Co to jest kanibalizacja słów kluczowych i jak sobie z nią poradzić?

co to jest kanibalizacja slow kluczowych jak sobie z nia poradzic
Spis treści

• Co to jest jest kanibalizacja słów kluczowych?

• Jak kanibalizacja słów kluczowych wpływa na Twoją stronę?

• Jak sprawdzić, czy masz problem z kanibalizacją treści?

• Jak naprawić problemy z kanibalizacją słów kluczowych na stronie?

• Czego nie robić w przypadku kanibalizacji słów kluczowych?

• Podsumowanie

Kanibalizacja słów kluczowych to jeden z częściej spotykanych błędów pozycjonowania, które można znaleźć podczas w witrynach podczas audytu SEO. Wpływa on na znaczące ograniczenie efektów pozycjonowania strony, co potrafi być frustrujące. Na czym polega kanibalizacja treści? Czy ten problem dotyczy Twojej strony? Jak sobie z nim poradzić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest jest kanibalizacja słów kluczowych?

Zacznijmy od tego, że bliżej zdefiniujemy pojęcie kanibalizacja słów kluczowych. Co to jest? Na czym polega? Jest to jeden z błędów optymalizacji SEO, który ma miejsce, gdy różne strony w witrynie są kierowane na te same lub bliźniacze słowa kluczowe. Efektem jest to, że konkurują między sobą dwie strony przypisane do tej samej witryny. Sformułowanie “kanibalizacja” odnosi się właśnie do tego, że samodzielnie przyczyniasz się do tego, że samodzielnie “zabijasz” swoje efekty SEO.

Żeby lepiej Ci wytłumaczy, co to jest kanibalizacja słów kluczowych, posłużymy się przykładem. Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep internetowy, który zajmuje się sprzedażą butów. Decydujesz się, że chcesz promować swoją witrynę na frazę “buty”, więc wykorzystujesz ją na wszystkich podstronach. Przekaz, jaki w tym momencie kierujesz do Google, oznacza, że każda z Twoich stron dotyczy butów. Teoretycznie nie powinno być w tym nic złego - jest to przecież prawda. Problem polega na tym, że nie przekazujesz Google dostatecznie szczegółowych informacji o swojej ofercie i wymagasz od algorytmu, żeby samodzielnie porównał Twoje strony i wybrał tę, która według niego, najlepiej pasuje do danego słowa kluczowego. Zamiast tego powinnaś/powinieneś wykorzystać więcej fraz, które lepiej by zdefiniowały, co znajduje się na poszczególnych podstronach. Wartościowymi słowami kluczowymi w Twoim przypadku mogłyby się okazać takie frazy jak tenisówki, buty turystyczne, buty damskie do biegania itp


Jak kanibalizacja słów kluczowych wpływa na Twoją stronę?

Na wiele pytań związanych z pozycjonowaniem stron internetowych, możesz usłyszeć odpowiedź “to zależy”. SEO to złożony proces, przez co wiele kwestii jest niejednoznacznych. Jednak na pytanie, czy kanibalizacja słów kluczowych jest zła, można stanowczo odpowiedzieć - tak. Kanibalizacja w SEO jest dużym błędem i należy się jej wystrzegać. Jej obecność może negatywnie wpłynąć na Twoją witrynę pod wieloma względami.


Kanibalizacja słów kluczowych szkodzi widoczności witryny

Kanibalizacja słów kluczowych oznacza, że masz zbyt wiele identycznych lub takich samych słów użytych w swojej witrynie. Jest to informacja dla Google, że nie na każdej stronie treść będzie pasowała do wykorzystywanych słów kluczowych. Efektem takich działań może być to, że nie mogąc od siebie odróżnić treści, Google nada wyższy priorytet tej stronie, która nie jest dla Ciebie szczególnie istotna. Natomiast ta strona, która jest dla Ciebie ważna (np. Pod kątem konwersji) znacząco spadnie w rankingu SERP. Co więcej, możesz się również zdarzyć tak, że Google obniży pozycję w rankingu wszystkich stron, które dzielą takie same słowa kluczowe.

Chcesz poprawić jakość swojej strony?


Kanibalizacja słów kluczowych zmniejsza autorytet witryny

Dużym problemem generowanym przez kanibalizację jest osłabienie autorytetu swojej strony internetowej. Zamiast stworzyć jedną bardzo silną pod kątem autorytetu stronę, dzielisz siłę CTR na wiele stron, które w efekcie mają słabą moc. Wynika to z faktu, że sprawiłeś/sprawiłaś, że Twoje strony są dla siebie wzajemnie konkurencją i muszą walczyć o ilość odsłon, a także pozycję w rankingu SERP.


Kanibalizacja słów kluczowych osłabia siłę linków zwrotnych

Jednym z ważniejszych czynników rankingowych SEO są linki zwrotne prowadzące do danej witryny. Jeżeli Twoja witryna ma dwie strony z podobną treścią, linki będą musiały być podzielone między każdą z nich. W związku z tym, zamiast jednej, silnej strony do której prowadzi 10 linków, będziesz miał/miała dwie strony, do których prowadzi po 5 linków. Takie działanie nie przyniesie Ci korzyści przy pozycjonowaniu, a będzie wymagać od Ciebie większego nakładu pracy, czasu i pieniędzy.


Kanibalizacja słów kluczowych marnuje Twój crawl budget

Crawl budget, znany również jako budżet indeksowania, oznacza, jak często bot odwiedzi Twoją stronę i ile podstron może odczytać podczas wizyty. Ma to wpływ między innymi na to, ile Twoich stron będzie się pojawiać w wynikach wyszukiwania Google. Im więcej stron poświęconych tej samej frazie posiadasz w swojej witrynie, tym dłużej będzie zajmować przeszukiwanie i indeksowanie Twojej witryny.

Przeczytaj więcej o budżecie indeksowania w naszym wpisie blogowym:


Jak sprawdzić, czy masz problem z kanibalizacją treści?

Zastanawiasz się, nad tym, czy Twoja strona może mieć problem z kanibalizacją słów kluczowych? Jeżeli masz problemy z osiągnięciem zamierzonych efektów SEO, może być to jednym z powodów. Pokażemy Ci, jak to sprawdzić.

Aby sprawdzić, czy dotyczy Cię problem z kanibaliizacją treści, musisz sprawdzić, czy występują na Twojej witrynie strony, które łączą jednocześnie te same słowa kluczowe i te same/podobne intencje. Aby to zweryfikować możesz wykorzystać poniższe sposoby.


Wykonaj audyt treści

Możesz samodzielnie przyjrzeć się publikowanym treściom i wykorzystywanym słowom kluczowym w Twojej witrynie. To dobre rozwiązanie, jeżeli Twoja strona nie jest mocno rozbudowana i wszelkie nieścisłości jest łatwo zauważyć. W innej sytuacji możesz bardzo łatwo pominąć problem z kanibalizacją, dlatego nie będzie to rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu?


Przyjrzyj się wcześniejszym wynikom

Do weryfikacji problemów z kanibalizacją treści mogą przydać Ci się specjalistyczne narzędzia, jak na przykład Ahrefs. Jest tam dostępna funkcja Site Explorer, która pozwala na zbadanie witryny pod różnymi kątami. Jeżeli chcesz sprawdzić swoją stronę pod kątem kanibalizacji słów kluczowych, wejdź na platfomę Ahrefs, a następnie postępuj według schematu:

  • Wpisz adres swojej witryny w narzędziu Site Explorer.
  • Przejdź do raportu Organiczne słowa kluczowe.
  • Filtruj według słowa kluczowego, które chcesz zbadać.
  • Kliknij listę historii rankingu.

W ramach wyniku wyświetlą Ci się strony, które były widoczne na to samo słowo kluczowe, a także będą pokazane ich pozycje w wynikach SERP. Możesz wówczas zweryfikować, czy poza słowami kluczowymi łączyły je również wspólne intencje, a więc, czy występował tu problem z kanibalizacją.


Wykorzystaj komendę “site:”

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie strony w Twojej witrynie są przypisane do wybranego słowa kluczowego, możesz wykorzystać komendę “site:”. Wystarczy, że przejdziesz do wyszukiwarki Google i w polu wyszukiwania wpiszesz “keyword site:example.pl”. Tym sposobem zobaczysz wszystkie strony w Twojej witrynie związane z tym tematem. Pamiętaj jednak o ostrożności w tym przypadku - Google najprawdopodobniej podoba Ci wiele wyników, ale nie musi to oznaczać, że na pewno masz problem z kanibalizacją słów kluczowych. Przeanalizuj wówczas intencje wyświetlanych stron.


Jak naprawić problemy z kanibalizacją słów kluczowych na stronie?

Jesteś już pewien/pewna, że na Twojej stronie pojawił się problem z kanibalizacją treści? W takim razie to najlepszy czas na to, żeby wdrożyć zmiany w witrynie. Wówczas Twoja strategia SEO będzie miała odpowiednie podłoże, by przynosić zamierzone efekty.


Zrestrukturyzuj swoją stronę internetową

Przy problemie z kanibalizacją treści, pierwszym, co możesz zrobić to konsolidacja stron. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę wydajności organicznej witryny. Spróbuj przekierować starą stronę na bardziej aktualny odpowiednik lub połącz strony, które wykorzystują te same frazy, w jedną. Możesz również spróbować przekształcić stronę o największym autorytecie w stronę docelową, która zawiera linki do innych stron wchodzących w zakres Twoich docelowych słów kluczowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przekierowaniach, sprawdź nasz artykuł:

Twoja strona potrzebuje optymalizacji?

Wykorzystanie przekierowań jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ eliminują obecność duplikatów, a także pozwalają na konsolidację czynników rankingowych takich jak linki zwrotne i linki wewnętrzne. Nie będą się już one rozdzielać na kilka mniej istotnych stron, lecz wpłyną na budowę silnego autorytetu jednej strony.


Znajdź nowe słowa kluczowe

Czasami lepszym rozwiązaniem jest po prostu przebudowa treści z wykorzystaniem nowych słów kluczowych. Przyjrzyj się swojej strategii i zastanów się, czy słowa kluczowe, które wykorzystujesz dokładnie opisują zawartość Twojej strony. Czy użytkownik, który odwiedzi Twoją stronę po wpisaniu w wyszukiwarce docelowego słowa kluczowego, będzie usatysfakcjonowany przedstawioną ofertą? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest przecząca, przebuduj swoją strategię słów kluczowych.

Wskazówki dotyczące wyboru słów kluczowych i ich wykorzystania, znajdziesz w następujących artykułach:


Czego nie robić w przypadku kanibalizacji słów kluczowych?

Wiele osób, gdy zorientuje się, że ma problem z kanibalizacją treści panikuje i podejmuje pośpiesznie decyzje, które wcale nie przyczyniają się do polepszenia wyników SEO. Często za takimi pomysłami kryją się pozornie logiczne przesłanki, które jednak w praktyce działają na niekorzyść witryny. Jakich rozwiązań lepiej unikać w przypadku kanibalizacji słów kluczowych? Omijamy najpopularniejsze przypadki.

Usuwanie strony internetowej - bardzo rzadko usuwanie jakiejś strony można uznać za dobre rozwiązanie. Zwykle takie działanie będzie dodatkowo obniżać zasięg SEO witryny. Takie rozwiązanie można rozważyć tylko w przypadku, gdy strona nie ma żadnej wartości dla witryny. Zwykle zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie przekierowania 301.

Wyłączenie indeksowania strony - brak indeksacji sprawia, że dana strona nie będzie miała szans na wyświetlanie się w wynikach SERP. Można więc uznać, że z perspektywy użytkownika Google nie będzie ona istnieć. Bez wątpienia nie będzie miało to pozytywnego przełożenia na Twoją strategię SEO. Wystrzegaj się takich rozwiązań.

Kanonizacja strony - to rozwiązanie, które poleca się w przypadku stron, które są dla siebie duplikatami lub są do siebie wyjątkowo podobne. Nie jest to natomiast rozwiązanie, które poleca się w przypadku kanibalizacji treści.

Próba cofnięcia optymalizacji strony - wiele osób próbuje radzić sobie z kanibalizacją słów kluczowych poprzez obniżenie autorytetu problematycznej witryny. Jednak cofnięcie optymalizacji strony tylko dla jednego słowa kluczowego jest praktycznie niemożliwe. Dlatego jeżeli zaczniesz usuwać linki wewnętrzne, zewnętrzne powiązane z daną frazą i prowadzące do wybranej strony, obniżysz pozycję całej witryny w wynikach wyszukiwania Google.

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?


Co to jest jest kanibalizacja słów kluczowych i jak sobie z nią poradzić? Podsumowanie

Kanibalizacja słów kluczowych jest dużym błędem, który może znacząco ograniczyć efekty strategii pozycjonowania strony internetowej. Jeśli jednak przyjrzysz się swojej witrynie i odpowiednio szybko wdrożysz zmiany, możesz liczyć na to, że niedługo zaobserwujesz odpowiednie efekty pracy nad SEO witryny.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest kanibalizacja słów kluczowych i jak sobie z nią poradzić?

Średnia ocen użytkowników4.67 na podstawie 109 głosów

UDOSTĘPNIJ