i potrzeby docelowych odbiorców. Możesz na przykład dostosować długość każdej sekcji lub dodać dodatkowe informacje o produkcie, na przykład na podstawie opinii klientów.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Dostosuj opis produktu do grupy docelowej za pomocą ChatGPT

Aby stworzyć opis produktu, który rezonuje z docelowymi odbiorcami, ważne jest zrozumienie ich potrzeb i preferencji. Jak wykorzystać ChatGPT, by opisy produktów faktycznie trafiały w gust odbiorców z danej grupy docelowej?

 • Poproś ChatGPT o ramowy opis Twojej grupy docelowej na podstawie branży, w której działasz, i produktów, które oferujesz. Przykładowy komunikat może brzmieć: Prowadzę księgarnię z książkami prawniczymi. Określ i krótko opisz moją grupę docelową.

Przykład określenia grupy docelowej przez ChatGPT

 • Wykorzystaj narzędzie do analizy danych - ChatGPT może analizować dane klientów i zachowania użytkowników, aby pomóc Ci zrozumieć grupę docelową. Na przykład ChatGPT może analizować opinie i recenzje klientów, aby zidentyfikować typowe problemy i wyzwania Twoich odbiorców.
 • Określ preferencje językowe - na podstawie przekazanych przez Ciebie danych ChatGPT może generować język, który przemawia do docelowych odbiorców. Na przykład, jeśli Twoją grupą docelową są głównie milenialsi, ChatGPT może wygenerować język, który używa slangu i języka nieformalnego, aby połączyć się z tą grupą demograficzną. W ten sam sposób możesz kierować przekaz do członków pokolenia Z i innych. Zobacz, jak realizować marketing internetowy dla generacji Z.

 Przykładowe opisy produktu stworzone przez sztuczną inteligencję ChatGPT językiem millenialsów i pokolenia Z. Jak widać, opisy nie są najlepszej jakości, zawierają anglojęzyczne wtrącenia i niekoniecznie mogą pasować do Twojej stylistyki, nawet jeśli faktycznie kierujesz przekaz do konkretnej grupy wiekowej


3. Wygeneruj nagłówki dla opisów produktów w ChatGPT

Nagłówki to jeden z istotnych elementów każdej treści, w tym opisów produktów. Nagłówki przyciągają uwagę i informują użytkowników, o czym traktuje konkretny fragment treści. Powinny nie tylko zawierać frazy kluczowe, ale także być na tyle atrakcyjne, by przyciągały wzrok. Jak tworzyć chwytliwe nagłówki do opisów produktów z technologią AI w ChatGPT?

 • Zacznij od wprowadzenia podstawowych informacji o produkcie, takich jak jego nazwa, zalety i najważniejsze funkcje. ChatGPT może użyć tych danych wejściowych do wygenerowania wielu opcji nagłówków.
 • Poproś ChatGPT nie o jedną wersję nagłówka H1 czy H2, ale o kilka opcji. Możesz wykorzystać jedną z nich lub zastanowić się, jak je skutecznie połączyć, by nagłówek był chwytliwy.
 • Zależy Ci na zwróceniu uwagi użytkownika poprzez nagłówki? Powiedz o tym narzędziu! Gotowe nagłówki są zbyt długie? Poleć narzędziu, by je skrócił. Pamiętaj, by nie wklejać ponownie wygenerowanej przez ChatGPYT treści - po prostu poproś go o skrócenie.
 • Gdy ChatGPT wygeneruje opcje nagłówków, możesz je przetestować i udoskonalić, aby znaleźć najbardziej efektywną opcję dla docelowych odbiorców. Na przykład możesz chcieć przetestować różne opcje nagłówków za pomocą testów A/B, aby zobaczyć, która opcja generuje największe zaangażowanie i sprzedaż.
  Zobacz 11 sposobów na chwytliwy nagłówek.

Nagłówki H1 i H2 przygotowane przez ChatGPT

Skrócone nagłówki H1 i H2 opracowane przez ChatGPT


4. Podkreśl korzyści produktu za pomocą sztucznej inteligencji

Skuteczny opis produktu to opis pisany językiem korzyści. Co to oznacza? Że za pomocą języka nie tyle opisujemy produkt i jego funkcje, co pokazujemy odbiorcy, co może zyskać, jeśli konkretny produkt wybierze i będzie z niego korzystać w swoim codziennym czy zawodowym życiu. Jak promptować w ChatGPT?

 • Wprowadź informacje o zaletach produktu, na przykład o tym, jak może on rozwiązać problemy klientów lub poprawić ich życie. ChatGPT może wykorzystać te dane wejściowe do wygenerowania atrakcyjnych opisów podkreślających zalety Twojego produktu.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Dodaj emocje do treści opisów produktów z ChatGPT

Skuteczne opisy produktów to takie, które przemawiają do wyobraźni odbiorców i wywołują w nich różne emocje - od radości, przez ekscytację czy satysfakcję i ciekawość. Dlatego też, pisząc opisy produktów za pomocą sztucznej inteligencji, musisz pamiętać o emocjonalnym języku. Jak w praktyce promptować z ChatGPT, by uzyskać język nacechowany emocjonalnie?

 • Poproś ChatGPT o wykorzystanie języka, który wzbudza emocje.
 • Poprzez odpowiednie komunikaty zadbaj, by ChatGPT używał języka, który podkreśla, w jaki sposób Twój produkt może sprawić, że klienci poczują się szczęśliwsi, bardziej pewni siebie lub bardziej spełnieni.
  Sprawdź, jak z sukcesem wykorzystać marketing emocji w e-commerce.

Opis na stronę internetową, który ma wzbudzić emocje, wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji ChatGPT


6. Dodaj dowód słuszności do opisów produktów z ChatGPT

Zastosowanie automatyzacji w tworzeniu opisów produktów na potrzeby sklepu nie oznacza, że masz w pełni zdać się na wiedzę i umiejętności narzędzia. Wręcz przeciwnie - to od Twoich kompetencji w zakresie komunikacji z chatbotem będzie zależeć końcowy efekt w postaci gotowego opisu produktu do sklepu. Jedną ze strategii, którą warto wykorzystać, jest dodanie do treści społecznego dowodu słuszności. Zazwyczaj są to opinie zadowolonych klientów, które mogą zachęcić kolejnych odbiorców do skorzystania z Twojej oferty. Jak dodać społeczny dowód słuszności do opisów w ChatGPT? Wprowadzaj recenzje klientów, oceny i referencje dotyczące Twojego produktu do ChatGPT. Na podstawie tych danych ChatGPT może wygenerować język, który podkreśla pozytywne opinie i doświadczenia poprzednich klientów.
Włączenie dowodu społecznego do opisu produktu może pomóc w budowaniu wiarygodności i zaufania potencjalnych klientów. Prezentując pozytywne opinie poprzednich klientów, możesz pokazać, że Twój produkt jest wysokiej jakości i wart zakupu. Sprawdź także:


7. Opracuj title i description na potrzeby opisu produktu

Title i description, chociaż nie są elementem opisu produktu, to jednak mogą mieć wpływ na efekty Twojej strategii SEO i ruch na stronie. Choćby dlatego warto o nie zadbać z ChatGPT, który zwiększy Twoją kreatywność w tym zakresie. Poproś narzędzie o przygotowanie title i description dla opisu konkretnego produktu. Pamiętaj, by od razu w komunikacie uwzględnić limit znaków (70 znaków ze spacjami dla title i 150-160 znaków ze spacjami dla description) lub poprosić narzędzie o skrócenie gotowych treści. Jeśli nie zastosuje się do wskazówek - poproś o poprawę.

Przykład title i description w ChatGPT dla opisu produktu. Jak widać, narzędzie przygotowało dość “toporne” opisy i nie zastosowało się do wskazanego limitu znaków - treści są dłuższe

Title i description po skróceniu


8. Twórz CTA na strony produktowe w ChatGPT

Jak tworzyć opisy produktów w ChatGPT? Wykorzystaj narzędzie nie tylko do samej treści produktowej. Za jego pomocą możesz ulepszyć stronę produktu o atrakcyjne CTA (wezwanie do działania). Poproś o propozycję kilku opcji - wówczas będziesz mógł wybrać najlepszą, przeprowadzić testy A/B lub przygotować samodzielnie nową wersję z wykorzystaniem opcji od ChatGPT. Zobacz, jak przygotować CTA, by zwiększyć liczbę konwersji.

Przykład CTA wygenerowanego dla opisu produktu przez sztuczną inteligencję ChatGPT


Jak tworzyć opisy produktów z ChatGPT? Podsumowanie

ChatGPT to narzędzie, które może skutecznie wspomóc właścicieli biznesów e-commerce oraz specjalistów ds. contentu w tworzeniu treści na strony sklepów internetowych. Za jego pomocą można tworzyć konspekty, atrakcyjne nagłówki, pojedyncze akapity treści, a nawet pełne opisy produktów. Pamiętaj jednak, że treści AI wymagają redakcji i edycji przez profesjonalistę czy właściciela firmy. W ten sposób dostosujesz je do swoich celów, grupy docelowej, a także wyeliminujesz potencjalne błędy wynikające z ograniczeń Chat GPT. Potraktuj narzędzie i sztuczną inteligencję jako wsparcie, które pozwoli zwiększyć Twoją wydajność i ograniczyć koszty oraz czasochłonność procesu tworzenia opisów produktów w sklepie.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak tworzyć opisy produktów z ChtGPT? Poznaj skuteczne triki!

Średnia ocen użytkowników4.20 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ