Pozycjonowanie na długi ogon - kompleksowy przewodnik

Pozycjonowanie na dlugi ogon kompleksowy przewodnik
Spis treści

• Czym są słowa kluczowe z długim ogonem?

• Pozycjonowanie szerokie - co to jest?

• Pozycjonowanie szerokie na długi ogon - korzyści

• Jak opracować skuteczną strategię pozycjonowania szerokiego?

• Jak tworzyć treści z uwzględnieniem fraz z długiego ogona?

• Podsumowanie

Znalezienie skutecznych strategii SEO jest kluczem do osiągnięcia wyższej widoczności i przyciągnięcia docelowej publiczności. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod optymalizacji jest pozycjonowanie na długi ogon, inaczej określane jako pozycjonowanie szerokie. W tym artykule kompleksowo omówimy proces pozycjonowania na słowa z długiego ogona, a także skuteczne sposoby optymalizacji treści na frazy long tail keywords.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są słowa kluczowe z długim ogonem?

Chociaż koncepcja pozycjonowania na długi ogon na stałe wpisała się w marketing w wyszukiwarkach, to jednak wiele osób mylnie rozumie pojęcie słów long tail. Frazy z długim ogonem to takie słowa kluczowe, które mają znacznie niższą średnią miesięczną liczbę wyszukiwań w stosunku do fraz o zasięgu ogólnym. Jednocześnie:

 • są one znacznie bardziej rozbudowane - często składają się z co najmniej 3-5 słów,
 • lepiej oddają intencje zakupowe użytkowników, co sprawia, że umożliwiają dotarcie do osób nastawionych na konwersje,
 • pozwalają niedużym markom konkurować z znanymi firmami na danym rynku,
 • relatywnie szybko przynoszą oczekiwane efekty, ponieważ cieszą się niższą konkurencją niż frazy ogólne (co oznacza w praktyce, że mniej firm się na nie pozycjonuje).

Często frazy long tail są mylnie rozumiane. Na przykład fraza ogólna, nurkowanie na bagnach z pewnością będzie mieć małą liczbę wyszukiwań, co nie czyni z niej frazy z długim ogonem. Podstawowym wyznacznikiem fraz long tail jest konkretne określenie potrzeb użytkownika i niewielka liczba wyszukiwań.

Przykładowe frazy long tail to:

 • najlepsze smartfony do fotografii nocnej,
 • dieta paleo dla początkujących",
 • sposoby na łagodzenie bólu pleców podczas pracy,
 • buty biegowe dla osób z płaskostopiem,
 • kosmetyki naturalne dla skóry wrażliwej na trądzik,
 • suszarka do włosów z jonizacją i dyfuzorem,
 • ekspres do kawy na kapsułki z funkcją spieniania mleka.

Intencje wyszukiwania fraz long tail mogą być różne - od informacyjnych, przez poradnikowe i transakcyjne.


Pozycjonowanie szerokie - co to jest?

Pozycjonowanie szerokie, znane również jako pozycjonowanie na długi ogon, to strategia SEO polegająca na pozycjonowaniu strony na bardziej szczegółowe i specyficzne słowa kluczowe zamiast ogólnych fraz. W przeciwieństwie do pozycjonowania na słowa kluczowe o dużym zasięgu, pozycjonowanie na długi ogon skupia się na bardziej precyzyjnych frazach, które są mniej konkurencyjne, ale mogą generować bardziej trafny i skoncentrowany ruch na stronie. Dzięki temu strategia ta może prowadzić do wyższej konwersji, ponieważ użytkownicy poszukujący konkretnych rozwiązań są bardziej skłonni do podjęcia akcji. W efekcie strategia SEO long tail skupia się na pozycjonowaniu strony czy sklepu na frazy z długim ogonem i optymalizacji witryny pod kątem tych słów. W praktyce skupiasz się na frazach, które oferują Twojej firmie największą wartość i możliwość dotarcia do docelowych klientów zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami.


Pozycjonowanie szerokie na długi ogon - korzyści

Pozycjonowanie na długi ogon, choć może wymagać nieco więcej pracy nad opracowaniem treści i analizą fraz kluczowych, niesie za sobą szereg korzyści, które przekładają się na lepsze wyniki w skuteczności SEO. Oto główne zalety tej strategii:

 • Pozyskanie bardziej trafnego ruchu - targetowanie na słowa kluczowe długiego ogona umożliwia dotarcie do bardziej grupy użytkowników, którzy wiedzą, czego chcą, poszukują określonych informacji, produktów lub usług. To oznacza, że osiągasz wyższą trafność, a użytkownicy trafiający na Twoją stronę są bardziej zainteresowani Twoją ofertą.
 • Lepsza konwersja - użytkownicy, którzy poszukują specyficznych rozwiązań, są zazwyczaj bliżsi fazy podejmowania decyzji zakupowych. Tworząc treści odpowiedzi na ich konkretne pytania, zwiększasz prawdopodobieństwo, że przekształcą się oni w Twoich klientów, np. dokonają zakupu, zapiszą się na newsletter czy skorzystają z oferty.
 • Niższe koszty pozycjonowania - inwestycja w SEO na frazy long tail szybciej przynosi wymierne efekty i jest tańsza ze względu na niższą konkurencję. Co więcej, frazy z długim ogonem pozwalają dotrzeć do osób nastawionych na konwersję, dzięki czemu pozycjonowanie szerokie zwiększa zwrot z inwestycji w marketing internetowy.
 • Mniejsza konkurencja - popularne słowa kluczowe o dużym zasięgu są często mocno konkurencyjne. Długie ogony są mniej popularne, co oznacza, że walka o pozycję w wynikach wyszukiwania SERP jest mniej zacięta. Skupiając się na tych frazach, masz większe szanse na osiągnięcie wyższych pozycji.
 • Lepsze dopasowanie treści - długi ogon pozwala na dostarczanie bardziej precyzyjnych treści odpowiadających na konkretne pytania i potrzeby użytkowników. To z kolei buduje zaufanie i relacje z klientami, tworząc wrażenie, że rozumiesz ich potrzeby i jesteś gotów dostarczyć im wartość.
 • Długoterminowe efekty - treści stworzone w oparciu o strategię długiego ogona są zazwyczaj bardziej trwałe i mogą generować ruch przez dłuższy czas.
 • Potencjał dla nowych rynków - frazy long tail pozwalają na dotarcie do niszowych rynków, które mogą być mniej oblegane przez konkurencję. Dzięki temu możesz odkryć nowe grupy odbiorców i zbudować swoją obecność na różnych frontach.
 • Doskonała analiza i optymalizacja - frazy long tail uwzględniają często dokładne zapytania użytkowników. To stanowi cenne źródło informacji do analizy zachowań i potrzeb użytkowników, co pozwala na ciągłe doskonalenie strategii i treści.


Jak opracować skuteczną strategię pozycjonowania szerokiego?

By efektywnie wykorzystywać frazy long tail i ich zalety, musisz stworzyć efektywną strategię pozycjonowania szerokiego. Sprawdźmy, jak to zrobić krok po kroku.


1. Poznaj swoją grupę docelową i stwórz persony kupujących

Podstawą sukcesu w marketingu internetowym jest określenie i dogłębne poznanie swojej grupy docelowej. By cieszyć się korzyściami strategii SEO szerokiego, musisz wiedzieć, do kogo kierujesz swój przekaz. Określ swoją grupę docelową poprzez:

 • dane demograficzne, takie jak wiek, płeć,
 • status majątkowy (czy są skłonni zapłacić więcej za wysoką jakość, czy też głównym kryterium
 • wyboru usług i produktów są niskie ceny),
 • wykształcenie,
 • status życiowy (status związku, posiadanie dzieci itp.).


Te dane pozwolą Ci ocenić, jakie tematy mogą potencjalnie zainteresować członków Twojej grupy docelowej. Informacje możesz uzyskać za pomocą narzędzia Google Analytics 4, a także poprzez ankiety wśród klientów. By zwiększyć liczbę wypełnionych ankiet, zaoferuj coś w zamian za jej wypełnienie, np. rabat na kolejne zakupy czy darmową dostawę. Sprawdź również:

Raport “Dane demograficzne ogółem” w Google Analytics 4


2. Przeprowadź analizę słów kluczowych

Niezbędnym elementem spójnej strategii pozycjonowania szerokiego jest analiza słów kluczowych long tail. By dowiedzieć się, jakie tematy interesują Twoich odbiorców oraz jakie frazy wpisują w wyszukiwarkę, skorzystaj z:

 • for tematycznych (np. Quora, Reddit), na których odkryjesz, jakich informacji szukają Twoi odbiorcy, co ich interesuje itp. Mogą to być również fora i grupy tematyczne w mediach społecznościowych;
 • narzędzi do doboru słów kluczowych - postaw na Google Keyword Planner, Senuto lub Surfer i szukaj rozbudowanych fraz o niskiej lub średniej konkurencji, które dobrze oddają intencje użytkowników i są dopasowane do twojej ofertyy; skup się na słowach kluczowych o różnej intencji wyszukiwania (nawigacyjna, informacyjna, komercyjna, transakcyjna) - frazy możesz eksportować do arkusza Excel; sprawdź także listę słów kluczowych, które powodują wyświetlenie Twojej strony w Google Search Console
 • rozmów z klientami i ankiet - zapytaj użytkowników, co chcieliby wiedzieć o Twoim produkcie.

Na podstawie zebranych danych przygotuj gotową listę fraz, na które chcesz się pozycjonować. Najlepiej zbierz wszystkie frazy w arkuszu Excel.
Dowiedz się:

Przykład fraz long tail w narzędziu Google Keyword Planner

Frazy kluczowe long tail w Ahrefs

Zakładka Zapytania w raporcie Skuteczności treści w Google Search Console, która informuje, jakie zapytania spowodowały wyświetlenie strony w Google


3. Przeanalizuj konkurencję pod kątem fraz long tail

By odnieść sukces w SEO long tail, powinieneś stworzyć autorską strategię pozycjonowania i wybrać słowa kluczowe dopasowane do branży, ale i Twojej indywidualnej oferty. Mimo to warto sprawdzić, jakie działania i strategię SEO stosuje Twoja konkurencja. Zidentyfikuj swoich konkurentów w Google - sprawdź top10 na frazy powiązane z Twoją ofertą, a następnie skorzystaj z narzędzi, takich jak SEMrush czy SEMSTORM bądź SENUTO, by przeanalizować, na jakie frazy pozycjonuje się konkurencja. Skup się na frazach z długim ogonem. Możesz także porównać swoją stronę ze stronami konkurencji i poznać frazy, na które nie realizujesz działań, a konkurencja owszem. Pamiętaj, by nie kopiować strategii konkurencji, a jedynie się nią inspirować i szukać pomysłów na działania. Przejrzyj także strony konkurentów - zobacz, o czym piszą, w jaki sposób to robią, jak często publikują na blogu i w jaki sposób stosują frazy kluczowe long tail.

Moduł analizy konkurencji w Senuto


4. Uporządkuj słowa kluczowe z długim ogonem

Po zebraniu zestawu obiecujących słów kluczowych z długim ogonem należy uporządkować je w spójną strukturę, która może służyć jako przewodnik przy tworzeniu treści. Wskaźniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tego procesu, obejmują wartość, trafność, konkurencję i oczywiście popularność fraz oraz ich zakres tematyczny. W jaki sposób uszeregować słowa long tail w strategii pozycjonowania szerokiego?

 • Połącz ze sobą synonimy - frazy, takie jak: jak przygotować auto na zimę, jak zadbać o samochód przed zimą to synonimy, co roboty Google rozpoznają - nie ma sensu tworzyć odrębnych podstron dla tych fraz - umieść je w treściach na jednym i tym samym adresie URL.
 • Podziel terminy na podstawowe i drugorzędne - określ, które z terminów będą dla Ciebie najważniejsze pod kątem tematyki, treści i konwersji i uczyń je swoim priorytetem. Będą to główne frazy, na które chcesz się pozycjonować na konkretnych podstronach. Pozostałe frazy możesz uwzględnić w treściach, ale uznać za dodatkowe.
 • Ustal intencję SEO dla słów kluczowych i uszereguj je wg niej - podziel słowa kluczowe na informacyjne, nawigacyjne, komercyjne i transakcyjne.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Zoptymalizuj architekturę informacji na stornie pod kątem słów kluczowych z długim ogonem

Niezbędnym elementem skutecznego pozycjonowania szerokiego jest także spójna struktura strony i architektura informacji. Na podstawie zebranych i uporządkowanych wcześniej słów kluczowych opracuj strukturę strony oraz dostępne adresy URL. Połącz słowa kluczowe w klastry tematyczne i pomyśl, jakie frazy long tail uwzględnisz na poszczególnych podstronach. W ten sposób już na wczesnym etapie prac unnikniesz ryzyka kanibalizacji słów kluczowych. Zadbaj także o spójną nawigację o adekwatne nazwy kategorii produktowych, które od razu poinformują użytkowników, co znajdą pod danym adresem URL. Zobacz więcej:


Jak tworzyć treści z uwzględnieniem fraz z długiego ogona?

Jeśli nie znasz się na pozycjonowaniu i nie masz wiedzy na temat sposobu działania algorytmu wyszukiwarki Google, na etapie tworzenia treści SEO możesz popełnić wiele błędów. Jednym z nich jest zwłaszcza nadmierna optymalizacja contentu pod kątem słów kluczowych. Jak tworzyć treści z uwzględnieniem fraz long tail?


1. Uwzględnij słowa kluczowe w sposób naturalny

Po zidentyfikowaniu listy słów kluczowych z długim ogonem, musisz w naturalny sposób uwzględnić je w treści. Oznacza to unikanie upychania słów kluczowych i naturalną optymalizację. Odmieniaj słowa kluczowe i staraj się, by ich obecność nie zaburzała odbioru treści.


2. Stosuj słowa kluczowe w nagłówkach

Jednym z kluczowych aspektów optymalizacji treści opartej na frazach długiego ogona jest umieszczenie tych fraz w odpowiednich nagłówkach, w tym w nagłówku H1 oraz w nagłówkach H2 i H3. Są to zazwyczaj pierwsze elementy, które użytkownik dostrzega na stronie. Również na podstawie treści nagłówków roboty Google odczytuje zawartość strony. Dlatego też obecność fraz long tail w nagłówkach może poprawić widoczność strony i zwiększyć efekty pozycjonowania. Szczególnie wartościowe w tym zakresie są słowa kluczowe w formie pytań. Sprawdź także:


3. Wykorzystuj frazy ling tail w meta tagach

Meta dane to znaczniki w kodzie HTML, które informują roboty Google o zawartości Twojej strony. Obecność fraz long tail powinieneś uwzględnić w tagu tytułu oraz opisu strony, które są widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania. Obecność fraz long tail może zachęcić użytkowników do kliknięcia i tym samym poprawić ruch na stronie.

Przykład title i description widocznych w organicznych wynikach wyszukiwania


4. Dodaj frazy long tail w adresie URL

Adres URL Twojej strony internetowej to kolejne miejsce, w którym można umieścić słowa kluczowe z długiego ogona. Roboty Google m.in. na podstawie adresu URL odczytują zawartość Twojej strony, a użytkownicy z góry będą wiedzieć, co znajdą pod konkretnym adresem, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę, że adres URL jest także widoczny w wynikach wyszukiwania Google. Zobacz sposoby optymalizacji adresu URL w pozycjonowaniu.
Dowiedz się więcej o tworzeniu treści kontekście pozycjonowania:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Uwzględnij frazy long tail w opisach alternatywnych obrazów

Opisy alternatywne obrazów (ALT, alternative text) to kolejny obszar, w którym możesz wykorzystać obecność fraz long tail. Opisy alternatywne ułatwiają robotom Google odczytanie zawartości grafiki, a ponadto wyświetlają się wówczas, gdy obraz nie może zostać załadowany. Są one widoczne dla Google botów, dlatego dodanie w nich fraz z długim ogonem może w pewnym stopniu pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony, a z pewnością nie zaszkodzi.


6. Stale ulepszaj i optymalizuj treści

Jeśli spoczniesz na laurach w pozycjonowaniu i uznasz, że osiągnąłeś już wszystko, to prawdopodobnie zaczniesz się cofać. Dlatego też w przypadku pozycjonowania strony na frazy long tail, musisz stale weryfikować skuteczność treści i ulepszać je oraz optymalizować pod kątem zmieniających się potrzeb odbiorców. Wraz z upływającym czasem treść może wymagać aktualizacji pod kątem merytorycznym, a także zmiany słów kluczowych. Dlatego cyklicznie weryfikuj, czy treści generują ruch i konwersje i myśl długoterminowo. Sprawdź również, jak skutecznie realizować optymalizację treści na stronie.


Przewodnik po pozycjonowaniu long tail. Podsumowanie

Pozycjonowanie szerokie, skupione na frazach z długim ogonem, to skuteczna strategia zwiększania widoczności Twojej trony w wyszukiwarce oraz poprawy ruchu. By jednak cieszyć się z efektów, musisz najpierw zaplanować skuteczną strategię oraz uwzględnić odpowiednie frazy long tail w treściach. Pamiętaj, by frazy były dopasowane do Twojego biznesu, oferty oraz uwzględniały potrzeby odbiorców. Zadbaj o naturalność treści, wykorzystanie narzędzi, a także stałą optymalizację. Te kroki z pewnością zwiększą twoje szanse na sukces.

Co to jest pozycjonowanie na długi ogon?
Down arrow

Pozycjonowanie na długi ogon to strategia SEO polegająca na targetowaniu bardziej szczegółowych i specyficznych fraz kluczowych zamiast ogólnych i konkurencyjnych słów kluczowych. Poprzez skupienie się na długich ogonach, witryny mogą osiągać wyższą widoczność w wynikach wyszukiwania oraz przyciągać bardziej zaangażowaną i skoncentrowaną grupę użytkowników.

Jakie są główne korzyści wynikające z pozycjonowania na długi ogon?
Down arrow

Pozycjonowanie na długi ogon przynosi kilka kluczowych korzyści. Zwiększa trafność ruchu, ponieważ skupia się na użytkownikach z konkretnymi potrzebami, co prowadzi do wyższej konwersji. Ponadto, konkurencja w obszarze długiego ogona jest zazwyczaj mniejsza, co ułatwia zdobycie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Długi ogon pozwala również na tworzenie bardziej spersonalizowanych treści i budowanie bardziej autentycznych relacji z użytkownikami.

Czy pozycjonowanie na długi ogon jest skuteczne dla małych firm?
Down arrow

Tak, pozycjonowanie na długi ogon może być szczególnie korzystne dla małych firm. Konkurencja w obszarze długiego ogona jest zazwyczaj mniejsza, co umożliwia małym firmom konkurowanie i osiąganie widoczności w wynikach wyszukiwania. Ponadto, skupienie się na specyficznych frazach pozwala na precyzyjne dotarcie do właściwej grupy odbiorców, co zwiększa szanse na konwersję i zbudowanie lojalności klientów.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie na długi ogon - kompleksowy przewodnik

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ