Festiwal SEO 2023 w Katowicach - relacja z konferencji

20231013 133715

13 października odbyła się 11 edycja Festiwalu SEO w Katowicach. To już kolejny raz kiedy reprezentant naszej agencji występuje tam w roli prelegenta! Na tegorocznej konferencji swoją wiedzą podzielił się Paweł Więcko - starszy specjalista ds. pozycjonowania w naszej agencji, który wybrał temat zdecydowanie wpisujący się w trendy „AI w codziennej pracy specjalisty SEO – hit czy kit?”. Razem z nim w Międzynarodowym Centrum Kongresowym pojawili się nasi eksperci Marcin Górski, Sara Wciorka i Piotr Osciak, którzy wspierali Pawła jako słuchacze na widowni. Jakie wrażenia zrobiły na nas wystąpienia? Które z nich były najciekawsze?

Konferencja SEO 2023 Katowice - jak było?

W sercu Śląska, w nowoczesnym kompleksie kongresowym tuż obok legendarnego Spodka, odbyła się 11 edycja Festiwalu SEO. Wydarzenie to jak co roku przyciągnęło setki uczestników, zainteresowanych tematyką SEO, pragnących zgłębić tajniki skutecznego pozycjonowania w Google.

Festiwal SEO w Katowicach jest miejscem, gdzie doświadczeni specjaliści i praktycy branży SEO dzielą się swoją wiedzą, prezentują najnowsze analizy, wyniki badań oraz intrygujące case studies. W tym roku mogliśmy usłyszeć wielu wyjątkowych ekspertów, wśród których większość miała okazję debiutować przed katowicką publicznością.

                                                                              Festiwal SEO 2023 w Katowicach

Przez całą konferencję towarzyszyła nam atmosfera pasji i zaangażowania - każda prezentacja była po brzegi wypełniona praktycznymi wskazówkami i strategiami! Wystąpienia na pewno zainspirowały nie tylko nas, ale także innych uczestników konferencji.

11 edycja Festiwalu SEO w Katowicach była niewątpliwie udanym i wartościowym wydarzeniem, które pozostanie w naszej pamięci na długo, a zdobyta wiedza z pewnością zaowocuje w przyszłych działaniach i strategiach SEO. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję!

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Agencja widoczni na Festiwalu SEO 2023

To już kolejna edycja Festiwalu SEO, w której występuje przedstawiciel agencji Widoczni! W 2021 roku mogliśmy pochwalić się wystąpieniem Michała Borzyszkowskiego, który wygłosił swoją prelekcję na temat „Ręczny audyt techniczny SEO - diabeł tkwi w szczegółach”. Z kolei w tegorocznej edycji prelegentem był Paweł Więcko - starszy specjalista SEO i koordynator działu Marketingu Internetowego w naszej agencji, który może pochwalić się szeregiem różnych kompetencji, takich jak:

 • zaawansowana wiedza z zakresu SEO,
 • umiejętność audytowania i optymalizacji stron,
 • efektywna komunikacja z klientami,
 • doświadczenie w zarządzaniu projektami i koordynacji zespołu,
 • wykorzystanie AI w automatyzacji pracy,
 • znajomość PHP, HTML, CSS.

Paweł Więcko, Festiwal SEO 2023 Katowice

Paweł zaprezentował temat „AI w codziennej pracy specjalisty SEO – hit czy kit?”, w którym poruszył kwestię usprawniania obowiązków SEOwca za pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki temu, że pracuje on nad wewnętrznym projektem AI dla swojego działu, mógł podzielić się ze słuchaczami praktyczną wiedzą z tego zakresu. Paweł stworzył aplikację, która ma pomóc całemu zespołowi SEO w codziennych, powtarzalnych obowiązkach i zautomatyzować niektóre działania.

Na swoim wystąpieniu omówił:

 • Jaką rolę w SEO odgrywa AI?
 • Jak wygląda proces tworzenia aplikacji w ChatGPT?
 • W jaki sposób wykorzystać asystenta AI SEO w pracy?
 • Jakie są korzyści z dostrojenia modelu GPT-3.5?
 • W jaki sposób automatycznie optymalizować meta title i description?
 • Jak wykorzystać ChatGPT do tworzenia treści?

Jakie wnioski można wyciągnąć z wystąpienia Pawła? Nie bój się korzystać z narzędzi AI w swojej pracy - istnieją pewne działania, które warto usprawnić lub zautomatyzować, a zaoszczędzony czas poświęcić na bardziej kreatywne obowiązki. W tym wszystkim nie można zapomnieć o samym kliencie, ważne jest, aby dokładnie wysłuchać jego potrzeb i dostosowywać swoje działania, tak aby uzyskiwać dla niego satysfakcjonujące wyniki.

Widoczni na Festiwalu SEO 2023 w Katowicach

Prelegenci na Festiwalu SEO 2023

Jak już wspomnieliśmy, na festiwalu wystąpiło wielu wartościowych ekspertów, a większość z nich debiutowała na scenie, co jednak nie przeszkodziło w przekazaniu bezcennej wiedzy! Zobacz, czego dotyczyły konkretne prelekcje:

Mateusz Markiel - OpenAI, playground i API w służbie SEOwcom

Pierwszym prelegentem, jakiego mieliśmy okazję wysłuchać był Mateusz Markiel, który wystąpił z tematem „OpenAI, playground i API w służbie SEOwcom”. Specjalista SEO z prawie 10-letnim stażem w branży, obecnie związany z agencją 4PEOPLE odsłonił przed nami, jak przez „rozmowę z AI”, można osiągnąć realne oszczędności czasu i środków:

 • Podkreślił znaczenie dostarczania dokładnych instrukcji, aby uzyskać pożądane wyniki od narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w kontekście wydawania poleceń, lepszym podejściem jest używanie trybu rozkazującego zamiast prośby. Oznacza to, że zamiast pytać lub sugerować, lepiej dawać narzędziom precyzyjne i jednoznaczne polecenia.
 • Wyjaśnił także możliwość wykorzystania narzędzia OpenAI do tworzenia botów i skryptów, które mogą wspierać różne aspekty pracy SEO. Przedstawił możliwość stworzenia skryptu do automatyzacji procesu publikacji treści lub innych zadań związanych z SEO.

Mateusz Markiel Festiwal SEO 2023

Michał Pustuł - Jak utrzymać wysoką marżę dzięki SEO, kiedy wszystko wokół drożeje?

Kolejne wystąpienie należało do Michała Pustuła - Head of SEO w Cube Group, który od 2021 roku z powodzeniem prowadzi tam dział SEO. Jest to specjalista z ponad 8-letnim doświadczeniem w branży marketingowej, który początkowo skupiał się na planowaniu strategii wielokanałowych. Na swoim wystąpieniu odpowiedział na pytanie „Jak utrzymać wysoką marżę dzięki SEO, kiedy wszystko wokół drożeje?”, a najważniejsze punkty, które omówił to:

 • Zoptymalizowanie kampanii PPC poprzez analizę fraz w Google Ads oraz uwzględnienie kampanii płatnych i bezpłatnych, aby zwiększyć efektywność i oszczędności.
 • Wykorzystanie analizy fraz w Google Search Console w celu lepszego wykorzystania budżetu w kampaniach PPC.
 • Włączenie działań PR w strategię kampanii, w tym outreach i korzystanie z budżetu wizerunkowego, aby zwiększyć zaufanie klientów i wzmocnić pozycję w branży.
 • Współpraca z wydawcami poprzez publikację artykułów z linkami zwrotnymi na stronę, co pomaga w budowaniu autorytetu witryny.
 • Recykling treści na platformach społecznościowych i za pomocą e-mail marketingu, co pomaga w utrzymaniu stałej obecności online.
 • Połączenie audytu SEO z wiedzą specjalisty UX w celu poprawy doświadczenia użytkownika na stronie.
 • Kreatywne umieszczanie linków przy afiliacji, aby zwiększyć ruch na stronie i poprawić wyniki SEO.

Michał Pustuł, Festiwal SEO 2023 Katowice

Mateusz Malinowski - Czy AI to tylko copywriting?

Mateusz Malinowski, dyrektor SEO w Fabryce Marketingu, zaprezentował na tegorocznym festiwalu ciekawy temat - „Czy AI to tylko copywriting?”. Podczas prelekcji omówił różne zastosowania sztucznej inteligencji poza copywritingiem, takie jak analiza fraz kluczowych, analiza innych aspektów SEO, czy optymalizacja SEO za pomocą narzędzia Harpa AI.

Mateusz podkreślił również znaczenie dostarczania treści, która faktycznie pomaga użytkownikom. Polecił narzędzia takie jak „Diagrams Show Me” i „Serpstat”, które mogą pomóc w tworzeniu tekstów o większej wartości. Co ważne, podpowiedział też, że AI może gubić wątek w treści po przekroczeniu pewnej liczby tokenów, co może być istotne przy tworzeniu większej liczby tekstów.

Mateusz Malinowski, Festiwal SEO 2023 Katowice

Rafał Borowiec - Zaawansowane techniki linkowania wewnętrznego w SEO

Bardziej techniczny temat poruszył Rafał Borowiec - ekspert SEO, reprezentujący Largo.pro i Raisead.com, który podzielił się swoim 13-letnim doświadczeniem w branży. Dzięki wystąpieniu pt. Zaawansowane techniki linkowania wewnętrznego w SEO dowiedzieliśmy się więcej o aspektach takich jak:

 • Wykorzystanie Google Search Console w celu podstawowej analizy linków wewnętrznych.
 • Analiza linkowania z wykorzystaniem narzędzi takich jak Ahrefs.
 • Zastosowanie machine learning do analizy linków i struktury witryny.
 • Wykorzystanie n-gramów i GPT-4 do lepszej optymalizacji linkowania wewnętrznego.
 • Wartość entity w SEO – identyfikowanie i optymalizacja jednostek tematycznych na stronie.
 • Wykorzystanie klastrów fraz w linkowaniu wewnętrznym, co może pomóc w lepszym ukierunkowaniu treści i zwiększeniu jej wartości dla użytkowników.
 • Zmiana anchorów na bardziej opisowe, co poprawia użyteczność i zrozumienie linków wewnętrznych dla użytkowników i robotów wyszukiwarek.

Rafał wspomniał także o przydatnych narzędziach i metodach:

 • Inlinks - narzędzie pozwalające na dodawanie linków wewnętrznych na stronę za pomocą JavaScript.
 • Topic modeling, np. Latent Dirichlet Allocation, do identyfikacji tematów na stronie i odpowiedniego linkowania między nimi.

Rafał Borowiec, Festiwal SEO 2023 Katowice

Anna Zaborowska - Elementy tekstu budujące zaangażowanie czytelnika. Konwersacyjność i ludzki język w dobie AI

Na festiwalu mieliśmy również okazję wysłuchać Anny Zaborowskiej, specjalistki od SEO content marketingu, która od 2019 roku jest związana z Performance Media. Prelegentka, z bogatym doświadczeniem zarówno w pracy wydawniczej, jak i freelance copywritingu, przedstawiła temat „Elementy tekstu budujące zaangażowanie czytelnika. Konwersacyjność i ludzki język w dobie AI”. W swojej wypowiedzi:

 • Wytłumaczyła, jak można korzystać z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do tworzenia treści, ale zachowując przy tym naturalność i ludzki język.
 • Podkreśliła, że treści tworzone z użyciem AI mogą być bardziej efektywne, jeśli brzmią, jakby były napisane przez człowieka.
 • Wytłumaczyła pojęcie konwersacyjności w treściach, która ma za zadanie bardziej zaangażować czytelników.

Anna Zaborowska, Festiwal SEO 2023 Katowice

Damian Hliwa - Wróżyć czy liczyć? Jak być wróżką data-driven – o przewidywalności wyników i estymowaniu efektów

Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać Damiana Hliwy, doświadczonego specjalisty SEO z firmy Delante, który przedstawił temat „Wróżyć czy liczyć? Jak być wróżką data-driven – o przewidywalności wyników i estymowaniu efektów”. Podczas prelekcji Damian przekazał nam kilka wskazówek:

 • Nie warto opierać się na konkurencji i kiedy zaczynamy od zera - lepiej bazować na analizie i wykorzystywać własne dane.
 • Estymacja wyników SEO nie powinna być traktowana jako cel, ale jako narzędzie do prognozowania i planowania działań.
 • Przewidywanie i estymacja efektów w SEO jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy mamy dostęp do odpowiedniej ilości danych.
 • Kluczowym jest systematyczne aktualizowanie i monitorowanie danych w czasie.

Damian Hliwa, Festiwal SEO 2023 Katowice

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Paweł Gontarek - Depresja seowca

Paweł Gontarek z zawodu informatyk, a z zamiłowania SEOwiec, chętnie dzieli się swoją bogatą wiedzą na blogu zgred.pl, który prowadzi od 2010 roku. Obecnie angażuje się w projekty jako freelancer i prowadzi własną agencję, Semgence. Na Festiwalu SEO w Katowicach wystąpił z tematem „Depresja seowca”, który szczególnie zwrócił naszą uwagę.

Paweł w swojej prelekcji odniósł się do wpływu pracy w dziedzinie SEO na branżę psychiatryczną i psychologiczną. Podzielił się swoim osobistym doświadczeniem jako rodzic, którego dziecko zmagało się z myślami samobójczymi. Pokazał, jak trudno jest znaleźć wartościowe informacje na ten temat w internecie. Prelekcja ta miała na celu zwrócenie uwagi na odpowiedzialność zawodową SEOwców za jakość i dostępność informacji w obszarze zdrowia psychicznego, a także na potrzebę zapewnienia użytkownikom wiarygodnych i pomocnych treści na ten temat.

Potrzebujesz pomocy? Jest ktoś, z kim możesz o tym porozmawiać. Zadzwoń pod bezpieczny numer 116-111 lub wejdż na stronę 116111.pl

Paweł Gontarek, Festiwal SEO 2023 Katowice

Grzegorz Świerk - Hackathon AI: Szybkie i szalone projekty marketingowe dla e-commerce

Kolejnym prelegentem był Grzegorz Świerk - założyciel agencji Supremum SEO oraz Midero, ekspert SEO z 17-letnim stażem w marketingu internetowym i pasją do nowych technologii. Jego wystąpienie „Hackathon AI: Szybkie i szalone projekty marketingowe dla e-commerce” było połączeniem głębokiej wiedzy z dziedziny optymalizacji witryn oraz umiejętności wykorzystywania najnowszych technologii w praktyce. Podczas swojej prezentacji omówił m.in.:

 • korzystanie z ChatGPT z zastosowaniem zaawansowanych promptów,
 • wykorzystanie narzędzia Playground AI,
 • wykorzystanie Open AI API w celu douczenia modelu i uzyskiwania lepszych wyników oraz tworzenia workflow,
 • jak zorganizować własne hackathony SEO,
 • jak prowadzić małe i duże projekty za pomocą AI.

Grzegorz Świerk, Festiwal SEO 2023 Katowice

Sebastian Heymann - Jak będziesz starszy to zrozumiesz! Czyli kiedy przekazywana jest reputacja…?

Ostatnim prelegentem był Sebastian Heymann - specjalista SEO z RiD i ekspert od inżynierii odwrotnej w SEO. Jest on współtwórcą narzędzia Link Planner oraz autorem jednego ze szkoleń z Google Search Console. Podczas prelekcji, pt. Jak będziesz starszy, to zrozumiesz! Czyli kiedy przekazywana jest reputacja…? Sebastian:

 • omówił, jak proces indeksowania wpływa na efektywność linkowania,
 • zaznaczył, że niezwykle ważne jest monitorowanie i analiza kolejki crawlowania adresów przez wyszukiwarki,
 • podkreślił, że warto zrozumieć, jak długo trwa proces indeksowania i crawlowania, aby zoptymalizować strategię linkowania,
 • podpowiedział, że w przyspieszaniu wyników z konkretnych linków warto wykorzystać API, żeby ominąć kolejkę crawlowania.

Sebastian Heymann, Festiwal SEO 2023 Katowice

Podsumowanie

Jak widać, Festiwal SEO 2023 w Katowicach dostarczył słuchaczom sporą dawkę wiedzy o SEO, która z pewnością przyda się w codziennych obowiązkach. Jest to wydarzenie, które co roku odwiedzają setki ekspertów i to nie bez powodu! Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, która z pewnością znajdzie się w kalendarzu 2024 niejednego specjalisty z branży.

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Festiwal SEO 2023 w Katowicach - relacja z konferencji

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ