16 skutecznych sposobów wykorzystania ChatGPT w SEO

16 skutecznych sposobow wykorzystania ChatGPT w SEO
Spis treści

• ChatGPT w SEO - obszary wykorzystania

• 4 korzyści z zastosowania ChatGPT w SEO

• Jak wykorzystać ChatGPT w SEO? Analiza słów kluczowych?

• Jak wykorzystać ChatGPT w tworzeniu treści na potrzeby pozycjonowania?

• Jak wykorzystać ChatGPT w optymalizacji technicznej SEO?

• Podsumowanie

Branża marketingu internetowego wciąż się rozwija, a specjaliści SEO i przedsiębiorcy wciąż szukają sposobu, by wyróżnić swoją markę spośród innych i dotrzeć na szczyt wyników organicznych Google. W tym celu wykorzystują różnorodne narzędzia, które usprawniają i przyspieszają pracę, pozwalają analizować efekty i wdrażać skuteczne rozwiązania. Jednym z nich, który przełomem wdarł się do branży u progu 2023 roku, jest ChatGPT. Sprawdźmy, jak jego możliwości i funkcje możemy wykorzystać do poprawy strategii pozycjonowania strony lub sklepu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


ChatGPT w SEO - obszary wykorzystania

W jakich obszarach możemy wykorzystać ChatGPT, by wzmocnić pozycjonowanie strony lub sklepu? Są to:

 • badanie słów kluczowych na potrzeby SEO,
 • tworzenie treści w pozycjonowania,
 • podstawowa optymalizacja techniczna,
 • budowa profilu linków.

Moc ChatGPT mogą także wykorzystać początkujący adepci pozycjonowania, którzy dopiero uczą się strategii SEO dla sklepów i stron.


4 korzyści z zastosowania ChatGPT w SEO

Jakie korzyści przynosi zastosowania ChatGPT w SEO i dlaczego warto zacząć z niego korzystać już teraz?

 • ChatGPT przyspiesza i automatyzuje powtarzalne zadania. Oznacza to, że specjalista SEO może poświęcić czas na te działania, które wymagają aktywnego zaangażowania i których nie da się zrobić za pomocą sztucznej inteligencji/
 • ChatGPT znacząco poprawia wydajność pracy - przyspiesza proces tworzenia treści czy analizy słów kluczowych, co oznacza, że zadania realizowane są szybciej.
 • ChatGPT to duże oszczędności budżetowe - jedna osoba jest w stanie zwiększyć swoją wydajność, wykonać więcej zadań w tym samym czasie, a to oznacza, że możesz szybciej osiągnąć założone efekty przy zaangażowaniu mniejszej liczby specjalistów.
 • ChatGPT pozwala uwzględnić potrzeby użytkownika w procesie tworzenia treści, dzięki czemu Twój content może być skuteczniejszy i budować większe zaangażowania oraz większą liczbę konwersji.


Jak wykorzystać ChatGPT w SEO? Analiza słów kluczowych?

ChatGPT to znakomite narzędzie do generowania fraz kluczowych. W jakich zadaniach warto go zastosować i jak to zrobić, by otrzymać realne efekty i faktycznie przyspieszyć pracę, a nie sobie ją utrudnić?


1. Generowanie fraz ogólnych z ChatGPT

Jak wykorzystać ChatGPT w SEO i analizie słów kluczowych? Jednym ze sposobów jest generowanie fraz ogólnych i z długim ogonem. Dobrze opracowany komunikat sprawi, że narzędzie wygeneruje dwie odrębne listy fraz: ogólnych i long tail dla konkretnego zagadnienia. Możemy też poprosić wprost o konkretny typ fraz. Narzędzie nie jest nieomylne, dlatego sztuką jest takie sformułowanie komunikatu, by otrzymać jak najlepsze efekty i użyteczne frazy.

Frazy ogólne wygenerowane przez ChatGPT

Poniżej znajdziesz przykład wygenerowania treści, która nie jest do końca przydatna. ChatGPT, poproszony o frazy long tail powiązane z konkretnym tematem, wygenerował w zasadzie pytania czy też tematy.

Frazy long tail wygenerowane przez ChatGPT, które przypominają bardziej zagadnienia / tematy

By poprawić wyniki, poprosiliśmy go o wygenerowanie listy fraz z długim ogonem, które mają od 3 do 5 słów. Efekt był już lepszy, co możemy zobaczyć poniżej:

Lista lepszych fraz wygenerowanych przez ChatGPT. Zmianę spowodowała zmiana komunikatu

Zobacz:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Grupowanie słów kluczowych w klastry tematyczne w SEO

Jak zastosować ChatGPT do pozycjonowania? W analizie słów kluczowych ważne jest grupowanie fraz w klastry tematyczne. Pozwala to budować lepszą strukturę strony w pozycjonowaniu oraz strukturę linków wewnętrznych. Wygenerowane przez ChatGPT klastry tematyczne znajdziesz poniżej:

Frazy wygenerowane przez ChatGPT z podziałem na klastry tematyczne

Zdarza się, że ChatGPT posługuje się jednocześnie frazami w języku polskim i angielskim, to jednak mimo to samo narzędzie będzie użyteczne dla specjalisty SEO realizującego pozycjonowanie stron na polskim rynku.


3. Grupowanie fraz według intencji wyszukiwania w ChatGPT

W ChatGPT można także wygenerować listę fraz, którą narzędzie podzieli według intencji wyszukiwania użytkownika. W efekcie z góry zrozumiesz, które fraz wykorzystać w konkretnych typach treści. Przykład: frazy transakcyjne warto zastosować w tych treściach, które znajdują się na ostatnim etapie lejka sprzedażowego, a frazy edukacyjne na pierwszym etapie. Dowiedz się więcej:


Frazy kluczowe podzielone według intencji wyszukiwania użytkownika


4. Generowanie fraz na potrzeby bloga

Odpowiedni komunikat w ChatGPT sprawia, że narzędzie można wykorzystać do poszukiwania fraz na potrzeby bloga. W odpowiedzi otrzymamy różne frazy poradnikowe, edukacyjne czy w formie pytań, które z powodzeniem można wykorzystać na blogu.

W zakresie fraz warto podkreślić, że w porównaniu do Google Keyword Plannera CHatGPT wskazuje dużo więcej fraz. Są one też lepiej dopasowane do intencji użytkownika, a samo wyszukiwanie fraz jest o wiele szybsze niż w przypadku Planera słów kluczowych Google. Użytkownik nie musi przeklikiwać długiej lity fraz i szukać tych, które odzwierciedlają potrzeby jego grupy docelowej. W kilka sekund otrzymuje za to gotową listę do wykorzystania, która zazwyczaj wymaga jedynie drobnych poprawek.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak wykorzystać ChatGPT w tworzeniu treści na potrzeby pozycjonowania?

ChatGPT to przede wszystkim narzędzie do tworzenia treści - zastosowanie sztucznej inteligencji sprawia, że możesz zwiększyć wydajność content marketingu i w tym samym czasie wygenerować większą ilość treści. Pamiętaj jednak, że sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka w 100% - nawet jeśli wykorzystujesz ChatGPT do generowania pomysłów na treści czy też opisów produktów, to musisz zweryfikować, czy treść trafi w gusta Twojej grupy docelowej. Sprawdźmy, jak poprawić strategię treści w SEO za pomocą ChatGPT.


5. Tworzenie title i description w SEO z ChatGPT

ChatGPT znakomicie sprawdzi się do tworzenia title i description na potrzeby konkretnych treści i adresów URL. Wystarczy odpowiedni komunikat, by w efekcie otrzymać gotowe title i description do wykorzystania. Możesz wkleić w okno wyszukiwania swój tekst i poprosić ChatGPT o przygotowanie dla niego tytułu i opisu strony. Pamiętaj o uwzględnieniu w komunikacie limitu znaków. Co więcej, nie musisz wklejać w okno wyszukiwania tekstu. Twój dobrze narzędzie działa w przypadku, gdy poprosisz je o przygotowanie title i description dla treści na określony temat.

Title i description przygotowane przez ChatGPT na potrzeby artykułu blogowego

Przykład title i description wygenerowanego przez ChatGPT dla opisu produktu


6. Generowanie różnych wersji treści z CHatGPT w SEO

Potencjalnym problemem i wyzwaniem w tworzeniu treści na potrzeby SEO jest uniknięcie duplikacji treści. Z tym zadaniem może poradzić sobie ChatGPT, który pozwoli wyeliminować problem duplikacji treści nawet w przypadku produktów, które różnią się od siebie jednym elementem - na przykład kolorem. Za pomocą ChatGPT jesteś w stanie stworzyć wiele wersji treści i opisów dla tego samego produktu, które będą unikalne,. W ten sposób unikasz zarówno duplikacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej, występującej w obrębie Twojej witryny. Poniżej znajdziesz przykład trzech różnych opisów produktu wygenerowanych przez ChatGPT:

Przykłady opisów produktu samojezdnego robota sprzątającego wygenerowane przez ChatGPT


7. Generowanie sekcji FAQ w SEO dla treści

Treści FAQ mogą skutecznie przyciągnąć uwagę użytkowników choćby dlatego,. że zawierają skondensowane najważniejsze informacje z danego artykułu. Za pomocą ChatGPT możesz wygenerować sekcję FAQ dla konkretnej treści lub na konkretny temat. Jeśli twoja treść ma 1000-2000 znaków, możesz ją wkleić w okno wyszukiwania. W przypadku dłuższych treści lepiej wskazać narzędziu tematykę, dla której ma przygotować sekcję pytań i odpowiedzi. Efekty takiego komunikatu znajdziesz poniżej:


8. Generowanie danych i statystyk w treściach na potrzeby pozycjonowania

ChatGPT sprawdzi się także do generowania ciekawych danych statystycznych na potrzeby artykułów blogowych. Odpowiedni komunikat sprawia, że otrzymasz listę danych wraz ze źródłami. Niestety podawane źródła często są stronami 404, co oznacza, że nie zawsze będziesz w stanie wskazać, skąd dana informacja czy statystyki pochodzą. Być może w przyszłości ta funkcja będzie działać lepiej.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Poszukiwanie pomysłów na treści

Jak wykorzystać ChatGPT w strategii SEO w zakresie treści? ChatGPT znakomicie sprawdza się do poszukiwania pomysłów na różnorodne treści - artykuły blogowe czy webinary. Nawet jeśli na Twojej stronie masz już sporo artykułów blogowych, za pomocą ChatGPT prawdopodobnie znajdziesz nowe.

Pomysły na webinary dla właścicieli sklepów internetowych wygenerowane przez ChatGPT


10. Tworzenie nagłówków na potrzeby treści SEO

Jak wykorzystać ChatGPT do poprawy efektów SEO? Pomyśl o optymalizacji nagłówków! Dzięki narzędziu jesteś w stanie tworzyć chwytliwe nagłówki H1, H2, H3 zawierające określone frazy kluczowe. Co więcej, cały proces nie zajmie więcej, jak kilkanaście sekund, i to bez Twojego aktywnego udziału. Jedyne, co musisz zrobić, to przygotować skuteczny komunikat. Zobacz 5 strategii, które pozwolą Ci tworzyć chwytliwe nagłówki.

Nagłówki H1, H2 i H3 wygenerowane przez ChatGPT


11. Tworzenie konspektów treści w pozycjonowania

Jak wzmocnić strategię SEO za pomocą treści w ChatGPT? Dla osób początkujących w content marketingu z pewnością przydatna okaże się funkcja generowania konspektów treści. W ten sposób możesz przygotować nie tylko konspekt artykułu blogowego, ale także szkolenia, webinaru czy filmu na YouTube.

Konspekt webinaru przygotowany przez ChatGPT


12. Generowanie pojedynczych akapitów, wstępów i podsumowań treści

ChatGPT ma pewne ograniczenia w zakresie długości treści, którą może jednorazowo przygotować. Dlatego też na ten moment nie jest w stanie wygenerować artykułu blogowego na 15 tysięcy znaków ze spacjami. Świetnie sprawdza się jednak do tworzenia pojedynczych akapitów treści na potrzeby SEO, a także wstępów i podsumowań. W ten sposób, nawet jeśli nie uzyskasz pełnej treści, to z pewnością przyspieszysz pracę contentową.

Podsumowanie artykułu wygenerowane przez ChatGPT


Jak wykorzystać ChatGPT w optymalizacji technicznej SEO?

Chociaż ChatGPT został stworzony do generowania treści za pomocą sztucznej inteligencji, to jednak z powodzeniem możesz go wykorzystać do optymalizacji technicznej i w ten sposób poprawić efektywność strategii SEO. Jakie obszary technicznego SEO można ulepszyć z zastosowaniem ChatGPT? Sprawdźmy.


13. Generowanie danych strukturalnych za pomocą ChatGPT

Jak poprawić strategię SEO dzięki ChatGPT? Wykorzystaj go do generowania danych strukturalnych, które możesz następnie wykorzystać w swojej witrynie. Wprawdzie dane Schema.org nie są czynnikiem rankingowym, ale mogą wpłynąć na ruch na Twojej stronie.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


14. Generowanie tagów Hreflang w SEO z ChatGPT

Kolejną z funkcjonalności ChatGPT, którą warto wykorzystać w technicznej optymalizacji SEO, jest generowanie wzorów tagów Hreflang dla Twojej witryny. Gotowe tagi wystarczy umieścić w sekcji <head> witryny i gotowe.

Tagi hreflang utworzone przez ChatGPT


15. Tworzenie reguł przekierowań w strategii SEO

Jak wykorzystać CHatGPT w technicznych aspektach pozycjonowania? Za pomocą narzędzia możesz wdrożyć reguły przekierowań 301 w swojej witrynie. Następnie powinieneś umieścić gotowe reguły w pliku .htaccess na serwerze, w efekcie czego użytkownicy będą automatycznie przekierowywani na konkretny adres.


16. Tworzenie reguł na potrzeby pliku robots.txt

Jak wzmocnić efekty SEO za pomocą ChatGPT? Narzędzie z powodzeniem utworzy reguły pozwalające zablokować indeksowanie na potrzeby pliku robots.txt. Gotowe reguły musisz umieścić w swoim pliku, a w efekcie konkretny adres URL zostanie wyłączony z indeksowania przez roboty Google. Możesz także zezwolić na indeksowanie określonych adresów URL.

Reguły indeksowania dla pliku robots.txt w ChatGPT


Najważniejsze metod wykorzystania AI w SEO. Podsumowanie

Podsumowując, ChatGPT jest potężnym narzędziem, które może być wykorzystywane w pozycjonowaniu, aby uzyskać lepsze pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Jego główne zalety to automatyzacja generowania treści i analizy słów kluczowych, co pozwala na oszczędność czasu i poprawę jakości treści. Ponadto ChatGPT może pomóc w optymalizacji meta danych i lepszym zrozumieniu rynku. Należy jednak pamiętać, że ChatGPT nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy związane z SEO i konieczne jest stosowanie innych narzędzi i technik, w których konieczne jest aktywne uczestnictwo specjalisty SEO.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
16 skutecznych sposobów wykorzystania ChatGPT w SEO

Średnia ocen użytkowników3.66 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ