Jak mierzyć skuteczność pozycjonowania? Poznaj narzędzia i wskaźniki.

Ta firma co roku odnotowuje dzięki nam znaczący wzrost zapytań!

Zobacz, jak pozycjonowaniem pobijamy kolejne rekordy zapytań dla Protan Elmark!

Czy rosnąca liczba odwiedzin lub duża liczba słów kluczowych w top 10 zawsze stanowią o sukcesie pozycjonowania? Pomiar pozycjonowania powinien uwzględniać wyniki sprzedażowe i cele biznesowe firmy. Jednak po drodze do sprzedaży mamy jeszcze szereg innych oznak tego, że pozycjonowanie jest realizowane dobrze. Jak mierzyć skuteczność pozycjonowania na każdym etapie działań? Zobacz, jak samodzielnie ocenić efekty SEO za pomocą popularnych narzędzi!

 

Widoczność fraz w Google

Jednym z bardziej oczywistych efektów pozycjonowania jest widoczność strony w Google. Na początku jednak wzrost widoczności będzie dotyczył awansów na odległych stronach wyników wyszukiwania. Trudno byłoby więc sprawdzać to ręcznie. Dzięki odpowiednim narzędziom prześledzimy, na ile słów kluczowych strona jest widoczna w Google i jak widoczność rośnie na przestrzeni czasu (lub spada, jeśli działania prowadzone są nieskutecznie).

Do zbadania widoczności można wykorzystać polskie narzędzia Senuto i SEMSTORM. My polecamy oba do analizy polskich stron. Dowiemy się z nich, na ile fraz strona widoczna jest w top 10 i w top 3. Poznamy też najpopularniejsze frazy oraz porównamy stronę z konkurencją. Jak wyglądają dane z takich narzędzi?

Powyższe narzędzia pozwalają stwierdzić, czy widoczność strony rośnie. To ważne szczególnie na początku procesu pozycjonowania, gdy strona pojawia się w top 10 co najwyżej na frazy z nazwą firmy lub marki.

Czy zawsze jest tak kolorowo? Z narzędzi można przecież wywnioskować, że widoczność wcale nie wzrasta. Wtedy pozycjoner powinien zmienić strategię. Być może dobrał zbyt ambitnie słowa kluczowe lub nie uwzględnił dużej konkurencji. Często brak zmian w widoczności to efekt...niewprowadzonych zmian na stronie, które zalecił pozycjoner. Wtedy należy jak najszybciej to nadrobić, a przełoży się to na widoczność i lepsze efekty pozycjonowania strony.

Senuto pozwala monitorować widoczność strony w Google. Narzędzie jest płatne, ale zdecydowanie warte swojej ceny. Zapytaj, czy Twoja agencja z niego korzysta ;)

SEMSTORM to kolejne narzędzie z niezbędnika pozycjonera. Działa podobnie jak Senuto, więc można wybrać któreś z tych narzędzi lub stosować je równocześnie. 

Mierzysz pozycjonowanie i nie jesteś zadowolony? Czas na zmiany.

Pomiar ruchu na stronie

Niewątpliwie pierwszym “namacalnym” efektem pozycjonowania będzie wzrost ruchu na stronie. Można go przeanalizować za pomocą Google Analytics, sprawdzając takie statystyki jak: odsłony, sesje i użytkownicy. Warto skorzystać z możliwości Google Analytics i zestawić rosnący ruch na stronie z liczbą konwersji, a także źródłem odwiedzin.

Tutaj istotne jest sprawdzenie, czy ruch pochodzi z wyników organicznych Google. Zwłaszcza jeśli obok pozycjonowania, prowadzone są inne kampanie - PPC, social media itp. Zakładamy, że efektem pozycjonowania jest właśnie wzrost ruchu z kanału organic, ale częściowo widać go również w kanałach referral i direct.

W odniesieniu do punktu o widoczności strony, warto mieć na uwadze, że nie od razu pojawią się odwiedziny. Nie wiesz, kiedy możesz się ich spodziewać? Zobacz nasz artykuł o tym, ile trwa pozycjonowanie strony.

Widok na raport kanałów z Google Analytics, który pokazuje, skąd pochodzi większość odwiedzin na stronę.

CTR strony w Google

Warto analizować stosunek liczby kliknięć do wyświetleń za pomocą narzędzia Google Search Console. CTR pokazuje, czy opis i tytuł strony w wynikach wyszukiwania motywuje użytkowników do odwiedzin. Jeśli mamy dużą liczbę wyświetleń i bardzo niską liczbę kliknięć warto wziąć pod uwagę, czy optymalizacja meta title i description uwzględniała nie tylko pozycjonowanie, ale również potrzeby użytkownika.

Celem jest nie tylko wyświetlanie się w Google, ale przede wszystkim pozyskanie klienta. Jeśli już się wyświetliliśmy w wynikach wyszukiwania, wykorzystajmy tę szansę, aby zmotywować użytkownika do odwiedzin i zapoznania się z ofertą.

 

Jakość odwiedzin na stronie

Po wielu miesiącach pozycjonowania możesz być zadowolony z rosnącego ruchu na stronę. Jednak sama objętość jeszcze nie daje korzyści Twojej firmie. Przeanalizuj jakość odwiedzin, czyli to, czy przyczyniają się do wzrostu sprzedaży. W tym wypadku również przyda się Google Analytics.

W raporcie konwersje w Google Analytics możesz sprawdzić, z jakiego kanału pochodzą konwersje. Uwaga, dla pełnego obrazu sytuacji, lepiej skorzystać z raportu najpopularniejszych ścieżek konwersji. Gdybyśmy skorzystali z raportu konwersji celu, dowiemy się z jakiego kanału pochodzą odwiedziny, podczas których dokonano konwersji.

Ale droga użytkownika do konwersji często jest długa i złożona z wielu wcześniejszych odwiedzin. Równie ważne jest więc, skąd przyszedł po raz pierwszy na stronę. Tego dowiemy się właśnie, analizując najpopularniejsze ścieżki konwersji. Możemy zauważyć na przykład sytuację, w której pierwsze odwiedziny pochodzą z pozycjonowania, a ostatnie - te z konwersją, na przykład z remarketingu.

Warto inwestować we wszystkie kanały, które występują w najpopularniejszych ścieżkach, nie tylko w ten ostatni, konwertujący.

Sprawdzasz konwersje? Zajrzyj do raportu najważniejszych ścieżek konwersji w Google Analytics.

Pomiar sprzedaży z pozycjonowania

Poruszyliśmy temat sprzedaży. Można ją mierzyć za pomocą narzędzi, ale przecież nie w każdym biznesie pozostaje ślad online po kliencie. Jeśli prowadzisz biznes lokalny, stacjonarny albo sprzedajesz głównie przez telefon, kluczowe będzie mierzenie sprzedaży i zestawianie jej z rosnącym ruchem na stronę internetową.

Warto także mierzyć odwiedziny na podstronach, które odgrywają rolę w procesie sprzedaży są to np.: strony ofertowe, strony z danymi kontaktowymi, strona z adresem firmy, strona z cenami itp. W przypadku stacjonarnych biznesów nie zmierzymy konwersji online, ale sprawdzimy, ile osób widziało ofertę i numer telefonu, a następnie porównamy z wizytami w sklepie lub salonie i liczbą telefonów od klientów.

Michał mówi, co to jest pozycjonowanie. Zobacz!

Co jeszcze mierzyć w pozycjonowaniu?

Powyższe zestawienie, jak mierzyć pozycjonowanie, jest stworzone dla właścicieli i administratorów stron. Ta grupa, do której być może także należysz, chce przede wszystkim wiedzieć, jak i czy pozycjonowanie pomaga w rozwoju biznesu. Po drodze jednak jest szereg innych elementów, które my, agencja, badamy, aby ocenić skuteczność pozycjonowania są to takie elementy jak:

  • profil linków przychodzących - sprawdzamy go w narzędziu Ahrefs
  • zaindeksowanie i widoczność poszczególnych podstron w Google
  • duplikacja treści - do tego wykorzystujemy narzędzia, spróbuj m.in. Sitelinera
  • widoczność na tle konkurencji - sprawdzamy, jakie jeszcze frazy warto uwzględnić w kampanii SEO, analizujemy konkurencję za pomocą narzędzi: Senuto, SEMSTORM, Ahrefs, Surfer SEO

 

Podsumowanie

Pomiar pozycjonowania z punktu widzenia klienta, który korzysta z tej usługi powinien obejmować analizę widoczności strony, odwiedzin i sprzedaży. We wszystkich etapach pomoce będą narzędzia, ale również wiedza ekspertów. My zawsze dołączamy do raportów wnioski. Szczególnie na początku zamiast efektów, lepiej analizować działania. W pierwszych miesiącach sprawdź więc, co konkretnie agencja zrobiła dla Twojej strony. Nie wiesz, jak się za to zabrac? Polecamy artykuł o tym, jak sprawdzać pracę agencji. Dopiero po wielu miesiącach przyjdzie czas na liczenie odwiedzin i sprzedaży.

Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
Zdjecie 11.05.2019 14 54 23
Uzupełnienie naszej prezentacji na Festiwalu SEO w Katowicach. Zobacz, jak generować przydatne rapor...
Zobacz więcej
nathan gotch youtube
Nathan Gotch też kiedyś zaczynał. Podzielił się z nami krótkimi, ale soczystymi poradami o tym, jak ...
Zobacz więcej
cyrus shepard widoczni wywiad2
Ekspert Moz dzieli się swoją praktyczą wiedzą o pozycjonowaniu. Czy wystarczy dobry tekst, aby trafi...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jak mierzyć skuteczność pozycjonowania? Poznaj narzędzia i wskaźniki.
Średnia ocen użytkowników 4.93 na podstawie 95 głosów
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO