Co to jest ChatGPT i jak go wykorzystać w marketingu internetowym?

Co to jest ChatGPT i jak go wykorzystac w marketingu internetowym
Spis treści

• ChatGPT - co to jest?

• 6 ograniczeń ChatGPT, które powinieneś znać

• Czy ChatGPT zagraża wyszukiwarce Google?

• Czy ChatGPT jest dostępny za darmo?

• Czy ChatGPT jest zgodny z wytycznymi Google?

• Implementacja ChatGPT-3 w wyszukiwarce Bing

• Jak wykorzystać ChatGPT w marketingu internetowym?

• Jak wykorzystać ChatGPT3 do analizy KPI w marketingu internetowym?

• Podsumowanie

ChatGPT został uruchomiony w listopadzie 2022 roku i od tej pory wywołał niemały szok w środowisku marketingu internetowego, marketingu treści, a także w samym Google. Co to jest ChatGPT, jak go wykorzystać do tworzenia treści na stronę, jakie są jego zalety i… czy ma jakieś wady? Dlaczego ChatGPT ma potencjał, by zrewolucjonizować dotychczasowy sposób wyszukiwania w sieci? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


ChatGPT - co to jest?

Czym jest ChatGPT? To narzędzie wprowadzone przez firmę Open AI, oparte na działaniu sztucznej inteligencji. Chatbot, wykorzystując uczenie maszynowe, rozumie, co użytkownicy mają na myśli, zadając konkretne pytanie. W efekcie jest w stanie odpowiadać nawet na złożone, konwersacyjne zapytania użytkowników w formie rozbudowanych zdań. Udzielane odpowiedzi również mają rozbudowany charakter i mogą przybierać nawet kształt treści na kilkanaście tysięcy znaków. Co więcej, ChatGPT świetnie naśladuje treści przygotowywane przez ludzi. W jaki sposób?

Narzędzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy ogromnej ilości danych i na ich podstawie jest w stanie przewidzieć, jakie będzie następne słowo w zdaniu. Narzędzie jest wyposażone w rozbudowaną wiedzę, którą może wykorzystać na różne sposoby, niekoniecznie te, do których został zaprogramowany. Uniwersytet Stanforda wykorzystał ChatGPT3 do tłumaczenia treści z języka angielskiego na francuski, mimo że translacja tekstów nie jest przeznaczeniem narzędzia. Przypomina to sposób nauki człowieka, który wykorzystując pewną wiedzę, jest w stanie wykonać wiele różnych działań. Wiedza ogólna, w którą wyposażono ChatGPT, pozwala mu naśladować sposób myślenia ludzkiego umysłu.

ChatGPT zawiera model językowy o nazwie InstructGPT, który został przeszkolony w zakresie przyjmowania wskazówek od ludzi i odpowiedzi na złożone pytania. To dzięki temu jest w stanie stworzyć treść na podstawie określonych wytycznych, np. zagadnień tematycznych, założonej liczby znaków.

 

Panel narzędzia ChatGPT

 

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


6 ograniczeń ChatGPT, które powinieneś znać

ChatGPT jest w stanie pisać treści na wiele różnych tematów. Ma jednak swoje ograniczenia. Jednym z nich jest problem z generowaniem dokładnych i szczegółowych informacji zgodnych z najnowszą wiedzą. Ograniczenie to wynika z tego, że narzędzie zostało zaprojektowane głównie do przewidywania kolejnego słowa. Poznajmy 6 ograniczeń w zakresie tworzenia treści za pomocą sztucznej inteligencji w ChatGPT. Powinieneś je znać, zanim zdecydujesz się skorzystać z narzędzia do generowania treści na potrzeby swojej strony www.


1. Ograniczenia ChatGPT w zakresie tematyki treści

Narzędzie ChatGPT nie stworzy treści na każdy temat. Jest automatycznie zaprogramowane w taki sposób, by nie generować treści:

 • które zawierają wulgaryzmy,
 • szkodliwych, np. takich, jak zbudować bombę, jak popełnić samobójstwo itp.

Ograniczenia ChatGPT w zakresie tematyki treści


2. Ograniczenie ChatGPT w zakresie aktualności treści

Niestety ChatGPT nie zna żadnych treści utworzonych po 2021 roku. Jeśli zatem działasz w dynamicznej branży i musisz skupić się na jak najbardziej aktualnych treściach, to narzędzie możesz wykorzystać w ograniczonym zakresie. Jeśli zdecydujesz się na jego wdrożenie, pamiętaj o weryfikacji contentu pod kątem unikalności.


3. Uprzedzenia ChatGPT

ChatGPT ma wbudowane pewne uprzedzenia i przekonania, dlatego treści często mają pozytywny wydźwięk. Narzędzie unika negatywnych treści, chce być prawdomówne i nieszkodliwe. Nie zawsze autorowi będzie na tym zależeć, wówczas musi udzielić narzędziu szczegółowych wskazówek, by uzyskać pożądany efekt.


4. Konieczność dodania rozbudowanych wskazówek

By treści tworzone przez ChatGPT były faktycznie konkurencyjne i znalazły się na wysokich pozycjach organicznych w Google, narzędzie wymaga bardzo szczegółowych wskazówek. Jest to jednej strony jego siła, ale z drugiej ograniczenie, którego trzeba być świadomym. Im bardziej szczegółowe dane i wytyczne dodasz, tym lepszą treść uzyskasz. Ograniczone instrukcje mogą sprawić, że tekst będzie zbliżony do innych treści na konkurencyjnych stronach, przygotowanych za pomocą narzędzia. Badanie Search Engine Journal wykazało, że w przypadku ograniczonych wytycznych artykuły będą różnić się wykorzystanymi słowami, ale mogą mieć bardzo podobną strukturę i poruszą zbliżone zagadnienia tematyczne.


5. Problemy w zakresie poprawności odpowiedzi

ChatGPT odpowiada na pytania w oparciu o założenie, czego oczekują użytkownicy. W związku z tym może zdarzyć się, że odpowiedź na zapytanie będzie daleka od prawidłowej, mimo że sprawia pozory właściwej.


6. Możliwe wdrożenie znaku wodnego na treściach

Prawdopodobnie w kolejnych wersjach narzędzia ChatGPT jego twórcy zdecydują się na wykorzystanie znaku wodnego. Być może zatem treści tworzone za pomocą narzędzia będą w ten sposób oznaczone, co dla właścicieli stron czy sklepów może nie być korzystnym rozwiązaniem.


Czy ChatGPT zagraża wyszukiwarce Google?

Uruchomienie ChatGPT wywołało niemały popłoch wśród włodarzy Google. Ci w grudniu 2022 wydali nawet “czerwone ostrzeżenie”. Sundar Pichai, dyrektor generalny Google, postanowił uruchomić kilka zespołów, które będą nadzorować zagrożenie płynące z technologii ChatGPT oraz rozwijać obszary sztucznej inteligencji w ramach ekosystemu Google. Samo Google stworzyło już chatbota AI o nazwie LaMDA. Czy ChatGPT może zagrozić pozycji wyszukiwarki Google? Właśnie tego obawiają się zarządcy firmy. Sridhar Ramaswamy, szef działu reklamy w Google w latach 2013-2018, wprost przyznał, że ChatGPT-3 może uniemożliwić klikanie linków sponsorowanych, a to znacząco nadszarpnęłoby pozycję finansową Google, która rokrocznie generuje gigantyczne przychody ((w 2021 roku 208 miliardów dolarów amerykańskich, źródło informacji: https://www.nytimes.com/2022/12/21/technology/ai-chatgpt-google-search.html). Można sobie wyobrazić w przyszłości hybrydowe wykorzystanie sztucznej inteligencji i wyszukiwarki.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Czy ChatGPT jest dostępny za darmo?

Czy korzystanie z narzędzia ChatGPT jest darmowe? Obecnie, na etapie wdrażania i weryfikacji poprawności działania, narzędzie jest dostępne za darmo. Co więcej, twórcy sami proszą o dzielenie się wskazówkami i błędami, by poznać potrzeby użytkowników i wciąż rozwijać oraz poprawiać funkcjonalności narzędzia.


Czy ChatGPT jest zgodny z wytycznymi Google?

Czy wykorzystywanie ChatGPT do generowania treści na stronę www jest zgodne z wytycznymi Google? Dotychczas tworzenie treści za pomocą sztucznej inteligencji naruszało założenia Google. Jednak w listopadzie 2022 roku, po uruchomieniu ChatGPT włodarze Google nieco zmienili brzmienie wytycznych. Obecnie niezgodne z wytycznymi jest tworzenie treści spamerskich za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji. Oznacza to, że naruszenie zasad Google stanowi stworzenie spamerskiej treści, która nie daje dodatkowej wartości, a nie samo wykorzystanie do jej stworzenia automatycznych narzędzi. W efekcie wykorzystywanie ChatGPT do generowania contentu na stronę jest zgodne z wytycznymi, pod warunkiem, że tekst jest oryginalny, użyteczny i wartościowy dla odbiorców.


Implementacja ChatGPT-3 w wyszukiwarce Bing

Firma Microsoft już w 2019 roku zainwestowała miliard dolarów w rozwój narzędzia ChaatGPT-3. Obecnie zamierza z niego skorzystać, by zyskać przewagę konkurencyjną nad Google. Zapowiedziano, że do końca marca 2023 ma nastąpić integracja wyszukiwarki Bing pochodzącej od Microsoftu z narzędziem ChatGPT od Open AI. W efekcie w wyszukiwarce Bing mają zostać wdrożone rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję do odpowiedzi na pytania użytkowników. W efekcie wyszukiwarka, zamiast wyświetlać listę linków, pokaże kompleksową odpowiedź pisaną pełnymi zdaniami. Czy faktycznie Bing zaimplementuje rozwiązanie Open AI już w marcu? Czas pokaże.


Jak wykorzystać ChatGPT w marketingu internetowym?

ChatGPT można wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju treści - od piosenek, esejów, artykułów blogowych, przez krótsze odpowiedzi na konkretne pytania. To jednak nie jedyne zastosowanie narzędzia od Open AI w marketingu internetowym: pozycjonowaniu i Google Ads. Jedno jest pewne: ChatGPT pomoże zaoszczędzić czas i widocznie zwiększyć wydajność zespołu projektowego. Sprawdźmy, jakie funkcje ChatGPT możemy zastosować w SEO i innych działaniach z zakresu marketingu online.


Jak wykorzystać ChatGPT do analizy słów kluczowych?

Analiza słów kluczowych w pozycjonowaniu i Google Ads to żmudne zajęcie. Specjalista SEO musi ręcznie przeanalizować listę fraz i wybrać te, które są dopasowane do treści, którą chce stworzyć, oraz tematyki strony. Działania te można usprawnić za pomocą narzędzia od Open AI. Jakie działania z zakresu analizy słów kluczowych można polecić do wykonania narzędziu ChatGPT? Są to:

 • wygenerowanie listy tematów, powiązanych z danym słowem kluczowym i interesujących odbiorców,
 • sklasyfikowanie listy słów kluczowych na podstawie intencji wyszukiwania (informacyjnej, transakcyjnej itp.),
 • klasyfikacja słów kluczowych na podstawie ich znaczenia semantycznego,
 • przetłumaczenie fraz z jednego języka na drugi.

Zobacz artykuły dotyczące analizy słów kluczowych w marketingu internetowym:

 

Zobacz wideo

Jak dobierać słowa kluczowe?


Jak wykorzystać ChatGPT do optymalizacji treści na stronie?

ChatGPT może znakomicie sprawdzić się do optymalizacji treści na stronie. Warto go wykorzystać do:

 • tworzenia title i description - wystarczy wkleić swoją treść i wpisać odpowiedni komunikat, np.: Wygeneruj unikalne metaopisy na maksymalnie 150 znaków, dla następującego tekstu. Powinny być chwytliwe z wezwaniem do działania, zawierającym w sobie termin „Główne słowo kluczowe”: ….”;
 • generowania różnych wersji tego samego tekstu, by uniknąć duplikacji,
 • generowanie określonej liczby najczęstszych pytań dopasowanych do tekstu - wystarczy wkleić treść i dodać odpowiednie wytycznej (wygeneruj X najczęściej zadawanych pytań na podstawie następującej treści”; nawet jeśli pytania te mają zerową liczbę wyszukiwań, to i tak mogą generować ruch.
 • generowanie danych, statystyk i faktów oraz trendów do wykorzystania w treści,
 • generowanie podsumowania konkretnej treści,
 • grupowanie artykułów według znaczenia semantycznego tytułu,
 • filtrowanie danych w narzędziach analitycznych, np. w Google Search Console - za pomocą ChatGPT3 można wygenerować listę fraz z danym wyrażeniem (np. co to) i sprawdzić, czy nasza strona jest na nie widoczna.


Jak wykorzystać ChatGPT do optymalizacji technicznej w SEO?

Optymalizacja techniczna strony to jeden z ważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu. Jak zastosować ChatGPT do technicznego SEO?

 • Wygeneruj dane strukturalne dla danej treści (komunikat: „Wygeneruj znaczniki FAQPage Schema dla następujących pytań i odpowiedzi:…”).
 • Wygeneruj tagi Hreflang dla konkretnej treści (komunikat: Wygeneruj tagi hreflang do wyświetlania na stronach kierowanych na <kraj> w <język>, <kraj> w <język> i <kraj> w <język>…”).
 • Wygeneruj przekierowania (komunikat: Wygeneruj reguły przepisywania .htaccess dla przekierowań 301 z <lokalizacja źródłowa> do <lokalizacja docelowa>…”).
 • Wygeneruj reguły indeksowania dla pliku robots.txt, by zablokować indeksowanie określonych adresów URL w witrynie (komunikat: Wygeneruj reguły pliku robots.txt, aby zablokować indeksowanie w <lokalizacja do zablokowania>, ale zezwolić na indeksowanie w <lokalizacja do indeksowania> w domenie…”).

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak wykorzystać ChatGPT3 do analizy KPI w marketingu internetowym?

Narzędzie ChatGPT3 może także służyć do analizy skuteczności marketingu internetowego. Jeśli nie masz wsparcia programisty, za pomocą ChatGPT stworzysz kod JavaScript, który pozwoli Ci śledzić określone zdarzenie na Twojej stronie internetowej. Możesz wygenerować np. specjalny kod Piksel Facebooka zbierający dane o wybranym zdarzeniu. Gotowy kod dodaj w sekcji <head> swojej strony i gotowe. W ten sposób oszczędzisz czas programisty, wykonując samodzielnie mniejsza zadania, bądź w ogóle nie będziesz musiał korzystać ze wsparcia web developera.


Co to jest ChatGPT i jak go wykorzystać w marketingu online? Podsumowanie

Mówi się, że ChatGPT zastąpi ludzi. W praktyce prawdopodobnie będzie inaczej - specjaliści wciąż będą potrzebni, ale rozwiązania i programy wykorzystujące sztuczną inteligencję, takie jak ChatGPT-3, znacząco ułatwią i przyspieszą ich pracę, czyniąc ją bardziej wydajną. Pamiętaj, że narzędzie nie jest nieomylne, dlatego warto weryfikować efekty jego pracy i w razie potrzeby samodzielnie uzupełnić wygenerowane dane o inne informacje.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest ChatGPT i jak go wykorzystać w marketingu internetowym?

Średnia ocen użytkowników3.91 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ