Jak przygotować sklep na szczyt sprzedażowy?

Jak przygotowac witryne e commerce na szczyt sprzedazowy
Spis treści

• Opracuj strategię i kalendarz ważnych dat

• Obszary e-commerce, o które musisz zadbać przed szczytem sprzedaży

• Krok 1: Zoptymalizuj witrynę sklepu

• Krok 2: Zaplanuj działania marketingowe

• Krok 3: Zadbaj o UX i CRO

• Podsumowanie

W większości branż istnieją okresy, w których występuje tzw. sezon ogórkowy, a po nim następuje szczyt sezonu, w którym ruch i sprzedaż w sklepie internetowym czy firmie gwałtownie wzrastają. By móc obsłużyć duży ruch w jednym czasie, koniecznie musisz przygotować swój sklep internetowy na szczyt sezonu. Sprawdźmy, jak to zrobić.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak przygotować sklep na szczyt sprzedaży? Opracuj strategię i kalendarz ważnych dat

Jak przygotować sklep internetowy lub firmową stronę na duży ruch i od czego zacząć? Pierwszym krokiem powinno być opracowanie strategii sprzedaży w ciągu roku. Spójrz w kalendarz i określ kluczowe daty, święta i wydarzenia, które są dla Ciebie ważne z punktu widzenia generowania przychodów. Jeśli prowadzisz sklep z zabawnymi gadżetami i prezentami na różne okazje, musisz liczyć się ze wzrostem sprzedaży w okolicach walentynek, dnia chłopaka. Jeśli prowadzisz sprzedaż dodatków ślubnych, szczyt sprzedaży osiągniesz w okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią, gdy najwięcej osób planuje śluby. Wszystkie sklepy internetowe powinny wziąć pod uwagę takie dni, jak Dzień Darmowej Dostawy czy Black Friday, a także planowane wyprzedaże i rabaty, np. z okazji urodzin marki czy sezonowych obniżek.

Pamiętaj jednak, że przygotowania do sezonu sprzedażowego i wzrostu ruchu w sklepie powinieneś rozpocząć na wiele tygodni, a nawet miesięcy przed planowanym peakiem.


Obszary e-commerce, o które musisz zadbać przed szczytem sprzedaży

Zanim nastąpi duży wzrost sprzedaży w Twoim sklepie, musisz zadbać o następujące obszary biznesu e-commerce:

 • infrastruktura IT - zadbaj nie tylko o wykorzystywane technologie (np. aktualizacje wtyczek), ale także o sprawny zespół, który będzie na bieżąco rozwiązywał problemy techniczne, napotykane przez klientów,
 • obsługa klienta - zadbaj o wysoką jakość obsługi klienta oraz odpowiednią liczbę pracowników, którzy będą w stanie obsłużyć dużo osób jednocześnie,
 • logistyka - pamiętaj, by zatowarować sklep, by w szczycie sezonu nie czekać na dostawę kluczowych produktów; zatrudnij także odpowiednią liczbę osób, tak by zapewnić klientom szybką wysyłkę zamówionych produktów;
 • marketing - zadbaj, by działania marketingowe, np. takie jak pozycjonowanie sklepu, zostały rozpoczęte co najmniej kilka miesięcy przed sezonem sprzedażowym; na krótko przed szczytem możesz zainwestować w kampanię Google Ads (np. kampanię produktową Google Zakupy), która wesprze sprzedaż kluczowych produktów.


Przykład reklamy produktowej Google Ads

 


Jak przygotować sklep na szczyt sezonu? Krok 1: Zoptymalizuj witrynę sklepu

W szczycie sprzedażowym Twoja strona może przyciągnąć dużą liczbę użytkownikom. Twoim zadaniem jest ułatwienie im drogi do konwersji (sprzedaży). W tym celu powinieneś zoptymalizować swoją stronę. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić.


Jak przygotować sklep na duży ruch? Sprawdź swój hosting

Im bardziej wydajny hosting, tym większy ruch może obsłużyć sklep w trakcie sezonu sprzedażowego. Na kilka miesięcy przed szczytem sprzedaży, warto dopytać hostingodawcę, jaki ruch jest w stanie obsłużyć Twój sklep. Jeśli informacja od hostingodawcy nie jest satysfakcjonująca, możesz wybrać inny, bardziej wydajny hosting. Zbyt słaby może sprawić, że strona nagle przestanie działać w kluczowym momencie, użytkownicy nie będą mogli dokonać transakcji, a Ty stracisz wielu klientów. Dowiedz się więcej:


Jak przygotować sklep na szczyt sprzedaży? Upewnij się, że Twoja strona jest przystosowana do urządzeń mobilnych

Coraz więcej użytkowników robi zakupy przez internet za pomocą urządzeń mobilnych, a trend ten umacnia się z roku na rok. Dlatego też przed szczytem sprzedażowym musisz upewnić się, że Twoja strona działa poprawnie na urządzeniach mobilnych. Jak to zrobić?

 • Skorzystaj z narzędzia Mobile Friendly Test - po wpisaniu adresu Twojej strony otrzymasz informację, czy strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych.
 • Otwórz raport Obsługa urządzeń mobilnych w Google Search Console - znajdziesz w nim ewentualne błędy w zakresie działania strony na mobile (np. zbyt mała czcionka, zbyt małe odstępy między elementami klikalnymi itp.).
 • Wykonaj samodzielnie testowe zamówienie za pomocą smartfona i sprawdź, czy strona działa płynnie, czy można dokonać płatności na smartfonie, czy użytkownik może napotkać jakieś przeszkody w realizacji zamówienia.


Raport Obsługa na urządzeniach mobilnych w Google Search Console pozwoli Ci sprawdzić, jakie błędy na stronie występują na mobile

 

Darmowe narzędzie Mobile Friendly Test pozwala sprawdzić, czy strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych 


Jak przygotować sklep na szczyt sezonu? Popracuj nad szybkością strony

Szybkość strony może mieć duże znaczenie w kontekście Twoich wyników sprzedażowych w szczycie sezonu. Wielu użytkowników prawdopodobnie zrezygnuje z zakupu, jeśli strona będzie się ładować zbyt wolno. Dlatego też w tzw. sezonie ogórkowym możesz poświęcić czas na to, by popracować nad poprawą szybkości strony. W tym celu:

 • sprawdź hosting,
 • rozważ wykorzystanie sieci rozproszonych serwerów CDN,
 • wybieraj nowoczesne formaty obrazów - JPG lub JPEG,
 • usuń niepotrzebny kod JavaScript i HTML,
 • ogranicz elementy interaktywne na stronie, które mogą zwiększać czas ładowania strony.


Narzędzie PageSpeed insights podpowie, w jaki sposób poprawić szybkość strony przed szczytem sprzedaży 


Jak przygotować sklep na wzmożony ruch? Popraw nawigację w witrynie

 Na wielkość sprzedaży w szczycie sezonu wpływa także nawigacja na stronie. Warto nad nią popracować w sezonie ogórkowym. W tym celu:

 • sprawdź, w jaki sposób zbudowane są konkurencyjne sklepy w Twojej branży,
 • zadbaj o intuicyjne menu (drzewko kategorii),
 • dodaj breadcrumbs (menu okruszkowe) na stronie sklepu, by użytkownik wiedział, gdzie się znajduje,
 • umieść na stronie zakładkę kontakt,
 • dodaj linkowanie wewnętrzne w treściach.


Więcej o strukturze witryny znajdziesz w naszym artykule Architektura informacji przyjazna dla SEO. Zbuduj ją sam w 14 krokach. O budowie linków wewnętrznych więcej dowiesz się z treści o strukturze linków wewnętrznych w kontekście pozycjonowania.

 

Przykład menu w drogerii Pierre Rene

 

Przykład breadcrumbs na stronie agencji widoczni 


Jak przygotować stronę sklepu na szczyt sprzedaży? Zoptymalizuj treści i obrazy

Użytkownik w internecie, w przeciwieństwie do zakupów stacjonarnych, nie może na żywo zapoznać się z produktem - dotknąć go, by sprawdzić, jak jest wykonany, ani obejrzeć. Dlatego też musisz umożliwić mu kompleksowe zapoznanie się z produktem poprzez stworzenie wartościowych treści oraz przygotowanie zachwycających obrazów. Jak zoptymalizować treści produktowe w sklepie?

 • Zadbaj o czytelność treści, poprzez zastosowanie boldów, akapitów, nagłówków i wypunktowań.
 • Stosuj język korzyści, by pokazać klientowi, co może zyskać, kupując Twój produkt.
 • Wykorzystaj storytelling.
 • Zwracaj się bezpośrednio do użytkownika.
 • Umieść w treści informacje, które mogą być przydatne dla potencjalnego klienta (np. materiał, z którego jest zrobiony produkt, wymiary). Bądź konkretny.
 • Pamiętaj o oryginalności - unikaj duplikacji treści, umieść w opisach produktów informacje, których nie ma na konkurencyjnych stronach.
 • Umieść na stronie produktu parametry techniczne, jeśli są one ważne dla Twoich klientów.


Warto także stworzyć blog firmowy i zacząć tworzyć na nim wartościowe treści. Sprawdź, jak blog firmowy wspiera pozycjonowanie.


Jak zoptymalizować obrazy w sklepie internetowym, by przygotować się na szczyt sprzedażowy?

 • Przygotuj autorskie zdjęcia produktów w Twoim sklepie.
 • Zadbaj o jasne, najlepiej białe tło.
 • Opracuj zdjęcia 360 stopni lub wykonaj zdjęcia produktu z różnych perspektyw (od przodu, z góry, z boku, zrób zdjęcia detali).
 • Przygotuj zdjęcia kontekstowe, które pokazują produkt w określonej sytuacji, np. robot kuchenny w trakcie korzystania z niego, łóżko małżeńskie umieszczone w sypialni z innymi meblami, w określonej, spójnej aranżacji.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Jak przygotować sklep online na wzmożony ruch? Wykorzystaj potencjał video

Użytkownicy w internecie kupują oczami, a ponadto są coraz bardziej wymagający - nie wystarczą im zdjęcia produktów, odbiorcy chcą zobaczyć produkt w użytkowaniu. Możesz im to zapewnić, wykorzystując video marketing. W sezonie ogórkowym możesz nagrać recenzje video produktów i umieścić je na stronie. W ten sposób możesz zwiększyć współczynnik konwersji w sklepie internetowym. Sprawdź, co oznacza dobry współczynnik konwersji w marketingu online.

 

Jak przygotować sklep na szczyt sezonu? Krok 2: Zaplanuj działania marketingowe

Okres niskiej sprzedaży w sklepie internetowym możesz także wykorzystać na opracowanie strategii marketingowej, zwłaszcza pozycjonowania oraz reklamy Google Ads.


Jak przygotować sklep na szczyt sprzedaży? Wykorzystaj pozycjonowanie

O poprawę wyników sprzedażowych w szczycie sezonu możesz zadbać wiele miesięcy wcześniej. W tym celu zaplanuj inwestycję w pozycjonowanie sklepu na co najmniej pół roku przed peakiem. Czas ten jest niezbędny, ponieważ:

 • pozycjonowanie nie przynosi efektów z dnia na dzień, zazwyczaj trzeba na nie poczekać co najmniej pół roku, o czym pisaliśmy w artykule “Dlaczego opłaca się czekać na efekty SEO?
 • SEO wymaga wielu działań, które zabierają dużo czasu (np. tworzenie treści).


Jak przygotować sklep na duży ruch? Postaw na Google Ads

Drugą skuteczną strategią marketingową, dzięki której możesz podkręcić sprzedaż w szczycie sezonu, jest wykorzystanie Google Ads, czyli płatnej promocji w internecie. Najskuteczniejsze formy to:

 • reklama w sieci wyszukiwania,
 • reklama produktowa Google Zakupy, dzięki której promujesz produkty, które generują największą marżę,
 • remarketing, zwłaszcza remarketing dynamiczny, który prezentuje użytkownikowi reklamę produktu, który oglądał w sklepie lub który dodał do koszyka.


Więcej o reklamie Google Ads w kontekście biznesu e-commerce znajdziesz w artykułach:


Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym w szczycie sezonu? Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Przed sezonem sprzedażowym warto także być aktywnym w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i innych. W ten sposób pokażesz użytkownikom, że dbasz o nich przez cały rok, będziesz z nimi w stałym kontakcie i zachęcisz ich do działania.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Krok 3: Zadbaj o UX i CRO i zwiększ sprzedaż w sklepie w szczycie sezonu

Okres “ogórkowy” w biznesie e-commerce to także świetny czas na przygotowanie logistyczne do szczytu sprzedaży. W tym celu pomyśl o potrzebach użytkowników, zadbaj o UX (User Expierience, SXO) oraz optymalizację konwersji. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

 

Jak przygotować sklep na duży ruch? Zadbaj o różnorodność form wysyłki i płatności

Jedną z przeszkód, które mogą napotkać użytkownicy w Twoim sklepie, jest ograniczony wybór w zakresie form płatności i dostawy. Przed sezonem sprzedażowym postaraj się wynegocjować jak najlepsze warunki dostaw i płatności dla swoich klientów. W tym celu:

 • zaoferuj nowe formy dostawy - im szerszy katalog, tym lepiej; nie wystarczy jedynie dostawa Pocztą Polską i kurierem, warto dodać opcję paczkomatów, odbioru w punkcie;
 • zaoferuj nowe formy płatności - tradycyjny przelew nie wystarczy, klienci oczekują możliwości płatności kartą, szybkim przelewem, a nawet płatności ratalnej,
 • dodaj opcję darmowej dostawy produktów od określonej kwoty zamówienia.

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie w szczycie sezonu? Dodaj programy lojalnościowe i rabaty

By zachęcić użytkowników do zakupu i zwiększyć sprzedaż, warto zaoferować programy lojalnościowe i rabaty. W tym celu:

 • poinformuj użytkowników o promocji, np. za pomocą baneru na stronie głównej,
 • wyróżnij na stronie kluczowe produkty objęte promocją,
 • zaoferuj darmową dostawę bez progu wartości zamówienia,
 • oferuj kody rabatowe,
 • zadbaj o wdrożenie programu lojalnościowego, np. takiego, w którym użytkownik zbiera punkty za zamówienia i następnie może je wymienić na rabat czy gratisowe produkty,
 • zaoferuj gratisowe produkty w zamian za przekroczenie określonej kwoty zamówienia,
 • twórz pakiety produktów w niższej cenie.


Przykład rabatu, oferowanego w postaci wyskakującego okienka, w zamian za zapis do newslettera

 


Jak przekształcić duży ruch w sklepie w sprzedaż? Uprość proces zamówienia

Im prostszy i szybszy proces zamówienia, tym większa szansa, że więcej użytkowników zdecyduje się na realizację koszyka zakupowego. W jaki sposób możesz zwiększyć sprzedaż i uprościć proces zakupowy?

 • Zadbaj o UX strony koszyka zakupowego.
 • Skróć proces zamówienia do maksymalnie trzech kroków.
 • Zadbaj o możliwość dokonania zakupu bez rejestracji.
 • Zadbaj o możliwość logowania się na konto w sklepie za pomocą mediów społecznościowych.
 • Zadbaj o wdrożenie automatycznego wypełniania formularzy.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak zwiększyć sprzedaż w szczycie sezonu? Zoptymalizuj wyskakujące okienka, formularze i komunikaty w witrynie

Duże znaczenie w budowaniu sprzedaży w sklepie mają treści mikrocopy - komunikaty w wyskakujących okienkach, treści wezwań do działania, przycisków. Nie warto ich pomijać, ponieważ mogą znacząco wpływać na wielkość konwersji w Twoim sklepie. W “okresie ogórkowym” możesz popracować nad tego typu treściami, zoptymalizować je i przeprowadzić testy A/B w tym zakresie. Przedstaw użytkownikom różne wersje CTA, różne wersje treści czy wyskakujących okienek i formularzy i sprawdź, która wersja jest bardziej skuteczna. Możesz także przygotować specjalne banery promujące sprzedaż sezonową. Wykorzystaj także mapy cieplne, by sprawdzić, w których elementach witryny użytkownicy klikają myszką, do jakiego momentu przewijają stronę itp. Więcej o mapach ciepła znajdziesz w artykule “Jak analizować ruch na stronie sklepu?”.

 

Przykład mapy ciepła 


Jak przekształcić ruch w sprzedaż w sklepie online? Stwórz “wrażenie pilności”

Liczniki czasu w szczycie sprzedaż mogą wywołać u użytkownika silną potrzebę zakupu konkretnego produktu. Co więcej, niemieccy naukowcy odkryli, że oferty ograniczone czasowo są dla użytkowników bardziej atrakcyjne (źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167811610000285). Jak wykorzystać tę wiedzę do rozkręcania sprzedaży w e-commerce?

 • Używaj ofert ograniczonych czasowo w e-mail marketingu - oferuj kody rabatowe ważne w danym dniu.
 • Wyświetlaj w swojej witrynie banery z odliczaniem czasu.
 • Możesz umieścić licznik czasu na stronie produktu.


Przykład baneru informującego o rabatach, źródło: euro.com.pl 


Jak rozwinąć sprzedaż w szczycie sezonu? Zadbaj o wysoką jakość obsługi klienta

Na doświadczenia użytkowników w sklepie internetowym wpływa nie tylko jakość strony www sklepu, ale także obsługa klienta. Jeśli zatem chcesz zwiększyć sprzedaż sezonową, zadbaj o kwalifikacje i umiejętności zespołu obsługi klienta. W tym celu:

 • stwórz sekcję FAQ, by użytkownicy mogli sami znaleźć odpowiedź na kluczowe pytania, bez angażowania czasu i energii zespołu obsługi klienta,
 • zatrudnij nowe osoby do zespołu obsługi klienta, by był on w stanie obsłużyć duża liczbę klientów w jednym czasie,
 • dodaj czat na stronie dla użytkowników, którzy chcą porozmawiać z opiekunem klienta za pośrednictwem strony internetowej sklepu,
 • zadbaj o kwalifikacje zespołu obsługi klienta - jego członkowie powinni umieć budować długotrwałe relacje z klientami, a jednocześnie być asertywni.


Przykład sekcji FAQ na stronie internetowej 


Podsumowanie

Sezon niskiej sprzedaży nie musi być okresem bezczynności. Wręcz przeciwnie - powinieneś wykorzystać go i przygotować witrynę e-commerce na szczyt sprzedaży. W tym celu zadbaj o takie elementy jak optymalizacja strony, User Experience czy marketing internetowy. odpowiednio wcześniej zaplanuj działania, opracuj strategię i… ruszaj na drogę sukcesu finansowego!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przygotować sklep na szczyt sprzedażowy?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ