Jak sprawdzić skuteczność reklamy na Facebooku?

jak sprawdzic czy twoja reklama na facebooku jest skuteczna
Spis treści

• Skąd pozyskiwać informacje o wynikach reklamy na Facebooku?

• Jakie wskaźniki sprawdzać przy audycie Facebook Ads?

• Jak zmierzyć współczynnik konwersji w Facebook Ads?

• Jak wykorzystać reguły automatyczne w reklamie na Facebooku Ads?

• Jak często sprawdzać, czy reklama na Facebooku jest skuteczna?

• Podsumowanie

Stworzenie kampanii na Facebooku to tylko jeden z kroków, które musisz podjąć w procesie promowania marki w mediach społecznościowych. Kolejnym etapem jest dokładna analiza osiąganych wyników, wyciąganie wniosków i wprowadzanie ewentualnych optymalizacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę, wykonując audyt reklamy na Facebooku.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Skąd pozyskiwać informacje o wynikach reklamy na Facebooku?

Analizy reklam na Facebooku możesz dokonywać z różnych poziomów. My będziemy przyglądać się analizie wykonywanej w Menedżerze reklam, ale możesz również wykonać podobny audyt z poziomu Meta Business Suite - to odpowiednik starszego narzędzia znanego jako Facebook Business Suite. Pozwala ono zarządzać w jednym miejscu stroną na Facebooku, profilem na Instagramie, a także kierowanymi do nich wiadomościami.

[section id="35062"]

Skupmy się jednak na Menedżerze reklam i analizie kampanii na Facebooku z jego poziomu. Przejdź w tym celu pod link https://www.facebook.com/adsmanager/. Powinny Ci się wyświetlić realizowane przez Ciebie treści pogrupowane w kampanie, zestawy reklam oraz reklamy. Analizy dokonuj z poziomu zestawu reklam - ta sekcja znajduje się na środku. Twoim celem jest sprawdzenie, jak sobie radzą wybrane przez Ciebie grupy docelowe i czy przynoszą Ci pożądane efekty, a najbardziej miarodajne wyniki, dotyczące tych aspektów, dostaniesz właśnie w tej sekcji.

Wyświetli Ci się wówczas podstawowy raport, który obejmuje szereg informacji o Twoim zestawie reklamowym i jego skuteczności. Przykładowy raport możesz zobaczyć poniżej.

Analiza reklam w Menedżerze reklam

Pamiętaj jednak, że możesz dowolnie dostosowywać widok raportu do swoich potrzeb. W prawym górnym rogu znajdują się trzy przyciski z rozwijanym menu - Kolumny, Podział, Raporty. Przyjrzyj im się bliżej, możesz dzięki nim jeszcze lepiej zgłębić wyniki swoich reklam. Wprowadzenie tam zmian pozwoli Ci na przykład na obserwowanie reklam w różnych okresach czasowych i analizę różnorodnych czynników. Ciekawą opcją może się okazać na przykład analiza danych demograficznych i ich przełożenia na efekt reklamy - dzięki temu możesz skuteczniej określać grupę docelową dla swojej kampanii. Aby znaleźć ten raport, przejdź do Raporty -> Wszystkie -> Dane demograficzne.

Analiza dotarcia do użytkowników na podstawie wieku i płci

Natomiast jeśli klikniesz w interesujący Cię zestaw reklam, będziesz mieć możliwość analizowania wyników w formie wykresu. Możesz wybrać trzy różne czynniki, które mają się wyświetlać w takim raporcie. To, jakie wskaźniki warto mieć na uwadze, omawiamy w dalszej części artykułu.

Dostosowanie wskaźników przy analizie reklamy na Facebooku


Jakie wskaźniki sprawdzać przy audycie Facebook Ads?

W Menedżerze reklam znajdziesz cały szereg współczynników, które mogą okazać się przydatne lub wręcz przeciwnie - zupełnie zbędne. Wiele osób jest przytłoczonych ilością danych i nie wie, na czym skupić się priorytetowo. Przygotowaliśmy listę wskaźników, które są według nas najbardziej istotne przy takich analizach i pomogą Ci ocenić, czy Twoja reklama na Facebooku trafia do odpowiedniej grupy odbiorców.

Pamiętaj jednak, żeby nie skupiać się na pojedynczych wynikach, lecz patrzeć na swoje reklamy w sposób całościowy. Tak samo, jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak samo jeden słabszy wynik nie musi oznaczać, że reklama jest źle zrealizowana. Na przykład na wyższy niż zwykle koszt za kliknięcie może wpływać to, że kierujesz reklamę na mniejszą grupę docelową, lub to, że korzystasz z reklamy retargetingowej.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

Podczas analizy skuteczności swojej reklamy na Facebooku szczególną uwagę poświęć poniższym wskaźnikom.

 • CPM - cost per mille, koszt dotarcia do 1000 osób. Oblicza się go jako iloraz łącznej kwoty wydatków i zasięgu pomnożony przez 1000.
 • Częstotliwość - średnia liczba wyświetleń Twojej reklamy przez pojedynczą osobę. Warto dążyć do tego, żeby ludzie widzieli Twoją reklamę wielokrotnie, ale nie skupiaj się na tym zbyt mocno. Zbyt często wyświetlanie reklamy użytkownikom może ich irytować i spowodować, że będą ukrywać Twoje treści.
 • Zasięg - określa liczbę osób, które przynajmniej raz zobaczyły Twoją reklamę. Pamiętaj, że na osiągnięty zasięg może mieć wpływ wybrana stawka, budżet i sposób kierowania na odbiorców.
 • CTR - click through rate, stosunek kliknięć do wyświetleń. To wyrażona w procentach liczba sytuacji, w których użytkownicy zobaczyli Twoją reklamę i kliknęli w link.
 • CPC - cost per click, czyli średni koszt każdego kliknięcia linku. Im wyższy jest poziom CTR, tym niższy koszt kliknięcia linku.
 • CPA - cost per action, koszt działania. Oblicza się go jako koszt całkowity kampanii podzielony przez liczbę mierzonych działań.
 • Wartość konwersji - całkowita wartość konwersji (monitorowanych przy użyciu piksela lub SDK Facebooka).
 • ROAS - return on ad spend. To wskaźnik określający stosunek przychodu do kosztu pojedynczej reklamy lub całej kampanii reklamowej.
 • Aktywność - procent osób, które po zobaczeniu reklamy wykazały jakąś aktywność (kliknęły post, polubiły go, skomentowały lub udostępniły).

Jak znaleźć powyższe wskaźniki w Menedżerze reklam? Upewnij się, że jesteś na głównej stronie https://www.facebook.com/adsmanager/, a następnie kliknij Kolumny (to pierwszy z trzech szarych przycisków z rozwijanym menu, znajduje się w prawym górnym rogu). Gdy menu się rozwinie, zjedź na sam dół i kliknij Dostosuj kolumny. Następnie możesz po prostu wpisać interesujący Cię współczynnik w pole wyszukiwania.

Wyszukiwanie wybranych wskaźników w Menedżerze sprzedaży

Jeśli chcesz poznać inne wskaźniki, z którymi możesz się spotkać w menedżerze reklam, sprawdź nasz wcześniejszy artykuł:

Twoje reklamy nie przynoszą oczekiwanych skutków? Prawdopodobnie popełniasz jakiś błąd! Na naszym blogu znajdziesz wiele wskazówek, jak to zmienić:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak zmierzyć współczynnik konwersji w Facebook Ads?

Śledzenie wyników współczynnika konwersji jest bardzo ważne przy rozwoju swojego sklepu internetowego. To właśnie ten wskaźnik powie Ci najskuteczniej, jaki odsetek użytkowników, realizuje określony cel na Twojej stronie, w stosunku do wszystkich odwiedzających. Problemem jednak jest to, że w Facebook Ads nie istnieje taki wskaźnik jak współczynnik konwersji. Nie oznacza to jednak, że nie możesz go wykorzystać! Brzmi enigmatycznie? Wcale tak nie jest! Musisz po prostu samodzielnie stworzyć taki wskaźnik w Menedżerze reklam, a i to wcale nie jest takie trudne.

W tym celu przejdź ponownie do sekcji Dostosuj kolumny, a następnie kliknij Utwórz wskaźnik niestandardowy. Wyświetli Ci się pole, które musisz uzupełnić o szereg danych. Przejdź przez kolejne kroki, tak aby na końcu pojawił Ci się taki sam widok, jak na zdjęciu poniżej.

 1. Nadaj nazwę wskaźnikowi (np. "Współczynnik konwersji").
 2. Zmień format na wartość procentową.
 3. We wzorze wpisz formułę: Zakupy / Unikatowe kliknięcia wychodzące.

Tworzenie współczynnika konwersji w Menedżerze reklam

Możesz wykorzystać inne kliknięcia w swojej formule, Facebook Ads oferuje ich wiele: kliknięcia linku, unikatowe kliknięcia linku, kliknięcia wychodzące itp. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz mierzyć. Unikatowe kliknięcia wychodzące określają liczbę osób, które kliknęły w link do miejsca docelowego poza usługami Facebooka, dlatego w naszej opinii najlepiej ocenią jakość ruchu w Twoim sklepie internetowym.


Jak wykorzystać reguły automatyczne w reklamie na Facebooku Ads?

Czy musisz samodzielnie sprawdzać wszystkie swoje reklamy na Facebooku i ich wyniki? Oczywiście, to jest najbardziej pożądana wersja, ale nie zawsze możliwa do osiągnięcia. Nie zawsze ma się odpowiednią ilość czasu na to i jest to w pełni zrozumiałe, jeśli nie masz dobrze rozbudowanego teamu marketingowego lub nie współpracujesz z profesjonalną agencją. W takiej sytuacji warto wykorzystać reguły automatyczne, które będą monitorować wyniki za Ciebie.

Reguły automatyczne sprawdzają wyniki osiągane przez kampanie, zestawy reklam i reklamy, a następnie je aktualizują (zgodnie z Twoimi sugestiami) lub informują Cię o konieczności wprowadzenia zmian.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

Kiedy mogą Ci się przydać reguły automatyczne?

 • Gdy chcesz wstrzymać reklamę, która uzyskuje słabe wyniki w oparciu o wybrany wskaźnik;
 • gdy chcesz zwiększyć budżet, jeśli określona liczba osób kliknie Twoją reklamę;
 • gdy chcesz zwiększyć wysokość oferty, jeśli łączna kwota dziennych wydatków nie przekracza określonej kwoty;
 • gdy chcesz zwiększyć budżet na reklamę po osiąganiu wysokiego zwrotu z wydatków na reklamę;
 • gdy chcesz wyłączyć kampanię na weekend.

Jak utworzyć reguły automatyczne w Menedżerze reklam?

Aby utworzyć reguły automatyczne, zaznacz interesującą Cię kampanię, a następnie na pasku z menu kliknij Reguły -> Utwórz nową regułę -> Reguła niestandardowa.

Jak utworzyć reguły automatyczne w Menedżerze reklam?

Przykładową regułą automatyczną, która może okazać się dla Ciebie skuteczna, jest badanie poziomu CTR. Pokażemy Ci, jak ją zrealizować.

 • Po rozpoczęciu tworzenia reguły nadaj jej nazwę, która pozwoli Ci łatwo kojarzyć jej cel. Możesz nazwać ją na przykład "Spadek CTR".
 • Wybierz, czy chcesz stosować regułę do jednej reklamy, zestawu reklam, wszystkich kampanii itp.
 • Kolejny krok to określenie działań, które mają być realizowane w ramach reguły. Jeśli chcesz samodzielnie podejmować wszystkie decyzje, kliknij Przesyłaj tylko powiadomienia. Oczywiście, możesz również zdecydować, by Facebook samodzielnie wprowadził zmiany przy konkretnych wynikach, na przykład zwiększenie lub zmniejszenie budżetu. Zalecamy jednak, żeby automatyczne zmienianie budżetu dziennego było nie większe niż o 20%.

Wybór działania dla reguły niestandardowej w Facebook Ads.

 • Następnie musisz ustalić samą regułę. W tym przypadku może ona wyglądać następująco: CTR (link) mniejsze niż 1%.
 • Jako zakres czasu określ kilka dni, około 3-7, a w terminarzu wybierz Codziennie. Wówczas wyniki będą badane na bieżąco.

Reguły automatyczne są świetnym ułatwieniem, ale nigdy nie zostawiaj swoich kampanii bez żadnego nadzoru. Musisz wiedzieć, co się dzieje z Twoimi reklamami, wyciągać wnioski i odpowiednio na nie reagować. Traktuj je jako jedno z dostępnych narzędzi, a nie jako zastępowanie pracy człowieka. Jeśli chcesz lepiej wykorzystywać automatyzację w marketingu internetowym (nie tylko Facebook Ads), przeczytaj nasze artykuły na ten temat:


Jak często sprawdzać, czy reklama na Facebooku jest skuteczna?

Wbrew pozorom, większość reklam na Facebooku nie wymaga codziennego weryfikowania skuteczności. Codzienne wprowadzanie zmian mogłoby nawet zaszkodzić Twoim wynikom. Analizę reklam na Facebooku możesz wykonywać co dwa, trzy dni, a w niektórych przypadkach nawet raz w tygodniu. Pamiętaj również, że w Facebook Ads funkcjonuje również faza uczenia się, co oznacza, że system potrzebuje najpierw zarejestrować kilkadziesiąt zdarzeń (np. kliknięć), zanim dokładnie określi profil osób, które konwertują.


Audyt Facebook Ads - jak sprawdzić skuteczność reklamy na Facebooku? Podsumowanie

Reklama na Facebooku to świetny sposób na wypromowanie swojej marki w internecie, ale wymaga stałej analizy i optymalizacji. Bez przyglądania się osiąganym wynikom i reagowania na nie, istnieje duże ryzyko, że po prostu przepalisz budżet swojej kampanii reklamowej.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak sprawdzić skuteczność reklamy na Facebooku?

Średnia ocen użytkowników4.76 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ