4 genialne sposoby, by zwiększyć crawl budget

co to jest crawl budget
Spis treści

• Co to jest crawl budget?

• Czy crawl budget to coś, czym musisz się przejmować?

• Dlaczego crawl budget jest ważny dla SEO?

• Co wpływa na wydajność crawl budget?

• Jak sprawdzić poziom indeksowania strony?

• Czy można wpłynąć na crawl budget?

• Jak zmaksymalizować crawl budget?

Masz problemy z indeksowaniem swojej strony internetowej? Taki problem może powodować crawl budget. W naszym artykule dowiesz się co to jest crawl budget, a także jak na niego wpływać, by indeksowanie witryny przebiegało sprawniej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest crawl budget?

Crawl budget, nazywany również na niektórych polskich blogach budżetem indeksowania, pozwala określić, szybkość i ilość stron indeksowanych przez boty Google na wybranej witrynie. Wynik jest zależny między innymi od zasobów, które Google będzie wykorzystywać, a także od tego, jaka ilość indeksowania jest obsługiwana przez Twój serwer. Mówiąc nieco prościej, crawl budget określa jak często bot odwiedzi Twoją stronę i ile podstron odczyta w ramach takiej wizyty.


Czy crawl budget to coś, czym musisz się przejmować?

Crawl budget to bez wątpienia interesujący i ważny wskaźnik, który pomaga zrozumieć, jak działa Google. Jednak, czy wszyscy powinni poświęcać mu szczególną uwagę? Zdecydowanie nie - większość witryn nie musi się zbytnio nim przejmować, ponieważ Google znakomicie sobie radzi ze znajdowaniem oraz indeksowaniem stron internetowych. Na przykład osoby, które są właścicielami popularnych serwisów, raczej nie będą musiały się martwić tą kwestią. Zupełnie inaczej będzie w przypadku osób, które mają nowe strony, witryny z wieloma przekierowaniami, czy też witryny, które były niedawno modyfikowane.


Crawl budget a nowe witryny internetowe

Crawl budget jest ważnym wskaźnikiem w przypadku nowo powstałych stron internetowych, szczególnie jeżeli wyróżniają się one dużą ilością stron internetowych. Serwer zwykle jest w stanie podjąć się tego indeksowania, ale ze względu na to, że Twoja witryna nie jest popularna i nie cieszy się jeszcze zaufaniem - Google może nie chcieć poświęcać zbyt wiele czasu na indeksowanie jej. Oczywiście, indeksowanie będzie prawdopodobnie się odbywać, ale zdecydowanie wolniej. Wskaźnik crawl budget będzie stosunkowo niski względem tego, czego Ty mógłbyś/mogłabyś oczekiwać.


Crawl budget a bardzo rozbudowane strony internetowe

Jeżeli prowadzisz witrynę, która ma bardzo dużo stron (ponad 10 000), crawl budget również będzie dla Ciebie interesującym wskaźnikiem. Google może mieć problem ze znalezieniem wszystkich stron znajdujących się w Twojej witrynie. Najczęściej ten problem dotyka witryn e-commerce.


Crawl budget a aktualizacje stron internetowych

Jeżeli prowadzisz swoją witrynę już od jakiegoś czasu, ale właśnie dodałeś do niej setki nowych stron, wskaźnik crawl budget może się okazać dla Ciebie bardzo istotny. Ta kwestia dotyczy nie tylko jednorazowych zmian, ale również często aktualizowanych stron internetowych. Dokonując takich zmian, musisz mieć pewność, że crawl budget dla Twojej strony internetowej jest na odpowiednim poziomie, by zaindeksować nowe strony. Czasami konieczna jest optymalizacja crawl budget.


Crawl budget a wiele przekierowań w witrynie

Wdrażanie wielu przekierowań w swojej witrynie znacząco ogranicza zasoby crawl budget. Może to spowodować problemy z indeksowaniem nowych stron przez wyszukiwarkę Google. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zastosowanie crawl budget optimization.


Dlaczego crawl budget jest ważny dla SEO?

Aby skutecznie pozycjonować stronę internetową, należy zrozumieć to, w jaki sposób działa wyszukiwarka Google. Indeksowanie strony jest jednym z podstawowych kwestii, o które musisz zadbać chcąc osiągnąć efekty w SEO. Aby Twoja strona mogła w ogóle się pojawiać w wynikach wyszukiwania, najpierw musi zostać zaindeksowana przez Google. Taki proces może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Jeżeli ilość stron do zaindeksowania w Twojej witrynie będzie zbyt duża względem możliwości, które ma Twój crawl budget, część stron w ogóle nie będzie się pojawiać w wynikach wyszukiwania. W efekcie wszelkie działania SEO będą bezużyteczne - te strony nie będą miały szansy pojawić się w Google.

Pamiętaj, jednak, że choć indeksowanie jest konieczne, by Twoja strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania, to crawl budget nie jest wskaźnikiem rankingowym Google. Zgodnie z oficjalnymi informacjami podawanymi przez Google, szybsze indeksowanie wcale nie musi sprawić, że Twoja strona będzie osiągać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat indeksowania stron przez Google? Przeczytaj nasze artykuły:

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Co wpływa na wydajność crawl budget?

Crawl budget zależy przede wszystkim od dwóch czynników: limitu wydajności indeksowania (crawl rate limit) i zapotrzebowania na indeksowanie (crawl demand). Na bazie tych dwóch elementów Google określa limit adresów URL, które może i zamierza indeksować.


Limit wydajności indeksowania (crawl rate limit)

Google skupia się między innymi na tym, by podczas indeksowania stron internetowych, nie przeciążać serwerów. W tym celu jest obliczana maksymalna liczba połączeń równoległych, które mogą być jednocześnie wykorzystywane do zeskanowania witryny, obliczane jest także opóźnienie między pobraniami. Wyniki tych obliczeń są właśnie określane jako limit wydajności indeksowania.

Na poziom limitu wydajności indeksowania wpływają przede wszystkim poniższe czynniki:

 • Stan indeksowania: jeśli czas reakcji witryny jest szybki, limit jest zwiększany i można skanować więcej połączeń. W przypadku wolniejszej reakcji ze strony witryny lub w przypadku błędów serwera, limit wydajności indeksowania jest zmniejszany.
 • Limit ustalony w Google Search Console: w panelu GSC właściciel witryny może ustalać ograniczenia względem indeksowania jej przez Googlebota. Należy jednak wiedzieć, że ustawienie wyższych limitów w GSC nie pozwala na automatyczne zwiększenie wydajności indeksowania.
 • Ograniczone możliwości Google: bez wątpienia Google ma imponujące możliwości działania, ale nie są one nieograniczone. Dysponują oni konkretną liczbą komputerów i pojemnością bazy danych, to w dużym stopniu wpływa na limit wydajności indeksowania.

Funkcja kontrolowania szybkości indeksowania w Google Search Console. Źródło: https://ahrefs.com/


Zapotrzebowanie na indeksowanie (crawl demand)

Czas, jaki poświęca Google danej witrynie, jest zależny od tego, jak bardzo jest ona rozbudowana, jak często jest aktualizowana, jaka jest jakość jej stron i trafność treści w porównaniu do konkurencyjnych witryn. W ten sposób jest określone szacunkowe zapotrzebowanie witryny na indeksowanie.

Na wynik zapotrzebowania na indeksowania wpływają takie elementy jak:

 • Szacowane zasoby witryny: boty Google będą szczegółowo skanować Twoją witrynę i to od Ciebie zależy, czy trafią na istotne strony czy stracą czas na niewartościowych adresach. Zadbaj o to, by Google nie skanowało duplikatów, niedziałających stron lub tych, które mają nieaktualną treść. Analizując te strony Google niepotrzebnie poświęca czas, który mógłby być wykorzystany na skanowanie treści, która jest istotna dla Twojego biznesu online.
 • Popularność witryny: pamiętaj, że te strony, które cieszą się większym zaufaniem internautów i większą popularnością, będą zdecydowanie częściej indeksowane. Google zależy na tym, by treści lubiane przez użytkowników były aktualne.
 • Aktualizacje strony: systemy Google starają się na bieżąco skanować strony, wykrywać ewentualne zmiany i w razie potrzeby - ponownie indeksować. Dotyczy to również poważniejszych zmian, takich jak przeniesienie witryny.


Jak sprawdzić poziom indeksowania strony?

Aby lepiej zrozumieć, jak crawl budget działania na Twojej stronie internetowej, powinieneś/nnaś poświęcić czas na zweryfikowanie aktywności związanej z dotychczasowym indeksowaniem Twojej witryny w Google. W ten sposób zweryfikujesz również, czy crawl budget działa w optymalny sposób na Twojej stronie czy też wymaga usprawnień.

Najprostszy sposób na zweryfikowanie indeksowania witryny w Google to przeanalizowanie raportu Statystyki indeksowania w Google Search Console.

Podgląd raportu Statystyki indeksowania w Google Search Console. Źródło: https://ahrefs.com/

W raporcie znajdziesz między innymi następujące informacje:

 • Łączna liczba żądań robota indeksującego,
 • Średni czas odpowiedzi (ms),
 • Stan hosta (aktualnie i w przeszłości).

Analizując ten raport znajdziesz informacje dotyczące ewentualnych zmian w sposobie indeksowania, problemów z indeksowaniem witryny, a także wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób jest Twoja strona indeksowana.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Możesz dowiedzieć się więcej na temat korzystania z Google Search Console w naszym artykule blogowym:


Czy można wpłynąć na crawl budget?

Możesz się teraz zastanawiać, czy można zwiększyć budżet indeksowania. Crawl budget jest określany dla każdej witryny na podstawie popularności, przydatności dla użytkowników, niepowtarzalności i wydajności serwera, dlatego by zwiększyć jego poziom musisz pracować nad poprawą możliwości skanowania na stronie i nad podniesieniem jakości treści w witrynie.


Jak zmaksymalizować crawl budget?

Obawiasz się, że crawl budget dla Twojej witryny jest niewystarczający? Crawl budget optimization to zestawienie kilku sprawdzonych rozwiązań, które pomogą Ci zmaksymalizować poziom tego czynnika.

Poprawienie szybkości działania witryny
Jeśli chcesz zoptymalizować crawl budget, warto się przede wszystkimi skupić na zwiększeniu szybkości witryny. Dzięki temu Googlebot będzie mógł indeksować więcej adresów URL. Powolne strony internetowe sprawiają, że Googlebot spędza swój czas na czekaniu, zamiast zajmować się indeksowaniem kolejnych stron. Im szybciej działająca witryna, tym Google będzie mogło zindeksować więcej stron w tym samym czasie. Google zwraca również uwagę na to, że szybko działająca strona jest bardziej przystępna dla użytkowników, a także sygnalizuje stabilne serwery - to ważna informacja dla wyszukiwarki.

Zwiększenie ilości linków wewnętrznych i zewnętrznych
Ze względu na limit wydajności budżetowania, Googlebot musi nadać priorytety stronom dostępnym w witrynie. Bez wątpienia najważniejsze będą dla niego te strony, do których prowadzi wiele linków zewnętrznych i wewnętrznych, ponieważ da mu to do zrozumienia, że znajduje się tam istotna treść. Możesz zwiększyć poziom crawl budget poprzez zwiększenie ilości linków zewnętrznych i/lub linków wewnętrznych. Priorytetowo skup się na odpowiedniej strategii linkowania wewnętrznego, bo zdobycie linków zewnętrznych będzie wymagało od Ciebie więcej czasu i zaangażowania. Pamiętaj przy tym, że Google ma spory problem ze znalezieniem i indeksowaniem tzw. stron osieroconych, czyli tych do których nie prowadzą żadne linki, powiązania.

Więcej o linkowaniu zewnętrznym i wewnętrznym dowiesz się z naszych artykułów:

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Wyeliminowanie duplikatów treści
Wśród czynników, które negatywnie wpływają na crawl budget, Google wymienia między innymi powielone treści w witrynie oraz treści o niskiej jakości i spam. Wspominaliśmy już przy zapotrzebowaniu na indeksowanie, że zdupilkowanie treści spowalnia indeksowanie. Pozbycie się duplikatów treści pomoże Ci nie tylko w kwestii optymalizacji crawl budget, ale także wpłynie pozytywnie na ogólny odbiór Twojej witryny i SEO.

Chcesz wiedzieć więcej w tym temacie? Sprawdź:

Usunięcie przekierowań do uszkodzonych stron
Crawlery Google mają ograniczony czas, który poświęcają Twojej witrynie. Jeżeli będą musiały w tym czasie odwiedzić również strony, które mają nieaktualną, nieważną treść lub strony, które są uszkodzone, będą mieli wówczas mniej czasu na zaindeksowanie rzeczywiście ważnych dla Ciebie stron. Nie utrzymuj aktywnych linków do uszkodzonych stron, pomoże Ci to również w utrzymaniu przejrzystej struktury witryny.


4 genialne sposoby, by zwiększyć crawl budget. Podsumowanie

Jeśli Twoja strona internetowa jest bardzo rozbudowana lub nowa, powinieneś/nnaś szczególnie zainteresować się tematem crawl budget i jego optymalizacją. Jeśli masz problemy ze sprawną indeksacją stron w swojej witrynie, spróbuj wdrożyć opisane przez nas rozwiązania - powinno Ci to pomóc zmaksymalizować crawl budget i przyspieszyć indeksowanie.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
4 genialne sposoby, by zwiększyć crawl budget

Średnia ocen użytkowników4.25 na podstawie 110 głosów

UDOSTĘPNIJ