Oceniamy konferencję txb.digital. Najlepszy event UX w Poznaniu?

tbx widoczni okladka

Konferencja UX txb.digital w Poznaniu to największe wydarzenie przeznaczone dla Product Ownerów, Project Managerów, UX Designerów/Product Designerów, Marketerów oraz wszystkich profesjonalistów zaangażowanych w rozwój produktów cyfrowych. 16 i 17 listopada 2023 roku odbyła się 3. edycja tego prestiżowego wydarzenia. Nie mogło zabraknąć tam nas! Miejsce wśród publiczności zajął Bartłomiej Roszak z działu CRO naszej agencji. Jakie wrażenia zrobiły na nim wystąpienia prelegentów i co wyniósł z konferencji? Przekonajmy się!

 Publiczność dopisała


Konferencja UX txb.digital w Poznaniu 2023 - jak było?


Konferencja UX txb.digital odbyła się w Poznaniu w eN Studios. Organizator (Webmetric) przygotował dla uczestników mnóstwo ciekawych i przydatnych informacji dotyczących nowoczesnych technologii, ich wpływu na UX oraz sposobów na ich wykorzystanie w biznesie. Poziom organizacji wydarzenia był bardzo wysoki. Rejestracja uczestników przebiegała płynnie, bez zakłóceń i w przyjemnej atmosferze.

Nie zabrakło okazji do wypicia razem kawy


Pierwszego dnia, 16 listopada 2023 roku, odbyły się wystąpienia prelegentów. Każdy z nich był doskonale przygotowany merytorycznie. Przemówienia były dynamiczne, pełne praktycznych wskazówek i przykładów. Prelegenci zachęcali uczestników do interakcji. Magia dobrej energii i aury podziałały! Po każdej prelekcji uczestnikom udzielały się pozytywne emocje. Podczas paneli dyskusyjnych zadawali pytania i prowadzili ożywioną dyskusję.

Pomiędzy prelekcjami odbywały się panele dyskusyjne z udziałem prelegentów

Drugi dzień, 17 listopada 2023 roku, koncertował się na warsztatach. Prelegenci dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, pracowali w 20 - osobowych grupach. Przedstawiali w przystępny i ciekawy sposób tajniki ludzkiej psychiki, które odpowiadają za określone wzorce zakupowe. Mieliśmy szansę dowiedzieć się, ile znaczy neuromarketing i ekonomia behawioralna dla pozytywnych doświadczeń użytkowników oraz optymalizacji konwersji. Podczas warsztatów odkryliśmy również garść ciekawostek o moderacji badań z niecodziennymi respondentami i turbo ważnych informacji o możliwościach Instagram Reels, TikTok i YouTube Shorts, które pomogą promować Twój biznes. To była niesamowita dawka wrażeń i porad, które będziemy mogli wykorzystać w naszej pracy!

 Bartek z organizatorami

 

Prelegenci 3. edycji Konferencji UX txb.digital w Poznaniu 2023


Podczas 3. edycji Konferencji UX txb.digital w Poznaniu 2023 roku zaprezentowało się wielu cenionych ekspertów. Przekazywali bezcenną wiedzę i dzielili się swoimi doświadczeniami! Sprawdź, kto był prelegentem i o czym dokładnie były konkretne prezentacje.


Sylwia Błach - Projektowanie w sex-tech. Jak kształt technologii wpływa na postrzeganie seksualności?

Jako pierwsza wystąpiła Sylwia Błach, autorka, aktywistka i programistka. Przygotowała wystąpienia pt. „Projektowanie w sex-tech. Jak kształt technologii wpływa na postrzeganie seksualności?” Podczas prelekcji przybliżyła, czym jest zagadnienie sex-tech. Wskazała, że są to wszelkiego rodzaju urządzenia oraz rozwiązania technologiczne umożliwiające zaspokajanie podstawowych potrzeb człowieka z obszaru życia seksualnego. Jednym z założeń projektu sex-tech jest zagwarantowanie komfortu i swobody mówienia o seksie i swojej seksualności oraz o wpływie, jaki seks wywiera na życie każdego z nas.
Podkreśliła, że idea sex-tech dotyczy w dużej mierze osób z wykluczeń społecznych, m.in.: samotnych, niepełnosprawnych.


Sylwia Błach zwróciła uwagę, że tylko w Polsce ponad 40% osób odwiedza regularnie strony erotyczne. A podczas pandemii sprzedaż tego typu urządzeń wzrosła o 100%! Z jej wystąpienia wynikało, że idea sex tech to nie tylko zabawki, ale również oddziaływanie na stan emocjonalny użytkownika na odległość za pomocą wszelkiego rodzaju robotów jak również bio hakowanie (połączenie mózgu i technologii).

Ciekawym elementem idei sex-tech jest tzw. fem-tech. To innowacyjny projekt, który ma pomóc kobietom, by nie czuły się wykluczone, czy wyobcowane w sferze seksualnej.

 Sylwia Błach

Marta Mielcarek - Screen Anatomy w Figmie

Kolejną prelegentką była Marta Mielcarek UI Team Leader, założycielka największych w Polsce spotkań UX - Tipi UX. W swoim wystąpieniu pt. „Screen Anatomy w Figmie” opowiadała z pasją o możliwościach i procesie tworzenia projektów w Figmie. Marta Mielcarek przybliżyła nam kluczowe funkcjonalności Figmy, jak również zasady i wytyczne w projektowaniu oraz tworzeniu makiet w tym narzędziu. Podkreślała, że proces projektowania w Figmie jest często wieloetapowy i rozłożony w czasie. Jednocześnie możliwości Figmy pozwalają na powrót do różnych projektów, co wpływa na komfort pracy.
Ważnym elementem wystąpienia Marty Mielcarek były również:

 • wpływ kolorystyki na wrażenia użytkownika,
 • tworzenie odpowiednich kompozycji czy rozmiarów czcionki dostosowanej do używanej na stronie typografii.

Marta Mielcarek

Wojciech Popiela - Gra cieni - japoński design

Wojciech Popiela, CEO/ UX Designer w Webmetric, przygotował fascynującą prelekcję zatytułowaną „Gra cieni - japoński design”. W bardzo interesujący sposób przekładała japońską mentalność na projekt strony internetowej. Podczas wystąpienia Wojciech Popiela:

 • przybliżył kulturę i tło historyczne Japonii, by na tym tle pokazać, że wojna głodu, która wybuchła w Japonii, jest jednym z elementów napędzających kulturę konsumpcjonizmu ze strony Japończyków,
 • skupiał się na roli pół cieni w japońskiej rzeczywistości (kulturze i stylu); wskazał, że duża część sztuki w kulturze japońskiej opiera się na tzw. teatrze cieni,
 • mocno skoncentrował się na mentalności Japończyków, której przyświeca idea mistrzostwa w każdej dziedzinie; Japończycy w każdej pracy, czy lekarza, czy osoby sprzątającej, dążą do osiągnięcia poziomu mistrza,
 • przeszedł dzięki temu płynnie do kolejnego zagadnienia, jakim było piękno w niedoskonałości i przełożył go na potrzeby technologii - postawił tezę, że czasem mniej dopracowany albo bardziej chaotyczny interfejs, może przełożyć się na lepszy odbiór strony, niż ten staranie dopracowany, stworzony na potrzeby konkretnej grupy docelowej,
 • poruszył także wątek dotyczący krytyki powszechnej obecnie masowej produkcji.

Wojciech Popiela prowadził także zajęcia warsztatowe 17 listopada 2023 roku na temat „Neuromarketing i ekonomia behawioralna w UX i optymalizacji konwersji”.

 Wojciech Popiela

Marcin Stopa i Gabriela Lupa - Od neuronów do zakupu - co NeuroMarketing zdradza o naszej uwadze, ciekawości i decyzjach zakupowych.

Kolejni prelegenci - Marcin Stopa, Head od NeuroResearch w Neuroinsight Lab, i Gabriela Lupa, Head of Neuromarketing Division w Neuroinsight Lab, przygotowali niezwykle interesujące wystąpienie zatytułowane, „Od neuronów do zakupu - co NeuroMarketing zdradza o naszej uwadze, ciekawości i decyzjach zakupowych”. Przybliżyli nam garść informacji o tym, jak mózg nas stymuluje oraz wpływa na nasze decyzje zakupowe. W czasie wystąpienia prelegenci opowiedzieli o:

 • sposobach badania funkcji poznawczych mózgu,
 • tym jakie rodzaje poszczególnych bodźce mają wpływ na zwrócenie naszej uwagi,
 • tym jakie elementy strony potrafią wpływać negatywnie na odbiór i uwagę użytkownika podczas korzystania z usług cyfrowych.

Bartek z Marcinem Stopą

Bardzo ciekawym elementem wystąpienia, które przykuło uwagę Bartłomieja Roszaka z działu CRO naszej agencji, było badanie przeprowadzone na jednym z uczestników Konferencji. Dotyczyło pomiaru poszczególnych obszarów mózgu, które odpowiadały za:

 • uwagę,
 • stres,
 • koncentrację,
 • zadowolenie.

Wrażenia? Niesamowite! Bartłomiej Roszak do tego stopnia zainteresował się tym zagadnieniem, że skonsultował się z Marcinem Stopą na temat rozwoju neuromarketingu. Nasz przedstawiciel dowiedział się, że już teraz dostępne są metody badające uwagę użytkownika. Dzięki specjalnym słuchawkom będzie można badać zachowania użytkownika, podczas 8-godzinnego czasu pracy.

 Marcin Stopa i Gabriela Lupa

Krzysztof Miotk - Wiedźmin szkoły UX, czyli czy badaniami każdy wojować powinien?

Podczas 3. edycji Konferencji UX txb.digital 2023 w Poznaniu, wystąpił także Krzysztof Miotk, Co-founder/UX Researcher w Quale, który zaprezentował temat „Wiedźmin szkoły UX, czyli czy badaniami każdy wojować powinien?”. Niczym książkowy wojownik, przedstawił podczas panelu dwie strony medalu struktury zespołów UX designers:

 • z jednej strony mogliśmy poznać zasady działania schematu, w którym na parę projektów przypada jeden UX designer - rozwiązanie ma tę zaletę, że projektant działa według własnego wypracowanego systemu pracy i konsultuje się samodzielnie z klientem; to daje szereg możliwości, w tym elastyczność w dopasowaniu się do oczekiwań klienta,
 • z drugiej strony prelegent przedstawił nam schemat działania organizacji, w której to każdy produkt przechodzi przez szereg osób, a w końcowej fazie dociera do klienta - takie działanie jest mocno uschematyzowane, przez co sam UX designer nie odgrywa tak kluczowej roli jak w pierwszym przypadku, pomimo że ma kluczowe znaczenia dla funkcjonalności danego produktu cyfrowego.

Wystąpienie przybliżyło nam również struktury i schematy działania w obszarze UX oraz tematykę badań UX, oraz ich wpływu na poszczególne etapy rozwoju produkt.

Krzysztof Miotk prowadził także zajęcia warsztatowe 17 listopada 2023 roku na temat „Moderacja badań z niecodziennymi respondentami”.

 Krzysztof Miotk

Alicja Migda - Mrówczy krąg śmierci idealnego produktu, czyli jak przestać wierzyć w jednorożce i zejść na ziemię

Alicja Migda, Senior Product Designer w People More, wystąpiła podczas 3. edycji Konferencji txb.digital 2023 roku w Poznaniu z tematem „Mrówczy krąg śmierci idealnego produktu, czyli jak przestać wierzyć w jednorożce i zejść na ziemię”. Przygotowała garść praktycznych wskazówek dla UX designerów:

 • opowiadała o tym jak nie powinni oni dążyć do stworzenia idealnego projektu już na etapie początkowym,
 • zwróciła uwagę, że nie mają wtedy możliwości dostosowania produktu do każdego użytkownika,
 • zachęcała UX designerów do „wypuszczania jeszcze niedokończonego produktu” - dzięki temu będą mogli w większym stopniu wyłapać błędy, które są niewidoczne dla ich oczu na etapie projektowania.

Podczas panelu dyskusyjnego Alicja Migda podkreślała, że odpowiedź na nurtujące UX designerów pytania jest jedna - „to zależy”.
Nie ma gotowego rozwiązania, bo ich praca ma indywidualny charakter i zależy od wielu aspektów. Bardzo mocno akcentowała, że UX opiera się często na błędnych założeniach i projektowaniu interfejsów tak, aby były one dostosowane pod konkretnego użytkownika i nie istnieje interfejs bez wad. Dlatego zachęcała nas, by nie bać się popełniać błędów, bo to nieuniknione. Warto natomiast wyciągać z nich konstruktywne wnioski.

 Alicja Migda

Tomasz Żmuda - Efektywne i efektowne case study, dlaczego nie robisz tego jak projektant

Tomasz Żmuda, Innovation & business designer/ Product manager with UX skills w Digital Science// Labz, przygotował mocne „Efektywne i efektowne case study, dlaczego nie robisz tego jak projektant”. Przedstawił szereg praktycznych wskazówek dotyczących pracy UX designerów. Było gorąco!

Tomasz Żmuda

Eugeniusz Poprocki - Najlepszy interfejs - brak interfejsu. O tym jak stworzyć użyteczny interfejs, który nie będzie akcentował uwagę na sobie

Eugeniusz Poprocki - UI/UX designer, pasjonat projektowania i designer z wyczuciem estetyki i poczuciem humoru, poruszył niezwykle przydatne zagadnienie, czyli „Najlepszy interfejs - brak interfejsu. O tym jak stworzyć użyteczny interfejs, który nie będzie akcentował uwagę na sobie”.
Ten panel zawierał mnóstwo wskazówek dotyczących tego jak poszczególne ułożenie elementów na stronie oraz ich wyróżnienie, potrafią zmienić jej odbiór! Eugeniusz Poporocki promował zasadę, która powinna przyświecać pracy każdego UX designera, mianowicie Content First:

 • opowiadał o wpływie struktury interfejsu na wrażenia użytkownika,
 • podkreślał, że poprawna struktura może mieć kolosalny wpływ na doświadczenia odbiorcy i koncentrowanie jego uwagi. Jednocześnie zaznaczył, że nie istnienie idealny interfejs, ale można stworzyć taki, który spełni oczekiwania użytkowników (poprzez odpowiednie rozmieszczenie elementów, wyszczególnienie najważniejszych, tych, na które zwróci uwagę).
 • doradzał, aby zwracać uwagę na bodźce, które będą dochodzić do klienta podczas korzystania z produktu cyfrowego - to w dużej mierze kwestia indywidualna,
 • prelegent zaproponował schemat skrócenia ścieżki użytkownika - poprzez nakierowanie i wyróżnienie odpowiednich elementów strony na podstawie hierarchii ułożenia elementów, jak również optymalizację karty produktu, by nie bombardowała użytkownika napływem bodźców i nie przeciążała go zbyt dużą ilością informacji na raz.

 Eugeniusz Poprocki

Jarosław Żubka - Jak zaprojektowano unikatowy stadion Warty Poznań. Case study kompleksu społeczno-sportowego

Na zakończenie pierwszego dnia 3. edycji Konferencji txb.digital 2023 w Poznaniu, organizator rozbudził w nas sportowe emocje. Wystąpił Jarosław Żubka, pełnomocnik Zarządu Warty Poznań SA ds. ESG i Wizerunku, który przedstawił „Jak zaprojektowano unikatowy stadion Warty Poznań. Case study kompleksu społeczno-sportowego”. Prelegent rozbudził w każdym z nas ducha sportowca. Emocje sięgnęły zenitu!

 

Warsztaty na txb.digital

Mateusz Buczkowski - Vertical video marketing dla produktów cyfrowych: jak rolki, szorty i tiktoki mogą pomóc w promocji Twojego pomysłu?

Mateusz Buczkowski, T-Shaped Marketer & Marketing Trainer z 10-letnim doświadczeniem w marketingu, pracował z uczestnikami 2. dnia Konferencji (17 listopada 2023 roku) podczas warsztatów na temat „Vertical video marketing dla produktów cyfrowych: jak rolki, szorty i tiktoki mogą pomóc w promocji Twojego pomysłu?”


Uczestnicy mogli pracować w 20 - osobowych grupach. Warsztaty były przeznaczone dla:

 • founderów, CEO i przedsiębiorców związanych z produktami cyfrowymi, którzy chcą szybko pozyskać potencjalnych użytkowników,
 • marketerów współpracujących ze światem martech, IT czy digitalu, poszukających nowych rozwiązań marketingowych,
 • programistów, UX designerów i project managerów, którzy chcą budować swój wizerunek w sieci i promować własne aplikacje i SaaS.

Mateusz Buczkowski dzielił się swoim doświadczeniem i pomagał zrozumieć tajniki algorytmów rolek, szortów i TikToka oraz zasady projektowania gotowych filmów, promujących produkty cyfrowe.

 

Podsumowanie

Konferencja UX txb.digital w Poznaniu 2023 roku to największe wydarzenie, które przyciąga ludzi, którzy zajmują się rozwojem technologii i jej wpływu na UX. 3. edycja nas nie zawiodła! Uczestnicy wyszli z ogromną porcją wiedzy i praktycznych wskazówek na temat wpływu projektu strony na doświadczenia użytkownika oraz znaczenia psychiki na odbieranie bodźców i jej wpływu na decyzje zakupowe konsumentów. Nie mamy wątpliwości, że okażą się przydatne w codziennych obowiązkach UX designerów! Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Oceniamy konferencję txb.digital. Najlepszy event UX w Poznaniu?

Średnia ocen użytkowników4.00 na podstawie 2 głosów

UDOSTĘPNIJ