Facebook Ads i Instagram Ads - dlaczego warto inwestować w reklamę w mediach społecznościowych?

Facebook Ads i Instagram Ads dlaczego warto inwestowac w reklame w mediach spolecznosciowych
Spis treści

• Co to jest Facebook Ads i Instagram Ads?

• 11 korzyści, które przekonają Cię do skorzystania z reklam na Facebooku i Instagramie

• Szeroki zasięg reklamy

• Duża różnorodność formatów reklamowych

• Precyzyjne targetowanie

• Możliwość stworzenia grupy podobnych odbiorców

• Możliwość retargetingu

• Możliwość zbudowania lojalnej i zaangażowanej społeczności

• Łatwe zarządzanie kampaniami reklamowymi

• Możliwość dokładnej analizy wyników kampanii

• Możliwość wykonania testu A/B

• Optymalizacja reklamy według ustalonego celu

• Niskie koszty reklamowe

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada konto na Facebooku lub Instagramie, co sprawia, że te platformy są idealnym miejscem do promowania swojej firmy i zwiększenia jej zasięgu. Dzięki narzędziom reklamowym oferowanym przez Facebook Ads i Instagram Ads możliwe jest dotarcie do milionów potencjalnych klientów z całego świata. W tym artykule przedstawimy korzyści, jakie oferują te platformy oraz przekonamy, dlaczego warto z nich korzystać. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest Facebook Ads i Instagram Ads?

Facebook Ads i Instagram Ads to platformy reklamowe, które pozwalają reklamodawcom na prowadzenie kampanii reklamowych na Facebooku i Instagramie. Umożliwiają one wyświetlanie reklam w różnych formatach, w tym zdjęć, filmów czy karuzeli. Platformy oferują też zaawansowane narzędzia targetowania, które pozwalają na precyzyjne określenie grupy docelowej oraz umożliwiają pomiar skuteczności kampanii i optymalizację jej w czasie rzeczywistym.

Ponieważ od 2012 roku Instagram jest własnością Facebooka, reklamy na obu platformach są ze sobą silnie zintegrowane. Reklamodawcy mogą wykorzystać te same narzędzia do tworzenia i zarządzania kampaniami na obu platformach, a także korzystać z tych samych narzędzi analizy danych, takich jak Facebook Pixel.

Obie platformy, Facebook Ads i Instagram Ads, dają wiele możliwości reklamowych dla wielu branż i różnych celów marketingowych oraz umożliwiają bardzo skuteczne dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Nie są to jednak jedyne korzyści, jakie oferują — poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety korzystania z Facebook Ads i Instagram Ads. 

Coś na dobry początek

Odbierz 1200 zł na wydatki w kampanii Google Ads

To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Możemy dla Ciebie pozyskać aż 1200 zł budżetu do wykorzystania w kampaniach Google Ads.

To specjalna oferta dla klientów agencji o statusie Partnera Google, niedostępna w żaden inny sposób. Czy to nie jest dobry początek kampanii? Zapytaj naszych doradców o możliwość uzyskania budżetu dla swojej firmy.

 

Wyślij zapytanie
widoczni 135


11 korzyści, które przekonają Cię do skorzystania z reklam na Facebooku i Instagramie

Prowadzenie kampanii reklamowych w social mediach to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych kanałów marketingowych. Platformy takie jak Facebook Ads czy Instagram Ads dają reklamodawcom ogromne możliwości promowania biznesu i rozwijania swojej marki w sieci. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto skorzystać z reklam na tych platformach, sprawdź konkretne korzyści, jakie oferują:

1. Szeroki zasięg reklamy

Jedną z największych korzyści reklam na Facebooku i Instagramie jest możliwość dotarcia do ogromnej liczby użytkowników, którzy codziennie korzystają z tych portali. Facebook i Instagram są jednymi z największych i najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, co oznacza, że promowanie swojej firmy w tych miejscach zapewni Ci szeroki zasięg i zróżnicowane grupy odbiorców, do których możesz kierować reklamy.

Jedną z najważniejszych statystyk, świadczących o ich popularności jest liczba użytkowników, którzy na co dzień używają tych serwisów społecznościowych. W 2023 roku Facebook ma już ponad 2,9 miliarda użytkowników aktywnych co miesiąc, natomiast na Instagramie jest ich trochę mniej, bo ok. 2 miliardy (https://www.convinceandconvert.com/social-media/instagram-vs-facebook-which-one-has-brighter-future-and-why/). Oba serwisy notują ciągły wzrost liczby użytkowników i są dostępne w wielu krajach na całym świecie. Tak wysoka liczba aktywnych użytkowników umożliwia bardzo efektywne docieranie z reklamami do potencjalnych klientów zainteresowanych ofertą.


2. Duża różnorodność formatów reklamowych

Kolejną zaletą kampanii Facebook Ads i Instagram Ads jest duża różnorodność formatów reklamowych. Obie te platformy oferują szereg różnych form reklamy, które Umożliwiają Ci wykorzystanie wielu wariantów treści i stylów w swoich kampaniach reklamowych.

Reklamy wideo to jedna z najpopularniejszych form reklamowych na Facebooku i Instagramie. Platformy te pozwalają na wykorzystanie krótkich i długich filmów wideo, które mogą służyć do przedstawienia produktów i usług lub historii marki. Ponadto możesz też wykorzystać zdjęcia, karuzele zdjęć i filmów oraz kolekcje, które umożliwiają przedstawienie wielu produktów naraz. Reklamy te mogą wyświetlać się w różnych miejscach — jako posty na stronie głównej, w relacjach, a także w sekcji Eksploruj i Reels (na platformie Instagram).

Różnorodność formatów pozwala na dostosowanie treści reklamowych do preferencji i zachowań użytkowników, co umożliwia personalizację przekazu i zachęca użytkowników do interakcji. Dodatkowo szeroki wybór rodzajów reklam umożliwia testowanie różnych form wizualnych i tekstowych, aby znaleźć te, które najlepiej działają w przypadku konkretnego produktu lub usługi.

 Przykładowa reklama na Instagramie.

Przykładowa reklama na Facebooku.

Dowiedz się więcej o różnych rodzajach reklam na Facebooku i Instagramie:


3. Precyzyjne targetowanie

Jednym z najważniejszych aspektów kampanii reklamowej jest jej precyzyjne targetowanie. W przypadku reklam w Facebook Ads i Instagram Ads masz możliwość dokładnego określenia swoich odbiorców, co pozwala na bardzo skuteczne dostarczanie reklam do odpowiedniej grupy docelowej. Tworząc kampanię reklamową na Facebooku lub Instagramie, masz do wyboru kilka opcji kierowania reklam:

 • Targetowanie demograficzne — kierowanie reklam do użytkowników na podstawie danych, takich jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy wykształcenie. Wprowadzenie tych parametrów pozwoli Ci na dostarczanie reklam do osób, które najprawdopodobniej będą zainteresowane Twoim produktem lub usługą.
 • Targetowanie oparte na zainteresowaniach — w Facebook Ads i Instagram Ads możesz wybrać kategorie zainteresowań, takie jak sport, podróże, moda czy zdrowie, aby dotrzeć do osób, które wykazują zainteresowania związane z Twoją branżą.
 • Targetowanie oparte na zachowaniach — tworząc reklamy na Facebooku i Instagramie, masz możliwość targetowania osób, które wykonują określone działania, np. wyszukują konkretne usługi lub produkty.
 • Grupa niestandardowych odbiorców — to opcja targetowania reklam, dzięki której możesz wyszukiwać na platformach Meta swoich istniejących odbiorców. Aby utworzyć niestandardową grupę odbiorców, możesz wykorzystać różne źródła, takie jak baza klientów, ruch na stronie lub w aplikacji albo aktywność użytkowników na platformach należących do Meta.
 • Facebook Ads i Instagram Ads pozwalają również na retargeting i tworzenie podobnych grup odbiorców — te opcje opiszemy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

Dzięki wykorzystaniu precyzyjnego targetowania możesz dokładnie określić, kto jest Twoim odbiorcą i dostarczać mu reklamy, które są dla niego istotne i mogą zachęcić go do wykonania konwersji. To z kolei prowadzi do zwiększenia skuteczności kampanii reklamowych i lepszych wyników biznesowych.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


4. Możliwość stworzenia grupy podobnych odbiorców

Kolejną z korzyści reklamy w Facebook Ads i Instagram Ads, związaną z targetowaniem reklam, jest możliwość tworzenia grup podobnych odbiorców, czyli grupy użytkowników, którzy są podobni do Twojej istniejącej bazy klientów, ale którzy jeszcze nie mieli z żadnej interakcji z Twoją firmą.

Ta opcja kierowania reklam wykorzystuje wcześniej wspomnianą grupę niestandardowych odbiorców. System analizuje informacje, takie jak dane demograficzne, zainteresowania i zachowania Twojej źródłowej grupy odbiorców w celu wyszukania nowych użytkowników o podobnych cechach. Dzięki temu możesz skuteczniej docierać do potencjalnych klientów, którzy wykazują większe prawdopodobieństwo zakupu Twoich produktów lub usług. Tworzenie grup podobnych odbiorców jest proste i łatwe w obsłudze, a dzięki temu możesz zwiększyć zasięg Twojej kampanii reklamowej i osiągnąć lepsze wyniki w krótszym czasie. Zobacz, jak stworzyć grupę podobnych odbiorców:

Tworzenie grupy podobnych odbiorców w Menedżerze reklam.


5. Możliwość retargetingu

Retargeting to strategia reklamowa, która pozwala dotrzeć do użytkowników, którzy już mieli kontakt z Twoją marką lub Twoimi produktami w przeszłości. Można ją wykorzystać w reklamach na Facebooku i Instagramie, aby dotrzeć do konkretnych użytkowników, którzy już wykazali zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami i przypomnieć im o Twoim sklepie internetowym lub firmie usługowej.

Retargeting działa w oparciu o dane zebrane przez Facebooka lub Instagrama, takie jak interakcje z Twoim profilem, odwiedzanie Twojej strony internetowej lub korzystanie z Twoich aplikacji mobilnych. Te dane są wykorzystywane do tworzenia niestandardowych grup odbiorców, na które można skierować kampanię reklamową.

Dzięki docieraniu do osób, które są faktycznie zainteresowane Twoją ofertą, zwiększasz szansę na bardziej jakościowe leady i skuteczną konwersję. Retargeting pozwala również na dostarczanie bardziej spersonalizowanych i ukierunkowanych reklam, które mogą być bardziej skuteczne niż standardowe reklamy.


6. Możliwość zbudowania lojalnej i zaangażowanej społeczności

Jedną z najważniejszych korzyści, jaką oferują reklamy w Facebook Ads i Instagram Ads, jest możliwość budowania więzi z klientami poprzez interakcję i angażowanie ich w działania firmy. Reklamy na Facebooku i Instagramie umożliwiają firmom prowadzenie kampanii reklamowych, w których klienci mogą brać udział poprzez udostępnianie postów, komentowanie, czy lajkowanie. Dzięki temu, marki mają możliwość nawiązania dialogu z klientami i budowania trwałych relacji.

Zaangażowana społeczność to także zwiększenie świadomości marki i pozytywnego wizerunku wśród klientów. Użytkownicy, którzy są zaangażowani w działania firmy, częściej rekomendują ją swoim znajomym i rodzinie, co przekłada się na wzrost sprzedaży. Dlatego warto inwestować w reklamy w Facebook Ads i Instagram Ads, by zbudować lojalną i zaangażowaną społeczność wokół swojej marki.


7. Łatwe zarządzanie kampaniami reklamowymi

Dzięki reklamie na Facebooku i Instagramie firmy mogą dotrzeć do swojej grupy docelowej i zwiększyć swoją widoczność w sposób skuteczny i efektywny. Jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na reklamowanie się na tych platformach, jest łatwość zarządzania kampaniami reklamowymi. Korzyść ta wynika z faktu, że zarówno reklamami na Instagramie, jak i na Facebooku można zarządzać w jednym miejscu — Menedżerze reklam.
Dzięki temu, że obie platformy są połączone w jednym narzędziu, możesz zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny do kierowania kilkoma kampaniami reklamowymi jednocześnie. Menedżer reklam oferuje wiele narzędzi i opcji, które ułatwiają tworzenie i monitorowanie wyników, jakie przynoszą reklamy. Dzięki temu nawet osoby bez doświadczenia w marketingu mogą stworzyć skuteczną kampanię reklamową.


8. Możliwość dokładnej analizy wyników kampanii

Możliwość monitorowania i analizy wyników kampanii reklamowych w Facebook Ads i Instagram Ads to kolejna z zalet, jakie oferują te platformy reklamowe. Dzięki temu, że możesz śledzić skuteczność swoich kampanii w czasie rzeczywistym, masz możliwość szybko i łatwo reagować na zmieniające się trendy i potrzeby swojej grupy docelowej. Narzędzia analityczne umożliwiają ocenę liczby wyświetleń reklam, kliknięć, konwersji, zasięgu oraz wielu innych parametrów, które pozwalają na dostosowanie strategii reklamowej w celu osiągnięcia maksymalnego sukcesu. Dodatkowo Facebook Ads i Instagram Ads oferują narzędzia automatyzacji, które pomagają w optymalizacji kampanii oraz kosztów, co przekłada się na lepsze wyniki biznesowe i większą efektywność działań reklamowych. Zobacz, jak sprawdzić skuteczność reklam na Facebooku i Instagramie.

Analiza reklam w Menedżerze reklam Facebook Ads.


9. Możliwość wykonania testu A/B

Jedną z bardzo przydatnych korzyści reklamowania się na Facebooku i Instagramie jest możliwość wykonania testów A/B. Testy A/B pozwalają na porównanie różnych wersji reklam w celu ustalenia, która z nich działa lepiej i przynosi korzystniejsze wyniki. Dzięki temu marketerzy mogą zoptymalizować swoje kampanie reklamowe, zmieniając różne elementy takie jak treść, obrazy, nagłówki lub grupy odbiorców. Testy A/B na Facebooku i Instagramie są proste w użyciu i pozwalają na szybkie zrozumienie preferencji i zachowań użytkowników. Taki test możesz uruchomić bezpośrednio z poziomu Menedżera reklam lub w narzędziu Eksperymenty. 

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


10. Optymalizacja reklamy według ustalonego celu

Reklamy na Facebooku i Instagramie są optymalizowane według wybranego przez Ciebie celu, co jest niewątpliwą zaletą tych platform. Dzięki temu, że każdy cel kampanii ma swoje unikalne algorytmy optymalizacji, reklama jest w stanie dotrzeć do właściwej grupy odbiorców, którzy są bardziej skłonni do podjęcia pożądanych działań, takich jak kliknięcie linku, złożenie zamówienia czy wypełnienie formularza kontaktowego. Algorytmy te analizują wiele czynników, takich jak zachowanie użytkowników na stronie docelowej, czy ich interakcje z reklamą, a następnie automatycznie dopasowują wyświetlanie reklamy, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Dowiedz się jak wybrać cel reklamy w Facebook Ads.

Warto także zauważyć, że każdy cel kampanii na Facebooku i Instagramie oferuje różne opcje dostosowania, dzięki którym reklamodawcy mogą bardziej precyzyjnie dostosować swoje reklamy do swojej grupy docelowej. Zobacz jakie cele możesz wybrać, tworząc kampanie reklamowe w Facebook Ads i Instagram Ads:

Cele reklamowe w platformie Facebook Ads.


11. Niskie koszty reklamowe

Reklama w Facebook Ads i Instagram Ads oferuje wiele korzyści dla firm i przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć zasięg swojego przekazu i skutecznie dotrzeć do swoich potencjalnych klientów. Jedną z najważniejszych zalet tych platform reklamowych jest stosunkowo niski koszt reklamowania. Dzięki temu nawet małe firmy z ograniczonym budżetem reklamowym mogą skorzystać z tego narzędzia i w prosty sposób zwiększyć swoją widoczność w sieci. Dodatkowo korzystanie z Facebook Ads i Instagram Ads pozwala na łatwe monitorowanie kosztów kampanii, co umożliwia dostosowanie jej do budżetu i celów biznesowych. Dzięki temu firmy mogą osiągać większą skuteczność reklamowania swoich produktów lub usług przy jednoczesnym minimalnym wpływie na swoje finanse.

Ile kosztuje reklama na Facebooku i Instagramie? Koszt za jedno kliknięcie za Facebooku to średnio 0,97$, a średnia kwota za 1000 wyświetleń to 7,19$. Jeśli chodzi o Instagram, to koszt za kliknięcie jest sporo wyższy, bo wynosi średnio 3,56$, natomiast kwota za 1000 wyświetleń to ok. 7,91$. (https://www.webfx.com/social-media/pricing/how-much-does-social-media-advertising-cost/#instagram):

Pamiętaj, są to uśrednione kwoty. W zależności od Twojej branży i strategii reklamowej w mediach społecznościowych Twoje koszty mogą być wyższe lub niższe. Dlatego możesz używać tych liczb jako punktu odniesienia, ale nie jako standardu dla kosztów reklamy.


Dlaczego warto korzystać z Facebook Ads i Instagram Ads? Podsumowanie

Korzystanie z Facebook Ads i Instagram Ads to skuteczny sposób na osiągnięcie swoich celów marketingowych. Bez względu na to, czy chcesz zwiększyć liczbę sprzedaży, zbudować świadomość marki lub pozyskać nowych klientów, platformy te oferują narzędzia, które pomogą Ci osiągnąć sukces. Nie wahaj się, dołącz do milionów firm, które już korzystają z Facebook Ads i Instagram Ads i zacznij przyciągać klientów do swojej marki już dziś! 

Czym są Facebook Ads i Instagram Ads?
Down arrow

Facebook Ads i Instagram Ads to płatne formy reklamy na Facebooku i Instagramie. Umożliwiają one firmom docieranie do potencjalnych klientów na podstawie danych demograficznych, zainteresowań i zachowań użytkowników. Dzięki nim możesz promować swoje usługi lub produkty w bardzo atrakcyjnej formie, np. zdjęć, karuzeli czy filmów wideo.

Dlaczego warto inwestować w reklamę na Facebooku i Instagramie?
Down arrow

Istnieje kilka powodów, dla których warto inwestować w reklamę na Facebooku i Instagramie, w tym:

 • Szeroki zasięg — Facebook i Instagram mają miliardy użytkowników na całym świecie, co oznacza, że Twoja reklama może dotrzeć do dużej liczby osób.
 • Precyzyjne kierowanie — dzięki opcji precyzyjnego targetowania możesz skutecznie dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców.
 • Niskie koszty — reklama na Facebooku i Instagramie jest stosunkowo tania w porównaniu do innych metod reklamowych, np. Google Ads.
Jakie są różnice między reklamami na Facebooku a Instagramie?
Down arrow

Facebook i Instagram oferują różne opcje reklamowe i różnią się od siebie w kilku aspektach. Na przykład:

 • Dla reklamy na Facebooku funkcjonalności w Menedżerze reklam są bardziej rozbudowanie niż w przypadku reklam na Instagramie.
 • Instagram jest popularny wśród młodszej grupy odbiorców, podczas gdy Facebook ma bardziej zróżnicowaną grupę wiekową.
 • Instagram ma większe zaangażowanie użytkowników, co oznacza, że reklamy mogą być bardziej skuteczne w budowaniu lojalnej społeczności.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.9
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 580 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Facebook Ads i Instagram Ads - dlaczego warto inwestować w reklamę w mediach społecznościowych?

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 146 głosów

UDOSTĘPNIJ