Co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w pozycjonowanie? 11 faktów o SEO

Co powinienes wiedziec zanim zainwestujesz w pozycjonowanie 11 faktow o SEO

Pozycjonowanie to skuteczny sposób na dotarcie do nowych odbiorców i pozyskanie nowych klientów. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję w SEO, powinieneś poznać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Poznaj 11 faktów o SEO, które musi znać każdy przedsiębiorca.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt

 

1. Pozycjonowanie to nie to samo, co Google Ads

Pozycjonowanie i Google Ads to działania z obszaru marketingu internetowego, jednak nie są to tożsame pojęcia. Inwestując w SEO i w Google Ads, decydujesz się na zupełnie odrębne usługi i sposoby promocji. Czym się one różnią?

 • pozycjonowanie (SEO) to szereg działań, których celem jest uzyskanie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania i pozyskanie ruchu z organicznych wyników. Oznacza to, że Twoja pozycja wynika z optymalizacji witryny, a nie z dokonania płatności. Na efekty trzeba jednak poczekać - zazwyczaj widoczność na wysokich pozycjach pojawia się po 3-12 miesiącach od rozpoczęcia działań.
 • Google Ads to system reklamowy, w którym Twoja witryna pojawi się tylko wówczas, jeśli zadeklarujesz płatność za reklamę. Możesz sam wybrać sposób rozliczenia (np. płatność za kliknięcie w reklamę, za jej wyświetlenie, a nawet za 1000 wyświetleń). W przypadku Google Ads budujemy widoczność niemal natychmiast, chociaż pierwsze efekty pojawiają się zazwyczaj po około miesiącu lub dwóch.

Mit: Google Ads = pozycjonowanie.
Fakt: Pozycjonowanie oraz Google Ads to dwie różne metody promocji w internecie. Nie ignoruj żadnej z nich - poznaj powody, dla których warto łączyć reklamę w Google i SEO.

 

Widok wyników wyszukiwania z wynikami płatnymi i bezpłatnymi

Zobacz co musi wiedzieć specjalista SEO

 

2. Samodzielne pozycjonowanie jest droższe niż myślisz

Chcesz samodzielnie pozycjonować swoją witrynę, ponieważ uważasz, że w ten sposób oszczędzisz? Może być to złudna oszczędność, zwłaszcza jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy o marketingu internetowym. Wyeliminowanie błędów może kosztować Cię znacznie więcej niż usługa pozycjonowania wykupiona w sprawdzonej agencji SEO mającej ugruntowaną pozycję na rynku. W cenie otrzymujesz SEO dla swojej strony wsparte wiedzą specjalisty i danymi pochodzącymi z profesjonalnych narzędzi.

Mit: Lepiej pozycjonować stronę samemu - tak będzie taniej.
Fakt: Inwestycja w pozycjonowanie w sprawdzonej agencji będzie znacznie tańsza niż samodzielne i błędne pozycjonowanie przez osobę pozbawioną wiedzy o SEO.

 

Nie wiesz, jaką formę marketingu online wybrać?

 

 

3. Na efekty pozycjonowania musisz poczekać

Pozycjonowanie nie przynosi natychmiastowych efektów - wynika to ze specyfiki tej formy promocji oraz sposobu działania. Przystosowanie niezoptymalizowanej witryny do wymagań SEO zabiera sporo czasu, który poświęcamy na:

 • optymalizację techniczną strony, czyli np. zmianę adresów URL, nagłówków H1, title oraz description dla wszystkich podstron,
 • rozbudowę witryny o nowe podstrony ofertowe,
 • przygotowanie wartościowych treści, które będą przydatne dla użytkowników,
 • zbudowanie profilu linkowego witryny - pozyskanie nowych linków do Twojej strony.

Zbudowanie wartościowej witryny jest czasochłonne, dlatego pierwsze efekty pozycjonowania, w postaci lepszej widoczności, możesz zauważyć po:

 • 3-6 miesiącach w przypadku firmy lokalnej,
 • 3-6 miesiącach w mało konkurencyjnej branży,
 • 6 miesiącach w przypadku firmy ogólnopolskiej o mało rozbudowanej ofercie,
 • 2-8 miesiącach w niewielkim sklepie internetowym,
 • 6-9 miesiącach w sklepie internetowym z rozbudowaną ofertą.

Dopiero po zbudowaniu widoczności nastąpi wzrost ruchu oraz sprzedaży, co oznacza, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Sprawdź, ile trwa pozycjonowanie według naszych wyliczeń!

Mit: Efekty pozycjonowania przychodzą natychmiast i można je z góry określić.
Fakt: Chcesz osiągnąć sukces w SEO i budować ruch z organicznych wyników wyszukiwania? Musisz być cierpliwy, ale na efekty warto poczekać.

 

Ile trwa pozycjonowanie? Tabela

Charakterystyka
Mały sklep internetowy
Duży sklep internetowy
Mała strona internetowa
Konkurencja
Wysoka
Wysoka
Średnia
Treści
Mało
Dużo
Mało
Historia w Google
krótka
krótka
długa
Optymalizacja treści pod SEO
brak
brak
jest
Optymalizacja off-site
brak
brak
niewielka
Czas oczekiwania na wzrost widoczności
2-8 miesięcy
4-6 miesięcy
2-3 miesiące
Czas oczekiwania na wzrost ruchu i sprzedaży
10-14 miesięcy
8-12 miesięcy
5-6 miesięcy

4. Efekty SEO zależą od wielu czynników

Chcesz wiedzieć, kiedy osiągniesz efekty pozycjonowania i na co możesz liczyć? Żaden doświadczony specjalista SEO ani sprawdzona agencja SEO nie odpowie na takie pytanie. Wszystko dlatego, że branża marketingu internetowego jest bardzo dynamiczna, a sukces w pozycjonowaniu zależy od bardzo wielu czynników. Pozycjoner jest w stanie, na podstawie audytu witryny, analizy konkurencji i branży, podać możliwe efekty, ale nie jest w stanie ich zagwarantować. Jakie czynniki mogą wpływać na efekty konkretnej kampanii pozycjonowania? Są to m.in.:

 • wyjściowy stan optymalizacji technicznej Twojej witryny,
 • ilość i jakość treści,
 • liczba i jakość linków prowadzących do Twojej witryny,
 • konkurencja w Twojej branży,
 • historia domeny,
 • szybkość strony.

Poznaj więcej czynników rankingowych w SEO.

Mit: Osiągnięcie efektów SEO jest proste i szybkie.
Fakt: SEO to kompleks działań, dlatego nikt nie zagwarantuje konkretnych efektów w określonym czasie.

 

5. Zakończenie pozycjonowania = utrata efektów

Twoja konkurencja nie śpi - większość firm inwestuje pozycjonowanie, by pozyskać nowych klientów. SEO zakłada działanie długofalowe i stałą optymalizację. Wymagania robotów Google i oczekiwania użytkowników podlegają licznym zmianom, do których musisz się dostosować. Weź pod uwagę, że jeśli zrezygnujesz z SEO i zaprzestaniesz działań, musisz liczyć się z utratą efektów, spadkiem pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, spadkiem ruchu oraz sprzedaży. Wyprzedzą Cię ci przedsiębiorcy, którzy wciąż optymalizują swoją witrynę, by zadowolić użytkowników i roboty Google.

Mit: Możesz bez obaw zakończyć pozycjonowanie i cieszyć się z wcześniej wypracowanych efektów.
Fakt: Jeśli chcesz zachować wysokie pozycje oraz ruch, nie rezygnuj całkowicie z pozycjonowania. W razie potrzeby możesz wstrzymać część działań na jakiś czas, ale wróć do nich jak najszybciej.

Zainwestuj w pozycjonowanie w sprawdzonej agencji!

6. Im dłużej inwestujesz w SEO, tym koszt pozyskania pojedynczego klienta jest niższy

Pozycjonowanie w pierwszych miesiącach może nie przynieść wielu nowych klientów, ale zmieni się to wraz z upływem czasu. Im dłużej inwestujesz w SEO, tym pozycja Twojej witryny jest lepsza, a ruch większy przy tych samych kosztach. Im większy ruch, tym większa szansa na pozyskanie klienta. Oznacza to, że im dłużej pozycjonujesz się w wyszukiwarce Google, tym więcej klientów pozyskujesz. Jeśli cena miesięcznej obsługi jest stała, a liczba klientów systematycznie rośnie, koszt pozyskania pojedynczego klienta maleje.

Mit: Pozycjonowanie jest drogie i nieskuteczne.
Fakt: Nie opłaca się rezygnować z SEO po kilku miesiącach - poczekaj co najmniej rok i sprawdź, czy liczba Twoich klientów rośnie.

 

7. Nie każda wizyta z organicznych wyników wyszukiwania zakończy się sprzedażą

Wzrost widoczności oraz ruchu może przełożyć się na wzrost sprzedaży, ale pamiętaj, że nie każda wizyta doprowadzi do konwersji. Na decyzje zakupowe klientów wpływa bardzo dużo czynników (np. cena, oferta, koszty i czas dostawy) i sama obecność na wysokich pozycjach w wynikach organicznych nie gwarantuje wzrostu przychodów. Warto jednak połączyć pozycjonowanie z optymalizacją konwersji. W ten sposób nie tylko zbudujesz wartościowy ruch, ale także zachęcisz użytkowników do wykonania pożądanego działania, np. realizacji transakcji.

Więcej o optymalizacji konwersji znajdziesz w poniższych artykułach:

Mit: Duży ruch z SEO zawsze przekłada się na wysoką sprzedaż.
Fakt: Najlepsze efekty pod kątem sprzedażowym da połączenie SEO i optymalizacji konwersji.

 

8. Rozliczenie za pozycje nie jest korzystne dla właściciela strony lub sklepu

Chciałbyś rozliczać się z agencją SEO za osiągnięcie określonych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania? Musisz wiedzieć, że taka forma rozliczenia nie jest korzystna dla żadnej ze stron - ani dla agencji SEO, ani dla Ciebie jako właściciela strony lub sklepu online. Dlaczego? Ponieważ rozliczenie za pozycje stwarza ryzyko, że agencja SEO będzie stosować strategie niezgodne z wytycznymi Google, tylko po to, by szybko osiągnąć ustalone pozycje lub efekty. Pamiętaj, że agencja musi jak najszybciej zacząć zarabiać. Jeśli otrzyma miesięczną zapłatę za wykonaną usługę, może skupić się na rzetelnych działaniach, pracy nad pozycjami oraz pozyskiwaniu ruchu. Dzięki temu eliminujesz ryzyko nieuczciwych praktyk i nie narażasz swojej strony na kary od Google.

Mit: Płatność za pozycje to dobry sposób rozliczenia z agencją SEO.
Fakt: Miesięczna opłata za pracę agencji SEO jest bezpieczniejsza i bardziej opłacalna, ponieważ eliminuje ryzyko nadużyć.

Nie wiesz, ile kosztuje SEO?

9. Jednorazowy audyt strony i optymalizacja nie wystarczą

Duża dynamika zmian w branży marketingu internetowego sprawia, że specjalista SEO musi stale analizować stan Twojej strony, a także na bieżąco optymalizować strategię i dopasowywać ją do sytuacji na rynku. Oznacza to, że pojedynczy audyt, wykonany na początku współpracy z agencją SEO, nie jest wystarczający. Owszem, pozwala on ocenić stan witryny i zaplanować działania, ale może okazać się, że za rok lub 1,5 przestaną one być skuteczne.

Mit: Jednorazowy audyt SEO wystarczy, by skutecznie prowadzić pozycjonowanie witryny.
Fakt: Jeśli chcesz stale zarabiać na swoich pozycjach w Google, postaw na cykliczną analizę efektów SEO oraz optymalizację działań w sprawdzonej agencji.

 

Audyt widoczności w narzędziu Senuto

 

10. Musisz zaangażować się w pozycjonowanie

Uważasz, że jeśli zlecasz usługę pozycjonowania agencji SEO, to nie musisz nic robić? Nic bardziej mylnego! By osiągnąć wymierne efekty, musisz zaangażować się w projekt. Ty najlepiej znasz swój biznes oraz branżę i możesz być cennym źródłem wiedzy dla zespołu projektowego. Dlaczego jeszcze musisz być w stałym kontakcie z opiekunem SEO oraz opiekunem klienta? Ponieważ musisz:

 • dostarczyć agencji SEO hasła dostępowe do Twojej strony, by można było wprowadzać niezbędnie i istotne dla pozycjonowania zmiany,
 • zaakceptować zmiany, np. w zakresie treści,
 • wdrożyć zmiany techniczne na stronie, zazwyczaj z pomocą informatyka.

Mit: Specjaliści SEO poradzą sobie świetnie bez Twojego wsparcia.
Fakt: Do uzyskania satysfakcjonujących efektów SEO potrzebny jest bieżący kontakt klienta z zespołem projektowym.

 

11. Na Twojej stronie zajdzie dużo zmian

Nie ma pozycjonowania bez zmian na stronie - jeśli decydujesz się na usługi SEO, musisz liczyć się z tym, że Twoja witryna będzie wyglądać nieco inaczej. W trakcie procesu pozycjonowania konieczne będzie:

 • wdrożenie zmian w kodzie strony,
 • wdrożenie optymalizacji technicznej obejmującej zmianę adresów URL, nagłówków H1, wdrożenie przekierowań,
 • usunięcie zduplikowanych treści,
 • utworzenie nowych podstron ofertowych i przebudowanie struktury kategorii produktowych w sklepie,
 • rozbudowanie istniejących treści lub / i stworzenie nowych,
 • uzupełnienie treści o frazy, kluczowe z punktu widzenia pozycjonowania,
 • dodanie linków wewnętrznych w treściach,
 • zoptymalizowanie stron 404,
 • wdrożenie certyfikatu SSL (w sklepie internetowym),
 • zoptymalizowanie witryny pod urządzenia mobilne.

Mit: Pozycjonowanie nie wymaga żadnych zmian na stronie do wypracowania efektów.
Fakt: Nie jesteś w stanie osiągnąć wymiernych efektów SEO bez zmian na stronie. Im szybciej zgodzisz się na propozycje opiekuna SEO, tym szybciej zauważysz wzrost widoczności oraz ruchu i sprzedaży.

 

Podsumowanie

Najlepsze wyniki w pozycjonowaniu osiągają przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że efekty nie przychodzą z dnia na dzień i są świadomi, w jaki sposób przebiega proces pozycjonowania, co obejmuje usługa i jakie efekty można osiągnąć. Dlatego zanim zdecydujesz się na pozycjonowanie swojej strony lub sklepu, dowiedz się jak najwięcej o usłudze w konkretnej agencji SEO. Porozmawiaj ze sprzedawcą, zapytaj, co mogą Ci zaoferować i jak działają. Zobacz, jak sprawdzić agencję SEO przed podpisaniem umowy i jak wybrać dobrą agencję i nie żałować.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
4.9
4.9

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 470 pozytywnych opinii w Google i 45 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w pozycjonowanie? 11 faktów o SEO

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 112 głosów

UDOSTĘPNIJ