SEO, PPC i SEM - co to jest i jak wpływa na widoczność strony w internecie

SEO. PPC SEM co to jest i jak wplywa na widocznosc online
Spis treści

• Co to jest SEO i na czym polega?

• Co to znaczy SEM?

• Na czym polegają kampanie PPC?

• Jakie są różnice pomiędzy SEO, SEM i PPC?

• SEO czy kampania PPC - co wybrać?

• Podsumowanie

Prowadząc biznes online, chcesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Dlatego powinieneś skutecznie promować swoją działalność w internecie. Jak to zrobić? Możesz skorzystać z kilku strategii, które pomogą Ci zwiększyć zasięg marki. Dowiedz się, co to jest SEO, PPC i SEM i czym się różnią. Sprawdź, jak mogą wpłynąć na Twoją widoczność online oraz która ze strategii marketingowych najbardziej będzie pasować do Twojej działalności.

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest SEO i ile znaczy dla widoczności Twojej strony,
 • co to jest i na czym polega strategia SEM,
 • na czym polegają kampanie PPC,
 • jakie są różnice pomiędzy SEO, SEM i PPC,
 • która strategia - SEO czy PPC - będzie lepsza dla Twojej firmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SEO i na czym polega?

SEO (Search Engine Optimalization) to kompleksowy zestaw działań, których celem jest poprawa widoczności strony internetowej, by wyświetlała się na jak najwyższych pozycjach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania (SERP), np. w Google, Bing. Efektywna strategia SEO polega na systematycznym dostosowywaniu strony do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek oraz intencji wyszukiwania użytkowników. Google opracował zestaw czynników rankingowych, na podstawie których ocenia wartość oraz jakość stron. Dzięki temu ustala ich pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Ostateczna liczba wskaźników nie jest znana. Można je podzielić na dwie grupy - czynniki na stronie (on-site SEO), np. treści, oraz czynniki poza stroną (off-site SEO), np. linki przychodzące. Ostateczny kształt działań z zakresu pozycjonowania powinien być dostosowany do potrzeb Twojego biznesu, a także oczekiwań grupy docelowej. Warto jednak zadbać o kilka zasadniczych kwestii:

 • wysoką jakość i trafność treści, by były jak najbardziej dopasowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników, aktualne, rzetelne oraz kompleksowe; dzięki temu możesz zwrócić i utrzymać uwagę odbiorców; wysokie zainteresowanie treściami będzie sygnałem dla wyszukiwarek o tym, że Twoja strona jest wartościowa oraz przydatna; pamiętaj, aby były przejrzyste i przystępne dla odbiorcy; stosuj m.in. podział na akapity, wypunktowania, pogrubienia; systematycznie aktualizuj zestaw słów kluczowych, które będziesz naturalnie wplatał w strategiczne miejsca, m.in. główną treść, nagłówki, adres URL; korzystaj ze specjalistycznych narzędzi, np. Keyword Planner, Senuto; te działania mogą pomóc Ci osiągnąć wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania,
 • wiarygodność strony - zadbaj, by do Twojej strony prowadziły linki od zaufanych i wiarygodnych stron, cieszących się autorytetem w branży,
 • dobre UX - pozytywne doświadczenia użytkownika mają ogromne znaczenie dla Twojej pozycji w SERP; dlatego zadbaj m.in. o atrakcyjny projekt strony internetowej, przejrzyste menu, przyjazną i intuicyjną nawigację na stronie; szybkość ładowania strony; dzięki temu zwiększysz komfort odbiorców oraz ułatwisz robotom wyszukiwarek proces indeksowania; to z kolei może przyczynić się do poprawy Twojej pozycji rankingowej.

Dlaczego przemyślana strategia SEO jest ważna? Ponieważ 67% użytkowników ogranicza swoje poszukiwania w internecie do pierwszych 5 stron wyświetlanych w SERP (źródło: https://wpforms.com/digital-marketing-statistics/). Te liczby wskazują, że skuteczne pozycjonowanie może wygenerować wartościowy ruch na stronie oraz zwiększyć widoczność online. Dlatego systematycznie analizuj użytkowników na stronie, np. w narzędziu Google Analytics 4, by weryfikować m.in. aktualność danych demograficznych (wiek, płeć, lokalizacja itp.), czas przebywania na stronie, kanał, z którego pochodzą, zaangażowanie. Dzięki temu dowiesz się, jak wchodzą w interakcję z Twoją stroną i w jaki kierunek nadać Twojej strategii marketingowej.

O znaczeniu SEO dowiesz się więcej z:

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


Co to znaczy SEM?

Co to znaczy SEM? SEM (Search Engine Marketing) to marketing w wyszukiwarkach, który obejmuje szeroki zakres działań mających na celu zwiększenie widoczności strony, zarówno za pomocą działań bezpłatnych (SEO), jak i ruchu płatnego. Strategia SEM obejmuje kompleksowy plan działania mający na celu promowanie witryny lub produktów w wynikach wyszukiwania na platformach takich jak Google, za pomocą Google Ads. W ramach płatnych kampanii, możesz tworzyć m.in. reklamy tekstowe lub graficzne, które są wyświetlane na stronach wyników wyszukiwania lub na stronach partnerskich Google. Działania SEO, takie jak np. optymalizacja treści na stronie internetowej i poprawa jej struktury, może wzmocnić Twoją pozycję w wynikach organicznych wyszukiwarek. To wskazuje, że SEM stanowi ważny element strategii marketingowej. Dzięki niej możesz efektywnie wykorzystać potencjał SEO i ruchu płatnego, by:

 • zwiększyć widoczność w wyszukiwarce,
 • generować wartościowy ruch,
 • zdobyć większe zaufanie do marki,
 • zbudować jej wiarygodność w oczach odbiorców,
 • zwiększyć zasięg marki,
 • zmaksymalizować szanse na konwersję.

Więcej wskazówek znajdziesz tu:


Na czym polegają kampanie PPC?

Kampanie PPC (Pay-Per-Click) to strategia marketingowa, w ramach której możesz reklamować swoją ofertę online w różnych kanałach, np. w Google, social mediach. Opierają się na odpłatności za kliknięcie reklamy (pay-per-click) (lub inne, podobne działania użytkowników, np. płatności za konwersję), a ich koszt uzależniony jest od liczby kliknięć linku. Ich cechą charakterystyczną jest precyzyjność. Możesz dokładnie określić swoją grupę docelową, formę przekazu, kontekst, czas wyświetlenia itp. Dzięki temu możesz zmaksymalizować szanse powodzenia kampanii i ograniczyć straty. Reklama PPC może pojawić się m.in. wyszukiwarce Google, jako:

Reklamy płatne typu PPC mogą wyświetlić się także w mediach społecznościowych m.in. w głównym kanale danej platformy, np. LinkedIn, Facebook, TikTok, Instagram, w prywatnych wiadomościach, np. w Messengerze. Dzięki nim możesz dotrzeć do określonej grupy użytkowników aktywnych w mediach społecznościowych. Duża liczba formatów reklamowych daje Ci wiele możliwości do stworzenia świeżych i nowatorskich reklam, które przyciągną szerokie grono odbiorców mediów społecznościowych. Ich skuteczność zależy od precyzyjnego dopasowanie formatu do platformy i oczekiwań użytkowników.
Rozważ:

Przykład reklamy tekstowej w sieci wyszukiwania

Przykładowa reklama produktowa dla sklepu odzieżowego w Google Zakupy

Przykładowa reklama na Facebooku

Na czym polegają kampanie PPC? Kluczowymi elementami strategii tworzenia płatnych reklam są:

 • przemyślana strategia targetowania odbiorców - przeprowadź precyzyjną segmentację odbiorców na podstawie kluczowych czynników, np. wieku, lokalizacji, wydarzeń z życia, interakcji ze stroną; dzięki temu będziesz mógł dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców, rzeczywiście zainteresowanej ofertą; w ten sposób zwiększysz szansę na konwersje, co może przełożyć się na wyższe zyski,
 • zachęcający i przekonujący tekst reklamowy - dopasuj go do platformy, na której będziesz prowadził kampanię, np. Google, TitTok, LinkedIn oraz oczekiwań grupy docelowej; tekst powinien być krótki, zachęcający do kliknięcia i chwytliwy; zaintryguj odbiorcę swoją ofertą; spraw, by chciał poznać Twoją markę; pamiętaj o przejrzystym i czytelnym komunikacie, by nie zdezorientować użytkownika; stwórz konkretne CTA, które zachęci do kliknięcia, np. Kup teraz, Rejestracja tylko w 30 sekund; dobry tekst reklamowy pomoże Ci pokonać konkurencję oraz przyczynić się do wzrostu CTR; to wpływa na wynik jakości reklamy,
 • odpowiednia strategia ustalania stawek - polega to na strategicznym rozplanowaniu budżetu marketingowego w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI); ważne są m.in. słowo kluczowe, na które prowadzisz kampanię (w przypadku Google Ads), branża, konkurencja, cel Twojej kampanii; umiejętnie ustalone stawki za kliknięcie pomogą Ci zmaksymalizować szanse powodzenia reklamy, a tym samym osiągnąć oczekiwane zyski.

Kampanie PPC odgrywają istotną rolę w strategii marketingowej, ponieważ pozwalają na szybkie generowanie ruchu na stronie i zwiększanie widoczności marki w wyszukiwarkach i mediach społecznościowych, zwłaszcza przy ograniczeniach wyświetlania postów organicznych w mediach społecznościowych. Ich skuteczność zapewnią:

 • wnikliwa analiza rynku,
 • analiza konkurencji,
 • dopasowanie strategii do zmieniających się trendów i potrzeb klientów,
 • systematyczna optymalizacja kampanii.

O kampaniach PPC przeczytasz więcej tutaj:

Korzyści na start

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads

To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Odbierz 1200 zł na wydatki w kampanii Google Ads.

Ciesz się korzyściami już od pierwszego dnia współpracy. Więcej szczegółów uzyskasz u naszych doradców.

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Kampania na Twoim koncie
Kampania na Twoim koncie
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta


Jakie są różnice pomiędzy SEO, SEM i PPC?

Co to jest SEO, SEM i PPC i czym się różnią? Choć wszystkie strategie mają na celu zwiększenie widoczności marki w określonych kanałach, osiągają je za pomocą innych metod. Sprawdźmy, na czym polegają różnice między SEO, SEM i PPC.


1. Czas oczekiwania na wyniki

SEO to długoterminowa strategia, która wymaga czasu i cierpliwości. Koncentruje się na naturalnym zwiększeniu widoczności w bezpłatnych wynikach wyszukiwania i utrzymaniu stałej pozycji rankingowej. Efekty pozycjonowania zależą od wielu czynników, m.in. od branży, konkurencji, dlatego nie zobaczysz ich od razu. Czasem potrzeba kilku miesięcy, a nawet lat. SEO jest odpowiedzią na zmieniające się algorytmy wyszukiwarek, trendy oraz oczekiwania odbiorców, dlatego warto systematycznie aktualizować strategię SEO. Sprawdź też:

Co to jest SEM i czym różni się od SEO? SEM łączy w sobie działania organiczne oraz płatne w wyszukiwarkach takich jak Google czy Bing. Dlatego strategia SEM może przynieść efekty nieco szybciej niż tylko działania SEO. Obejmuje wielokanałowe działania, które możesz dopasować do potrzeb swojej branży. Przykładowo, jeśli chcesz promować swoją stronę z butami sportowymi, możesz uruchomić kampanię SEM, w ramach której jednocześnie zastosujesz optymalizację SEO i wykorzystasz działania płatne.

Z kolei kampanie PPC mogą zapewnić Ci szynką widoczność w wynikach wyszukiwania czy mediach społecznościowych pod warunkiem prawidłowej optymalizacji kampanii. Dzięki nim możesz szybko dotrzeć do określonej grupy docelowej zorientowanej na dokonanie zakupów. Działania płatne nie są tak czasochłonne jak w przypadku SEO, jednak ich efektywność ogranicza się do pewnego czasu. Co więcej, koszty kampanii PPC systematycznie rosną, ponieważ platformy czerpią z nich spore zyski i chcą je systematycznie zwiększać.

Polecamy także:


2. Prezentacja wyników wyszukiwania

Zastanawiasz się, co to jest SEO, PPC i SEM i czym się różnią w zakresie prezentacji wyników wyszukiwania? SEM, jako szeroka strategia marketingowa, pokazuje, że działania SEO i kampanie PPC nie muszą się wykluczać, tylko ze sobą współgrać. Podstawą sukcesu są przemyślany plan i odpowiednia optymalizacja.

Chcąc pomóc algorytmom Google w prawidłowej ocenie zawartości i jakości strony, działania SEO obejmują m.in.:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Jak będą wyświetlać się kampanie PPC? Pojawią się w różnych miejscach w wyszukiwarce i social mediach, a od wyników organicznych będzie je odróżniać dopisek „sponsorowane”, „reklama” czy „treść sponsorowana”. Jeśli chcesz, aby Twoje reklamy dotarły do szerokiego grona precyzyjnych odbiorców, warto m.in. zadbać o:

Prezentacja wyników wyszukiwania - płatnych - Google Maps - wyników organicznych w Google


3. Struktura kosztów działań SEO, SEM i PPC

Jaka jest kolejna różnica między SEO a SEM i PPC? Struktura kosztów działań. Zarówno SEO, jak i SEM i kampanie PPC opierają się na umiejętnym wykorzystaniu budżetu marketingowego, jednak koncentrują swoje działania na innych aspektach.

SEO jest strategią, która wymaga przyjęcia długoterminowych założeń i rozplanowania zasobów finansowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Ostateczna wysokość kosztów potrzebnych do wdrożenia skutecznej strategii SEO nie jest z góry znana. Zależy od wielu czynników, m.in. branży, spodziewanych celów, możliwości finansowych, konkurencji. Wysokość wydatków wiąże się również ze specyfiką SEO, czyli dostarczaniem wysokiej jakości treści dopasowanych do potrzeb użytkowników oraz poprawie ich doświadczeń. SEO daje Ci także możliwość podjęcia działań nawet przy niskim budżecie.

Działania płatne są ukierunkowane na szybkie osiągnięcie zysków w określonym czasie, a nie, jak w przypadku SEO, na działaniach długoterminowych. Możesz łatwiej ocenić początkowe koszty działań, choć ostateczna ich wysokość może się zmienić w trakcie prowadzenia kampanii. Kampanie PPC wymagają przemyślanego planu inwestycyjnego, by nie przepalić budżetu i dostosowania go do przyjętego modelu stawek i celu kampanii. Ważną rolę odgrywa stawka za kliknięcie, która zależy od wielu czynników (grupy docelowej, branży, sezonowości itp.) lub zoptymalizowany plik produktowy. Określając wysokość kosztów, powinieneś wziąć także pod uwagę wydatki m.in. na remarketing, optymalizację kampanii, np. testy A/B, zmiana strategii ustalania stawek.

Koszty SEM zależą od wybranego przez Ciebie zakresu działań bezpłatnych i płatnych. Dlatego ich wysokość ma zindywidualizowany charakter. Wiąże się m.in. z potrzebami Twojego biznesu, aktualnymi trendami, oraz grupy odbiorców, do których kierujesz swój przekaz.

Dowiedz się więcej z:


4. Intencja wyszukiwania użytkownika

SEO, SEM i PPC - co to takiego i co je różni w zakresie intencji wyszukiwania użytkowników? Istotna różnica pomiędzy SEO a kampaniami PPC sprowadza się do jej prawidłowego zrozumienia. Intencja odzwierciedla sposób zachowania użytkowników oraz ich aktualne potrzeby. Może mieć charakter:

 • informacyjny - poszukiwanie informacji na dany temat,
 • nawigacyjny - przeszukiwanie kolejnych źródeł informacji,
 • komercyjny - rozważanie zakupu produktu lub usługi,
 • transakcyjny - gotowość do zrobienia zakupów.

Optymalizacja wyszukiwarek może zaspokoić te różne intencje wyszukiwania. Pomaga użytkownikom znaleźć informacje, budować świadomość marki i przyciągać wartościowych, potencjalnych klientów.

Z kolei kampanie PPC zwykle koncentrują się głównie na intencjach komercyjnych lub transakcyjnych. Dzięki temu mogą przynieść Ci szybko zyski. Twoje oferty zaprezentują się w wybranych przez Ciebie miejscach, np. w Google, na Instagramie. W ten sposób przyciąganiu odpowiednich odbiorców, którzy są potencjalnie gotowi do podjęcia decyzji zakupowej i skrócisz ich ścieżkę zakupową.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Sprawdź też:

Ścieżka zakupowa klienta w infografice


SEO czy kampania PPC - co wybrać?

Nurtują Cię pytania: co to jest SEO? Na czym polegają kampanie PPC i którą z nich wybrać w swojej strategii marketingu internetowego? Wszystko zależy od potrzeb Twojego biznesu oraz Twoich możliwości finansowych. Jednocześnie warto połączyć SEO i PPC. Będziesz mógł osiągnąć szybsze rezultaty dzięki reklamom PPC, podczas gdy długoterminowa strategia SEO nadal będzie się rozwijać. Łącząc obie strategie, możesz dotrzeć do różnych grup odbiorców i optymalizować wydajność kampanii na podstawie danych i wyników z obu kanałów. Analizę wyników przeprowadzaj w specjalistycznych narzędziach, np. Google Search Console, Google Analytics 4, Google Ads, Facebook Insights.

Podejmując decyzję o wyborze strategii, rozważ kilka zasadniczych kwestii:

 • profil swojej działalności - przeanalizuj rodzaj i zakres swojej oferty; oceń jaki sposób promocji Twojej marki najłatwiej dotrze do Twojej grupy docelowej, np. kampanie produktowe, artykuły blogowe; skoncentruj się na tych działań i obserwuj wyniki; na ich podstawie podejmij dalsze decyzje, np. zintensyfikowanie działań SEO,
 • cele biznesowe - określ swoje założenia marketingowe, np. budowa świadomości marki, większa sprzedaż; Twoje cele powinny być m.in. mierzalne, realne; dlatego zacznij od głównych celów, by móc je rozwijać na przestrzeni czasu; będą zależeć od indywidualnych potrzeb Twojego biznesu i oczekiwań grupy docelowej; np. zwiększenie sprzedaży w ciągu 3 miesiącu za pomocą kampanii w social mediach,
 • budżet - obie strategie wymagają przygotowania przemyślanego planu finansowego; działania SEO możesz prowadzić zarówno przy większym budżecie, jak i niskim; kampanie PPC zależą od wielu czynników, które powinieneś wnikliwe przeanalizować, m.in. stawka za słowo kluczowe, konkurencja; mogą generować większe wydatki, jednak pozwalają szybko osiągnąć zyski, które możesz zainwestować, np. w działania SEO,
 • okres zwrotu z inwestycji - oceń swoje możliwości finansowe i oceń, w które działania - płatne, czy bezpłatne - możesz najpierw zainwestować; weź pod uwagę czas oczekiwania na efekty.

W podjęciu decyzji pomogą Ci:


SEO, PPC, SEM - co to takiego i czym się różnią? Podsumowanie

SEO, SEM i PPC - co to takiego i czym się różnią? SEO, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek, skupia się na organicznej widoczności w wynikach wyszukiwania. SEM to szersze pojęcie, obejmujące zarówno SEO, jak i PPC. Z kolei kampanie PPC to płatne reklamy, które są świetnym sposobem na szybkie zwiększenie ruchu na stronie. Którą strategię wybrać? To zależy od Ciebie! Przedstawiliśmy Ci najważniejsze informacje o SEO, SEM i PPC, wskazaliśmy, czym się różnią oraz jak mogą wpłynąć na widoczność Twojej strony online. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu długoterminowej strategii, wybierz SEO. Gdy oczekujesz szybkich wyników, zdecyduj się na PPC. Rozważ, czy nie warto wdrożyć kompleksowej strategii (SEM), by budować silną pozycją online.

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Jaka jest różnica między SEO a SEM?
Down arrow

SEO (Search Engine Optimization) koncentruje się na optymalizacji witryny w celu uzyskania organicznej widoczności w wynikach wyszukiwania, podczas gdy SEM (Search Engine Marketing) obejmuje zarówno SEO, jak i kampanie Google Ads w wyszukiwarkach.

Czym jest strategia SEM?
Down arrow

Strategia SEM to kompleksowy plan działania mający na celu promowanie witryny lub produktów w wynikach wyszukiwania na platformach takich jak Google. SEM skupia się na zwiększeniu widoczności online i osiągnięciu celów marketingowych za pomocą dwóch głównych składników:

 • SEO - obejmuje optymalizację treści na stronie internetowej oraz jej struktury, aby poprawić pozycję witryny w wynikach organicznych wyszukiwarek, m.in. dostosowanie słów kluczowych, zoptymalizowanie treści, poprawę struktury witryny i linkowanie.
 • PPC - tworzenie płatnych kampanii reklamowych, gdzie firmy płacą za każde kliknięcie reklamy.

Strategia SEM pozwala dotrzeć do swojej docelowej grupy klientów w momencie, gdy aktywnie poszukują produktów lub usług, i mogą być zainteresowani ofertą. Poprzez połączenie działań SEO i PPC, firma może zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, zyskać potencjalnych klientów i osiągnąć cele biznesowe.

Co to jest PPC i jakie są zalety kampanii PPC?
Down arrow

PPC (Pay-Per-Click) to model reklamy internetowej, w którym reklamodawca płaci tylko za kliknięcia swojej reklamy (lub inne działania, np. konwersje). Zalety kampanii PPC to szybkie wyniki, kontrola nad budżetem reklamowym, oraz możliwość precyzyjnego docierania do docelowej grupy odbiorców, co pozwala efektywnie zwiększyć ruch na stronie internetowej.Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria z wykształcenia jest prawniczką, jednak pasja do pisania kiełkowała w niej powoli, aż w końcu rozkwitła i doprowadziła do marketingu. Doświadczenie w zawodzie pozwoliło jej zdobyć umiejętność obiektywnego myślenia, rozumienia potrzeb obu stron i szukania optymalnego rozwiązania. Zaczęła od kursu z copywritingu, a potem odbyła szkolenie z podstaw SEO i content marketingu. Obecnie systematycznie poszerza swoją wiedzę z zakresu pozycjonowania i marketingu internetowego. Rozwija także swoje umiejętności podczas korzystania z narzędzi, takich jak Senuto czy Keyword Planner.

Prywatnie zapalona podróżniczka, zafascynowana kulturą azjatycką, dla której podróżowanie to przede wszystkim doświadczanie, pokonywanie swoich barier i szansa na poznanie siebie. Specjalistka w ekonomicznym pakowaniu bagażu. Maria to też miłośniczka czytania kilku książek jednocześnie i kreatywnego gotowania.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
SEO, PPC i SEM - co to jest i jak wpływa na widoczność strony w internecie

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 96 głosów

UDOSTĘPNIJ