9 wskazówek, dzięki którym zdominujesz lokalne wyniki SEO

9 wskazowek dzieki ktorym zdominujesz lokalne wyniki SEO
Spis treści

• Jak wykorzystać lokalne platformy do wspierania pozycjonowania?

• Jak wizytówka w Google Moja Firma wspiera lokalne SEO?

• Jak dobierać słowa kluczowe, aby wspierać pozycjonowanie lokalne?

• Jak link building wspiera pozycjonowanie lokalne?

• Jak zarządzanie opiniami wspiera pozycjonowanie lokalne?

• Jak treść na Twojej stronie wpływa na pozycjonowanie lokalne?

• Jak aktywność w mediach społecznościowych wpływa SEO lokalne?

• Jak przystosowanie strony do urządzeń mobilnych wpływa na SEO lokalne?

• Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania lokalnego?

• Podsumowanie

SEO jest idealnym rozwiązaniem między innymi dla mniejszych, lokalnych firm. To dzięki pozycjonowaniu można szybko dotrzeć do konkretnego klienta w określonej lokalizacji, z jasno sprecyzowaną potrzebą. Nie wiesz, jak docierać do lokalnych klientów? Nasz przewodnik po lokalnym SEO pomoże Ci zoptymalizować wyniki Twojej strony w Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak wykorzystać lokalne platformy do wspierania pozycjonowania?

W sieci możesz znaleźć wiele platform, które zbierają informacje o lokalnych przedsiębiorstwach - mogą to być zarówno katalogi firm, wyszukiwarki, baza usługodawców itp. Umieszczanie informacji o Twojej firmie w takich miejscach pozwala z jednej strony na przyciągnięcie na Twoją witrynę nowych odbiorców i zachęcenie do skorzystania z oferty. Z kolei z drugiej strony takie działanie wspiera również Twoją strategię SEO, ponieważ jednym z czynników rankingowych Google są linki prowadzące do witryny. Zadbaj o to, by wpisy na takich platformach były jakościowe, rzetelne, zwróć również uwagę na to, żeby wpisy o Twojej firmie się nie duplikowały.


Jak wizytówka w Google Moja Firma wspiera lokalne SEO?

Posiadanie wizytówki w Google Moja Firma może w szybkim tempie wesprzeć lokalne SEO. Założenie tam konta pozwoli Ci natychmiast zwiększyć widoczność firmy w sieci, a przy odpowiedniej konfiguracji pomoże również zwiększyć współczynnik konwersji. Jeśli masz w planie pracę nad wizytówką w Google Moja Firma, upewnij się, że wcześniej nie została ona uruchomiona. Czasami okazuje się, że np. były pracownik wcześniej już ją założył, wówczas możesz uzyskać dostęp do istniejącej już wizytówki. Żeby to zweryfikować przejdź na stronę https://business.google.com/create, znajdź swoją firmę i wyślij prośbę o dostęp.

Wysyłanie prośby o nadanie dostępu do wizytówki, która już widnieje w Google Moja Firma.

Jeśli Twoja firma nie widnieje w systemie, musisz najpierw wprowadzić ją do menadżera Google Moja Firma. Po spełnieniu tych kroków, przyszedł czas na optymalizację wizytówki. Co powinieneś zrobić?

 • Wprowadź w systemie główną kategorię biznesową.
 • Określ podkategorie dla swojego biznesu.
 • Wskaż słowa kluczowe, które najlepiej opisują Twoją działalność.
 • Dodaj lokalizację, w której mieści się sklep lub biuro.
 • Dodaj informacje kontaktowe - numer telefonu, adres internetowy.
 • Zweryfikuj swój profil - sprawdź, czy nazwa firmy, adres i dane kontaktowe w Google Moja Firma są zgodne z tymi dostępnymi w Twojej witrynie.
 • Przejdź weryfikację Google - w celu sprawdzenia wiarygodności, Google wyśle do Ciebie kartkę pocztową z kodem weryfikacyjnym, będziesz musiał go wpisać w swoim koncie. Kartka powinna zostać wysłana do Ciebie w przeciągu 7 dni od rejestracji.

Panel administracyjny wizytówki Google Moja Firma, w którym można uzupełnić najważniejsze dane dotyczące Twojej działalności.


Więcej o pozycjonowaniu wizytówki firmy w Google, możesz się dowiedzieć z naszego poprzedniego artykułu:


Jak dobierać słowa kluczowe, aby wspierać pozycjonowanie lokalne?

Podstawą skutecznego SEO jest odpowiednie dobranie słów kluczowych - powinny one jednocześnie odzwierciedlać Twoją ofertę i potrzeby użytkowników. W znalezieniu odpowiednich słów kluczowych do swojej kampanii mogą Ci pomóc narzędzia. Możesz rozważyć wykorzystanie takich narzędzi jak Semstorm, Ubersuggest, Google Keyword Planner, Ahrefs. Jak zdominować rynek wykorzystując lokalne SEO? Żeby odnieść sukces, musisz zrozumieć, w jaki sposób działa Google.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Wyniki wyszukiwania Google są dostosowywane do różnych czynników, w tym również do lokalizacji osoby, która wpisuje wybraną frazę w Google. Gdy ktoś szuka na przykład sklepu budowlanego w swojej okolicy i wpisze taką frazę w wyszukiwarce, dostanie od Google propozycje najbliższej położonych punktów. Pamiętaj jednocześnie, że geolokalizacja działa tylko na te frazy, które zostały przez Google uznane jako lokalne. Dlatego chcąc dobrze poprowadzić lokalne pozycjonowanie stron internetowych, warto oprzeć swoją strategię o różne frazy. Jakie słowa kluczowe Ci w tym pomogą?

 • Frazy z nazwą lokalizacji (np. sklep budowlany Kraków) - możesz mieć wówczas pewność, że Twoja strona będzie zajmować wysokie pozycje bez względu na to, czy fraza zostanie wpisana w Google przez osobę rzeczywiście przebywającą w Krakowie, czy też osobę znajdującą się w innej lokalizacji.
 • Frazy ogólne (np. sklep budowlany) - wykorzystując frazy ogólne nadal powinieneś się skupiać na uzyskaniu wysokich pozycji w wybranej miejscowości, a nie na ogólnych wynikach. Aby monitorować pozycje strony z konkretnej miejscowości, możesz skorzystać z narzędzia Seostation.
 • Frazy z długim ogonem - są one łatwiejsze do wypozycjonowania niż frazy ogólne i zdecydowanie lepiej oddają intencje odbiorców, co przekłada się na większe szanse na konwersję. Dodatkowo pozycjonowanie strony z użyciem szczegółowych fraz pomaga podnieść pozycję także dla fraz ogólnych, które mieszczą się w dłuższej frazie. W związku z tym, jeżeli będziesz pozycjonować się na frazę “sklep z narzędziami budowlanymi”, poniesiesz również pozycję na frazę “sklep z narzędziami”.

Lokalne pozycjonowanie stron internetowych było poruszane również w innych artykułach na naszym blogu. Sprawdź:


Jak link building wspiera pozycjonowanie lokalne?

Linkowanie, zarówno wewnętrzne, jak i wewnętrzne, ma bardzo duży wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Zadbaj o to, ponieważ linkowanie wewnętrzne na twojej stronie będzie wspierało optymalizację SEO. Pamiętaj także, by zdobywać wysokiej jakości linki zewnętrzne prowadzące do Twojej strony - poprawią one Domain Authority Twojej witryny. W tym celu możesz skorzystać z lokalnych blogów, portali, katalogów itp. Pamiętaj o tym, żeby bardzo ważne jest zwracanie uwagi na jakość linków - wybieraj wiarygodne strony z rzetelną treścią. Im więcej wysokiej jakości linków zwrotnych uzyskasz, tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że Twoja strona będzie na pierwszym miejscu w Google.


Jak zarządzanie opiniami wspiera pozycjonowanie lokalne?

Opinie i recenzje online pełnią coraz ważniejszą rolę w handlu - dotyczy to nie tylko branży e-commerce, ale również sprzedaży stacjonarnej. Wyniki raportu Rakuten z 2019 roku dowodzą, że aż 80% konsumentów dokonało zakupu po rekomendacji influencera. Recenzje online pozwolą na to, by zwiększyć zaufanie klientów, a Google dostanie wówczas informację, że Twoja oferta cieszy się zainteresowaniem. Zachęcaj swoich klientów do wystawienia recenzji w Google, możesz to zrobić na przykład za pośrednictwem newslettera lub osobistej rozmowy w lokalnym punkcie sprzedaży. Pamiętaj jednak o tym, żeby zarządzać pojawiającymi się recenzjami i odpowiadać na nie. To ważne szczególnie wtedy, gdy prowadzisz lokalny biznes. Nieuniknione jest, że w pewnym momencie Twoja firma otrzyma negatywną opinię. Przygotuj się na odpowiedź, ponieważ to, jak sobie z nią poradzisz bezpośrednio wpłynie na wizerunek Twojej marki. W przypadku negatywnej opinii staraj się wyjaśnić sytuację, sprostować informacje, zaoferować rekompensatę, wszystko w zależności od sytuacji. Z kolei w przypadku pozytywnych opinii - aktywnie odpowiadaj podziękowaniami za podzielenie się oceną.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jak treść na Twojej stronie wpływa na pozycjonowanie lokalne?

Google decydując, która strona powinna się znaleźć w pierwszych wynikach wyszukiwania, sprawdza, czy treść na stronie odpowiada intencjom użytkowników. Musisz się upewnić, że informacje umieszczone w Twojej witrynie są wyczerpujące i odpowiadają na potrzeby użytkowników. Biorąc pod uwagę pozycjonowanie lokalne, upewnij się, że na Twojej stronie masz umieszczoną pełną nazwę firmy, adres (dla każdej lokalizacji), kontakt. Warto również dodać mapę Google w witrynie. Pamiętaj przy tym, że jeżeli posiadasz punkty sprzedaży w różnych lokalizacjach, lepiej jest posiadać jedną stronę internetową dla wszystkich adresów. Przy optymalizacji strony pod lokalne SEO ważne jest również to, żeby treść dostępna w witrynie dobrze opisywała Twoją ofertę, miała wysoką jakość i wykorzystywała słowa kluczowe.

Jeśli chcesz zdominować lokalne wyniki SEO, użyj znaczników danych strukturalnych, aby pomóc Google szybciej zidentyfikować Twoją lokalną firmę. Co prawda, według ekspertów SEO, nie ma dowodów na wpływ danych strukturalnych na pozycje w rankingach. Jednak, bez wątpienia ma to duży wpływ na zachęcenie użytkowników do przejścia do Twojej witryny, co z kolei zwiększa współczynnik klikalności i ruch w witrynie. Dane strukturalne w formie kodu na stronie mogą być wykorzystywane do oznaczania na przykład:

 • produktów (np. cena produktu),
 • wydarzeń (np. data i miejsce),
 • firm lokalnych (siedziba, dane kontaktowe itp.),
 • miejsc,
 • osób,
 • recenzji i opinii.

Więcej w tym temacie dowiesz się z naszego artykułu:


Jak aktywność w mediach społecznościowych wpływa SEO lokalne?

Prowadzisz lokalny biznes, więc myślisz, że nie musisz być obecny w mediach społecznościowych? To duży błąd! Powinieneś nie tylko aktywnie działaniach w social mediach, ale również budować tam swoją społeczność. Jeżeli odpowiednio dobierzesz platformę do swojej działalności, a także przygotujesz spójny, interesujący content, możesz znacząco wesprzeć wyniki lokalnego SEO. W jaki sposób obecność w mediach społecznościowych wpływa na pozycjonowanie?

 • Zapewnia szansę dotarcia do większego grona odbiorców, a tym samym zwiększenia ruchu na stronie.
 • Daje możliwość używania geolokalizacji przy udostępnianiu postów, dzięki czemu możesz dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców.
 • Daje możliwość informowania o swoich produktach, opiniach, cenach, a także organizowania wydarzeń.
 • Przy tworzeniu viralowych treści, daje możliwość zwiększenia ilości wzmianek o Twojej firmie w sieci.
 • Pozwala na uzyskanie dodatkowych linków prowadzących do witryny.
 • Umożliwia zwiększenie zaufania klientów do marki.


Jak przystosowanie strony do urządzeń mobilnych wpływa na SEO lokalne?

Kolejną z istotnych wskazówek jest dostosowanie swojej strony do urządzeń mobilnych. Użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, w 2021 roku mobilny handel elektroniczny odpowiadał już za 72,9% światowej sprzedaży na rynku e-commerce. Z tego względu Google również coraz większą wagę przykłada do weryfikowania, czy właściciele witryn wychodzą naprzeciw tym trendom. Strony, które będą dostosowane do urządzeń mobilnych mają większą szansę na pojawienie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Wynika to z zastosowania przez Google strategii Mobile-First Index, która polega na tym, że podczas indeksowania i rankingowania treści roboty Google korzystają priorytetowo z mobilnej wersji witryny.

Więcej w tym temacie dowiesz się z naszego artykułu:


Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania lokalnego?

Ostatnią wskazówką, jeśli chodzi o pozycjonowanie lokalne, jest stałe analizowanie efektów swoich prac i wprowadzanie ewentualnych zmian w obranej strategii. Pamiętaj przy tym, że pozycjonowanie stron internetowych zajmuje wiele czasu i nie możesz oczekiwać, że będziesz na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania po dwóch miesiącach pracy nad lokalnym SEO.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie:

Nie wiesz, jak analizować efekty pozycjonowania? Wykorzystaj do tego specjalne narzędzia SEO. Pozycje Twojej witryny na określone słowa kluczowe możesz sprawdzić na przykład w Google Search Console, Semstorm lub Ahrefs.

Informacje o widoczności strony na określone słowa kluczowe w narzędziu Senuto


9 wskazówek, dzięki którym zdominujesz lokalne wyniki SEO. Podsumowanie

Pozycjonowanie strony to bardzo ważny element marketingu internetowego, szczególnie w przypadku lokalnej działalności. Jeśli chcesz dotrzeć do nowych odbiorców, poinformować ich o swojej ofercie i zachęcić do konwersji - zdominowanie lokalnych wyników SEO może Ci pomóc osiągnąć ten efekt. Kieruj się naszymi wskazówki i obserwuj efekty.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
9 wskazówek, dzięki którym zdominujesz lokalne wyniki SEO

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 141 głosów

UDOSTĘPNIJ