Jak łączyć SEO i PPC w strategii marketingowej dla e-commerce?
• SEO i reklama PPC - co to jest?
• Korzyści z synergii SEO i Google Ads dla sklepu
• Jak wykorzystać synergię PPC i SEO w e-commerce? Możliwe scenariusze
• Jak połączyć SEO i Google Ads, by zwiększyć sprzedaż e-commerce? 8 praktycznych wskazówek
• Podsumowanie
Pozycjonowanie sklepów oraz reklama Google Ads dla sklepów często są przedstawiane jako przeciwstawne strategie. Zwolennicy PPC dla e-commerce krytykują pozycjonowanie za dużą konkurencję i konieczność długotrwałego oczekiwania na efekty. Z kolei zwolennicy SEO postrzegają reklamę PPC dla sklepu jako coraz to wyższe wydatki i zbyt duże ryzyko. W praktyce najlepsza jest synergia działań. Sprawdźmy zatem, jak połączyć SEO i Google Ads w strategii marketingowej dla e-commerce.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
SEO i reklama PPC - co to jest?
Zanim przyjrzymy się, jak łączyć SEO i reklamę PPC w strategii marketingowej dla e-commerce, przyjrzyjmy się samym pojęciem pozycjonowania i reklamy Google Ads. Pozycjonowanie dla sklepów internetowych to szereg działań, których celem jest najpierw zbudowanie widoczności w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania Google, a następnie wzrost ruchu i sprzedaży w sklepie internetowym. Za kliknięcie w organicznych wynikach nie płacisz, ale musisz włożyć wiele wysiłku, by Twoja strona się tam znalazła. Dlatego też pozycjonowanie sklepów zakłada długoterminowe działanie i w praktyce nigdy się nie kończy. Zobacz więcej o pozycjonowaniu w artykule “Co to jest SEO?” i poznaj podstawowe zasady optymalizacji stron.
Osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach płatnych (Google Ads) jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż w SEO, ale za to kosztuje znacznie więcej, ponieważ za każde kliknięcie w link przez użytkownika ponosisz pewną opłatę. Jej wysokość jest zależna od wielu różnych czynników. Zarówno w Google Ads, jak i w pozycjonowaniu konieczna jest stała optymalizacja strategii w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników w założonym budżecie. Włączona reklama w Google faktycznie zwiększa ruch na stronie, ale ten spada gwałtownie natychmiast po jej wyłączeniu, nie generując długoterminowych korzyści.
Płatne i bezpłatne wyniki Google
Zamiast wybierać pomiędzy pozycjonowaniem sklepów a reklamą PPC dla e-commerce, lepiej zdecydować się na synergię działań. Sprawdźmy, jakie korzyści wiążą się z połączenia SEO i Google Ads dla sklepów internetowych.
Poznaj różnicę mięðzy SEO, PPC i SEM.
Jak łączyć SEO i PPC w e-commerce? Korzyści z synergii SEO i Google Ads dla sklepu
Dlaczego warto połączyć pozycjonowanie sklepu z reklamą PPC? Istnieje szereg korzyści płynących z synergii działań. Są to:
- możliwa dominacja w wynikach wyszukiwania - Twoja strona może pojawić się w aż trzech miejscach w wyszukiwarce Google - w wynikach organicznych, wynikach Google Ads w sieci wyszukiwania oraz w reklamie produktowej,
- szybkość efektów - inwestując w Google Ads, inwestujesz w szybkie efekty, podczas gdy dzięki SEO budujesz długofalową strategię swojej obecności w internecie i dotarcia do docelowych klientów; połączenie tych działań sprawia, że możesz generować sprzedaż od samego początku, a jednocześnie realizować cele długoterminowe,
- dostęp do szerszych danych analitycznych - prowadzenie kampanii Ads i pozycjonowania sprawia, że masz możliwość analizy stron pod kątem różnych elementów; dane te mogą wzajemnie napędzać oba typy kampanii i odzwierciedlać oczekiwania użytkowników,
- możliwość maksymalizacji efektów pozycjonowania poprzez remarketing Google Ads - możesz połączyć SEO i reklamę PPC za pomocą remarketingu - w ten sposób” dotrzesz do użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili już stronę (np. z wyników organicznych), ale nie dokonali konwersji, i zachęcisz ich do realizacji celu,
- możliwość realizowania różnych celów marketingowych jednocześnie - dzięki SEO i PPC dla sklepu możesz docierać do odbiorców na różnych etapach ścieżki zakupowej i realizować cele krótko - i długoterminowe, np. wsparcie kampanii świątecznych.
Wyniki wyszukiwania dla hasła produktowego w reklamie Google Zakupy, w Google News oraz w wyniakch organicznych
Jak wykorzystać synergię PPC i SEO w e-commerce? Możliwe scenariusze
W jakich sytuacjach połączenie Google Ads i pozycjonowania sklepów może przynieść realne efekty i jak wspiera optymalizację witryny? Sprawdź możliwe scenariusze.
Testowanie zmian w witrynie w SEO i PPC dla e-commerce
Chcesz przeprowadzić testy A/B dla projektu Twojej witryny internetowej? W przypadku pozycjonowania testowanie nowych rozwiązań może trwać zbyt długo. Warto zatem wykorzystać kampanie Google Ads dla sklepu internetowego. Prawidłowo wdrożona reklama pokaże realne wyniki w ciągu kilku tygodni, a najdalej w ciągu 2 miesięcy. W ten sposób możesz testować różne elementy strony: tło, CTA, formularz kontaktowy, nagłówki. W przypadku handlu elektronicznego jest to ogólnie świetny sposób na znalezienie najlepszych filtrów. Na przykład w jednej wersji reklamy można ustawić sortowanie towarów od najtańszych do najdroższych, a w innej –od najbardziej do najmniej popularnych. Jak to zrobić? Skonfiguruj płatną reklamę dla obu wariantów strony i porównaj konwersje w czasie.
Jak łączyć SEO i PPC dla utrzymania reputacji marki?
Najlepsze witryny e-commerce regularnie wyświetlają markowe reklamy kontekstowe, aby poprawić swoje rankingi wyszukiwania dla zapytań związanych z marką. PPC nie wpływa bezpośrednio na SEO. Tym samym od rozpoczęcia kampanii reklamowej pozycje w wynikach wyszukiwania nie rosną. Niemniej jednak PPC zapewnia dużą część ruchu na stronie; oznacza to, że jeśli od czasu do czasu uruchomisz kampanię reklamową, możesz zwiększyć świadomość marki w internecie.
Symbiozę SEO i PPC warto wykorzystać także w sytuacji, gdy pozycja i reputacja marki są zagrożone. Na przykład, jeśli konkurenci opublikowali wirusowe wiadomości, które negatywnie wpływają na wizerunek Twojej marki, musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby zatrzymać ten proces. Wspólne zarządzanie SEO i PPC z jednej strony pomaga utrzymać pozycje na szczycie wyników wyszukiwania, z drugiej wypełniać przestrzeń internetową swoimi postami reklamowymi.
Poszukiwanie słów kluczowych a łączenie pozycjonowania i Google Ads
Jeśli chcesz analizować skuteczność wybranych słów kluczowych, nie ma nic lepszego niż połączenie Google Ads i Google Search Console . Następnie spójrz na raporty dotyczące płatnych i bezpłatnych wyników wyszukiwania. Znajdziesz dane o wyszukiwaniach organicznych, konwersjach, współczynniku odrzuceń i, co najważniejsze, porównanie tych danych z efektywnością słów kluczowych, których użyłeś do ustawienia reklamy. Słowa kluczowe popularne w Google Ads można wykorzystać do ulepszenia strategii pozycjonowania. Warto dodać takie frazy na stronie. Ponadto słowa kluczowe o wysokim CPC świetnie nadają się do dostosowywania strategii treści, co może być szczególnie przydatne w przypadku, gdy wyświetlanie reklam nie jest opłacalne. Jeśli słowa kluczowe nie są praktyczne i drogie w użyciu w PPC, popraw ich widoczność w SERP. za pomocą pozycjonowania.
Narzędzie Google Keryword Planner do poszukiwania fraz kluczowych na potrzeby kampanii Google Ads oraz pozycjonowania biznesów e-commerce
Jak połączyć SEO i Google Ads, by zwiększyć sprzedaż e-commerce? 8 praktycznych wskazówek
Połączenie pozycjonowanie sklepów oraz kampanii Google Ads może zintensyfikować sprzedaż w sklepie internetowym. Sprawdźmy, jak łączyć PPC i SEO, by poprawiać współczynnik konwersji oraz generować więcej zamówień.
1. Połącz Google Ads i pozycjonowanie sklepu i przetestuj słowa kluczowe
Za pomocą kampanii PPC możesz przetestować i wybrać najskuteczniejsze słowa kluczowe na potrzeby pozycjonowania. Możesz także stworzyć listę słów wykluczających dla kampanii Ads oraz dla pozycjonowania - wystarczy uruchomienie kampanii kontekstowej. Mają one duże znaczenie zarówno dla kampanii Ads, jak i dla SEO. Ich niska skuteczność i niedopasowanie do oferty mogą negatywnie oddziaływać na jeden i drugi kanał reklamowy.
2. Dopasuj treści wizualne i tekstowe w reklamie PPC i w treściach na stronie sklepu
Jednym z krytycznych aspektów promocji produktu, szczególnie podczas kampanii promocyjnych, jest dopasowanie treści w reklamie do treści na landing page. Oznacza to, że kiedy reklamujesz konkretny produkt ze zniżką, użytkownik powinien wejść na stronę i zobaczyć potwierdzenie tej informacji, że tak, te sneakersy Nike będą 50% tańsze przez następne dwa dni. Wtedy prawdopodobieństwo, że użytkownik je kupi, będzie znacznie większe. Ważne jest również, aby wizualnie reklam i witryny również pasowały do siebie. W przeciwnym razie potencjalny nabywca może czuć, że znalazł się w złym miejscu. Warto zadbać także o dopasowanie treści strony w pozycjonowaniu i stworzenie oddzielnych podstron dla każdego produktu i kategorii produktowej, na których użytkownik znajdzie tylko to, czego naprawdę szuka.
3. Wykorzystaj frazy long tail w reklamie PPC i SEO
Wyniki wyszukiwania Google różnią się znacznie w zależności od zapytań i zainteresowań użytkownika. Promując produkty w szczycie sezonu wśród silnych konkurentów, możesz szybko wykorzystać swój budżet na Google Ads, ze względu na wysokie stawki za kliknięcie. Może się to zdarzyć, jeśli wcześniej nie przestudiujesz zapytań, które budują ruch organiczny na stronie sklepu. Możesz kompensować problemy z wysokimi kosztami Google Ads za pomocą pozycjonowania szerokiego, wykorzystującego frazy long tail (frazy z długim ogonem). W ten sposób możesz konkurować o pozycje nawet z dużymi markami, zbierasz wartościowy ruch oraz zwiększasz szansę na konwersję. Zobacz, ile kosztuje reklama Google Ads.
4. Kompensuj słabości SEO w e-commerce, łącząc je z Google Ads
Pozycjonowanie nowego sklepu internetowego może być trudne - roboty Google, które indeksują strony, nie ufają innym witrynom. Ten problem można jednak skompensować za pomocą Google Ads. Zainwestuj w pozycjonowanie, ale jednocześnie uruchom reklamę w Google. W ten sposób szybciej zbudujesz ruch na stronie, a to pozwoli Ci poczekać dłużej na efekty strategii SEO.
5. Przygotuj się do sprzedaży sezonowej poprzez łączenie pozycjonowania i Google Ads
Prawie wszystkie sklepy internetowe aktywnie przygotowują się do sezonowych wyprzedaży lub świątecznego wzrostu zainteresowania. Wielu właścicieli biznesów e-commerce decyduje się jedynie na reklamę PPC do promocji biznesu sezonowego. Jeśli jednak przygotujesz się odpowiednio wcześnie, możesz w tym samym celu wykorzystać także SEO. Zacznij działania na kilka miesięcy przed szczytem sezonu sprzedażowego - opracuj treści, popracuj nad mobilnością i funkcjonalnością strony, zadbaj o UX i dostępność produktów. Jeśli sprzedajesz ubrania na zimę, optymalizację rozpocznij wiosną lub latem. Dowiedz się więcej:
- Sprawdź, jak realizować kampanie sezonowe w Google Ads.
- Zobacz, jak przygotować sklep na szczyt sprzedażowy.
6. Docieraj do użytkowników na różnych etapach ścieżki zakupowej poprzez PPC i SEO
Zarówno w pozycjonowaniu, jak i w reklamach Google Ads dla sklepów musisz skupić się na użytkownikach na różnych etapach ścieżki zakupowej. W tym celu:
- poszukaj odpowiednich fraz zorientowanych na świadomość, rozważanie zakupu i zakup,
- twórz treści blogowe na potrzeby pozycjonowania, by jednocześnie budować świadomość marki,
- uruchom reklamę skierowanę na budowanie świadomości, np. Google Ads w sieci reklamowej,
- zadbaj o odpowiednią strukturę strony, by użytkownik z łatwością znalazł produkt, którego szukał,
- twórz treści na strony kategorii produktowych oraz strony produktowe,
- twórz treści typu case studies, historie sukcesu itp., by ułatwić użytkownikom podjęcie decyzji,
- uruchom kampanię w sieci wyszukiwania oraz reklamę produktową Google Zakupy dla klientów zorientowanych na wybór konkretnego produktu.
7. Dodaj jak najwięcej informacji o produktach w kampaniach Ads dla sklepów oraz w opisach produktów
Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce? Pamiętaj o dodaniu kluczowych informacji zarówno w opisach produktów na potrzeby SEO, jak i w treściach reklamy Google Ads dla sklepów. W przypadku kampanii w Google możesz wykorzystać rozszerzenia reklam. Dzięki temu sprawisz, że Twoja reklam wyróżni się spośród innych, a ponadto zyskasz więcej miejsca na przekazanie docelowym odbiorcom ważnych informacji. Rozszerzeniem mogą być: numer telefonu, linki do podstron, dane geolokalizacyjne, dodatkowy opis produktu. Zazwyczaj informacje te sprawiają, że reklama jest bardziej widoczna na stronie wyszukiwania i zwiększa współczynniki klikalności.W treściach produktowych na stronie zadbaj o:
- dodanie specyfikacji technicznej,
- zaprezentowanie korzyści, jakie użytkownik będzie czerpał z produktu,
- zadbanie o czytelność i użyteczność treści poprzez zastosowanie boldów, nagłówków,
- przekazanie informacji istotnych dla użytkowników.
Przykład reklamy Google Ads z rozszerzeniem
8. Zastosuj automatyzację w pozycjonowaniu i reklamie PPC dla sklepu
Słynne powiedzenie twierdzi, że czas to pieniądz. Tak właśnie jest w marketingu internetowym. Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić zasoby i skrócić czas optymalizacji kampanii SEO oraz Google Ads, zastosuj automatyzacje. W reklamie PPC algorytmy oparte na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji pozwalają:
- ustawiać optymalny maksymalny koszt za kliknięcie,
- uruchamiać lub wstrzymywać reklamy w razie potrzeby,
- wybierać najlepsze miejsca docelowe.
Wiele zadań SEO również można zautomatyzować, a na pewno przyspieszyć, wykorzystując narzędzia. Wśród nich są audyty techniczne, wybór słów kluczowych, analiza konkurencji i raportowanie. Maksymalna optymalizacja rutynowych procesów pozwala specjalistom na poświęcenie czasu na ważniejsze rzeczy, w szczególności na optymalizację strategii SEO i PPC.
Jak łączyć SEO (pozycjonowanie) i PPC (Google Ads) w e-commerce? Podsumowanie
Nie rezygnuj z pozycjonowania ani Google Ads. Sprytne połączenie tych dwóch kanałów marketingowych pozwoli Ci dotrzeć do docelowych odbiorców, zwiększyć ruch na stronie oraz sprzedaż w różnych okresach. Połącz SEO i Ads i wzmocnij sprzedaż sezonową, zaplanuj długofalową strategię budowy wizerunku w sieci.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.